معبد آناهیتا

معبد آناهیتا+عکس و تاریخچه

معبد آناهیتا کنگاور،معبد آناهیتا کازرون، معبد آناهیتا کجاست،آدرس معبدآناهیتا،معبد آناهیتا در بیشاپور

کشور عزیز ما ایران دارای مناطق گردشگری فراوانی است که یکی از آنها معبد آناهیتا است. جالب است بدانید که معبد آناهیتا از بناهای مشهور شهر باستانی بیشاپور در شهرستان کازرون می باشد.

معبد آناهیتا،تاریخچه معبد آناهیتا

لازم به ذکر است که معبد آناهیتا به صورت مکعبی ساخته شده است که هر یک از اضلاع آن نزدیک ۱۴ متر است و از سنگ‌های تراشیده شده با ابعاد مختلف و بدون ملات به صورت دو جداره بنا شده است.

معبد آناهیتا،تاریخچه معبد آناهیتا

بهتر است بدانید که این بنا با الهام از سبک معماری دوره هخامنشی بنا شده است که به وسیله بست‌های آهنی به یکدیگر قفل و بند شده‌اند. البته معبد آناهیتا فاقد سقف مسطح بوده است. قابل ذکر است که این معبد را در عمق ۶ متری از زمین‌های اطراف خود ساخته‌اند تا آب رودخانه شاپور به درون آن سرازیر گردد.

معبد آناهیتا،تاریخچه معبد آناهیتا

لازم به ذکر است که معبد بیشاپور سمبل یک پرستشگاه آب می باشدو می‌توان آن را جایگاه نوازش با آب دانست. در واقع یعنی تنها عنصری از عناصر چهارگانه که به الهه ناهید منسوب می باشد. نماد جانوری این ایزدبانو به شکل گاو می‌باشد که در پیرامون معبد، به صورت قرینه یکدیگر قرار گرفته است.

معبد آناهیتا،تاریخچه معبد آناهیتا

جالب است بدانید که این معبد نه تنها از نظر معماری، بلکه از نظر رعایت دستگاه‌های تنظیم و تقسیم و کنترل آب نیز فوق‌العاده می باشد.حتما از این مکان زیبا دیدن فرمایید.

معبد آناهیتا+عکس و تاریخچه

مطالب مرتبط:

ارگ راین

ارگ کریم خان

کاخ ساسان

کاخ آپادانای شوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.