ارز مجازی وب مانی و کاربردهای آن

ارز مجازی وب مانی و کاربردهای آن

ارز مجازی وب مانی و کاربردهای آن با فراگیر شدن دنیای مجازی و اینترنت، با توجه به اینکه بیشتر شغل‌ها در دنیای مجازی هم فعالیت می‌کنند، پس باید گفت که این امری …

ساندویچ پانل چه کاربردی دارد؟

ساندویچ پانل چه کاربردی دارد؟

پیش از تعریف ساندویچ پانل لازم است با اهمیت به کارگیری عایق های ساختمانی آشنا شویم. از آنجا که سالانه سهم زیادی از انرژی از طریق ساختمان‌ها به هدر می‌رود می‌توان با بهره گیری …

آشنایی با قطعات تابلو برق صنعتی + قیمت تجهیزات

آشنایی با قطعات تابلو برق صنعتی + قیمت تجهیزات

با ورود به بازار تابلو برق ها دچار سردرگمی می شوید و اینکه خرید کدام مدل و برند می تواند انتظارات شما را از این محصول برآورده سازد. پیشنهاد می کنیم با …

بررسی موثر ترین راه ها و روش های طرح دعوا برای مطالبه چک

همان طور که می‌دانید، دارنده چک می‌تواند برای وصول وجه چکی که فاقد وصف کیفری است به دادگاه محل بانک محال علیه که چک در آن منجر به صدور گواهی عدم پرداخت شده است یا دادگاه محل اقامت خوانده  یا دادگاه محل صدور چک، مراجعه و با تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی بر مبنای مبلغ چک، تقاضای رسیدگی کند؛ البته در حال حاضر تمامی دادخواست های حقوقی از طریق دفاتر خدمات قضائی ثبت و به دادگاهها ارجاع می‌شود. در دادخواست حقوقی چک علاوه بر طرح دادخواست علیه صاحب حساب و صادر کننده می‌توان به طرفیت ظهرنویسان و ضامنین چک نیز طرح دعوی نمود و محکومیت تضامنی آن ها را به پرداخت وجه چک درخواست کرد‌. مشروط بر این که  ظرف مهلت پانزده روز از تاریخ چک گواهی عدم پرداخت صادر شده باشد و ظرف یک سال خواهان اقامه دعوا نموده باشد در غیر این صورت دعوای وی علیه ظهرنویس و نه ضامن مسموع نیست.

نحوه دادخواست مطالبه وجه چک

برای این کار باید به بانک مراجعه کرده و گواهی عدم پرداخت وجه چک را دریافت کنید. با توجه به این که اصولاً بعد از فوت شخص تمام حساب های بانکی او مسدود شده و از دسترس دیگران خارج می‌شود. ممکن است نتوانید وجه چک را برداشت کنید، اما دریافت گواهی عدم پرداخت وجه چک امکان پذیر است. در این صورت باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و در آن جا دادخواست خود را با عنوان مطالبه وجه چک، تامین خواسته و پرداخت کلیه خسارات قانونی تنظیم نمایید. خواهان می‌تواند ضمن تقدیم  دادخواست مطالبه چک و یا به صورت جداگانه از دادگاه تقاضای صدور قرار تامین خواسته جهت توقیف اموال صادر کننده چک یا مابقی متعهدین را داشته باشد.

مزایای شکایت حقوقی و مطالبه چک

  • مزایای مطالبه چک از طریق حقوقی این است که دارنده می‌تواند علاوه بر اقامه دعوی علیه صادر کننده چک به طرفیت ظهرنویسان چک نیز طرح دعوا نمود و محکومیت تضامنی هر دو آن ها را به پرداخت وجه چک درخواست کند.
  • برای شکایت حقوقی از چک باید به مبلغ چک توجه فرمایید، اگر مبلغ چک کمتر از بیست میلیون تومان باشد شورای حل اختلاف  صالح به رسیدگی می‌باشد. اگر مبلغ چک بیش از بیست میلیون تومان باشد دادگاه عمومی حقوقی صالح به رسیدگی می‌باشد.
  • در شکایت حقوقی از چک هزینه دادرسی در دادگاه سه و نیم درصد خواسته در مرحله بدوی است و  این مبلغ در مرحله تجدیدنظر چهار و نیم درصد است.
  • در مواردی که شما قادر به پرداخت هزینه دادرسی نمی‌باشید، می‌توانید همزمان با دادخواست مطالبه وجه چک، تقاضای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به خواسته خود اضافه کنید. در صورتی که اعسار دارنده چک ثابت شود از پرداخت هزینه دادرسی معاف می‌شود.
  • توجه داشته باشید که چک سند لازم الاجرا محسوب می‌شود، یعنی دارنده برای وصول چک می‌تواند به اجرای ثبت مراجعه و تقاضای مطالبه چک از طریق ثبت اقدام کرد.

روش مطالبه وجه چک صیادی

بر اساس قانون جدید چک دارنده چک در صورتی که چک فاقد وجه بوده یا کسری موجودی داشته باشد، از بانک تقاضای صدور گواهی‌ عدم‌ پرداخت یا کسری موجودی نموده، بانک محال علیه مکلف است اطلاعات کامل چک را در سامانه چک ‌های برگشتی بانک مرکزی ثبت و با اخذ کد رهگیری، این کد را بر روی گواهی‌ های ذکر شده درج کند. دارنده گواهی عدم پرداخت و چک برگشتی، می‌تواند با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت دادخواست، از دادگاه صالح بدون دریافت حکم و قطعیت آن، درخواست صدور اجرائیه بابت وجه چک را درخواست کند. تقاضای صدور اجراییه طبق قانون جدید چک دعوا محسوب نمی‌شود و در نتیجه امکان صدور قرار تامین خواسته و دستور موقت قبل از درخواست اجراییه و یا ضمن آن مقدور نیست. به جز مبلغ چک کمتر از بیست میلیون تومان یا بیشتر مرجع صالح صدور اجراییه در این خصوص دادگاه است.

هزینه دادرسی در دعوای مطالبه چک چقدر است؟

هزینه دادرسی مطالبه ی مبلغ چک از طریق دادگاه سه و نیم درصد خواسته در مرحله بدوی و در مرحله تجدید نظر چهار و نیم درصد مبلغ خواسته است. در صورتی که متقاضی، توانایی پرداخت چنین مبلغی را نداشته باشد، می‌تواند همزمان با طرح دعوای مطالبه مبلغ چک، تقاضای صدور حکم مبنی بر اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را نیز تقدیم و در صورت اثبات این موضوع از پرداخت هزینه دادرسی معاف شود.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 28 آذر 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.