خواص و فواید گل زنبق

خواص و فواید گل زنبق

زنبق دره , زنبق به انگلیسی , زنبق بنفش , زنبق سفید , گل زنبق , عکس گل زنبق

بهتر است بدانید که زنبق یا سوسن آسمانگون، به یونانی آیریس، نام یک سرده با ۳۰۰–۲۵۰ گونه است. اغلب در خاک‌های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. در واقع گل آذین زنبق اغلب گرزن یک سویه یا سنبله و یا خوشه‌ای است. برگ‌ها غالبا منتهی به غلاف می‌باشد. تکثیر زنبق اغلب با استفاده از ریزوم صورت می‌ پذیرد.سوسن آسمانگون، به یونانی آیریس، نام یک سرده با ۳۰۰–۲۵۰ گونه است. معمولاً در خاک‌های خنثی یا قلیایی و سبک و قابل نفوذ رشد می نماید. گل آذین زنبق معمولاً گرزن یک سویه یا سنبله و یا خوشه‌ای است. برگ‌ها معمولاً منتهی به غلاف می‌باشد. تکثیر زنبق معمولاً با استفاده از ریزوم صورت می‌گیرد.در اساطیر زرتشتی این گل ویژه امشاسپند اَمُرتات (امرداد) است. یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می‌کاشتند و نقش‌هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می‌کردند. پادشاهان یونانی با اشکالی از گل‌های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‌های بریده آن را به یکدیگر هدیه می‌دادند.

خواص و فواید گل زنبق

تعبیر خواب گل , گل در خواب دیدن , تعبیر خواب گل رز

بدنیست بدانید که در اساطیر زرتشتی این گل ویژه امشاسپند اَمُرتات (امرداد) است. در واقع یونانیان باستان، زنبق را در کنار مزار مردگان می‌کاشتند و نقش‌هایی از آن را روی سنگ قبر تازه گذشتگان خود ترسیم می‌کردند. لازم به ذکر است که پادشاهان یونانی با اشکالی از گل‌های زیبای زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‌های بریده آن را به یکدیگر اهدا می کردند.

خواص و فواید گل زنبق
بهتر است بدانید که زنبق گیاهی است چند ساله و دارای ساقه راست به ارتفاع ۳۰ تا ۷۰ سانتی متر که معمولا به علت گل های زیبایی که دارد، در باغچه ها کاشته می شود و از طریق ریزوم خزنده و ضخیم خود نیز که به رنگ سفید و بوی بنفشه دارد، تکثیر پیدا می کند. گل های درشت، سفید رنگ، معطر با وضع منفرد یا دوتایی در انتهای ساقه قرار دارد.

خواص و فواید گل زنبق

خواص دارویی: د رواقع ریزوم تازه زنبق به مقدار کم اثر مدر، خلط آور و دفع کرم پیدا می کند. البته مقادیر زیاد آن مسهل قوی و قی آور است، به طوری که موجبات تحریک دستگاه هضم، و دردهای شدید روده می گردد. البته گرد ریزوم زنبق به طور محسوس اثر درمانی کمتری ظاهر می کند، معهذا از آن نیز در رفع آسم، سیاه سرفه، نزله مزمن ریه و غیره نتایج خوبی به دست آمده است و مفید بوده است.

خواص و فواید گل زنبق

البته باید گفت که گرد خشک ریزوم آن نیز عطرآور است و ترشحات آب دهان را افزایش می دهد.گفتنی است که  ضماد گرم برگ های تازه زنبق نیز جهت رفع تومورها و خستگی ها مؤثر و نافع است .محل رویش این گیاه در نواحی شمال ایران، گرگان، قزوین، کرمان و لرستان می باشد.

خواص دارویی زنبق

زنبق امروزه برای سم زدایی بدن و افزایش ادرار مورد استفاده قرار می گیرد.

 ضماد تهیه شده از زنبق با ریشه آسیاب شده زنبق و آب برای درمان ناراحتی های پوستی، زخم و دردهای روماتیسم به کار برده می شود.

ضماد گرم برگ های تازه زنبق نیز برای رفع تومور و خستگی موثر است.

خواص چای زنبق

برای تهیه چای زنبق، یک قاشق مرباخوری ریشه خشک آن را در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و روزی ۳ بار مصرف کنید.

چای زنبق با تحریک کبد در درمان هپاتیت و یرقان مفید است.

چای زنبق با عوارض پوستی مانند آکنه مبارزه می کند.

چای زنبق سوءهاضمه را برطرف می کند.

چای زنبق به درمان بیماری روماتیسم کمک می کند.

چای زنبق در کاهش وزن موثر است.

درمان جرم دندان ؛ جویدن برگ‌های مریم گلی، ترکیب روغن خردل و پودر زرد چوبه و نمک، ماساژ دندان با ترکیب پودر گیاه زنبق و نعناع، مصرف میوه‌ها و سبزیجات(مثل هویج، توت فرنگی، کرفس و سیب)، مسواک زدن(حداقل دو بار در روز) و استفاده از خمیردندان ضد جرم.

منبع:aftabir.com

منبع:

fa.wikipedia.org

زنبق

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.