خانه » پزشکی و سلامت » علت و درمان شانه درد +شانه درد و کتف درد عصبی چیست

علت و درمان شانه درد +شانه درد و کتف درد عصبی چیست

علت و درمان شانه درد +شانه درد و کتف درد عصبی چیست

شانه درد,شانه درد راست,درد شانه چپ,درد شانه و گردن,درد شانه ها,درد شانه+درمان,درد شانه پشت,علت شانه درد,علت درد شانه چپ,علت درد شانه راست,درد شانه راست نشانه چیست,درد شانه راست و گردن,درد شانه سمت راست,دلیل درد شانه راست,درمان درد شانه راست,درد شانه دست راست,علل درد شانه راست,درد شانه ی راست,درد شانه ی راست,درد شانه چپ – قلب,درد شانه چپ و گردن,درد جلوی شانه چپ,درد ناگهانی شانه چپ,درد پشت شانه چپ,درد شانه سمت چپ,درد در شانه چپ,درد پشت شانه چپ نشانه چیست

علت و درمان شانه درد +شانه درد و کتف درد عصبی چیست

به گزارش بی اس ام اس افرادی که دارای درد شانه هستند، معمولاً از سفتی شانه شکایت می‌کنند، به سختی موهای خود را شانه می‌زنند و برایشان سخت است که دستانشان را به پشت خود برسانند. این درد ممکن است از خودِ شانه بوجود آمده باشد و یا در اثر یک بیماری باشد که در نواحی دیگری از بدن(مثل گردن) بوجود آمده است.این مشکل به چهاردسته‌ی پارگی تاندون‌ها، دررفتگی مکرر، آرتروز شانه و شکستگی تقسیم می‌شود.

علائم همراه درد شانه؛ درد گردن و یا بازو، کبودی، صدا دادن بازو به هنگام حرکت دادن آن، احساس خستگی مفرط، تب، ساییدگی، بیرون‌زدگی، ضعف عضلانی، وَرَم و قرمزی بازو.

درمان درد شانه؛ چرخش شانه و سرشانه، حرکت‌های کششی(شانه، گردن و پشت)، بالا نگه داشتن شانه به مدت 10 ثانیه بصورت سه بار در روز، استفاده از کمپرس‌های سرد و یا گرم کردن شانه، فیزیو تراپی، استفاده از داروهای ضد التهاب غیز استروئیدی با تجویز پزشک، تزریق کورتیزون با تجویز پزشک و ورزش کردن.درصورت تداوم درد باید به پزشک مراجعه کرد و در این حالت پزشک از طریق معاینه‌ی فیزیکی، تست اشعه ایکس، اسکن و آزمایش خون بیماری را تشخیص می‌دهد.پس از تشخیص ممکن است شانه‌ی فرد نیاز به عمل جراحی داشته باشد که در این صورت، پزشک از طریق آرتروسکوپی شانه، تعویض مفصل شانه و… آن را درمان می‌کند.

علائم دیسک گردن؛ درد تیر کشنده در گردن، گرفتگی عضله، گزگز کردن یا درد ارجاعی، شعف کردن، درد شانه و دردی به به بازوها سرایت کند.

علائم خستگی چشم؛ درد چشم‌ها، خشک و یا آب کردن آن‌ها، تاری دید، دو بینی، افزایش حساسیت به نور و درد(درد گردن، درد شانه و پشت) می‌باشد که ممکن است وضعیتش با کمبود خواب بدتر شود.

منابع:

تبیان

نیک صالحی

شانه درد

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. آن چه که مفصل شانه خوانده می شود در واقع ترکیبی از چند ماهیچه ، تاندون و مفصل است که امکان حرکت بازو در دامنه حرکتی بسیار وسیعی را فراهم می کند . وجود دامنه حرکتی وسیع در این مفصل میتواند ریسک ابتلا به مشکلاتی مانند دررفتگی مکرر ، بی ثباتی و گرفتگی شانه و گیر افتادگی بافت های نرم یا ذرات استخوانی در مفصل و در نتیجه درد را افزایش دهد. جراح شانه ممکن است احساس درد مداوم را کاهش داده ، شخص تنها هنگامی که شانه خود را حرکت می دهد احساس درد کند . تقریبا سخت ترین بیماری گردن دیسک گردن می باشد. ماده غضروفی بین مهره های گردنی جلو می اید و موجب فشار روی اعصاب گردنی می شود و همچنین یک واکنش التهابی بسیار شدید را ایجاد می کند.اغلب درد یا بی حسی یا گزگز مورمور به دست ها تیر می کشد . خصوصا وقتی این درد به دست چپ تیر میکشد عده ای ان را با درد قلبی اشتباه می گیرند و به دنبال درمان ان می روند. درد گاهی فقط در دست ها احساس می شود بدون انکه فرد دردی را در گردن خود به یاد اورد. درمان دیسک گردن بسیار سخت می باشد و اغلب همکاری زیاد بیمار ار میطلبد.

 2. شانه درد ممکن است موقتی باشد اما در صورت تداوم پیدا کردن درد حتما نیاز به مراجعه پزشک برای تشخیص علت شانه درد و انجام درمان می باشد .

 3. درد شانه ممکن است همراه با علائم دیگری باشد که به بیماری یا اختلال بوجود آورنده آن بستگی دارد. درد شانه ممکن است از خود شانه بوجود آمده باشد یا با بیماری هایی بوجود آمده باشد که نواحی دیگر بدن مثل گردن را تحت تاثیر قرار می دهند و باعث بروز درد گردن می شود.

 4. علائم دیگری که همراه با درد شانه بوجود می آیند از قرار زیر هستند:

  گردن درد یا بازو درد
  کبودی
  صدا دادن بازو در حین حرکت دادن
  احساس خستگی مفرط
  تب
  احساس ساییدگی یا بیرون زدگی شانه
  سفتی و ضعف عضلانی
  حرکت دردناک بازو
  ورم بازو
  احساس گرمی و قرمزی بازو

 5. مشکلات مفصل شانه به چهار دسته تقسیم میشوند :

  – پارگی تاندون ها و تاندونیت ( بورسیت یا التهاب تاندون شانه)

  – بی ثباتی و دررفتگی مکرر شانه

  – آرتروز شانه

  -شکستگی

  دیگر علت درد شانه و گردن که شایع نیستند شامل وجود تومور، عفونت و مشکلات سیستم عصبی میباشد.

 6. ورس ها کیسه های بسیار کوچک حاوی مایع نرمی هستند که در تمامی مفاصل بدن از جمله شانه وجود دارند . بورس ها به عنوان یک بالشتک بین استخوان ها و بافت نرم پوشاننده آنها عمل میکنند و به کاهش اصطکاک بین استخوان و مفاصل کمک میکند.

 7. گاهی اوقات استفاده بیش از حد از مفصل شانه و موجب التهاب و ورم بورس ها در شانه می شود که به این حالت بورسیت گفته میشود . بورسیت اغلب همراه با اسیب تاندون شانه اتفاق می افتد. در این حالت بافت های شانه ملتهب و دردناک میشوند و ممکن است بسیاری از فعالیت های ساده روزانه مانند شانه کردن موها یا لباس پوشیدن برای شخص مشکل شود.

 8. تاندون یک رشته است که مفاصل را به استخوان ها متصل می کند . تاندنیت یا التهاب تاندون در اکثر مواقع بر اثر فرسایش آن به مرور زمان رخ می دهد

 9. التهاب تاندون دو نوع است :

  حاد : انجام حرکاتی مانند بالا بردن شانه بالای سر و حرکت دادن سر آن مانند زمان پرتاب کردن توپ منجر به تاندنیت حاد می شود.

  مزمن : بیماری هایی مانند آرتروز و یا فرسایش تاندون بر اثر حرکات تکراری و روند طبیعی بالا رفتن سن میتوانند به مرور زمان موجب تاندنیت مزمن شوند .

 10. تاندونهایی که بیش از همه در شانه در معرض التهاب هستند چهار تاندون روتاتور کاف و تاندون های دو سر بازو هستند. روتاتور کاف از چهار ماهیچه و تاندون های متصل به آن تشکیل شده است که سر بازوی شما قرار دارد و مفصل شانه را در محل آن نگه میدارد

 11. ایجاد شکاف و پارگی در تاندون های شانه ممکن است در نتیجه یک حادثه یا روند فرسایش تاندون ها به مرور زمان( بالا رفتن سن، استفاده بیش از حد از شانه) اتفاق بیافتد . پارگی تاندون شانه ممکن است جزئی یا کلی( جدا شدن کامل تاندون به دو قسمت) باشد . در موارد پارگی کامل تاندون ، تاندون از محل اتصالش به استخوان کاملا جدا می شود . پارگی تاندون های روتاتور کاف و تاندونهای دو سر بازویی شایع ترین نوع در میان اسیب های از این دست هستند.

 12. گیر افتادگی شانه زمانی اتفاق می افتد که قسمت بالایی استخوان کتف به بافت نرم قرار گرفته در زیر آن فشار وارد میکند. زمانی که شخص دست خود را بالا میبرد ( حالتی که دست از بدن فاصله میگیرد) ، استخوان کتف بر روی تاندون های روتاتور کاف و بورس های شانه فشار می آورد و به اصطلاح این تاندون ها دچار گیر افتادگی می شوند. این حالت منجر به تاندنیت و بورسیت در شانه و بروز دردکتف و کاهش دامنه حرکتی شانه می شود . از علائم افتادگی شانه نیز این است که این افراد دارای گردنی شبیه به قو بوده و یکی از شانه‌های آنها افتادگی بیشتر در مقایسه با شانه دیگر دارد.با گذشت زمان گیر افتادگی شانه حتی میتواند علت پارگی تاندون شانه باشد و منجربه بروز این عارضه شود.

 13. در این مشکل به سر بازو فشار اورده میشود و استخوان آن از محل خود در مفصل شانه خارج می شود . این مسئله ممکن است در نتیجه یک حادثه یا استفاده بیش از حد از شانه اتفاق بیافتد .

 14. دررفتگی شانه ممکن است جزئی یا کلی باشد . در موارد درفتگی جزئی شانه ، بالای بازو تنها کمی از محل خود در مفصل شانه جابه جا می شود که به این حالت اصطلاحا ” جابجایی” گفته میشود. دررفتگی کامل شانه به این معناست که گوی سر استخوان بازو کاملا از محل خود ( کاسه مفصل شانه) جدا شده است .

 15. در صورتی که رباط ها ، تاندون ها و ماهیچه های اطراف مفصل شانه ضعیف شوند ، دررفتگی شانه ممکن است به دفعات اتفاق بیافتد. دررفتگی های مکرر شانه ( جزئی یا کلی) موجب درد و بی ثباتی شانه در هنگام بالا بردن بازو به سمت جلو یا از کنار بدن ، می شود . دررفتگی و جابجایی های مکرر شانه همچنین میتواند منجر به آرتروز شانه شود.

 16. درد کتف و شانه می تواند ناشی از آرتروز باشد. رایج ترین نوع آرتروز در مفصل شانه استئوآرتریت یا آرتروز استخوانی می باشد . علام این بیماری شامل تورم ، درد و خشکی شانه هستند که معمولا در میانسالی بروز میکنند . آرتروز شانه به مرور زمان شکل میگیرد و با گذشت زمان درد ناشی از آن تشدید می شود.

 17. افراد اغلب برای کاهش درد ناشی از آرتروز شانه ، آن را حرکت نمی دهند . این امر میتواند به خشکی بیشتر شانه و بافتهای اطراف آن و در نتیجه دردناک شدن شانه در هنگام حرکت دادن آن منجر شود

 18. شکستگی شانه اغلب در قسمت های استخوان کتف ، قسمت بالایی استخوان بازو و یا ترقوه رخ میدهد . شکستگی شانه با درد شدید ، تورم و کبودی همراه است.

 19. شکستگی شانه اغلب در قسمت های استخوان کتف ، قسمت بالایی استخوان بازو و یا ترقوه رخ میدهد . شکستگی شانه با درد شدید ، تورم و کبودی همراه است.

 20. اولین قدم در تشخیص علت درد شانه صحبت پزشک با بیمار درباره علائم او می باشد. پزشک سپس شانه را معاینه فیزیکی میکند ، او شانه آسیب دیده و سالم را با هم مقایسه میکند و علائم قرمزی،تورم و کبودی و نشانه های دررفتگی در شانه را بررسی میکند و شانه را حرکت می دهد تا درد شانه در هنگام حرکت را بررسی کند . با توجه به معاینه اولیه تست هایی دیگری نیز ممکن است برای تشخیص علل درد شانه مواردی از جمله : تست اشعه ایکس ، اسکن MRI و آزمایش خون تجویز شوند.

 21. روش درمان درد شانه کاملا به عامل ایجاد کننده مشکل بستگی دارد. بنابراین اطلاع از دلیل بروز علائم درد کتف و سایر علائم در اتخاذ روش درمانی مناسب نقش حیاتی دارد. برای تشخیص دقیق علت ایجاد کننده درد مفصل شانه باید به پزشک مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علل شانه درد درد برنامه درمانی مناسب را تجویز کند . تمامی روش های درمانی که در ادامه ذکر میشوند برای هر آسیبی مفید نیستند اما بسته به نوع آسیب یا بیماری میتوانند برای بهبود شرایط شما مفید باشند .

 22. استراحت : اولین درمان برای اکثر مشکلات درد شانه و حتی درمان درد مچ دست استراحت دادن شانه برای برطرف شدن التهاب شدید است . البته استراحت دادن شانه باید به میزان مناسب باشد چرا که بیحرکت نگه داشتن بیش از حد شانه ، به عارضه شانه یخ زده یا خشکی شانه منجر میشود.

 23. سرما درمانی و گرما درمانی : استفاده از کمپرس های سرد و گرم یکی از روش های معمول برای درمان درد شانه می باشد.

 24. انجام حرکات کششی(ورزش های شانه درد) : کشش ماهیچه ها و تاندون های اطراف مفصل میتواند به کاهش درد کمک کند . در این زمینه یک برنامه تمرینی مناسب باید تدوین شود و ملاحظات ویژه ای در نظر گرفته شود . حرکات ورزش شانه درد را یا خودتان به شخصه انجام می دهید تا تحت نظارت پزشک یا فیزیوتراپیست آنها را صورت می دهید. همچنین، می توانید از درمان با دست استفاده کنید.

 25. فیزیوتراپی : فیزیوتراپی بخش بسیار مهمی از روند درمان در اکثر مشکلات ارتوپدی می باشد . فیزیوتراپیست از مدالیته های مختلفی برای افزایش قدرت ماهیچه ای ، افزایش دامنه حرکتی مفصل استفاده میکند تا بیمار به سطح فعالیتی که قبل از آسیب داشته است بازگردد. در بسیاری از موارد تجویز و انجام برخی تمرینات ویژه برای تقویت عضلات اطراف مفصل شانه به تسکین درد کمک می کند .

 26. داروهای ضد التهاب : داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی با نام NSADs داروهایی هستند که در اکثر موارد برای تسکین درد شانه و درمان آرتروز شانه ، بورسیت و تاندنیت تجویز می شوند .

 27. تزریق کورتیزون : کورتیزون یک داروی بسیار قوی برای درمان التهاب است. التهاب ، در بین بیمارانی که درد شانه دارند ،

 28. یک مشکل شایع است. شما میتوانید در مورد تصمیم به تزریق کورتیزون به شانه خود و مفید بودن آن برای شرایط شما با پزشک خود مشورت کنید .

 29. برای درمان برخی از مشکلات مفصل شانه ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد . بیمارانی که با روش های غیر جراحی مانند حرکات اصلاحی ، استراحت، دارو و .. پاسخ نداده اند و درد آن ها تسکین نیافته اند ، به انجام عمل جراحی برای درمان درد مفصل شانه نیاز دارند. برخی از مشکلات بخصوص شانه مانند دررفتگی های مکرر مفصل شانه ، درمان پارگی تاندون شانه و تاندون روتاتور کاف شانه ممکن است با روش هایی مانند حرکات اصلاحی نتیجه ندهد. در این موارد ممکن است در همان وهله های اول درمان با جراحی برای بیمار در نظر گرفته شود .

 30. جراحی شانه ممکن است به روش آرتروسکوپی برای برداشتن بافت آسیب دیده یا ترمیم آن انجام شود. همچنین ممکن است در مواردی که میزان بازسازی وسیع است یا نیاز به تعویض مفصل شانه است جراحی به روش باز انجام شود.

 31. جراحی به روش آرتروسکوپی از طریق برش های بسیار کوچکی ( حدود یک سانتی متر ) انجام میشود، جراح از طریق یکی از این برش ها دوربین کوچکی را به داخل فضای مفصل می فرستد و از طریق برش دیگر وسایل جراحی را به داخل مفصل میبرد و جراحی را انجام میدهد.

 32. جراحی تعویض مفصل شانه نسبت به تعویض مفصل برای زانو و لگن کمتر انجام میشود. نتایج موفقیت آمیز این جراحی ، در تسکین درد بیمار است. در صورتی که روش های درمان غیر جراحی مانند ورزش ، دارو ، اصلاح فعالیت ها و … تاثیری در تسکین درد نداشته باشند ممکن است عمل جراحی تعویض مفصل شانه برای بیمار در نظر گرفته شود . تعویض مفصل شانه یک جراحی ایمن و موثر برای متوقف کردن درد و بازگشت توانایی بیمار در انجام فعالیت های روزمره می باشد . در این عمل جراحی ، قسمت های اسیب دیده مفصل جدا می شوند و با مفصل مصنوعی ( پروتز ) جایگزین می شوند .

 33. گزینه های مختلف جراحی شامل برداشتن سر استخوان بازو به تنهایی ، و یا برداشتن سر استخوان بازو و کاسه ی گلنوئید ( که استخوان بازو در ان قرار میگیرد) می باشد. انجام عمل جراحی برای تعویض مفصل بیمار با یک مفصل مصنوعی در حدود 2 ساعت زمان می برد . بیمار به احتمال زیاد یک ، دو یا سه روز پس از جراحی می تواند مرخص شود . برای مدت زمان 2 تا 4 هفته برای حفاظت از مفصل شانه نیاز به پوشیدن آویز دست ( اسلینگ) می باشد. بسیاری از بیماران بعد از 2 هفته می توانند فعالیت های ساده مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن را انجام دهند .

 34. شانه شامل چهار عضله و تاندون است که اطراف مفاصل شانه را پر کرده اند. آسیب سرشانه یکی از دلیل بروز درد شانه می باشد. ورزش شانه یکی از مهم ترین درمان ها برای دردهای شانه و یکی از درمان های توانبخشی بعد از جراحی می باشد. ورزش به کارآیی بهتر عضلات کمک می کند. توانبخشی شانه بر روی انعطاف پذیری و استحکام شانه اثر می گذارد.

 35. اگر ورزش های نامناسبی انجام دهید، ممکن است اعضلات شانه صدمه ببینند و ملتهب گردند. لذا قبل از انجام هر نوع ورزشی، باید از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید ورزش کنید یا نه؟

 36. در برخی از دردهای شانه ای، ورزش کششی مهم ترین بخش درمان را شامل می شود. کشش کمک می کند تا عضلات شل شوند و از خشکی درآیند و به راحتی بتوانند بچرخند.یکی از مهم ترین دلایل سفتی شانه، چسبندگی capsulitis و شانه یخ زده می باشد. این امر موجب بی حرکتی شانه، بعد از صدمه و یا جراحی می گردد.

 37. چرخش شانه باعث رفع فشار از عضلات شانه و آرامش آن ها می گردد. به جلو خم شوید و یکی از دست های خود را آویزان کنید. به طور فرضی، یک دایره با دست تان بکشید. با دست دیگر خود، میز یا صندلی را بگیرید.

 38. بسیاری از دردهای شانه به سبب بد نشستن و فشار بر روی عضلات کمر و گردن به وجود می آید. شانه را به طور دایره وار، به پشت و عقب بچرخانید. ابتدا از یک دایره کوچک شروع کرده تا به دایره بزرگ تر برسید. 10 بار به سمت جلو و 10 بار به سمت عقب، شانه خود را بچرخانید.

 39. روی یک صندلی بنشینید. خود را کاملا به جلو خم کنید. دست ها و سر خود را آویزان کنید. شکم با ران پا باید در تماس باشد. 30 ثانیه در این حالت بمانید.

 40. مثل حالت قبل بنشینید. پاهای خود را به عرض شانه باز کنید. دست های خود را از پشت ساق پا بگذرانید و قوزک پا را بگیرید. سپس به آرامی، شانه ها و قسمت بالایی کمر را بکشید. خود را در این حالت به مدت 30 ثانیه نگاه دارید.

 41. دست راست خود را مستقیم روبروی خود قرار دهید (کف دست بالا باشد). با دست دیگر انگشتان دست راست خود را بگیرید و انگشتان دست راست را به عقب بکشید. این کار را برای 20 دقیقه انجام دهید و بعد با دست دیگر این کشش را انجام دهید.

 42. دست راست خود را مستقیم روبروی خود قرار دهید. دست خود را به سمت پایین بیاورید، طوری که انگشتان به سمت کف زمین باشند. با دست چپ، انگشتان را به طرف خود بکشید. این کار را برای 20 دقیقه انجام دهید و بعد با دست دیگر این کشش را انجام دهید.

 43. دست راست خود را پشت تان قرار دهید. دست چپ خود را روی سرتان گذاشته و سر خود را به سمت چپ خم کرده و گردن خود را بکشید. سپس رها کنید . سپس جای دست ها را عوض کنید، یعنی دست راست را روی سر گذاشته و گردن را به راست خم کنید، در حالی که دست چپ تان در پشت بدن قرار دارد. این کشش را 10 بار با هر دو دست انجام دهید.

 44. روی یک صندلی بنشینید. گردن خود را به سمت پایین خم کنید. دستان خود را مستقیم روبروی خود قرار دهید. سپس آنها را بچرخانید. دست های خود را به شکل ضربدری قرار دهید، طوری که کف دست هایتان روی هم قرار گیرد. این کشش را برای 30 ثانیه انجام دهید.

 45. بنشینید. دست تان را از بدن دور کنید. باید آرنج صاف و کف دست به سمت پایین باشد. شانه خود را بالا نبرید. 10 ثانیه شانه خود را در این وضعیت نگه دارید. این ورزش را 3 بار تکرار کنید.
  روزی سه جلسه این ورزش را انجام دهید.

 46. دستان خود را به هم بچسبانید و دستان خود را بالای سر ببرید. آرنج نباید خم شود. این ورزش را می توان به شکل نشسته، یا به پشت خوابیده انجام داد.10 تا 20 بار این ورزش را تکرار کنید.

 47. در وضعیت ایستاده هم می توانید با هر دست به طور جداگانه، به میزان 3 بار انجام دهید.
  روزی سه جلسه این ورزش را انجام دهید.

 48. آرنج خود را روی میز قرار دهید و آن را حرکت ندهید. ساعد خود را به جلو و عقب ببیرید. 10 بار تکرار کنید. روزی سه جلسه این ورزش را انجام دهید.

 49. به پهلوی خود بخوابید. آرنج دستی که در روی زمین قرار دارد، باید زاویه 90 درجه داشته باشد. یک وزنه سبک در این دست تان بگیرید و آن را به طرف سینه ببرید و آرام برگردانید. 10 بار تکر کنید. سپس بر روی پهلوی دیگر خود بخوابید و این ورزش را تکرار کنید. روزی سه جلسه این ورزش را انجام دهید.

 50. دست خود را پشت تان قرار دهید و بالا و پایین ببرید. 10 بار این ورزش را انجام دهید. روزی سه جلسه این ورزش را انجام دهید.