وقتی آپاندیس دردناک می‌شود

وقتی آپاندیس دردناک می‌شود

وقتی آپاندیس دردناک می‌شود آپاندیس,بيماري آپاندیس,آپاندیس در بارداري,علائم آپاندیس,درمان آپاندیس,درمان آپاندیس با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان آپاندیس,آپاندیس را چگونه درمان کنيم,آپاندیس در کودکان,آپاندیس در بزرگسالان,آپاندیس در نوزادان,آپاندیس در بهار,آپاندیس در …

بهترین دارو برای مقابله با سرماخوردگی

بهترین دارو برای مقابله با سرماخوردگی

بهترین دارو برای مقابله با سرماخوردگی خواص ترب کوهی,فواید ترب کوهی,ترب کوهی درمانی,خاصیت ترب کوهی,خواص ترب کوهی درمانی,خواص ترب کوهی برای پوست,خواص ترب کوهی برای مو,خواص ترب کوهی برای جوانی,خواص ترب کوهی …

لم دادن ممنوع

لم دادن ممنوع

لم دادن ممنوع گودی کمر,بیماری گودی کمر,گودی کمر در بارداری,علائم گودی کمر,درمان گودی کمر,درمان گودی کمر با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان گودی کمر,گودی کمر را چگونه درمان کنیم,گودی کمر در …

گل مژه

گل مژه ,گل مژه چیست,گل مژه و درمان,گل مژه به انگلیسی,گل مژه در نوزادان,گل مژه چشم و درمان,گل مژه چگونه درمان میشود,گل مژه چشم به انگلیسی

گل مژه , گل مژه چیست , گل مژه و درمان , گل مژه در نوزادان

توضیحاتی در مورد گل مژه

چشم، ارگانی است که به طور بالقوه در معرض خطر ویروس ها و باکتری هایی است که می توانند به غشاء چشم آسیب زده و باعث خارش و قرمزی شوند. گل مژه یک عفونت رایج چشمی است که روی پلک و یا بخش پایین تر از چشم یک غده چربی ظاهر شده و قرمز و متورم به نظر می رسد و گاه باعث افتادگی پلک می شود.دکتر جلیل امیدیان ، متخصص چشم با اشاره به وجود غدد چربی بر روی لبه پلک، اظهار کرد:چربی تولید شده از این غدد موجب تسهیل در پلک زدن و انجام حرکات چشم می شود.وی اظهار کرد:در برخی افراد فعالیت این غدد دچار اختلال شده و چربی به خوبی از آنها ترشح نمی شود و همین امر موجب تجمع چربی بر لبه پلک چشم شده که این امر احتمال عفونت در لبه چشم را افزایش می دهد.امیدیان افزود:این عفونت حاد غدد چربی لبه پلک گل مژه گفته می شود که موجب التهاب و قرمزی چشم شده و با درد همراه است.گل مژه معمولا بصورت موضعی پلک را درگیر کرده، اما مواردی هم هست که این عارضه در سطح پلک گسترش می یابد و پلک زدن را دشوار می کند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد گل مژه صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

امیدیان بهترین راهکار درمانی خانگی این بیماری را قراردادن کمپرس گرم بر روی پلک عنوان کرد و افزود:باید روزانه چند مرتبه و در هر مرتبه 10 تا 15 دقیقه کمپرس گرم را بر روی لبه پلک قرار داد که این کار موجب می شود تا گرفتگی غدد چربی باز شده و التهاب چشم کاهش یابد. وی افزود:همچنین با مراجعه به چشم پزشک قطره های آنتی بیوتیک مانند قطره «تتراسایکلین» برای کنترل عفونت و بهبود عملکرد غدد چربی ساز پلک تجویز می شود.این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار کرد:با استفاده از این روش ها گل مژه به طور معمول طی مدت چند روز بهبود می یابد، اما در مواردی امکان مزمن شدن و ماندگاری آن بر روی پلک چشم نیز وجود دارد. در این حالت التهاب چشم و قرمزی آن برطرف شده، اما گل مژه بصورت موضعی به حالت برجستگی مشخص روی پلک چشم باقی می ماند که در این حالت به آن “شالازیون”گفته می شود. در این حال در ابتدا مجددا قطره های آنتی بیوتیکی و استفاده از کمپرس گرم تجویز می شود و در صورت عدم رفع برجستگی به ناچار تخلیه گل مژه با استفاده از یک سرنگ انجام می شود. در برخی موارد نیز یک کورتون داخل ضایعه تزریق شده و بهبودی حاصل می شود.این چشم پزشک با بیان اینکه افرادی که جوش و آکنه بسیار داشته و نیز افرادی که شوره چشم دارند بیش از سایر افراد مستعد گل مژه هستند، گفت:این افراد جهت پیشگیری از گل مژه باید بطور مرتب بهداشت پلک خود را رعایت کرده و هر روز پلک خود را با شامپو بچه بشویند.وی افزود:همچنین استفاده روزانه از کمپرس گرم و نیز ماساژ پلک که موجب آب شدن چربی غدد لبه پلک شده و خروج چربی را از این غدد آسان تر می کند راهکارهای دیگری است که می توان برای پیشگیری از گل مژه زدن استفاده کرد.درمانهای خانگی دیکری برای رفع بیماری گل مژه وجود دارد که بسیار ساده بوده و در دسترس می باشد.این درمانها عبارت است از :

گل مژه , گل مژه چیست , گل مژه و درمان , گل مژه در نوزادان

گل مژه چیست

گُل‌مُژه (به انگلیسی: Stye) التهاب حاد غدّه‌های چربی در انتهای مژه به علت عفونت باکتریایی است. گل‌مژه، بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. گل‌مژه به‌صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر می‌کند. این توده در حقیقت یک آبسه کوچک است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح‌کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم و التهاب لبه پلک از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل‌مژه می‌شوند،همچنین تجربیات نشان میدهد که سرمای هوا در ایجاد گل مژه تاثیرگذار است.

علائم گل مژه

احساس سنگینی و درد پلک ایجاد یک توده برجسته قرمز رنگ دردناک در لبه پلک سوزش و خارش و اشکریزش خروج موردی ترشحات چرکی از گل‌مژه، تاری دید: تاری دید از عوامل معمول گل‌مژه نیست اما اگر گل‌مژه نسبتاً بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.

درمان گل مژه

اکثر گل‌مژه‌ ها ظرف چند روز به‌تدریج بهبود می‌یابند و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کنند. در چند روز اول، استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است به سرباز کردن این بیماری و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند. ماساژ ملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می‌کند. ماساژ کمپرس گرم را می‌توان روزی ۴-۳ بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل‌مژه بهبود پیدا کند. هرگز سعی نکنید گل‌مژه را بترکانید. اگر پس از چند روز گل‌مژه بهبود پیدا نکرد حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک می‌تواند در صورت لزوم با یک جراحی کوچک این بیماری را تخلیه کند. تخلیه این بیماری با بی‌حسی موضعی با استفاده از قطره بی‌حس‌کننده انجام می‌شود و گل‌مژه از سمت پشت پلک تخلیه می‌شود. در گل‌مژه‌های معمولی استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک یا آنتی‌بیوتیک خوراکی فایده‌ای ندارد. اما در بچه‌های کوچک یا افرادی که گل‌مژه‌های شدیداً ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک و قسمت‌های مجاور استفاده شود. هم چنین برای درمان میتوان از یک پماد چشم مخصوص گل مژه نیز استفاده کرد.

پیشگیری از گل مژه

در برخی از افراد این بیماری، بطور مکرر عود می‌کند. برای پیشگیری، از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری کنید، بهداشت پلک را رعایت کنید. شست‌وشوی منظم پلک‌ها با آب ولرم یا شست‌وشوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده می‌تواند به جلوگیری از عود گل‌مژه کمک کند. در صورت بروز گل‌مژه‌های مکرر حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات بیماری‌های چشمی دیگر مثل بلفاریت (التهاب لبه پلک) یا مشکلات غدد ترشح کننده چربی باعث بروز گل‌مژه مکرر می‌شود که تشخیص و درمان این بیماری‌ها توسط چشم پزشک باعث جلوگیری از عود گل‌مژه می‌شود.

یک برجستگی کوچک و قرمز در نزدیکی تهِ مژه

یک برجستگی کوچک و قرمز در نزدیکی تهِ مژه می‌تواند یک گل مژه باشد. این برجستگی باعث ناراحتی زیادی می‌شود و ظاهر ناخوشایندی دارد. تقریبا شایع است که در طول عمر یک بار دچار گل‌مژه شوید. اما، اصلا نگران نباشید زیرا این بیماری چشم را می‌توان به راحتی درمان کرد.

برخی از عللی که باعث تشکیل این بیماری در چشم می‌شوند عبارتند از: ۱- کم‌خوابی ۲- دهیدراته شدن بدن ۳- تغذیه‌ی نامناسب ۴- عدم رعایت بهداشت

گل مژه , گل مژه چیست , گل مژه و درمان , گل مژه در نوزادان

گل مژه و تخم گشنیز

مواد لازم: – ۲ قاشق غذاخوری تخم گشنیز – ۱ فنجان آب روش انجام کار: – تخم گشنیز را را به مدت چند دقیقه در آب بجوشانید. – سپس ترکیب را صاف کنید و کمی صبر کنید تا خنک شود. – چشم مبتلا به گل‌مژه را با این آب شستشو دهید. چند وقت یک بار باید این روش درمانی را تکرار کرد؟ این روش درمان گل مژه را دو یا سه بار در روز انجام دهید. در مدت خیلی کوتاهی گل‌مژه‌تان بهبود خواهد یافت. تخم گشنیز چه‌طور چنین تاثیری دارد؟ بهترین داروی مورد استفاده در خانه برای رفع گل‌مژه تخم گشنیز است چرا که این دانه‌های کوچک حاوی ترکیباتی هستند که خواص ضد التهابی دارند و می‌توانند ورم را در چشم شما کاهش دهند.

درمان گل مژه با چای کیسه‌ای

مواد لازم: – چای کیسه‌ای – آب گرم روش انجام کار: – چای کیسه‌ای را به مدت یک دقیقه در آب گرم قرار دهید. – آب اضافی کیسه‌ی چای را بگیرید و بعد آن را روی چشم آسیب‌دیده بگذارید تا زمانی که کیسه‌ی چای سرد شود. اگر گل‌مژه در داخل پلک قرار داشته باشد، کیسه‌ی چای را روی پلک قرار دهید. همچنین می‌توانید از کیسه چای استفاده‌شده برای این درمان گل مژه استفاده کنید. چند وقت یک بار باید این روش درمانی را تکرار کرد؟ این روش را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید. چای کیسه‌ای چه‌طور چنین تاثیری دارد؟ معروف است که چای کیسه‌ای گرم برای درمان گل مژه شگفتی می‌آفریند. چای کیسه‌ای نه تنها درد را از بین می‌برد، بلکه در عرض ۴۸ ساعت باعث کاهش تورم نیز می‌شود.

درمان گل مژه با سیر

مواد لازم: – ۱ حبه سیر – گوش پاک‌کن روش انجام کار: – حبه سیر را له کنید و آب آن را با استفاده از گوش پاک‌کن به دقت روی گل مژه استعمال کنید. – بعد از آن‌که خشک شد، آن را با آب گرم بشویید. چند وقت یک بار باید این روش درمانی را تکرار کرد؟ این روش را دو بار در روز انجام دهید. سیر چه‌طور چنین تاثیری دارد؟ آب سیر به علت خواص ضد باکتریایی که دارد به عنوان درمانی برای عفونت گل‌مژه شناخته شده‌است. این ماده نه تنها درد را تسکین می‌دهد، بلکه باعث می‌شود که گل‌مژه کم کم کوچک شود. احتیاط: دقت کنید که آب سیر وارد چشم نشود، زیرا ممکن است کمی چشم را بسوزاند.

درمان گل مژه با سیب‌ زمینی

مواد لازم: – ۱ سیب‌زمینی کوچک – یک تکه پارچه نرم روش انجام کار: – سیب‌زمینی را پوست بکنید و رنده کنید و آن را لای یک پارچه قرار دهید. – این پارچه را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم آسیب‌دیده قرار دهید. چند وقت یک بار باید این روش درمانی را تکرار کرد؟ برای به‌دست آوردن بهترین نتیجه، باید دو بار در روز این روش درمانی را تکرار کنید. سیب‌زمینی چه‌طور چنین تاثیری دارد؟ سیب‌زمینی یک قابض ملایم است و خواص ضد التهابی دارد. این ضماد تورم و درد را از بین می‌برد و همچنین از عفونت جلوگیری می‌کند.

انواع گل مژه

این بیماری انواع بسیار گوناگونی دارد، شامل: stye یا هوردئولوم (hordeolum): هوردئولوم، آبسه یا چرک در غدد چربی چشم و یکی از شایع‌ترین انواع گل مژه است. هوردئولوم یک عفونت حاد است که باعث می‌شود گل مژه قرمزرنگ، متورم و نسبت به تماس حساس شود. اگر این گل مژه بیشتر از دو روز باقی بماند باید به بینایی‌سنج یا چشم‌پزشک مراجعه کنید؛ شالازیون (Chalazia) یا کیست میبومین: توده‌ای در پلک است که معمولا دراثر هوردئولوم درمان‌نشده به‌وجود می‌آید. اگر عفونت درمان نشود، میکروب و آلودگی‌های ناشی از آن به یک توپ سفت در زیر پلک تبدیل می‌شود که به آن شالازیون می‌گویند. شالازیون غیرمسری و مزمن است و می‌تواند هشت تا شانزده هفته باقی بماند. شالازیون معمولا دردناک یا حساس به لمس نیست، اما اگر خودش برطرف نشود ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد که توسط چشم‌پزشک انجام می‌شود؛ کیست غده‌ی عرق (Sweat Gland): این نوع گل مژه توده‌ای کروی شکل و براق است که نزدیک مجرای اشکی ظاهر می‌شود. این گل مژه باید توسط چشم‌پزشک معاینه شود تا مطمئن شوید که مورد خطرناکی مانند سرطان سلول پایه‌ای یا سرطان سلول‌های سنگ‌فرشی نباشد؛ کراتوز (Keratosis): این نوع گل مژه ترکیبی از کراتین پوست و بافت است و به شکل‌های گوناگونی وجود دارد. کیست کراتوز سه نوع دارد: اکتینیک (actinic)، سبورهیک (seborrheic) و کراتوز پیلاریس (keratosis pilaris)؛ کیست اینکلوژن (Inclusion): این نوع گل مژه‌ها سفید و پر از مایع هستند و تورمی دردناک در پلک ایجاد می‌کنند. هرچند این نوع گل مژه عموما بی‌خطر تلقی می‌شود اما باید توسط پزشک معاینه شود.

گل مژه و درمان آن

اگر این بیماری را دارید، بهترین درمان این است که ابتدا بهداشت فردی را رعایت کنید؛ دست‌ها و نواحی اطراف چشم‌هایتان را تمیز نگه دارید و سعی کنید به چشم‌های خود دست نزنید. این کار باعث می‌شود میکروب پخش نشود. اگر از لوازم آرایشی استفاده می‌کنید، آنها را دور بیندازید و بعد از برطرف شدن گل مژه لوازم آرایشی جدید خریداری کنید تا مانع پخش میکروب و آلوده شدن لوازم آرایشی مربوط به چشم‌هایتان شوید. لوازم آرایشی خود را با هیچ‌کس شریک نشوید حتی با نزدیک‌ترین افراد به خود. اگر گل مژه‌‌ی شما دردناک است، بزرگ‌تر شده یا مدت طولانی‌‌ای است که باقی مانده به چشم‌پزشک مراجعه کنید. درمان‌های رایج گل مژه داروهای آنتی‌بیوتیک و جراحی است. پزشک‌تان می‌تواند راه‌های پیش‌گیری از بروز گل مژه را به شما توصیه کند. یک راه معمول برای تسکین احساس ناخوشایند گل مژه استفاده از کمپرس گرم است. کمپرس را به‌مدت پنج تا ده دقیقه روی پلک نگه دارید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید. چشم‌هایتان را با شامپو بچه‌ی رقیق‌شده در آب شست‌و‌شو بدهید یا از محصولاتی که برای این منظور تولید شده‌اند استفاده کنید. گل مژه‌ها معمولا فقط از نظر ظاهر و زیبایی ممکن است مشکل ایجاد کنند و به‌ندرت برای سلامت یا بینایی فرد خطر دارند. بیشتر گل مژه‌ها نقصی در بینایی ایجاد نمی‌کنند یا مشکل جدی برای چشم پیش نمی‌آورند. در بسیاری از موارد گل مژه در عرض چند هفته خود‌به‌خود برطرف خواهد شد. در موارد بسیار نادر گل مژه بزرگ‌تر و علائم آن تشدید می‌شود. گل مژه معمولا به‌خوبی درمان می‌شود، اما برای افرادی که مستعدتر هستند ممکن است مجددا به‌وجود بیاید.

گل مژه و کمپرس گرم

کمپرس گرم یکی از بهترین درمان‌ های این بیماری است. گرما به افزایش گردش خون در ناحیه‌ی چشم کمک و تخلیه‌‌ی غدد را بیشتر می‌کند. کمپرس گرم درد و تورم را نیز کاهش می‌دهد. یک پارچه‌ی نرم را با آب گرم و استریل خیس کنید و آن را بچلانید؛ پارچه‌ی گرم و مرطوب را به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پلک بسته‌ی چشم خود نگه دارید؛ به‌مدت ۲ هفته هر روز ۳ تا ۴ بار این کار را تکرار کنید. همچنین می‌توانید از بخور صورت استفاده کنید.

گل مژه و ماساژ دادن پلک

ماساژ دادن پلک گل مژه‌دار به تخلیه‌ی عفونت کمک می‌کند و در نتیجه پروسه‌‌ی درمان سرعت می‌گیرد. دست‌ها را با آب و صابون بشویید؛ روی پلک‌تان به‌مدت ۵ دقیقه کمپرس گرم بگذارید؛ با انگشتان‌تان ناحیه‌ی موردنظر را به سمت بالا ماساژ بدهید؛ چند بار در روز و هر بار ۲ تا ۳ دقیقه ماساژ بدهید.

بیشتر بخوانید : کور رنگیشب کوریآب سیاهآب مرواریدناخنک

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 23 مرداد 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.