خواص و مضرات عرق اسطوخودوس در دوران بارداری برای پوست

خواص و مضرات عرق اسطوخودوس در دوران بارداری برای پوست

عرق اسطوخودوس عرق اسطوخودوس ,عرق اسطوخودوس در بارداری,عرق اسطوخودوس برای پوست,عرق اسطوخودوس گرم یا سرد,عرق اسطوخودوس برای کودکان,عرق اسطوخودوس طبع,عرق اسطوخودوس در شیردهی توضیحاتی در مورد عرق اسطوخودوس اسطوخدوس یا اسطوقدوس سرده‌ای …

آشنایی با خواص عصاره و روغن دانه انگور سیاه و قرمز

آشنایی با خواص عصاره و روغن دانه انگور سیاه و قرمز

دانه انگور دانه انگور در جدول ,دانه انگور در جدول کلمات,دانه انگور در جدولانه,انگور دانه درشت در جدول,دانه انگور درحل جدول,نام هسته انگور در جدول,نوعی انگور دانه درشت در جدول,هسته انگور در …

آشنایی با خواص علف خرس در بارداری و لاغری چیست

آشنایی با خواص علف خرس در بارداری و لاغری چیست

علف خرس علف خرس,علف خرس چیست؟,گیاه علف خرس,درخت علف خرس,خواص گیاه علف خرس علف خرس گیاهی است که در زمستان که غذا و علوفه کمیاب است فراوان دیده می شود و در …

زنبق

زنبق ,خواص زنبق,خواص ریشه زنبق,انواع گل زنبق,زنبق وحشی,زنبق سفید,گل زنبق,گیاه زنبق,گل زنبق نماد چیست,مضرات زنبق,مضرات و خواص زنبق

زنبق , خواص زنبق , خواص ریشه زنبق , انواع گل زنبق

توضیحاتی در مورد زنبق

زنبق، نام یک سرده با ۳۰۰–۲۶۰  گونه از گیاهان گلدار با گل‌های خوش ظاهر است. معمولاً در خاک‌های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. گل آذین زنبق معمولاً گرزن یک سویه یا سنبله یا خوشه‌ای است. برگ‌ها معمولاً منتهی به غلاف می‌باشد. تکثیر زنبق معمولاً با استفاده از ریزوم صورت می‌گیرد. در اساطیر زرتشتی این گل ویژه امشاسپند اَمُرتات (امرداد) است. یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می‌کاشتند و نقش‌هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می‌کردند. پادشاهان یونانی با اشکالی از گل‌های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‌های بریده آن را به یکدیگر هدیه می‌دادند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد زنبق صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

آشنایی با زنبق

سوسن آسمانگون، به یونانی آیریس، نام یک سرده با 300–250 گونه است. معمولاً در خاک های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. گیاه یا گل آذین زنبق معمولاً گرزن یک سویه یا سنبله و یا خوشه ای است. برگ ها معمولاً منتهی به غلاف می باشد. تکثیر زنبق معمولاً با استفاده از ریزوم صورت می گیرد.گیاه زنبق در اساطیر زرتشتی این گل ویژه امشاسپند اَمُرتات (امرداد) است. یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می کاشتند و نقش هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می کردند. پادشاهان یونانی با اشکالی از گل های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه های بریده آن را به یکدیگر هدیه می دادند. زنبق گیاهی چند ساله با گل های درشت، سفیدرنگ و معطر است. برگ زنبق دارای میزان بالای اسیداسکوربیک استکه برای استخراج ویتامین c استفاده می شود.

زنبق , خواص زنبق , خواص ریشه زنبق , انواع گل زنبق

خواص دارویی زنبق

▪ امروزه برای سم زدایی بدن و افزایش ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. ▪ ضماد تهیه شده از آن با ریشه آسیاب شده زنبق و آب برای درمان ناراحتی های پوستی، زخم و دردهای روماتیسم به کار برده می شود. ▪ ضماد گرم برگ های تازه زنبق نیز برای رفع تومور و خستگی موثر است.

چای زنبق

▪ برای تهیه چای زنبق، یک قاشق مرباخوری ریشه خشک آن را در یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید و روزی 3 بار مصرف کنید. ▪ چای زنبق با تحریک کبد در درمان هپاتیت و یرقان مفید است. ▪ با عوارض پوستی مانند آکنه مبارزه می کند. ▪ سوءهاضمه را برطرف می کند. ▪ به درمان بیماری روماتیسم کمک می کند. ▪ در کاهش وزن موثر است.

نحوه کاشت زنبق

گل زنبق یکی از گلهای محبوب و مورد علاقه تعداد زیادی از افراد است. پروش و کاشت زنبق در گلدان بسیار ساده است. محیط نیم سایه، آبیاری متوسط و هوای خشک و خنک از شرایط نگهداری زنبق در منزل است. بهترین زمان کاشت زنبق اوایل پاییز است. به منظور کاشت زنبق در گلدان، ابتدا پیاز گیاه را از گلفروشی‌ها تهیه کنید. گلدان را باخاک مناسب پر کرده و پیازها را در نزدیکی سطح خاک بکارید، به نحوی که نوک پیاز کمی دیده شود. پیازها را در عمق ۷ الی ۱۰ سانتیمتری و به فاصله ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر از یکدیگر کشت کنید. لازم به ذکر است میتوانید در هر گلدان ۱۲ سانتیمتری ۵ تا ۶ پیاز کشت کنید و روی آنها را با لایه نازکی از خاک مخصوص پیاز بپوشانید. بعد از چند روز، ریشه‌ها، پیاز را به طرف پایین می‌کشند. بعد از کاشت زنبق، گلدان را به‌طور کامل آبیاری کنید تا آب از ته گلدان خارج شود. بعد از آن مراقب باشید، خاک همواره مرطوب نگه داشته شود. گلدان را در محل نیم سایه قرار دهید و زمانی که گیاه به گل نشست، آن را به مکانی پرنورتر منتقل کنید. در این زمان فقط زمانى به زنبق آب بدهید که خاک خشک شده باشد. گل های زنبق در مدت 7 تا 9 هفته بعد از کاشت شکوفا می‌شوند. لازم به ذکر است تا دو سال می‌توانید پیازها را در خاک نگه دارید. بعد از دیدن اولین غنچه‌های گل، کوددهی را شروع کنید. دقت کنید تغذیه خارج از اندازه پیاز را وادار به تولید پیازچه کرده و از گل دادن باز می‌ماند.

بهترین زمان کاشت زنبق

بهترین زمان کاشت گل زنبق اوایل پاییز است. این پیازها در اواخر زمستان تا اواسط بهار گلدهی دارند.

گیاه شناسی زنبق

گل زنبق گیاهی چند ساله است که تاکنون در حدود ۳۰۰ گونه آن شناسایی شده است. این گل دارای ۶ گلپوش است که ۳ قطعه داخلی (گلبرگ ها) به صورت ایستاده قرار داشته و به نام درفش و ۳ تای پایینی (کاسبرگ ها ) آویزان و به نام آویز خوانده می شود. از نظر اندام زیر زمینی ۲ دسته زنبق ریزوم دار و سوخ دار وجود دارد. عمده زنبق ها ریزوم دار و تعداد اندکی از آنها سوخ دار هستند. زنبق های سوخ دار به صورت تجاری و برای استفاده به عنوان گل بریدنی تولید می شوند و انواع ریزوم دار بیشتر برای کاشت در گلدان و باغچه استفاده می شود.

خاک مورد نیاز زنبق

گل زنبق در خاک‏هاى با پ هاش خنثى یا قلیایى، سبک و قابل نفوذ (زهکشی بالا) بهترین رشد را دارد. همچنین در صورتی که خاک اسیدی است، اضافه نمودن قدرى آهک به خاک‏هاى اسیدى کیفیت خاک را برای کاشت زنبق بهبود مى‏بخشد. خاک مناسب براى کاشت زنبق در گلدان، ترکیب دو قسمت شن و ماسه، یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت خاکبرگ است.

نور مورد نیاز زنبق

نور : نور مناسب برای گل زنبق، نور غیر مستقیم است. این گل زیبا، در هنگام رشد علفی و سبزینه‌ای نور کمتر و در دوران گلدهی به نور کامل نیاز دارد.

دما مورد نیاز زنبق

دما : گل زنبق، یکی از انواع گلهای فصلی زمستان است و در دوران رشد علفی و سبزینه ای، هوای خنک ۴ الی ۷ درجه و در دوران گلدهی دمای بالاتر در حدود ۱۳ الی ۱۶ درجه برای آن مناسب است.

آبیاری مورد نیاز زنبق

آبیاری: نیاز آبی گل زنبق متوسط است. پس از کاشت زنبق، گلدان را به طور کامل آبیاری کنید و بعد از آن، برنامه آبیاری را برای مرطوب نگهداشتن خاک، هفتگی کنید . در دوران گلدهی گیاه، آبیاری ۲ الی ۳ بار در هفته کافی است.

کوددهی مورد نیاز زنبق

کوددهی: برای کوددهی گل زنبق، تغذیه گیاه را بادیدن اولین غنچه های گل بر روی گیاه شروع کنید و کوددهی را دو هفته یکبار تا هنگامی که برگهای گیاه زرد و خشک شود، ادامه دهید. برای تهیه کود میتوانید از کودهای محلول مخصوص گیاهان خانگی یا باغی موجود در گلفروشی‌ها استفاده کنید.

گل زنبق

گیاه زیبا و بلندقد زنبق، به تبعیت از نام قدیس یونانی (آیریس) نام‌گزاری شده که در داستان‌های اساطیری به کشیدن رنگین‌کمان با رنگ‌های جادویی شناخته می‌شود. هر باغبانی به این گیاه چندساله علاقه دارد. این گیاه، مقاوم و قابل اطمینان بوده و پرورش آن آسان است. زنبق‌ها، پروانه و مرغ مگس‌خوار را به سمت خودشان جذب می‌کنند و گل‌های زیبایی بر رویشان می‌روید که می‌توانند از روی شاخه بریده شوند. بیش از 300 گونه در سرده‌ی زنبق وجود دارد. معروف‌ترین گونه‌ها، زنبق بلند (حدود 70 سانت) و زنبق‌‎های ریش‌دار هستند. این گل‌های زیبا سه گلبرگ بیرونی و بزرگ و سه گلبرگ ایستاده و درونی دارند. این گلبرگ‌های بیرونی می‌توانند تاج یا ریش داشته باشند. زنبق‌های ریش‌دار به مواردی اطلاق می‌شود که موهای نرمی در مرکز گلبرگشان دارند. در زنبق تاج‌دار، این موها تشکیل یک شانه یا لبه را می‌دهند. اکثر زنبق‌ها در ابتدای تابستان گل می‌دهند. برخی از آن‌ها، علی‌الخصوص زنبق‌های ریش‌دار، رمنتنت هستند و دوباره در اواخر تابستان هم گل می‌دهند.

زمان کاشت زنبق

زمان کاشت این پیازها مناسب برای اوایل پاییز تا اوایل بهارمی باشد.پیازها مستلزم این هستند که دوره سرمادهی مختصری ببینند .اگر کاشت نمیکنید آنها را در مکانی سرد و دور از نور و رطوبت قرار دهید .برای کاشت در گلدان ترکیبی از خاک باغچه+شن وماسه و مواد آلی مثل کمپوست را مخلوط کرده (نسبت مساوری) البته قبل از ان حتما دقت فرمایید که گلدان دارای زهکشی مناسب باشد همچنین برای هر عدد پیاز نیاز به گلدان سایز 12 می باشد و تعداد بیشتر باید گلدان بزرگتر تهیه شود. . البته برای سال اول میتوانید برای 2 الی 3 پیاز همان گلدان سایز 12 را تهیه کنید.پیاز را در گلدان به شکل درست قرار دهید انتها و ابتدای پیاز کاملا مشخص است و شبیه به کوزه می باشد .حدود 2 الی 3 سانتی متر زیر خاک باشد ولی در فضای آزاد باید سه برابر اندازه پیاز زیر خاک باشد.فاصله بین پیازها هم حدود یک الی دو پیاز فاصله دهید. مدت 2ماه گلدان را دفضای آزاد قرار دهید تا نیاز سرمادهی تایمن شود.در نظر داشته باشید برف و باران هیچ تاثیری در کم شدن رشد ندارد پس بابتش نگران نباشیدپس از آنکه جوانه ها بالا آمد آن را به جای گرمتر همانند پشت پنجره نور گیر انتقال دهید تا رشد لازم را داشته باشد

شرایط نگهداری زنبق

زنبق‌ها حداقل نصف روز به آفتاب احتیاج دارند و خاکشان می‌بایست زه‌کشی خوبی داشته باشد. اگر آفتاب کافی به آن‌ها نرسد، شکوفه نمی‌زنند. آن‌ها کودهای خنثی یا به میزان کمی اسیدی را ترجیح می‌دهند. اگر خاکتان خیلی اسیدی باشد، با یک مقدار لیموترش آن را شیرین‌ کنید و در تابستان به گیاه آب ندهید، زیرا منجر به پوسیدگی می‌شود. زنبق‌های ریش‌دار می‌بایست زیر سایه‌ی سایر گیاهان قرار بگیرند؛ البته خیلی از آن‌ها در بستر مخصوص به خودشان بهتر رشد می‌کنند. زه‌کشی خاک خیلی مهم است. با استفاده از یک چنگک باغبانی، خاک را به عمق 30 الی 40 سانتی‌متر شل کنید و یک لایه‌ی 5 الی 10 سانتی‌متری کمپوست را با آن مخلوط کنید. زنبق را در اواسط یا اواخر تابستان بکارید. زنبق‌های ریش‌دار ریزوم دارند و می‌بایست به صورت مقطعی در معرض آفتاب قرار گیرند، یا در اقلیم‌های داغ با لایه‌ی نازکی از خاک پوشانده شوند. ریزوم‌ها را به صورت تکی یا گروه‌های سه‌تایی بکارید که بین هر دو گیاه نیز می‌بایست 30 الی 60 سانتی‌متر فاصله داشته باشد که این فاصله، به اندازه‌ی گیاه بستگی دارد. یک سوراخ کم‌عمق با عرض 25 سانتی‌متر و عمق 10 سانت ایجاد کنید. یک لبه از خاک درست کنید و ریزوم را روی این لبه بگذارید، به گونه‌ای که ریشه‌ها از هر دو طرف لبه بیرون بزنند. سوراخ را با استفاده از خاک پر کرده و به آرامی روی آن ضربه بزنید تا سفت شود. به صورت کامل آب بدهید. در حین کاشت، بخش بالا را با کود دارای نیتروژن پایین پر کنید و بار دیگر در اوایل بهار کوددهی کنید. مراقبت از کود دارای نیتروژن بالا در سطح استفاده کنید و یا فرایند مالچ‌ریزی را با استفاده از ماده‌ی ارگانیک انجام ندهید، زیرا منجر به پوسیدگی ریزوم می‌شود. ریزوم‌ها را در معرض آفتاب قرار دهید. بر خلاف پیاز گل‌ها که در اعماق زمین رشد می‌کنند، ریزوم زنبق‌ها نیاز به مقداری آفتاب و هوا دارد تا خشک بماند. اگر با مقدار زیادی خاک یا سایه‌ی سایر گیاهان پوشانده شوند، پوسیده خواهند شد. می‌توانید یک لایه‌ی نازک از مالچ را در فصل بهار روی خاک بریزید. برگ‌های زنبق را اصلاح نکنید. برگ‌ها را همان‌گونه بگذارید تا برای رشد سال آینده فوتوسنتز کنند. نوک‌های قهوه‌ای‌شده را ببرید. همچنین ساقه‌های گل‌دهنده را تا پایین و محل رسیدن به ریزوم ببرید تا از پوسیدگی جلوگیری شود. اگر سرمای زیاد به شاخ‌وبرگ زنبق برسد، آن را نابود کنید زیرا تخم کرم چوب در آن جای می‌گیرد. پس از گذشت 2 الی 5 سال، وقتی که گل‌ها خیلی انبوه شدند یا طراوتشان را از دست دادند، ریزوم‌های سالم را جدا کرده و در خاک تازه بکارید. بهترین زمان برای کاشت دوباره‌ی زنبق‌ها پس از فصل شکوفه‌زنی است. بیماری‌ها/آفات زنبق‌ها در مقابل آهو و گوزن مقاومت داشته و خشکسالی را تحمل می‌کنند. درهرحال، آن‌ها در مقابل کرم چوب آسیب‌پذیر هستند، پس هر سال ریزوم‌ها را چک کنید تا سوراخ نشده باشند و موارد آفت‌زده را دور بیاندازید. پروانه‌ی گل شاه‌پسند، مگس سفید، شپشک زنبق، حلزون، شته و نماتود هم می‌توانند مشکل‌ساز باشند.

زنبق , خواص زنبق , خواص ریشه زنبق , انواع گل زنبق

نام انگلیسی زنبق

نام : زنبق نام لاتین : Dwarf iris نام علمی : Iris reticulate خانواده : Iridaceae

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 11 مهر 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.