غار علیصدر

غار علیصدر

تاریخچه غار علیصدر+عکس غار علیصدر,غار علیصدر+عکس,غار علیصدر بلیط,غار علیصدر کجاست؟,غار علیصدر هتل,غار علیصدر نقشه,غار علیصدر در زمستان,غار علیصدر فیلم,غار علیصدر ویکیپدیا

کتیبه پیرغار

کتیبه پیرغار

کتیبه پیرغار+عکس و تاریخچه متن کتیبه پیرغار،کتیبه پیرغار چهار محال،آدرس کتیبه پیرغار،کتیبه پیرغارکجاست

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان +عکس و تاریخچه مسجد جامع اصفهان پلان،مسجد جامع اصفهان ویکیپدیا،مسجد جامع اصفهان+معماری،مسجد جامع اصفهان عکس

پل شکسته خرم آباد+عکس و تاریخچه

پل شکسته در خرم آباد،عکس پل شکسته خرم آباد،آدرس پل شکسته خرم آباد

در لرستان هم می توان مناطق تاریخی زیبایی را دید.بهتر است بدانید اگر گذارتان به نواحی غربی کشور افتاد و تصمیم گرفتید بین راه سری هم به استان لرستان بزنیدما سفر به خرم آباد و بازدید از پل شکسته این شهر را به عنوان یک گردش بین راهی به شما پیشنهاد می نماییم تا این منطقه تاریخی را ببینید.

پل شکسته خرم آباد،پل شاپوری

لازم به ذکر است که پل شکسته خرم آباد یا پل شاپوری که در گویش لری طاقِ پیل اِشکِسَه نامیده می شود، بدون شک یکی از شاهکارهای معماری لرستان می باشد که عمر آن به دوران ساسانیان و شاپور اول ساسانی می رسد.بدنیست بدانید پلی که قرار گرفتن آن در ضلع جنوبی قلعه فلک افلاک در جنوب خرم‌آباد بهانه خوبی برای گردشگر پذیر بودن آن به حساب می آید.

پل شکسته خرم آباد،پل شاپوری

بهتر است بدانید که طاق پیل اشکسه با 300 متر طول سالیان دراز با اهمیت ترین عامل ارتباطی غرب استان لرستان (طرهان) به شرق این استان و از آنجا به خوزستانو تیسفون (پایتخت ساسانیان) بوده‌است. این پل بیش از ۱۹ چشمه طاق داشته که در حال حاضر فقط ۵ چشمه طاق از آنها بر جای مانده‌است.در واقع  چشمه طاق‌های پل به صورت جناقی بنا شده اند و پایه‌های پل و موج شکن های آن به صورت لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده‌ اند.

پل شکسته خرم آباد،پل شاپوری

بهتر است بدانید که اگر این پل را از نزدیک ببینید، می توانید مصالحی مانند قلوه سنگ‌های رودخانه‌ای و لاشه سنگ های چشمه، ملات گچ و ساروج را ببینید که درکنار هم چنین بنای عظیمی را به وجود آورده اند. البته کف این پل با سنگ های بلوک قرمز سنگفرش شده است که در اثر فرسایش آب زوایای خود را از دست داده اند و شکل مسطح و نرمی پیدا نموده اند.
پل شکسته خرم آباد،پل شاپوری

این پل بسیار زیبا و از بناهای تاریخی کشور محسوب می شود.

پل شکسته خرم آباد+عکس و تاریخچه

مطالب مرتبط:

پل ورسک

پل سی سه پل

پل خواجو

پل طبیعت تهران

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.