غار یخی چما

غار یخی چما +عکس و تاریخچه

غار یخی چما در کوهرنگ،مسیر غار یخی چما،آدرس غار یخی چما،غار یخی چما کوهرنگ

آیا نام غاریخی چما را شنیده اید؟

جالب است بدانید که غار یخی چما در نزدیکی روستای شیخ علیخان در فاصله 25 کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.

غار یخی چما،تاریخچه غار یخی چما

قابل ذکر است که غار یخی چما در مقابل دشت چما قرار گرفته است و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف می باشد که ارتفاع برف‌های آن تا 50 متر نیز می‌رسد. بهتر است بدانید که لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار پرهیز نمود.

غار یخی چما،تاریخچه غار یخی چما

جالب است بدانید که غار یخی چما یکی از کمیاب ترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شود. البته قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار باعث شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانندو در آنجا دیده شوند.

غار یخی چما،تاریخچه غار یخی چما

بهتر است بدانید که علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز مشهور است زیرا از زیر یخ‌های این غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در انتها به سد کوهرنگ می‌ریزد. لازم به ذکر است که نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.
غار یخی چما،تاریخچه غار یخی چما
قابل ذکر است که با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

حتما از این منطقه زیبا گردشگری دیدن فرمایید.

غار یخی چما +عکس و تاریخچه

مطالب مرتبط:

کوه سهند

غار علیصدر

غار نخجیر

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.