نكاتی مهم در مورد كلیه ها

نكاتی مهم در مورد كلیه ها

كلیه,بيماري كلیه,كلیه در بارداري,علائم كلیه,درمان كلیه,درمان كلیه با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان كلیه,كلیه را چگونه درمان کنيم,كلیه در کودکان,كلیه در بزرگسالان,كلیه در نوزادان,كلیه در بهار,كلیه در تابستان,كلیه در پاييز,كلیه در زمستان,آشنايي با كلیه,همه چيز در مورد كلیه,كلیه واگيردار است,كلیه و درمان آن,ورزشهاي مناسب براي درمان كلیه

نكاتی مهم در مورد كلیه ها

كلیه ها چگونه كار می كنند؟

 به گزارش سینه در پشت قرار دارند، اگر چه كلیه ها كوچكند ولی وظایفی پیچیده و حیاتی را انجام می دهند كه كل بدن را متعادل نگه می دارند. برای مثال كلیه ها:- در دفع مواد زاید و مایعات اضافی كمك می كنند.- خون را تصفیه، برخی از مواد را حفظ و برخی را دفع می كنند.- تولید گلبولهای قرمز را تحت نظارت قرار می دهند.- ویتامین های موثر در رشد را می سازند.- هورمون های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می كنند.- در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند كلسیم و پتاسیم كمك می كنند.

چگونگی انجام كار كلیه ها

1- خون از طریق یك سرخرگ از قلب به كلیه وارد می شود.2- خون با گذشتن از میلیون ها صافی كوچك، تمیز می شود.3- مواد دفعی از طریق میزنای ( حالب) عبور كرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.4- خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.5- هنگامی كه مثانه پر از ادرار می شود از طریق پیشابراه ادرار از بدن خارج می شود.كلیه ها هر 24 ساعت جمعاً حدود 200 لیتر از مایعات بدن را تصفیه و به جریان خون بازمی گردانند حدود 2 لیتر مایع به صورت ادرار از بدن دفع می شود در حالی كه باقیمانده یعنی حدود 98 لیتر به بدن باز می گردد. ادراری كه ما دفع می كنیم تقریباً ظرف مدت 1 تا 8 ساعت در مثانه ذخیره شده است.

بیماری كلیه

اگر چه كلیه ها، عضوهای كوچكی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند كه در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید كلیه، ممكن است منجر به نارسایی كامل آن شود، كه نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند كلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای كلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند كه بیماریهای كلیه قابل پیشگیری اند.

ده عامل اصلی بیماری كلیه

معمولاً دو علت مهم برای نارسایی كلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری كلیه) آنزیم تبدیل كننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملكرد كلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری كلیه گلومرولونفریت( بیماریی كه به واحدهای تصفیه كننده كلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممكن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.برخی از بیماریهای دیگری كه ممكن است بر كلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های كلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به كلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را كاهش و طول عمر را افزایش دهد.مرحله نهایی بیماری كلیه زمانی رخ می دهد كه حدود 90 درصد از عملكرد كلیه از بین برود. افراد مبتلا به نارسایی كلیه ممكن است دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشكل در تمركز و از دست دادن اشتها شوند، نارسایی كلیوی با آزمایش خون و ادرار قابل پیشگیری است.

نكاتی مهم در مورد كلیه ها

نشانه های هشدار دهنده بیماری های كلیوی و دستگاه ادراری.1- فشار خون بالا2 – پیدایش خون با پروتئین در ادرار.3- آزمایش كراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(كراتینین ماده دفعی است كه توسط كلیههای سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای كلیوی ، سطوح كراتینی در خون ممكن است افزایش یابد.4- تكرار ادرار به ویژه در شب .5- مشكل در ادرار كردن یا ادرار درد آور.6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در كودكان

منبع:tebyan.net

نكاتی مهم در مورد كلیه ها

مطالب مرتبط :

سنگ کلیه تاثیر دارد ؟

علت و علائم و درمان سنگ کلیه

چگونه کلیه را تمیز کنیم

سرطان کلیه چه علائمی دارد

ورم کلیه

<

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.