بهترین مکان های گردشگری در تور ترکیه

بهترین مکان های گردشگری در تور ترکیه

بهترین مکان های گردشگری در تور ترکیه ترکیه از جمله بهترین و دیدنی ترین کشورهای است که شما می توانید برای گردشگری آن را انتخاب نمایید.مردم زیادی هستند که هرساله برای گردشگری …

پل ورسک

پل ورسک

پل ورسک+تاریخچه و عکس پل ورسک رضا شاه،پل ورسک ایران،پل ورسک در کجاست،پل ورسک در کجاستپل ورسك ويكي یکی از شاهکارهای شمال کشور پل ورسک است.

عالی‌قاپو

عالی‌قاپو

عالی‌قاپو+تاریخچه و عکس عالی قاپو اصفهان،عالی قاپو ملبورن،عالی قاپو در اصفهان،عالی قاپو قزوین

خانه ذوالفقاری+عکس و تاریخچه

خانه ذوالفقاری زنجان،خانه ذوالفقاري زنجان،خانه ذوالفقاری ها زنجان،خانه ذوالفقاری ها،پلان خانه ذوالفقاری زنجان

خانه ذوالفقاری یکی از مناطق تاریخی واقع در زنجان است. لازم به ذکر اسن که عمارت ذوالفقاری در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان موسوم به محله دالان آلتی در ضلع شمالی سبزه میدان و مسجد جامع قرارگرفته است.در واقع این بنا از قسمت‌های اندرونی، بیرونی و بخش‌های مختلف تشکیل شده است اما در حال حاضر فقط عمارت بیرونیوجود داردکه به نام عمارت محمود خان ذوالفقاری معروف و مشهور می باشد.

خانه ذوالفقاری،آشنایی با خانه ذوالفقاری

بدنیست بدانید که در بالای هسته مرکزی بنا، نورگیر زیبایی وجود دارد که به کلاه فرنگی مشهور است. این خانه که به خانه ذوالفقاری شهرت دارد به سبک بناهای اواخر دورهٔ قاجار ساخته شده‌. البته سبک ساختمانی آن از بناهای گوتیک اروپایی گرفته شده‌ است. واقعیت این است که این بنای ارزشمند با سبکی متاثر از الگوهای معماری غربی و با حفظ سنت‌های معماری ایران قدیم به مساحت 1176 متر مربع، در 2 طبقه بنا شده و در گذشته حاوی حصار، سر در ورودی، حیاط و بخش مسکونی و اداری بوده است.

خانه ذوالفقاری،آشنایی با خانه ذوالفقاری

قابل توجه است که پنجره‌های بنا عموماً دو لنگه و اطراف آن مشبک است که با به کارگیری شیشه‌های رنگین کنتراست جالبی را در داخل اتاق‌ها بوجود آورده است. در واقع نعل درگاهی پنجره‌ها در طبقه همکف مسطح و در طبقه منتهی‌الیه جنوب غربی حیاط مشرف به خیابان قرار داده شده و طاق‌نماهای تزئینی در اطراف ورودی مشاهده می‌شوند.

خانه ذوالفقاری،آشنایی با خانه ذوالفقاری

در واقع در سال 1379 میراث فرهنگی استان زنجان تصمیم به حفاظت و مرمت عمارت ذوالفقاری گرفت و چندین مرحله ترمیم و باز سازی شد. با انتقال مجموعه آثار بدست آمده از معدن نمک چهر آباد در سال 1386، موزه موقت مومیایی‌ها در این مکان راه‌اندازی و در سال 1388 اولین موزه باستان شناسی استان زنجان در عمارت ذوالفقاری افتتاح شده است. لازم به ذکر است که خانه ذوالفقاری در سال 1375 با شماره 1852 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

خانه ذوالفقاری،آشنایی با خانه ذوالفقاری

این عمارت زیبا را در زنجان ببینید.

خانه ذوالفقاری+عکس و تاریخچه

مطالب مرتبط:

خانه عباسی‌ها

خانه طباطبایی ها

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.