از خوردن خرمالو تا انسداد روده

از خوردن خرمالو تا انسداد روده

از خوردن خرمالو تا انسداد روده انسداد روده,بیماری انسداد روده,انسداد روده در بارداری,علائم انسداد روده,درمان انسداد روده,درمان انسداد روده با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان انسداد روده,انسداد روده را چگونه درمان …

ماسک انگور و خواص انگور برای پوست صورت و پوست خشک

ماسک انگور و خواص انگور برای پوست صورت و پوست خشک

ماسک انگور و خواص انگور برای پوست صورت و پوست خشک ماسک انگور و خواص انگور برای پوست صورت و پوست خشک در سایت جسارت خواص انگور برای پوست ,خواص انگور برای …

آیا سونا برای سلامتی مفید است؟

آیا سونا برای سلامتی مفید است؟

آیا سونا برای سلامتی مفید است؟ خواص سونا,فوايد سونا,سونا درماني,خاصيت سونا,خواص سونا درماني,خواص سونا براي پوست,خواص سونا براي مو,خواص سونا براي جواني,خواص سونا براي بارداري,خواص خوردن سونا,فوايد سونا خام,فوايد سونا پخته

افسردگی پس‌ از زايمان‌ چیست

افسردگی پس‌ از زايمان‌،درمان افسردگی پس‌ از زايمان‌,افسردگی پس از زایمان چیست؟,

افسردگی پس از زایمان در مردان,افسردگی پس از زایمان pdf,افسردگی ناشی از زایمان

معمولا زنان بعد از زایمان دچار افسردگی می شوند.

قابل ذکر است که حدود ۸۵ درصد از زنان، در طول دوره بعد از زایمان، یک نوع اختلال خلقی را تجربه می‌کنند. البته در اکثر موارد این علایم خفیف و کوتاه مدت هستند؛ مانند خستگی یا اختلال خواب و به زودی رفع می‌شوند. اما گاهی پیش می‌آید که بعضی از مادران به حالت‌های شدیدتری از اضطراب یا افسردگی دچار می‌شوند. این شرایط امکان دارد بسیار آزاردهنده باشد و تأثیرات مهمی روی سلامت مادر و حتی فرزند بگذارد.

● post partum blues یا غم پس از زایمان

این چنین است که حدود ۵۰ تا ۸۵ درصد از زنان در طی چند هفته اول پس از زایمان، این حالت را تجربه می‌کنند. احساس ناراحتی و غم، تمایل به گریه کردن، حالت‌های اضطراب و تحریک‌پذیری از علایم رایج این دورانند که در عرض ۴ تا ۵ روز اول پس از زایمان به اوج خود می‌رسند ولی در عرض ۲ هفته خودبه‌خود از بین می‌روند. بررسی‌ها نشان می‌دهند این حالت‌ها به حدی شایع هستند که در موارد خفیف می‌توانیم آن را بیشتر به عنوان یک تجربه عادی پس از تولد نوزاد در نظر بگیریم تا یک اختلال روانی و با توجه به این‌که این حالات معمولاً فعالیت‌های عادی و روزانه مادر را مختل نمی‌کنند نیاز به درمان خاصی هم ندارند. فقط در موارد خاصی که مادر سابقه افسردگی پیش از بارداری داشته یا علایم وی بیش از ۲ هفته ادامه پیدا کرده است باید به فکر اختلالات شدیدتری مثل افسردگی پس از زایمان باشیم.

● post partum deepness یا افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس‌ از زايمان‌،درمان افسردگی پس‌ از زايمان‌

بهتر است بدانید که افسردگی پس از زایمان، یکی دیگر از اختلالات خلقی است که معمولاً در عرض ۲ تا ۳ ماه اول پس از زایمان ایجاد می‌شود،اما امکان دارد شروع آن به صورت علایم خفیف افسردگی در دوران بارداری، توسط مادر گزارش شده باشد. واقعیت این است که  احساس ناراحتی یا خلق افسرده و تمایل به گریه کردن از علایم عمومی این بیماری هستند و مادران اغلب از خستگی دایمی، مشکلات خواب و تغییرات اشتها شکایت دارند. روی هم رفته این حالت تفاوت خاصی با افسردگی که در دوره‌های دیگر زندگی فرد اتفاق می‌افتد ندارد و بیمار حالت‌هایی از قبیل احساس گناه و بی‌لیاقتی، لذت نبردن از فعالیت‌های روزانه، اختلال تمرکز و حتی گاهی افکار خودکشی را تجربه می‌کند. در مواردی هم ممکن است اضطراب و حمله‌های وحشت یا خود بیمارانگاری برای فرد به وجود ‌آید. توجه داشته باشید که در موارد خفیف که فقط علایم خستگی یا اختلال خواب وجود دارند امکان دارد افسردگی تشخیص داده نشود.مقیاس افسردگی پس از زایمان ادینبرگ، یک پرسشنامه ۱۰ قسمتی است که به شما کمک می‌کند علایم این بیماری را در خود پیدا کنید. این پرسشنامه در سال ۱۹۸۷ طراحی شده و تحقیقات بسیاری حساسیت و اعتبار این تست را تأیید کرده‌اند. اگر شما احساس می‌کنید که دچار علایم افسردگی پس از زایمان شده‌اید پر کردن این پرسشنامه و مشورت با پزشک می‌تواند در تشخیص و درمان آن به شما کمک نماید. امتیاز ۱۲ و بالاتر یا پاسخ مثبت به سؤال ۱۰ (وجود افکار خودکشی)، نشان می‌دهد شما احتمالاً د معرض افسردگی پس از زایمان هستید و نیاز به مشاوره با پزشک خود دارید.

● Post partum psychosis یا سایکوز پس از زایمان

آیا می دانید این حالت شدیدترین اختلال روانی در دوره پس از زایمان است که خوشبختانه نادر و شیوع آن ۱ تا ۲ مورد در هر ۱۰۰۰ مورد تولد است و در نیمی از موارد پس از اولین زایمان رخ می دهد.

افسردگی پس‌ از زايمان‌،درمان افسردگی پس‌ از زايمان‌

جالب است بدانید در موارد نادری ممکن است این حالت در پدر نوزاد اتفاق بیفتد. در این صورت پدر که معمولا از قبل نیز یک اختلال خلقی داشته است از این‌ که فرزند جدید جای او را گرفته و عشق و توجه مادر فقط صرف کودکش می‌گردد،دچار احساس ناراحتی شدید و ابتلا به سایکوز می‌ گردد. سایکوز پس از زایمان ممکن است در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از زایمان با علایم عمومی مثل خستگی، بی‌خوابی، بی‌قراری و تمایل به گریه کردن شروع شود. در مراحل بعدی مادر دچار شک و بدگمانی، ناسازگاری و افکار وسواسی نسبت به سلامت نوزاد می گردد. نیمی از مادران حالت‌های توهم و هذیان را نیز تجربه می‌ نمایند، تو هماتی مثل این‌که بچه مرده یا ناقص به دنیا آمده یا این‌که آن‌ها اصلاً ازدواج نکرده و بچه‌دار نشده‌اند. برخی از مادران نیز اینچنین گفتند که صدایی به آن‌ها گفته که خود و یا نوزاد خود را بکشند.

● چه عاملی باعث افسردگی پس از زایمان می‌شود؟

واقعیت این است که بلافاصله پس از زایمان، تغییرات هورمونی ناگهانی در بدن مادر اتفاق می‌افتد. در عرض ۴۸ ساعت اول پس از زایمان،غلظت خون استروژن و پروژسترون شدیداً کاهش پیدا می‌کند و چون این هورمون‌ها در ساختن مواد بیوشیمیایی مؤثر در تنظیم خلق، نقش مهمی دارند، تغییرات سریع میزان خونی آن‌ها می‌تواند باعث به هم خوردن وضعیت روانی و خلقی مادر شود. البته بعضی از محققان عقیده دارند گروهی از زنان هستند که نسبت به تأثیر این تغییرات هورمونی حساس‌ترند و این افراد دوره‌های افسردگی پیش از قاعدگی را نیز تجربه‌ البته جز تغییرات هورمونی، عوامل دیگری نیز در ایجاد این حالت‌ها مؤثرند. عدم رضایت از زندگی زناشویی، عدم وجود حمایت‌های اجتماعی یا حوادث و استرس‌های بزرگی که در زمان بارداری یا نزدیک به زایمان رخ می‌دهند نیز می‌توانند فرد را مستعد مبتلا شدن  به اختلالات خلقی پس از زایمان نمایند.

● احتمال افسردگی پس از زایمان در چه کسانی بیشتر است؟

بهتر است بدانیدافسردگی پس از زایمان امکان دارد در همه زنان صرف‌نظر از سن، وضعیت ازدواج، سطح تحصیلات و طبقه اجتماعی ایجاد شود اما مادرانی که این شرایط دارند بیشتر در معرض ابتلا هستند:

دارای سابقه قبلی افسردگی پس از زایمان – افسردگی در دوران بارداری

دارای سابقه قبلی افسردگی یا اختلالات دو قطبی – مشکلات زناشویی

عدم وجود حمایت‌های اجتماعی – حوادث پر استرس که اخیراً رخ داده است.

● راههای درمان اختلالات روانی پس از زایمان را بشناسید.

افسردگی پس‌ از زايمان‌،درمان افسردگی پس‌ از زايمان‌

بهتر است بدانید درمان به شدت بیماری و علایم آن بستگی زیادی دارد اما نکته مهم این است که قبل از شروع درمان‌های روان‌پزشکی، بیماری‌های دیگری را که امکان دارد این حالت‌ها را ایجاد کرده باشند مثل بیماری‌های تیرویید یا کم‌خونی، تشخیص و درمان داده است. مطالعات اخیر نشان می دهد که روش‌های روان درمانی غیر دارویی می‌توانند تأثیر خیلی خوبی در درمان افسردگی پس از زایمان داشته باشند و یک دوره کوتاه مدت رفتار درمانی شناختی توانسته است به اندازه مصرف فلوکستین تأثیر داشته باشد. به ویژه مادرانی که مایل هستند به نوزاد خود شیر بدهند یا علایم آن‌ها خیلی شدید نیست معمولاً ترجیح می‌دهند روش‌های روان درمانی را تجربه کنند. اما اگر مادر دچار افسردگی شدید باشد درمان دارویی به تنهایی یا همراه با روان‌درمانی و در موارد شدیدتر، شوک درمانی نیز پیشنهاد می شود.

● درمان دارویی در مادرانی که شیر می‌دهند

اثرات مفید شیر مادر از نظر تغذیه‌ای، تقویت سیستم ایمنی نوزاد و امنیت روانی نوزاد کاملاً شناخته شده است. مادرانی که تمایل دارند به نوزاد خود شیر بدهند بدانند که تمام داروهای مورد استفاده در اختلالات روانی در شیر مادر ترشح می‌شوند و در هر صورت نوزاد در معرض این داروها قرار می‌گیردو روی او تاثیر دارد. مطالعات گذشته که در ۵ سال گذشته انجام شده، نشان داده‌اند که داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای و یا فلوکستین و پاروکستین که مادر مصرف کرده است، تأثیر خاصی بر روی نوزاد نداشته و مورد خاصی از واکنش نوزاد شیرخوار به این داروها دیده نشده است. اما در مورد مادرانی که مبتلا به اختلالات دو قطبی هستند، شیر دادن به نوزاد ممکن است مشکلاتی را برای مادر و نوزاد ایجادنماید.. شیر دادن باعث خلل در خواب مادر شده، او را از نظر روانی آسیب‌پذیر می‌کند. همچنین مصرف داروهای تثبیت‌کننده خلق مثل لیتیوم و کاربامازپین توسط مادر ممکن است در نوزاد باعث مسمومیت گردد. باید توجه داشت که لیتیوم به میزان بالایی در شیر مادر ترشح می‌شود و میزان آن در خون نوزاد به تا سطح خونی مادر می‌رسد که می‌تواند برای نوزاد خطرناک باشد. همچنین مصرف کاربامازپین و والپروات سدیم نیز خطر سمیت کبدی را در نوزاد افزایش می‌دهد.

● چگونه از افسردگی پس از زایمان جلوگیری نماییم؟

قابل توجه است که با این‌که تشخیص زودرس زنانی که ممکن است در دوره پس از زایمان دچار اختلالات خلقی شوند، سخت است اما گاهی با توجه به سابقه فرد می‌توان احتمال ایجاد این حالت‌ها را تخمین زد و با انجام بعضی مداخلات پیشیگرانه میزان ابتلای مادران را کاهش داد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند زنانی که سابقه اختلالات دو قطبی یا سایکوز پس از زایمان قبلی داشته‌اند از درمان با لیتیوم در هفته‌های نزدیک به زایمان و تا ۴۸ ساعت پس از زایمان بسیار سود می‌برند. بهتر است بدانید همچنین زنانی که سابقه افسردگی پس از زایمان را در زایمان‌های قبلی دارند نیز پاسخ مناسبی به درمان پیشگیرانه با داروهای ضدافسردگی‌، بلافاصله پس از زایمان، می‌دهند.

افسردگی پس‌ از زايمان‌،درمان افسردگی پس‌ از زايمان‌

این نکته مهم را نیز باید در نظر داشته باشید که جلوگیری از بارداری‌های ناخواسته و حضور سریع‌تر مادر در اجتماع و شروع هر چه سریع‌تر مادر به کارهای قبلی، می‌تواند عامل مؤثری در کاهش میزان اختلالات روانی و خلقی پس از زایمان برای مادر داشته باشد.

● من افسرده‌ام؟

این پرسشنامه را پر کنید و امتیازتان در نهایت جمع بزنید. امتیاز ۱۲ و بالاتر یا پاسخ مثبت به سوال ۱۰ نشان‌دهنده افسردگی پس از زایمان و لزوم مراجعه به پزشک را نشان می دهد.

در طی ۷ روز گذشته:

۱) من توانسته‌ام بخندم و قسمت خوشایند مسائل را ببینم.

الف) همیشه و مثل روزهای قبل ب) اغلب اما نه مثل همیشه

ج)گاهی و کمتر از همیشه د) به ندرت

۲) من … به حوادث پیش رو با خوشبینی نگاه می‌کنم

الف) همان طور که همیشه بوده‌ام. ب) نه آن‌طور که همیشه بوده‌ام

ج) خیلی کمتر از همیشه د) به ندرت

۳) وقتی اتفاقات بدی افتاده، من بی‌جهت خودم را سرزنش کرده‌ام:

الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات

ج) به ندرت د) هیچ‌وقت

۴) بدون دلیل مشخصی، نگران یا عصبی شده‌ام:

الف) هیچ‌وقت ب) به ندرت

ج) گاهی اوقات د) اکثر اوقات

۵) بدون دلیل مشخصی، دچار ترس و وحشت شده‌ام:

الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات

ج) به ندرت د) هیچ‌وقت

۶) مسائل همیشه از عهد من خارج بوده‌اند:

الف) بله، در اکثر موارد از عهده کارها بر نمی‌آیم.

ب) بله، در بعضی از موارد به خوبی همیشه از عهده کارها بر نمی‌آیم.

ج) خیر، در اکثر موارد به خوبی از عهده کارها برمی‌آیم.

د) خیر، مثل همیشه به خوبی از عهده کارها برمی‌آیم.

۷) این قدر ناراحت بوده‌ام که به سختی توانسته‌ام بخواب بروم:

الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات

ج) به ندرت د) هیچ‌وقت

۸) احساس بدبختی و ناراحتی کرده‌ام:

الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات

ج) به ندرت د) هیچ وقت

۹) این قدر ناراحت بوده‌ام که گریه کرده‌ام:

الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات

ج) به ندرت د) هیچ وقت

۱۰) افکار خودکشی به سرم زده است:

الف) اکثر اوقات ب) گاهی اوقات

ج) به ندرت د) هیچ وقت

برای سؤالات ۱، ۲ و ۴:

به گزینه الف) ۰ امتیاز؛ به گزینه ب) ۱ امتیاز؛ به گزینه ج) ۲ امتیاز؛ به گزینه د) ۳ امتیاز بدهید.

برای سؤالات ۳ و ۵ تا ۱۰

به گزینه الف) ۳ امتیاز؛ به گزینه ب) ۲ امتیاز؛ به گزینه ج) ۱ امتیاز؛ به گزینه د) ۰ امتیاز بدهید.

در زمان بعد زایمان مردها باید توجه بیشتری به همسر تازه زایمان کرده خود داشته باشد.

افسردگی پس‌ از زايمان‌

مطالب مرتبط :

همه چیز در مورد بارداری

سرماخوردگی در بارداری

آنفولانزا در بارداری

 

آخرین بروز رسانی در : جمعه 15 بهمن 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.