عوارض و خواص مصرف قرص جوشان مولتی ویتامین چیست

قرص جوشان

قرص جوشان ,قرص جوشان مولتی ویتامین ,قرص جوشان مولتی ویتامین مینرال,قرص جوشان مولتی ویتامین سان لایف,قرص جوشان مولتی ویتامین اسوه

قرص جوشان , قرص جوشان مولتی ویتامین , قرص جوشان مولتی ویتامین مینرال , قرص جوشان مولتی ویتامین سان لایف

توضیحاتی در مورد قرص جوشان

قرص جوشان (انگلیسی: Effervescent tablet) قرصی است که به منظور حل شدن در آب و آزادسازی دی‌اکسید کربن حاصل از واکنش یک اسید آلی با باز ضعیف در حضور آب طراحی شده‌است. در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ میلادی دانشمندان شروع به کشف خصوصیات شیمیایی و مزایای فیزیولوژیکی نمک‌های متنوعی چون نمک گلوبر و اس‍پوم کردند. این نمک‌ها در چشمه‌های معدنی پیدا شده‌اند که زمانی در امپراتوری روم به عنوان آبگرم طبیعی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و مردم حمام گرفتن و نوشیدن از آن آب غنی از مواد معدنی را برای سلامتی خود مفید می‌دانستند. این تحولات منجر به تلاش برای ساخت مصنوعی مخلوط نمک یافت شده در آب معدنی مذکور با استفاده از مواد در دسترس شد.ترکیب این نوع نمک‌ها – به ویژه کربنات‌ها و تارتارات‌ها- با طعم دهنده‌هایی چون لیمو تشکیل قرص‌های جوشانی حاوی اسید سیتریک می‌داد که بسیار محبوب و مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گرفت. قرص‌های جوشان از بیش از ۲ قرن پیش در صنایع دارویی و غذایی به کار گرفته شده‌اند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد قرص جوشان صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

قرص جوشان چیست

قرص جوشان (acetyl cystein) جذب سریع و بالایی دارد و در انواعی مثل قرص جوشان ویتامین c ، قرص جوشان کلسیم و قرص جوشان مولتی ویتامین وجود دارد. قرص جوشان از قدیم مورد استفاده افراد مخصوصا کسانی که دارای بیماری‌های تنفسی هستند بوده است. قرص‌های جوشان ویتامین ث از معروف‌ترین آن‌ها هستند و به عنوان یک مکمل با جذب بالا مصرف می‌شوند.

آشنایی با قرص جوشان

قرص جوشان (acetyl cystein) یک آنتی‌اکسیدان مشتقی است که کاربردهای مختلفی در درمان دارد. ممکن است فکر کنید که ساخت داروهایی با فرمولاسیون جوشان، ابتکاری است که عمر چندانی ندارد. بر خلاف تصور بسیاری از مردم، ساخت اولین ترکیب‌های جوشان به بیش از ۲۵۰ سال پیش برمی‌گردد و در طول سال‌ها طیف گسترده‌ای از قرص‌های جوشان برای داروسازی طراحی شدند. آسپیرین‌ ، آنتی‌اسیدها، ترکیبات آهن، مکمل‌های دارویی نظیرکلسیم و گلوکز آمین نیز به صورت جوشان تولید می‌شوند که بنا به توصیه داروسازان در بسیاری از بیماری‌ها مانند آرتریت، التهاب و کنترل درد، زخم‌ها ، ناراحتی‌های معده و روده‌ای، آلرژی‌ها و پوکی استخوان کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قرص جوشان , قرص جوشان مولتی ویتامین , قرص جوشان مولتی ویتامین مینرال , قرص جوشان مولتی ویتامین سان لایف

جوشش قرص جوشان

فرآیند جوشش قرص‌های جوشان چگونه است؟ فرآیند جوشش این قرص‌ها از واکنش یک اسید آلی با یک قلیا نظیر بی‌کربنات یا کربنات در مجاورت آب حاصل می‌شود که نتیجه آن ایجاد گازکربنیک (CO2) است. گاز کربنیک حاصل، سبب انهدام قرص و ایجاد محلولی می‌شود که حاوی مواد موثر داروی مورد نظر است.

مزایای قرص جوشان

سازگاری با دستگاه گوارش بدن یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی داروها و مکمل‌های دارویی، ایجاد عوارض گوارشی است. زمانی ‌که کلسیم در معده حل می‌شود، گاز تولید می‌کند، در صورتی که با استفاده از شکل جوشان قرص‌های کلسیم، کلسیم پیش از مصرف، در آب حل می‌شود. بنابراین احتمال ایجاد یبوست و گاز در معده وجود ندارد. جذب سریع و کامل از نظر داروسازی، محلول‌های دارویی عموما دارای جذب سریع‌تری در مقایسه با اشکال جامد می‌باشند. بر این اساس می‌توان گفت جذب ماده دارویی موجود در قرص‌های جوشان سریع‌تر از قرص‌های معمولی است و افزایش سرعت جذب دارو به معنای تاثیرگذاری سریع تر آن است. از طرف دیگر Ph محلول حاصل از حل شدن قرص جوشان در آب ، باعث تخلیه سریع‌تر دارو از معده به روده کوچک می‌شود. هر دوی این اتفاقات باعث اثربخشی سریع تر دارو در مقایسه با قرص‌های معمولی می‌شوند. طعم خوشایند و حمل آسان مزه قرص‌های جوشان از داروهایی مثل سوسپانسیون‌ها و شربت‌ها بهتر است. طعم‌دهنده‌هایی که به قرص‌های جوشان افزوده می‌شوند مزه بد داروها را می‌پوشانند و مصرف این شکل دارویی را برای بیماران مطلوب می‌کنند. علاوه بر این همراه داشتن قرص‌های جوشان آسان‌تر و کم دردسرتر است. این مزیت در بعضی شرایط مثل نیاز به مصرف دارو در سفر یا بیرون از خانه می‌تواند برای بعضی از مصرف‌کنندگان مهم باشد. شیوه مصرف آسان تعداد افرادی‌ که قادر به بلع قرص‌ها نیستند، یا اصولا علاقه‌ای به بلع مواد دارویی ندارند، زیاد است. با توجه به اینکه قرص‌های جوشان به شکل محلول استفاده می‌شوند، لذا استفاده از آن‌ها آسان‌تر است. این موضوع خصوصا در رابطه با بیماران مسن یا کسانی که از عوارض دهان و دندان رنج می‌برند، شایع‌تر می‌باشد.

نحوه مصرف قرص جوشان

چگونگی مصرف قرص‌های جوشان ۶۰۰ میلی‌گرمی در بسته‌های ۱۰ عددی هستند و برای مصرف باید طبق دستور پزشک هر بار یک قرص جوشان را داخل آب سرد حل کرده و بعد از حل شدن کامل میل نمایید. هیچ داروی دیگری به این محلول اضافه نشود.

عوارض قرص جوشان

این دارو عوارض کمی دارد اما به طور کلی مشکلات گوارشی چون تهوع و استفراغ، اسهال یا یبوست و در موارد نادر ظهور بثورات جلدی از عوارض این دارو می‌باشد.

قرص جوشان و فشار خون بالا

افراد با فشار خون بالا با احتیاط این دارو را مصرف کنند بسیاری از قرص‌های جوشان حاوی نمک هستند و برای آنکه قابلیت حل شدن در آب را داشته باشند، حاوی ماده‌ای به نام بی‌کربنات هستند که با سدیم ترکیب می‌شود. می‌دانیم که مصرف نمک بالا موجب افزایش فشارخون می‌شود، فشارخون بالا نیز به نوبه خود عامل حمله قلبی و سکته مغزی است. بنابراین بهتر است افراد با سابقه سکته یا فشار خون بالا تحت نظر پزشک این دارو را مصرف کنند و از مصرف خودسرانه آن پرهیز کنند. توجه: در صورتی که مصرف قرص جوشان در زنان باردار زیر نظر پزشک و با دوز مشخص باشد خطری جنین را تهدید نمی‌کند. همچنین بهتر است مصرف این دارو در دوران شیردهی با احتیاط صورت گیرد.

همه چیز درباره قرص جوشان

قرص جوشان، قرصی است که پس از قرار گرفتن در آب به دلیل واکنش یک اسید آلی با باز ضعیف، گاز دی اکسید کربن را آزاد می کند. قرص جوشان در واقع از ترکیب نمک هایی از جمله کربنات‌ ها و تارتارات‌ ها با طعم دهنده‌ های شیمیایی به دست می آید. بسیاری از مردم جهان با کمبود مواد معدنی و ویتامین ها در بدن مواجه می شوند. مطالعات نشان داده که مصرف قرص های جوشان می تواند برای درمان کمبود مواد معدنی و ویتامین ها مفید باشد و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش دهد. امروزه انواع قرص جوشان از جمله قرص جوشان مولتی ویتامین، ویتامین C، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و قرص جوشان انرژی زا تهیه و عرضه می شود. در ایران، قرص های جوشان حتی بدون تجویز پزشک هم در داروخانه ها عرضه می شوند.

عوارض جانبی قرص جوشان

1. نوزادان و کودکان در برخی موارد بسیار نادر، گزارش شده که مصرف قرص جوشان در نوزادان و کودکان باعث معده درد، تهوع و استفراغ و ایجاد زخم در لب و دهان شده است. قبل از استفاده از قرص جوشان برای نوزادان و کودکان به پزشک متخصص مشورت کنید. 2. جنین، زنان باردار و زنان شیرده توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از زیاده روی در مصرف قرص جوشان اجتناب کنند، چون به دلیل مقادیر بالای نمک، می تواند باعث فشار خون بالا و بیماری های قلبی شود. 3. معده و دستگاه گوارش تحقیقات نشان می دهد که زیاده روی در مصرف قرص جوشان ممکن است باعث کاهش اشتها، درد معده، سوزش سردل، رفلاکس اسیدی معده و خونریزی شدید معده و روده شود. 4. فشار خون و قلب تحقیقات جدید در انگلیس نشان داده که انواع قرص های جوشان به دلیل مقادیر بالای نمک موجود در آن ها می توانند باعث فشار خون بالا شوند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهند. 5. آلرژی و حساسیت در موارد نادر دیده شده که مصرف قرص های جوشان باعث ایجاد حساسیت و واکنش های آلرژیک در افراد می شود. این واکنش های آلرژیک به صورت قرمزی پوست، تاول راش های پوستی، خارش، سرگیجه، خستگی و تنگی نفس در افراد نمود پیدا می کنند. 6. کم خونی محققان می گویند که زیاده روی در مصرف قرص های جوشان خطر ابتلا به کم خونی را تشدید می کند. گاهی اوقات این کم خونی ناشی از خونریزی معده یا روده ناشی از مصرف قرص جوشان، ایجاد می شود. 7. زنگ زدن گوش در برخی مواد نادر، گزارش شده که مصرف قرص جوشان باعث زنگ زدن گوش در افراد شده است. 8. ضعف سیستم ایمنی بدن زیاده روی در مصرف انواع قرص های جوشان ممکن است باعث کاهش گلبول های سفید خون و در نتیجه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شود.

قرص جوشان و سرماخوردگی

قرص جوشان از قدیم برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا بوسیله پزشکان برای بیماران تجویز می‌شد و این ماده در کنار قرص‌های سرماخوردگی در تقویت بدن فرد بیمار موثر است. وی بیان کرد: قرص‌های جوشان برای تقویت سیستم ایمنی بدن افراد مفید است و در مواقع بروز سرما خوردگی و یا آنفولانزا این قرص در کنار سایر داروهای گیاهی برای التیام هرچه سریع‌تر بیماران مفید است و قابلیت پیشگیری از سرما خوردگی را نیز دارد. تقوی عنوان کرد: قرص‌های جوشان را باید روزانه یک عدد و با دوز ۵۰۰ مصرف کرد و اگر افراد عادی و همچنین بیماران اگر بیش از حد مجاز از این قرص‌ها استفاده کنند دچار عارضه کبدی می‌شوند و باید بگویم بهترین میزان این قرص سه ماه در سال است. وی تاکید کرد: جذب ماده دارویی موجود در قرص‌های جوشان سریع‌تر از قرص‌های معمولی بوده و افزایش سرعت جذب دارو به معنای تاثیرگذاری سریع‌تر آن است. از طرف دیگر Ph محلول حاصل از حل شدن قرص جوشان در آب، باعث تخلیه سریع‌تر دارو از معده به روده کوچک می‌شود. تقوی عنوان کرد: بسیاری از قرص‌های جوشان حاوی نمک هستند و برای آنکه قابلیت حل شدن در آب را داشته باشند، حاوی ماده‌ای به نام بی‌کربنات هستند که با سدیم ترکیب می‌شود و نمک موجود در این قرص‌ها سبب بروز فشارخون بالا شده و خود عامل حمله قلبی و سکته مغزی است. وی گفت: داروهای محلول در آب به دلیل نمکی که دارند، احتمال ابتلا به سکته قلبی، سکته مغزی یا مرگ ناشی از مشکلات عروقی را تا یک پنجم افزایش می‌دهند. همچنین احتمال ابتلای این افراد به فشارخون بالا هفت برابر افزایش می‌یابد.

قرص جوشان , قرص جوشان مولتی ویتامین , قرص جوشان مولتی ویتامین مینرال , قرص جوشان مولتی ویتامین سان لایف

تاریخچه قرص جوشان

ممکن است فکر کنید که ساخت داروهایی با فرمولاسیون جوشان، ابتکاری است که عمر چندانی ندارد. بر خلاف تصور بسیاری از مردم، ساخت اولین ترکیب های جوشان به بیش از 250 سال پیش برمی گردد. در دهه 30 میلادی و با تغییر تکنولوژی ساخت قرص های جوشان، این فراورده ها جای خودشان را به عنوان یک شکل دارویی عادی بین مردم باز کردند و حتی موفق شدند در رقابت با بعضی اشکال دارویی قدیمی برنده از میدان خارج شوند. استقبال زیاد و مصرف گسترده این فرم دارویی در اروپا و آمریکا نشانه همین موفقیت قرص های جوشان است. در طول سال ها طیف گسترده ای از قرص های جوشان برای داروسازی طراحی شدند. قرص های حاوی آنتی بیوتیک ها، دیگوکسین، متادون، لوودوپا، انواع مسکن ها، انواع مکمل های غذایی، قرص های پاک کننده، لنزهای تماسی و قرص هایی برای استفاده در دندان پزشکی از این دسته هستند.

قرص جوشان و ناراحتی معده

برای مثال قرص های کلسیم کربنات در محیط اسیدی معده حل شده و بعد برای ادامه جذب وارد دستگاه گوارش می شوند، اما وجود دو مشکل شایع در بسیاری از مصرف کننده ها استفاده از این دارو را با عوارضی همراه می کند. اولین مشکل این است که حل شدن کلسیم کربنات در معده باعث تولید گاز دی اکسید کربن و احساس نفخ معده می شود و مشکل دوم کاهش ترشح اسید معده در افراد سالمند است که باعث حل نشدن کلسیم در معده و منتقل شدن قرص به صورت حل نشده به روده می شود. خوشبختانه استفاده از قرص های کلسیم حاوی کلسیم هر دو مشکل را برطرف می کند. با مصرف قرص جوشان و حذف شدن مرحله حل شدن دارو در معده هم احساس نفخ معده به دلیل تولید گاز متوقف می شود و هم نیازی به اسید معده برای انحلال معده وجود ندارد.

فواید قرص جوشان

بلعیدن قرص ها یا کپسول ها برای بسیاری از بیماران ناخوشایند و برای بعضی دیگر کاری غیر ممکن است. گاهی اوقات هم تعداد زیاد داروهایی که هر روز باید مصرف بشوند بلعیدن آنها را برای بیماران و به خصوص سالمندان مشکل می کند. اما مصرف قرص های جوشان بعد از حل شدن در آب به سادگی آب خوردن است. 3. کاهش ناراحتی های گوارشی و درد معده ناشی از مصرف دارو محلول حاصل از حل شدن قرص های جوشان در آب نه اسیدی است و نه قلیایی؛ در نتیجه باعث تحریک معده و مری و بروز ناراحتی های گوارشی نمی شود.در مقایسه با شربت ها و داروهایی که به صورت مایع مصرف می شوند، همراه داشتن قرص های جوشان آسان تر و کم دردسر تر است. این مزیت در بعضی شرایط مثل نیاز به مصرف دارو در سفر یا بیرون از خانه می تواند برای بعضی از مصرف کنندگان مهم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.