خانه » پزشکی و سلامت » علت و دلیل و درمان “زنگ زدن گوش” راست و چپ
!-- -->

علت و دلیل و درمان “زنگ زدن گوش” راست و چپ

علت و دلیل و درمان “زنگ زدن گوش” راست و چپ

زنگ زدن گوش,بیماری زنگ زدن گوش,زنگ زدن گوش در بارداری,علائم زنگ زدن گوش,درمان زنگ زدن گوش,درمان زنگ زدن گوش با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان زنگ زدن گوش,زنگ زدن گوش را چگونه درمان کنیم,زنگ زدن گوش در کودکان,زنگ زدن گوش در بزرگسالان,زنگ زدن گوش در نوزادان,زنگ زدن گوش در بهار,زنگ زدن گوش در تابستان,زنگ زدن گوش در پاییز,زنگ زدن گوش در زمستان,آشنایی با زنگ زدن گوش,همه چیز در مورد زنگ زدن گوش,زنگ زدن گوش واگیردار است,زنگ زدن گوش و درمان آن,ورزشهای مناسب برای درمان زنگ زدن گوش

علت و دلیل و درمان زنگ زدن گوش راست و چپ

 هرگاه چیزی مثل جرم گوش مانع شنیدن صداهای بیرونی بدن شود، ما قادر خواهیم بود که صداهای درون بدن خود را بشنویم. وزوز کردن گوش هم می‌تواند بدلیل وجود مشکلی در گوش داخلی، گوش میانی، گوش خارجی و یا مغز باشد. (حتی گاهی ممکن است نشانه‌ی وجود توموری در گوش باشد) این پدیده بیشتر در افراد چاق رخ می‌دهد.

عوامل زنگ زدن گوش؛ وجود مایعات، عفونت و یا بیماری در استخوان های گوش میانی و یا پرده گوش، تخریب عصب شنوایی در گوش داخلی، سر و صدای بلند، مصرف برخی داروها مثل آسپیرین و برخی آنتی بیوتیک‌ها، سندرم منییر، مشکلات جدی در مغز (مثل آنوریسم مغزی و یا تومور عصب شنوایی)، سرما، برخورد ضربه به سر، تجمع جرم در گوش، مشکلات دندانی و یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی، پرتودرمانی گوش و سر، تغییر سریع فشار هوای محیط، کاهش سریع وزن، ورزش مکرر گردن، مشکلات گردش خون، بیماری های عصبی مثل بیماری MS و یا سردرد میگرنی، کم خونی، بیماری تیروئید و تصلب شرایین.

این پدیده از راه‌هایی چون «اِی. بی. آر»(پاسخ‌های شنوایی ساقه‌ی مغز)، آزمایش کامپیوتری عصب شنوایی و مسیرهای شنوایی مغز، سی تی اسکن و ام آر آی نیز قابل تشخیص است.

درمان زنگ زدن گوش ؛ داروهای ضد افسردگی(با مشورت پزشک)، نیاسین( البته با شواهد علمی اثبات نشده است)، ترک سیگار، اجتناب از مصرف کافئین، محافظت از گوش‌ها، عدم نوشیدن الکل، کنترل فشار خون، دوری از محیط پر سر و صدا، کاهش اضطراب، استراحت کافی، ورزش و دوری از مصرف زیاد آسپرین.اگر وزوز گوش با سرگیجه، کم شدن شنوایی و… بوجود آید، باید آن را جدی گرفت.

به گزارش بی اس ام اس  :وقتی احساس می‌کنید که گوشتان زنگ می‌زند در واقع این صداها از داخل مغز به گوش می‌رسند و می‌توانند به اشکال مختلفی ظاهر شوند و توصیف آنها تنها برای افرادی که آن را تجربه کرده‌اند امکان‌پذیر است.این بیماری را به اسم tinnitus یا وز‌وز کردن یا زنگ زدن گوش می‌شناسیم و محققان سال‌هاست به‌دنبال آن هستند تا بفهمند به چه دلیل صداهای کوچکی که در دنیای اطراف ما وجود دارد، از لایه‌های ظریف گوش ما گذشته و ما آنها را می‌شنویم.آنچه تحقیقات نشان می‌دهد حاکی از آن است که هزاران سلول انسان در گوش گاهی اوقات صداهای خفیفی که در محیط اطراف وجود دارند را دریافت کرده و به مغز انتقال می‌دهند و آنگاه است که شما آنها را می‌شنوید. گاهی اوقات این سلول‌ها چنان آسیب دیده‌اند که شنیدن این صداها به تمام وقت یا بیشتر اوقات گسترش پیدا می‌کند و آنگاه است که می‌تواند موجبات ناراحتی شدید شما را پدید آورد.در کنار این موضوع که می‌تواند سبب شنیدن صداها در گوش شما شود عوامل دیگری همچون حساسیت به صداهای بلند، بالا یا پایین بودن فشار خون، تومور، دیابت، مشکلات غده تیروئید، یا حتی جراحات سر و گردن هستند که در این اتفاق مؤثرند.

برای قابل تحمل کردن این موضوع چند راه به شما پیشنهاد می‌کنیم که می‌تواند مؤثر باشد:

از صداها دوری کنید:

افراد عادی برای شرکت در یک مسابقه پر سروصدا یا حتی کنسرت موسیقی مشکلی ندارند اما برای شما که از وز وز کردن گوشتان در عذابید از این کار دوری کنید. گوش دادن هر نوع صدایی از طریق واکمن‌ها، هدفون‌ها یا هر وسیله‌ای که مستقیما وارد گوشتان شود برایتان مضر است. این کار حتی برای آنان که از این مشکل رنج نمی‌برند نیز ممکن است سبب شود تا در آینده به مشکلات سنگین شدن گوش یا حتی وز‌وز کردن آن دچار شوند.

علت و دلیل و درمان زنگ زدن گوش راست و چپ

فشار خونتان را کنترل کنید:

گاهی اوقات صدای وز‌وز گوش ممکن است به خاطر بالا بودن فشار خون باشد. پس در این حالت این صداها را به‌عنوان زنگ خطری برای بالا رفتن فشار خونتان بدانید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

نمک نخورید:

اگر از فشار خون بالا رنج می‌برید و یا گوش‌هایتان زنگ می‌زند، خوردن نمک برایتان بسیار مضر است. هر چه می‌توانید کمتر سدیم بخورید و در رژیمتان از غذاهایی که نمک زیادی دارند مثل غذاهای حاضری جدا دوری کنید.

آسپرین نخورید:

گاهی اوقات آسپرین باعث می‌شود روز بعد از خوردن آن گوشتان وزوز کند یا زنگ بزند. اگر به‌صورت مداوم آسپرین می‌خورید ممکن است در خطر ابتلا به این مشکل قرار بگیرید. خوردن آسپرین بچه برای آنانی که برای مشکلات قلبی از آن مصرف می‌کنند خطر کمتری دارد. برای جایگزینی آسپرین با داروی دیگر با دکترتان مشورت کنید

زنگ زدن گوش

مطالب مرتبط :

گوش درد بزرگسالان

گوش درد نوزادان و راههای درمان آن

تاکنون 45 نظر ثبت شده است.

 1. تینیتوس (Tinnitus) نام پزشکی وزوز گوش است که ممکن است در یک و یا هر دو گوش و یا ناحیه سر رخ دهد. منشاء وز وز گوش در داخل بدن است.

 2. بسیاری از مواقع، وزوز یا زنگ زدن گوش مسئله مهمی نیست و در نهایت برطرف می شود.

 3. به ندرت، وز وز گوش می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. در ضمن فرد مبتلا به وز وز گوش، فقط خودش می تواند این صداهای مزاحم را بشنود.

 4. به علت وجود صداهای مختلف در خارج از بدن، معمولا صداهای بدن خودمان را نمی شنویم. ولی وقتی هر چیزی مانند جرم گوش و یا وجود یک جسم خارجی در گوش، جلوی ورود صداهای خارجی را بگیرد، صداهای درون بدن را می شنویم.

 5. علل وز وز گوش؟

 6. منشاء وزوز گوش می تواند وجود مشکلی در گوش داخلی، گوش میانی، گوش خارجی و یا مغز باشد.

 7. علل شایع وز وز گوش عبارتند از:

  – وجود مایعات، عفونت و یا بیماری در استخوان های گوش میانی و یا پرده گوش

  – تخریب عصب شنوایی در گوش داخلی

  – سر و صدای بلند

  – برخی داروها مثل آسپیرین و برخی آنتی بیوتیک ها

  – سندرم منییر

  – در موادر نادر وز وز گوش می تواند نشانه ای از مشکلات جدی در مغز مثل آنوریسم مغزی و یا تومور عصب شنوایی باشد.

  – سرما

  – برخورد ضربه به سر

  – تجمع جرم در گوش

  – مشکلات دندانی و یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی
  برخی مواقع تجمع جرم در گوش باعث وز وز گوش می شود. لذا با مراجعه به پزشک متخصص، جرم گوش خود را خارج کنید تا صداها قطع شوند

  – پرتودرمانی گوش و سر

  – تغییر سریع فشار هوای محیط

  – کاهش سریع وزن

  – ورزش مکرر گردن

  – مشکلات گردش خون

  – بیماری های عصبی مثل بیماری MS و یا سردرد میگرنی

  – کم خونی

  – بیماری تیروئید

  – تصلب شرایین

  – التهاب و عفونت گوش داخلی

  – تومور عصبی مربوط به گوش

 8. اگر وز وز گوش شما دائمی است و یا اگر شنوایی خود را بر اثر این وز وز گوش از دست داده اید و یا تعادل خود را از دست داده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 9. تمام افراد مبتلا به وز وز گوش باید یک تست شنوایی بدهند.

 10. دیگر آزمایش های لازم عبارتند از:

  – پاسخ های شنوایی ساقه مغز ( ABR)

  – آزمایش کامپیوتری عصب شنوایی و مسیرهای شنوایی مغز

  – سی تی اسکن و ام آر آی برای رد کردن تومور عصب شنوایی

 11. بسیاری موارد برای وز وز گوش هیچ درمانی وجود ندارد.

  برخی پزشکان مصرف نیاسین (ویتامین B3) را برای کاهش وزوز توصیه می کنند. اما با وجود این، هیچ شواهد علمی نشان نمی دهد که نیاسین باعث کاهش وز وز گوش می شود و در عین حال ممکن است باعث گرگرفتگی گردد.

  به نظر می رسد داروهای ضد افسردگی در کاهش وز وز گوش موثرند، اما با وجود این بهتر است از پزشک خود کمک بگیرید.

  برخی مواقع تجمع جرم در گوش باعث وز وز گوش می شود. لذا با مراجعه به پزشک متخصص، جرم گوش خود را خارج کنید تا صداها قطع شوند.

 12. درمان های خانگی

  – کاهش و یا اجتناب از مصرف کافئین

  – کاهش و یا اجتناب از مصرف نمک

  – توقف سیگار کشیدن

  – برخی از افراد مبتلا دارای کمبود عنصر روی هستند. بنابراین با مصرف مکمل روی تحت نظر پزشک بهبود می یابند.

  – افرادی که مبتلا به وز وز گوش هستند و خواب آشفته دارند با کمک هورمون ملاتونین درمان یافته اند.

  – جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba) تا به امروز برای درمان وز وز گوش مناسب بوده است.

 13. به خاطر داشته باشید قبل از مصرف هر نوع ماده ای حتی گیاهی، باید با پزشک مشورت کنید.

 14. پیشگیری از وز وز گوش

  – عدم استفاده از گوش پاک کن: گوش پاک کن باعث می شود که جرم به پرده گوش بچسبد و باعث وز وز گوش شود.

  – محافظت از گوش ها در محل کار: برخی مشاغل از قبیل آرایشگران که با سشوار کار می کنند و یا باغبانان که از دستگاه چمن زنی استفاده می کنند یا کارگران کندن خیابان با مته و کار کردن با درل، نیاز به گوش بند دارند.

  – هنگامی که در محلی هستید که سر و صدای زیادی وجود دارد و گوشتان را اذیت می کند، گوش‌هایتان را با گوش بند بپوشانید.

  – عدم و یا کاهش نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین دار

  – عدم کشیدن سیگار : دود سیگار نیز موجب وز وز گوش، عفونت گوش و یا آسم می شود.

  – وز وز گوش در افراد چاق بیشتر رخ می دهد، پس به طور مرتب ورزش کنید و وزن خود را متعادل کنید.

 15. از پنبه و یا دستمال کاغذی برای نشنیدن سر و صدا استفاده نکنید، زیرا ممکن است درون کانال گوش فرو بروند

 16. برای کاهش وز وز گوش چه باید کرد؟

  – دوری کردن از محیط های پرسر و صدا

  – کنترل فشار خون

  – کاهش مصرف نمک

  – اجتناب از محرک های عصبی مانند: قهوه، کافئین، کولا و دخانیات

  – کاهش اضطراب

  – داشتن استراحت کافی و دوری از خستگی

  – ورزش مرتب

  – دوری از مصرف آسپیرین به مقدار زیاد

 17. من سه ساله كه گوشم مدام صدا میده فقط گوش سمت چپم دردم نمیكنه صداش خیلی شدیده مثل صدای موج دریا باید چیكار كنم؟

 18. سلام من دوروز پیش متاسفانه یكی زد تو گوشم و از اون روز به بعد مداوم گوشم سوت میكشه و وقتی یه چیزی كه صدای ریزی داره نزدیك گوشم میگیرم به طور خفیفی متوجه صدای اون چیز میشم ، گاهی وقتا سوت شدیدی میكشه با صدای بلند و گاهی صداش كمتره ، چیكار باید بكنم ؟

 19. منم گوشم وز وز میکنه این یک نوع بیماری اضطرابه

 20. خوب بود ولی دلایل شایع تر زنگ زدن گوش را بنویسید

 21. خوب بود.ولی دلایل شایع زنگ زدن گوش را هم بگویید.

 22. چند روزه گوشم وزوز میکنه بدجور لطفا کمکم کنین

 23. شما دچار پانتیک اتک شده اید

 24. شنیدن صدای زنگ در گوش مشکلی است که برخی از ما با آن مواجه شده ایم و بسیار آزار دهنده و عصبی کننده است. صدای زنگ زدن گوش علت های مختلفی دارد که برخی ناشناخته هستند و برخی دیگر قابل تشخیص اند.

 25. زنگ زدن گوش ها اتفاقی است که همه حداقل یک بار در زندگی شان تحربه کرده اند ، در صورتی که صدای زنگ کم و کوتاه باشد قابل تحمل است اما اگر این صدا بلند و مداوم باشد باعث آزار و اذیت انسان می شود. اینکه شما می توانید از هر صدایی که برایتان خوشایند نیست به راحتی دوری کنید، نعمت بزرگی است، چون بعضی ها متاسفانه نمی توانند از صداهایی که در گوششان وجود دارد دوری کنند، چون صداها از داخل مغزشان است. گرفتن گوش ها کمکی به آنها نمی کند و اعصابشان همواره خرد است.

 26. در برخی موارد، وزوز گوش با سرگیجه، کم شنوایی و علائم دیگر بروز می کند که باید جدی گرفته شود. سازوکار دقیق وزوز گوش چندان دقیق مشخص نشده است؛ اما به نظر می رسد مشکلات عروقی، عضلانی و عصبی در برخی انواع آن دخالت داشته باشد. در عین حال، شنیدن صدای وزوز در گوش ممکن است به دلایل شناخته شده مختلفی نیز بروز کند که در این مطلب به آنها اشاره می شود.

 27. لازم به ذکر است که کاهش یکباره شنوایی و همزمان، شنیدن صدای سوت و وزوز در گوش، بیماری نادری به نام سکته گوش یا کری ناگهانی است که با موارد دیگر وزوز گوش معرفی شده در اینجا تفاوت بسیار دارد و باید اورژانسی و در بازه زمانی کمتر از 24 ساعت درمان شود؛ در غیر این صورت به کاهش دائم شنوایی یک یا هر دو گوش می انجامد.

 28. جرم گوش که واکس، موم یا سرومن نیز نامیده می شود ممکن است باعث احساس وجود صداهای مزاحم در گوش شود. جرم های داخل گوش در واقع ترشحاتی طبیعی هستند که از مجرای گوش محافظت می کنند. اما تجمع بیش از اندازه جرم در رسیدن صوت از کانال گوش به پرده صماخ و گوش میانی مشکل ایجاد می کند. در نتیجه صدایی مانند وزش باد در داخل گوش شنیده می شود. بعد از خارج کردن این جرم اضافی لازم است که وضع پرده گوش و شنوایی فرد کنترل شود تا از فقدان آسیب یا مشکلات دیگر اطمینان حاصل کنیم.

 29. بررسی های انجام شده نشان می دهد سالانه از هر یک میلیون نفر حدود 10 نفر به نورومای آکوستیک (تومور عصب شنوایی) مبتلا می شوند. این تومور خوش خیم است و در عصبی که گوش را به مغز متصل می کند دیده می شود. تومور عصب شنوایی بتدریج رشد می کند، اما به دلیل همجواری با بافت هایی مانند ساقه مغز بالقوه توموری تهاجمی و مشکل ساز محسوب می شود.

 30. تورومای آکوستیک بخصوص افراد بین 30 تا 60 سال را درگیر می کند، اما انواع ژنتیکی آن در کودکان و نوجوانان نیز دیده می شود. وزوز گوش یکی از علائم اصلی این تومور است. انواع دیگری از تومورهای این ناحیه هم وجود دارند که با توجه به ماهیت پر از عروق خود ممکن است به صورت وزوز ضربان دار (احساس ضربان قلب در گوش)، سردرد و سرگیجه و حتی فلج عصب صورت بروز پیدا کنند.

 31. مصرف برخی داروها با دوز نامناسب ممکن است برای گوش ها زیانبار یا سمی باشد و باعث ایجاد وزوز شود. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن جزو این داروها هستند.

 32. علاوه بر داروهای ضدالتهاب، آنتی بیوتیک ها، کینین و داروهای شیمی درمانی (بخصوص داروهای بر پایه پلاتین مثل داروی سیس پلاتین که برای مقابله با بیشتر تومورهای گوارشی، تومورهای گوش، حلق، بینی و… تجویز می شوند) نیز ممکن است عاملی برای بروز وزوز گوش شوند.

 33. احساس وزوز و سوت کشیدن گوش بعد از قرارگیری چندساعته در معرض سروصدای زیاد شایع است. آلودگی صوتی شدید به سلول های مویی گوش داخلی آسیب می زند. متاسفانه وقتی این سلول ها آسیب ببینند احیا نمی شوند و در حال حاضر هیچ عمل جراحی نیز برای ترمیم آنها وجود ندارد. البته یک بار آسیب صوتی ممکن است چندان جدی نباشد، اما قرارگیری مداوم بیش از 30 دقیقه در معرض سر و صدای شدید ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای شنوایی داشته باشد.

 34. اگر علائمی مانند وزوز گوش، احساس هواگرفتگی گوش، سرگیجه و کم شنوایی به طور حمله ای و دوره ای بروز کند، احتمالا پای بیماری منییر در میان است. این بیماری ناشی از افزایش فشار مایع گوش میانی است. بیماری منییر اختلال مزمنی است که افراد بین 30 تا 60 سال را مبتلا می کند.

 35. در 80 درصد موارد، فقط یک گوش به این بیماری مبتلا می شود، اما امکان ابتلای هر دو گوش نیز وجود دارد. درمان این بیماری تا حدودی مشکل است، زیرا هنوز علت اصلی آن بدرستی مشخص نشده. بااین حال، می توان با مصرف برخی داروها فشار مایع داخل گوش داخلی را کاهش داد. از این داروها می توان به داروهای ادرارآور و برخی داروهای افزایش دهنده جریان خون گوش داخلی اشاره کرد. در صورت کنترل نکردن بیماری با این داروها ممکن است از اقدامات بیشتری مثل تزریقات داخل گوشی یا عمل جراحی کمک گرفته شود.

 36. بیماری اتواسکلروز خانم ها را بیش از آقایان درگیر می کند. این بیماری گاهی اوقات خود را بعد از زایمان نشان می دهد. اتواسکلروز گوش میانی را درگیر می کند و تغییرات هورمونی در بروز آن نقش دارند. در واقع یک استخوان کوچک به نام «استخوان رکابی» که یکی از استخوان های گوش میانی است در این بیماری حرکت طبیعی خود را از دست می دهد و باعث ایجاد صدای وزوز در گوش می شود.

 37. وزوز گوش ممکن است بر اثر پرفشاری خون پدید آید. وقتی فشار خون تا حد زیادی بالا رود، یعنی بالای 20 سانتی متر جیوه، ممکن است باعث بروز وزوز در گوش ها شود. در این صورت ناراحتی های گوشی اغلب با سردرد و سرگیجه همراه است

 38. اگر بیش از 50 سال دارید و در هر دو گوش تان صدای وزوز، وزش باد و سوت می شنوید، احتمالا دچار پیرگوشی شده اید. پیرگوشی یک پدیده شنوایی مربوط به کهولت سن است که به صورت کاهش شنوایی تدریجی در هر دو گوش خود را نشان می دهد. این مشکل به مرور باعث تخریب قسمت های مختلف گوش داخلی می شود و وزوز گوش ایجاد می کند. پیرگوشی پیشرفته باعث ایجاد مشکلات اساسی شنوایی می شود و حتی تا ناشنوایی نیز پیش می رود. برای پیشگیری از این مشکل لازم است که متخصص گوش و حلق و بینی به طور مرتب سلامت گوش های شما را بررسی کند.

 39. سالهای زیادی است که پزشکان در مورد علت زنگ زدن گوش و درمان آن اختلاف نظر دارند، اما نتایج تحقیق جدید همه چیز را در این مورد آشکار می‌کند.

 40. سلام امیدوارم راهی برای درمان هم ارائه نمایند

 41. دعا ميكنيم خدا به شما سلامتي بدهد و عافيت.

 42. سلام وخسته نباشید من دیروز حال خوب نبو د و احساس بی حال میکدردم و دیشب رفتم حمام و اومدم برون و خواستم بخوابم صدایه وزوز نذاشت بخوابم وتا الان هم ادامه داره چیکار باید بکنم

 43. با سلام من سه روزه گوش چپم صدا داره همراه با صوت کشیدن ک ناراحتم کرده دکتر رفتم دارو ولی فرقی نکرده مگه سرم رو اصلا تکون ندم ک ساکت بشه شنوایی مم کم شده لطفا راهنمایی کنید ممنون از شما

 44. سلام من سه روزه گوش چپم هم صدا داره هم صوت میکشه دکتر رفتم دارو داده فرقی نکردم شنواییی تا حدودی کم شده حالت سنگینی داره ۵۲ سالمه تا حالا مشکل گوش نداشتم
  لطفا راهنمایی کنید ممنون