خانه » پزشکی و سلامت » علت و عوارض و درمان “گردن درد” عصبی و شدید

علت و عوارض و درمان “گردن درد” عصبی و شدید

علت و عوارض و درمان “گردن درد” عصبی و شدید

گردن درد,گردن درد عصبی,گردن درد به انگلیسی,گردن درد شدید,گردن درد و سردرد,گردن درد+درمان,گردن درد در کودکان,گردن درد و درمان آن,گردن درد مزمن,گردن درد در بارداری,گردن درد عصبی,درمان گردن درد عصبی,گردن درد های عصبی,علایم گردن درد عصبی,علائم گردن درد عصبی,سردرد و گردن درد عصبی,راه درمان گردن درد عصبی,گردن درد شدید,درمان گردن درد شدید,علت گردن درد شدید,دلایل گردن درد شدید,علائم گردن درد شدید,درد شدید گردن و دست,رفع گردن درد شدید,داروی گردن درد شدید,سردرد و گردن درد شدید,علت گردن درد و سردرد,درمان گردن درد و سردرد,گردن درد سردرد,گردن درد همراه سردرد,گردن درد با سردرد,رابطه گردن درد و سردرد,گردن درد سردرد حالت تهوع,ارتباط درد گردن و سردرد,گردن درد باعث سردرد میشود,گردن درد و درمان,گردن درد و درمانش,درد گردن وراه درمان,درمان گردن درد با ورزش,درمان گردن درد با طب سنتی,درمان گردن درد در طب سنتی,گردن درد در کودکان,علت گردن درد در کودکان,علل گردن درد در کودکان,گردن درد کودکان,گردن درد کودکان,درد پشت گردن در کودکان,درمان گردن درد در کودکان,علت درد پشت گردن در کودکان,علت گردن درد و درمان آن,گردن درد و راههای درمان آن,علل درد گردن و درمان آن,درمان گردن درد مزمن,علل گردن درد مزمن,درد مزمن گردن و شانه,گردن درد در دوران بارداری,علت گردن درد در بارداری,درمان گردن درد در بارداری,گردن درد بارداری,درد پشت گردن در بارداری

علت و عوارض و درمان گردن درد عصبی و شدید

به گزارش بی اس ام اس مهره‌هایی در گردن انسان وجود دارد که وزن سر را تحمل می‌کند. برخی نقاط آن مثل محل قرار گرفتن رگ شیری از نقاط حساس بدن‌اند که باید از آن‌ها مراقبت ویژه کرد. اما دردهای بوجود آمده در گردن در اثر عوامل مختلف بوجود می‌آید. مثل؛ کشش در عضلات گردن، قوس نامناسب گردن، پیر شدن دیسک، کم شدن حجم و ارتفاع دیسک، آرتروز دیسک گردن(پس از پیر شدن دیسک)، در رفتن دیسک، وارد شدن ضربه به گردن، ورزش‌هایی مثل شیرجه یا هنرهای رزمی، سقوط از ارتفاعات، رماتیسم مفصلی، عفونت، وجود تومور و بیماری‌های مادرزادی گردن.

باید توجه داشت که اگر این درد شدید بود و ادامه داشت، همراه با درد دست بود و یا سردرد و ضعف اندام فوقانی را به دنبال داشت، باید به پزشک مراجعه کرد.

در صورت ضربه به گردن، قبل از هر کاری باید به اورژانس اطلاع داد و نباید گردن تا چرخاند و فرد را حرکت داد.

این بیماری از طریق معاینه‌ی فیزیکی، عکسبرداری، آزمایش‌های عصب و تست‌های آزمایشگاهی قابل تشخیص است.

درمان؛ ورزش آرام، فیزیو تراپی، ماساژ(توسط افراد متخصص)، تراکشن، طب سوزنی، گردنبند طبی، استراحت کافی گردن، مصرف اسیدهای چرب امگا3، آنتی اکسیدان و فیبر، کلسیم و ویتامین«دی»، منیزیم، مصرف آب، ارنیقه، اسپیره کوهی، بابا آدم، گل مینا، زرد چوبه و در مواقعی نیز جراحی.

علائم همراه درد شانه ؛ درد گردن و یا بازو، کبودی، صدا دادن بازو به هنگام حرکت دادن آن، احساس خستگی مفرط، تب، ساییدگی، بیرون‌زدگی، ضعف عضلانی، وَرَم و قرمزی بازو.

علائم خستگی چشم؛ درد چشم‌ها، خشک و یا آب کردن آن‌ها، تاری دید، دو بینی، افزایش حساسیت به نور و درد(درد گردن، درد شانه و پشت) می‌باشد که ممکن است وضعیتش با کمبود خواب بدتر شود.

منبع:

دکتر محمدرضا امید ظهور

گردن درد

تاکنون 50 نظر ثبت شده است.

 1. درد گردن در بسیاری از افراد اتفاق میفتد. گاهی خودبخود خوب میشود و گاهی فرد را به پزشک میکشاند.

 2. گردن شامل مهره هایی از ستون مهره است که بین تنه و سر قرار دارد. پایداری گردن به علت شکل مهره ها و لیگامان ها و عضلات اطراف آن تامین میشود. گردن در جهات مختلف حرکت میکند و وزن سر را تحمل میکند.

 3. درد گردن میتواند به علت مشکلاتی در هر کدام از قسمت های تشکیل دهنده آن اتفاق بیفتد. مشکلاتی در استخوان، لیگامان، عضلات و اعصاب. گاهی مشکلات گردن موجب درد میشود ولی بیمار درد را در خود گردن احساس نمیکند. درد ممکن است در شانه یا در اندام فوقانی یا در ستون مهره ای سینه ای احساس شود. شایعترین علل درد گردن عبارتند از

 4. وقتی فشار زیادی به گردن خود وارد میکنید ( یکی از علل شایع آن قرار دادن سر و گردن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی است) عضلات و لیگامان های اطراف ستون مهره ای گردن شما تحت کشش زیادی قرار میگیرد و به دنبال آن ممکن است پارگی های میکروسکوپی در آنها ایجاد شود. بدنبال آن در این بافت ها تورم و درد ایجاد میشود که شما آن را به صورت درد و خشکی گردن احساس میکنید. این محدودیت حرکت قدری به علت درد و قدری به علت انقباض عضلات اطراف ستون مهره است که خارج از اراده شما صورت میگیرد و به آن اسپاسم هم میگویند. این نوع درد معمولاً با چند روز استراحت خوب میشود.

 5. دیسک در بین مهره های گردن یک ساختمان جذب کننده فشار و شوک است. دیسک بین مهره ای معمولاً با افزایش سن پیر میشود. خشک و چروکیده شده و خاصیت الاستیک خود را از دست میدهد. ارتفاع آن کم میشود و همین امر موجب میگردد مهره ها به یکدیگر نزدیک شده و فاصله آنها کم شود. با کم شدن فاصله بین مهره ها فشار زیادی روی مفاصل بین مهره ای وارد میشود که این خود موجب آرتروز یا سائیدگی این مفاصل میشود.

 6. یا دررفتن دیسک. در این وضعیت قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا میکند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق میگویند. مهمترین مشکلی که در فتق دیسک بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به اعصابی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار آورده و همین فشار موجب بروز بسیاری مشکلات از جمله درد اندام فوقانی است.

 7. گردن بسیار قابل انعطاف است و حرکات زیادی دارد. همچنین باید وزن سر را تحمل کند. گردن بین سر و تنه، بدون حامی و در معرض آسیب های خارجی است. این عوامل موجب میشوند تا گردن بشدت نسبت به ضربات آسیب پذیر باشد. تصادفات وسایل نقلیه، ورزش هایی مثل شیرجه و یا ورزش های رزمی و سقوط از ارتفاع میتوانند به راحتی به گردن صدمه بزنند.

 8. بستن کمربند تا حد زیادی میتواند مانع آسیب های خطرناک به گردن در حین رانندگی شود. البته اگر اتومبیل از پشت ضربه بخورد کمربند ایمنی کمکی نمیکند. در این مواقع پشت سری که در روی پشتی صندلی اتومبیل وجود دارد میتواند تا حد زیادی گردن را حمایت کند. درد بدنبال اکثر ضربات شدیدی که به گردن وارد میشوند به علت آسیب به عضلات و یا لیگامان های اطراف سون مهره ای گردنی است. وقتی شدت ضربه بالا است ممکن است موجب شکستگی مهره های گردنی شود.

 9. رماتیسم مفصلی میتواند با تخریب مفاصل بین مهره های گردن موجب درد و خشکی در گردن شود.

 10. عواملی مانند عفونت، تومورها و یا بیماری های مادرزادی گردن هم میتوانند از علل درد گردن باشند.

 11. چه موقع به علت درد گردن به پزشک مراجعه کنیم

  در صورت درد گردن در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنیم

  درد شدید یا مداوم

  درد گردن همراه با دردی باشد که به دست تیر میکشد

  درد گردن همراه سردرد، گزگز، بیحسی یا ضعف اندام فوقانی باشد

  در صورت ضربه به گردن باید به اورژانس اطلاع دهیم. به هیچ وجه گردن را نچرخانیم و به چپ و راست خم نکنیم. پرسنل متبحر اورژانس قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار ابتدا گردنبند مخصوصی را برای بیمار میبندند. این گردنبند گردن را از ایجاد آسیب های احتمال در حین انتقال محافظت میکند.

 12. یکی از بیماری های شایعی که مخصوصا در بین افراد بالاتر از 50 سال بیشتر مشاهده می شود گردن درد است که از عارضه های دیسک گردن است.گردن درد در هر جایی از بدن، از پایین سر گرفته تا بالای شانه ها ممکن است ایجاد شود. درد ناحیه گردن تا قسمت بالای کمر یا بازوها قابل گسترش است. گردن درد باعث محدودیت حرکتی در ناحیه گردن و سر می شود.

 13. بسیاری از افراد در برخی از مواقع دچار درد گردن یا خشکی و صدا دادن گردن می‌شوند که عمدتاً ناشی از وضعیت نامناسب اندامی، فرسایش طبیعی یا استفاده مفرط از گردن است. گاهی اوقات علت گردن درد آسیب ناشی از سقوط یا زمین خوردن، انجام ورزش پر برخورد یا وارد شدن ضربه و جابه‌جایی مهره‌های گردن می باشد.

 14. بیماری‌های فرسایشی ستون فقرات شایع‌ترین علت دیسک گردن می‌باشد و ناشی از روند طبیعی بالارفتن سن و فرسایش بدن می‌باشد. به مرور زمان، رباط‌ها و همچنین لایه‌ی خارجی دیسک‌ها ضعیف می‌شوند و محتویات داخلی دیسک، ایجاد حالت برآمدگی می‌کند و باعث می‌شود که دیسک از فضای طبیعی خود تجاوز کند و به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد کند. همچنین ممکن است آسیب‌ها و ضربه‌های شدیدی که به ستون فقرات گردنی وارد می‌شود، موجب ایجاد ترک‌ها یا پارگی‌های کوچکی در سر و گردن به جلولایه‌ی خارجی دیسک‌ها شود و در نتیجه، ماده‌ی ژله‌مانند درون دیسک به سمت بیرون برآمده می‌شود و یا حتی ممکن است فشار داخلی دیسک باعث پارگی کامل دیسک شده و این ماده از داخل دیسک بیرون بیاید و قسمت‌هایی از آن از دیسک جدا شود.

 15. از جمله علایم دیسک گردن خصوصا وقتی مزمن می شود درد دستها با یک حالت انتشاری از بالا به پایین می باشد که بدون درد گردن است و بیمار ممکن است ارتباط ان با مشکل دیسک گردن را به راحتی نپذیرد.چه بسیارند بیمارانی که نزد ما مراجعه کرده اندو به دلیل درد انتشاری دست چپشان جهت پیگیری مسایل قلبی انژیوگرافی های متعدد شده اند و بارها بستری شده اند در حالیکه مشکل آنها ناشی از تحریک ریشه ای عصبی در کنار دیسک گردن و بدون درد گردن بوده است.

 16. در بیشتر موارد گردن درد با فعالیت هایی که باعث کشیدگی گردن و اسپاسم عضلات گردن می شود، ایجاد می شود. شما در ناحیه گردن خشکی یا درد شدید را احساس می کنید. از علایم گردن درد این است که درد تا شانه ها، قسمت بالای کمر یا بازوها گسترش پیدا میکند. ممکن است دچار سردرد شوید و به علت گرفتگی گردن نتوانید به آسانی سر و گردن خود را حرکت دهید یا بچرخانید. در صورتی که فشاری بر ریشه عصب نخاعی وارد شود، دردی را تجربه می کنید که تا دست شما گسترش پیدا کرده و ممکن است در دست خود احساس بی حسی، کرختی یا ضعف کنید.

 17. اگر گردن درد بیش از یک هفته ادامه یافت، و این درد شدید با نشانه‌های دیگری همراه بود، حتماً برای درمان درد گردن به پزشک مراجعه نمایید. تشخیص صحیح علت گردن درد بسیار مهم است. نوع درمانی که نیاز دارید به علت گردن درد شما، که ناشی از فعالیت ، آسیب دیدگی یا بیماری دیگر می تواند باشد، بستگی دارد.کلینیک تخصصی امید با طیف گسترده ای از گزینه های درمان و پیشرفته ترین تشخیص ها و تجربه بسیار زیاد به ارزیابی گردن درد شما پرداخته و بهترین راه درمان را مشخص می کند

 18. سر و گردن به جلو (FHP) یک اصطلاح مورداستفاده برای توصیف وضعیتي است که در آن ستون فقرات گردني رو به جلو بوده و سر جلوتر از شانه‌ها قرار مي‌گيرد. سر به جلو، یا سندرم سر به جلو (FHS)، می‌تواند پاره‌اي از علائم را ايجاد كند كه اغلب به اختلالات عصبی، آسم آلرژیک، انحطاط ديسك و مفاصل و مشکلات عروقی نسبت داده مي‌شود.

 19. یکی از شایع ترین انواع سر درد، سردرد گردنی است. سردرد گردنی معمولا ناشی از فعالیت هایی است که در آنها فشار بیش از حدی بر مفاصل بالایی گردن وارد می شود. این فشار می تواند به علت صدمات ناشی از حوادث مخصوص ( مثل کشیدگی گردن یا بلند کردن جسم سنگین)، یا فعالیت های مکرر یا طولانی مدتی مثل دولا دولا راه رفتن ، طرز نشستن یا ایستادن نامناسب، بلند کردن یا حمل کردن جسم سنگین مخصوصا با طرز ایستادن نامناسب، خم کردن و پیچش بیش از حد گردن، کار کردن با رایانه یا فعالیت هایی که مستلزم قرار گرفتن دست ها در جلوی بدن ( مثل کارهای خانه) است، باشد. که در این صرت با درمان سر درد در واقع به درمان گردن درد خود کمک کرده اید.

 20. سردرد گردنی معمولا به عنوان یک درد خفیف ظاهر می شود که پشت سر احساس می شود، اگرچه بعضی اوقات پشت چشم یا ناحیه شقیقه و همچنین در بالای سر، پیشانی یا گوش این درد احساس می شود، درد عموما در یک سمت احساس می شود، اما گاهی اوقات هر دو طرف سر و صورت تحت تاثیر قرار می گیرند.

 21. افراد مبتلا به این نوع سردرد در کنار نشانه هایی که در سر آنها بوجود می آید، اغلب در ناحیه گردن احساس درد و گرفتگی می کنند و به سختی می توانند گردن خود را حرکت دهند

 22. درد، گزگز یا بی حسی نیز در قسمت بالای کمر، شانه ها، دست یا بازو ممکن است احساس شود، اگر چه چندان شایع نیست.بعضی اوقات بیماران علامت های دیگری مانند گیجی، تهوع، زنگ زدن گوش، کاهش تمرکز، ناتوانی در درست انجام کارهای روزمره را جزو علائم دیسک گردن تجربه می کنند. علائم افراد مبتلا به این نوع سردرد عموما در طول انجام حرکات مشخص گردن یا قرار گرفتن در یک وضعیت برای مدت طولانی ( برای مثال نشستن پشت رایانه یا رانندگی به صورت نامناسب ) شدیدتر می شود. این بیماران همچنین با سفت لمس کردن قسمت بالای گردن درست در زیر قسمت انتهایی جمجمه دچار التهاب و همچنین گرفتگی عضلانی می شوند.

 23. سردرد، خشکی ، درد و التهاب گردن از نشانه های رایج گردن درد به حساب می آیند

 24. تشخیص و آگاهی از علائم گردن درد و معنای هر یک از آنها به منظور دریافت بهترین درمان ضروری است. بنابراین علائم دیسک گردن و گردن درد را به دقت برای پزشک توضیح دهید تا او بتواند علت درد گردن را به درستی تشخیص دهد و برنامه درمانی را آغاز کند.

 25. از علائم گردن درد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  درد و التهاب گردن در یک یا هر دو سمت
  سوزش گردن
  احساس گزگز شدن گردن
  سفتی و خشکی گردن
  درد اطراف کتف
  درد، کرختی یا ضعف بازو
  احساس سوزش هنگام لمس پوست بازو و کتف
  سردرد
  سرگیجه
  حالت تهوع
  تعریق در شب
  احساس خستگی
  گردن درد شدید هنگام حرکت

  احساس دردی که با حرکات مشخص گردن شدید میشود

 26. گردن درد ممکن است

  به نواحی فوقانی مفصل کمر،شانه وکتف گسترش یابد
  با انجام حرکات این درد شدید شود

 27. اگر درد یا علائم مربوط به آن بیش از چند روز ادامه یافت حتما برای رفع گردن درد به پزشک مراجعه کنید و نسبت به علائم آن بی‌توجه نباشید، چرا که ممکن است نشانه‌ وجود مشکلی جدی در مهره‌ها باشد.

 28. زندگی روزمره: فشار و تنش عاطفی، سفتی و انقباض عضلات را در پی دارد، که به نوبه‌ی خود منجر به درد و خشکی و کوفتگی می‌شود. وقتی شب به درستی نخوابید، صبح با گرفتگی گردن از خواب بیدار می‌شوید. اگر بیش از اندازه پشت میز خود بنشینید و به صفحه نمایشگر خیره شوید، دچار خشکی و درد گردن می شوید

 29. روش زندگی هر شخص نیز در ابتلا به گردن درد بسیار تاثیر بسیار زیادی دارد. حالت‌های اندامی نامناسب، چاقی و عضله‌های ضعیف شکمی غالباً تعادل مهره‌ها را بر هم می‌ زنند و برای جبران این عدم تعادل گردن به شیوه‌ای نامناسب خم می‌شود.

 30. عمده فعالیت هایی که باعث گردن درد می شوند شامل موارد زیر می شوند:

  قرار گرفتن سر جلوتر از بدن یا در وضعیت نامناسب برای مدتی طولانی در حین کار کردن، کتاب خواندن، تماشای تلویزیون یا صحبت کردن پشت تلفن

  خوابیدن بر روی بالشتی که بیش از حد سفت یا صاف است یا به خوبی از گردن شما محافظت نمی کند یا خوابیدن بر روی شکم در حالی که گردن شما به سمتی چرخیده و خم شده باشد

  قرار دادن سر بر روی مشت یا بازوی خود به مدت طولانی

  کار یا ورزشی که در آن از قسمت بالای بدن و بازوها استفاده می شود، مثل نقاشی کردن سقف یا کارهایی که برای انجام آنها باید سر را بالا بگیرید

  فشار و تمرکز شدید بر روی یک کار نیز باعث گردن درد می شود.در یک یا چند عضله که سر، گردن و شانه ها را به هم متصل می کنند، دچار کشیدگی می شوند.این عضلات سفت و دردناک می شوند.

  بالا رفتن سن : اختلال‌های مرتبط با سن و سال، مانند استئوآرتریت، تنگی مجرای مهره‌ها و بیماری دیسک تحلیل رونده، مستقیماً بر مهره‌های گردنی تأثیر می‌گذارند.

  بیماری دیسک گردن باعث از دست رفتن آب دیسک‌های بین مهره‌ای می‌شود، و در نتیجه دیسک‌ها انعطاف‌ پذیری، خاصیت کشسانی و قابلیت ضربه‌گیری خود را از دست می‌دهند. به مرور زمان، فتق یا بیرون‌ زدگی دیسک گردن رخ می‌دهد که در هر دو مورد، دیسک به ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند و موجب گردن درد می‌شود که گاهی در بازو نیز انتشار پیدا کرده و همراه با گز گز کردن و یا کرختی است.

 31. استئوآتریت اختلال مفصل رایجی است که تحلیل پیش‌ رونده‌ی غضروف را در پی دارد. استخوان‌ها بدون غضروف بر روی یکدیگر ساییده می‌شوند، و بدن در واکنش به این سایش نامطلوب در راستای محافظت از خود خارهای استخوانی (برآمدگی‌های استخوانی) را تشکیل می‌دهد. این خارهای استخوانی بر اعصاب فشار می‌آورند و موجب درد می‌گردند.

 32. تنگی مجرای مهره‌ها باریک شدن راه‌های عبور عصبی کوچک بین مهره‌ها را به دنبال دارد، که در اثر آن، نخاع و یا ریشه‌های عصبی مهره‌ها فشرده می‌شوند و گیر می‌افتند. تنگی مجرای مهره‌ها با درد شانه، گردن و درد بازو همراه است و زمانی که اعصاب درگیر قادر به ارائه عملکرد طبیعی خود نباشند، منجر به کرختی نیز می‌شود. در صورت بروز علائم باید به درمان درد شانه، گردن و درد بازو پرداخت.

 33. وارد شدن ضربه و حوادث : حرکت اجباری ناگهانی سر یا گردن به یک سمت و برگشتن آن به جای اول خود در جهت مخالف وارد شدن ضربه باعث جابه‌جایی مهره‌های گردن می‌شود. حرکت “شلاقی” یا ناگهانی آسیب دیدن بافت‌های پیرامونی و نگه دارنده‌ی سر و گردن را در پی دارد. عضله‌ها در واکنش به این ضربه سفت و منقبض می‌شوند و در نتیجه خستگی عضلانی و به دنبال آن درد و خشکی گردن به وجود می‌آید. جابه‌جایی شدید مهره‌های گردن باعث صدمه دیدن ریشه‌های عصبی، عضله‌ها، رباط‌ها، مفاصل و دیسک‌های بین مهره‌ای نیز می‌شود. تصادف‌ خودرو متداول‌ ترین دلیل این جابه‌جایی است. اگر ضربه‌ای به سرتان وارد آمده است، به احتمال قریب به یقین، گردنتان نیز آسیب دیده است حتی اگر بلافاصله پس از وارد شدن ضربه متوجه وجود مشکل در گردن نشده باشید

 34. بیماری های دیگر: بیماری های دیگری مانند فیبرومیالژیا ، آرتیریت روماتوئید ، آرتروز گردن ، مننژیت نیز می توانند موجب بروز گردن درد شوند .

 35. پزشک به دقت محدودیت‌های حرکتی، مشکلات مربوط به حفظ تعادل و درد را بررسی می‌کند و در طول معاینه، واکنش نشان ندادن پایین‌ تنه، ضعف عضلانی، از دست دادن حواس یا دیگر نشانه‌ های آسیب نخاع را مدّ نظر قرار می‌دهد. پزشک حساسیت به لمس ، کرختی و ضعف عضلانی و استقامت و نحوه تحریک پذیری گردن را هنگام معاینه فیزیکی بررسی می‌کند و از شما می‌خواهد تا سرتان را تا جایی که می‌توانید به جلو، عقب و چپ و راست ببرید.

 36. تست عکس برداری اشعه ایکس برای تشخیص درد مفصل گردن و شانه تاثیر بسیار زیادی دارد تست های ساده اشعه ایکس میتواند اختلالاتی مانند تنگی فضای دیسک،بیماری های روماتیسم،جراحت و زخم،لغزندگی دیسک، تنگی کانال نخاعی،شکستگی و عدم استحکام ناشی ازکشیدگی بیش ازحد را نشان دهد
  تست عکس بردای ام آر آی یکی ازدیگر از تست هایی است که آسیب دیدگی های عصب را نشان میدهد این نوع تست دقیق تر از تست اشعه ایکس برای نشان دادن جزئیات است

 37. سی تی اسکن در بعضی از مواقع میتواند جایگزین ام آرآی شود

 38. اگر پزشک احتمال دهد که علت گردن درد به تحت فشار بودن عصب مربوط می‌شود، الکترومیوگرافی (تست نوار عصب و عضله یا EMG) را تجویز خواهد کرد. در این آزمایش، سوزن‌های بسیار باریکی برای مشخص کردن نحوه عملکرد اعصاب مورد نظر از راه پوست وارد عضله می‌شوند.

 39. – آزمایش‌های خون : گاهی به کمک آزمایش‌های خون به وجود التهاب یا عارضه‌هایی عفونی پی برده می‌شود که می‌توانند علت گردن درد باشند.

 40. -نمونه گیری مایع نخاع (سوراخ کردن کمر یا پونکسیون کمری) : در این آزمایش سوزنی را با دقت داخل مهره‌ها می‌کنند تا نمونه‌ای از مایع اطراف مغز و نخاع را تهیه کنند. ابتلا به مننژیت با آنالیز این نمونه آشکار می‌شود.

 41. انواع متفاوتی از درمان ها برای درمان اختلال درمفصل گردن وجود دارد و انتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد میزان شدت آن و همچنین تشخیص پستگی دارد. در کلینیک تخصصی امید برای اکثر افراد درمان ها با استفاده از ترکیبی از روش های مصرف دارو و انجام تمرینات انجام میشود نکته مهمی که در رابطه با این درمان ها وجود دارد این است که درمان بر اساس تشخیص صحیح علت گردن درد باید انجام شود . با تشخیص درست گردن درد در بیشتر موارد با به کار بردن روش های ساده ، کم تهاجمی اما کار آمد می توان به طور کاملا موفقیت آمیزی درد را کنترل و درمان کرد .

 42. پزشک ممکن است برای درمان گردن درد مصرف دارو را به شما توصیه کند میزان شدت درد بر روی انتخاب نوع دارو تاثیرگذار است . داروهای مختلف و متعددی از داروهای مسکن گرفته تا داروهای ضد التهابی مثل استروئیدها به کاهش درد گردن در حین بهبودی کمک می کند. بسته به گردن درد و نوع فتق دیسک گردنی، یا این داروها را به تنهایی مصرف می کنید یا با فیزیوتراپی و درمان های دیگر آنها را مورد استفاده قرار می گیرد.

 43. شما باید برای مصرف همه این داروها به توصیه های پزشک با دقت گوش دهید بدون مشورت پزشک هرگزداروهای با تجویز پزشک و داروهای بدن نسخه را با یکدیگر مصرف نکنید.

 44. تزریق اپیدورال گردنی: این تزریق فضای اپیدورال، یعنی فضای اطراف غشاء پوشاننده‌ی نخاع و ریشه‌های عصبی، را هدف قرار می‌دهد. عصب‌ها با گذشتن از دورن فضای اپیدورال به گردن، شانه‌ها و بازوها می‌رسند پس اگر ریشه‌ی عصب واقع در فضای اپیدورال ملتهب شود، درد در ناحیه گردن، بازو و شانه بروز می‌یابد. تزریق اپیدورال گردنی داروی ضدالتهاب را وارد فضای اپیدورال می‌کند تا التهاب ریشه‌های عصب را کاهش دهد. گاهی این تزریق تسکین کامل و همیشگی درد را به دنبال دارد و گاهی درد را برای چند ماه از بین می‌برد.

 45. تزریق در نقاط ماشه‌ای: این روش درمانی برای موارد شدید تر استفاده می‌شود. تقاط ماشه‌ای گره‌های عضلانی هستند که زمان آزاد نبودن عضله‌ها ایجاد می‌شوند. تزریق در نقاط ماشه‌ای مسکن را در ناحیه مورد نظر وارد می‌کند. البته در کنار این تزریق از روش‌های درمانی دیگر، نظیر برنامه ورزشی (طب فیزیکی) و انجام ورزش برای گردن درد برای افزایش انعطاف‌پذیری، قدرت و حرکت مناسب عضله‌ها، استفاده می‌شود.

 46. پزشکان فیزیوتراپی با کمک درمان های متنوعی میتوانند به رفع و کاهش گردن درد کمک کنند این درمان ها عبارتند از:

  – ماساژ تراپی

  – اولتراسوند یا فراوادرمانی (باعث کاهش درد ماهیچه ها ومفصل میشود)

  – تحریک الکتریکی عصب از راه پوست با استفاده ازدستگاه الکتریکی TENS (درمانی که ازامواج الکتریکی برای کاهش درد استفاده میکند)

  – تحرک مفصل با درمان های دستی (درمان های دستی که باعث بهبود عملکردمفصل با کشش ماهیچه ولیگامنت ها میشود)

  – کشش (شامل کشش ها ی خفیف مفصل گردن است) وباعث کاهش سریع درد دربعضی ازافراد مخصوصا درصورتیکه درد ناشی ازتحریک ریشه عصب یا گرفتگی ماهیچه ها باشد میشود

  – شاک ویو تراپی : انرژی موج صوتی از منبع، مولد موج صوتی، توسط ژل کوپلینگ به ناحیه‌های دردناک بدن هدایت می‌شود و موجب تسریع درمان بافت ها می شود.

  -مگنت تراپی : درمانی است که با استفاده ازامواج مغناطیسی باعث درمان بیمار میشود.در روش مگنت تراپی با قرار دادن مغناطیس های دائمی نزدیک بدن باعث بهبودی سریع استخوان،کاهش درد،ایجاد تاثیرات درمانی دیگر در بدن میشویم

 47. وقتی به اندازه کافی بهبودی پیدا کردید و پزشک اجازه داد، حرکات کششی را می توانید انجام دهید تا هم گردن درد کاهش پیدا کند و هم انعطاف پذیری خود را بهبود ببخشید.ورزش های گردن درد در تقویت عضلات گردن بسیار موثرند.

 48. درمان های دستی ملایم عملکرد گردن را به حالت طبیعی باز میگرداند و باعث تسکین درد می‌شود. متخصص کایروپراکتیک گردن و مفصل‌های آن را جهت کاهش سفتی، بهبود قابلیت حرکتی و افزایش دامنه حرکت دستکاری می‌کند. احتمال دارد این تنظیم‌ها برای بیماران دچار عارضه‌های گردن، مانند تنگی سرخرگ گردن یا استئوآرتریت پیشرفته، نمناسب نباشد یا خطرناک باشد. اما در مواردی مانند گرفتگی عضلات می تواند بسیارموثر باشد . متخصص کایروپراکتیک پیش از شروع درمان تشخیص می‌دهد که آیا دستکاری‌ها موجب آسیب بیشتر می‌شوند یا به روند درمان کمک می کنند .

 49. شایع ترین علتبرای بستن گردن بند طبی کاهش گردن درد است. گردن بند باعث می شود که گردن وزن سر را تحمل کند، در حالی که بافت های نرم گردن این امکان را پیدا می کنند تا التیام پیدا کنند.

 50. در صورتی که تصادف شدیدی داشته باشید، گردن بند به عنوان یک اقدام احتیاطی بر روی گردن شما بسته می شود، تا آسیب دیدگی های احتمالی به گردن شما معاینه شود.