کتاب صوتی ملکه مارگو نوشته الکساندر دوما

کتاب صوتی ملکه مارگو نوشته الکساندر دوما

کتاب صوتی ملکه مارگو نوشته الکساندر دوما کتاب صوتی ملکه مارگو نوشته الکساندر دوما ، نویسنده مشهور فرانسوی است که در قالب رمانی جذاب و خواندنی با روایت زندگی خواهر شارل نهم …

رنگ بخشیدن به دیوارهای خانه خود را به چیدمانه بسپارید

رنگ بخشیدن به دیوارهای خانه خود را به چیدمانه بسپارید

رنگ بخشیدن به دیوارهای خانه خود را به چیدمانه بسپارید دنیای متنوع و پر از رنگ و طرح دیوارپوش‌ها و باعث شده که شما بتوانید هر نقش و طرح دلخواهی را بر …

گیمبال موبایل : لرزشگیر برتر برای فیلمسازی موبایل | پارس کانن

گیمبال‌ موبایل اختراعی فوق‌العاده هستند که به شما امکان می‌دهند عکس‌های صاف و بدون لرزش بسازید که شایسته یک فیلم پرفروش هالیوود به نظر می‌رسند. هنگامی که گیمبال ها برای اولین بار وارد …

انجام نقشه برداری با کمک پهپاد

انجام نقشه برداری با کمک پهپاد یکی از روش‌ های جدید می‌باشد که مهندسین از آن استفاده می‌کنند و در این مقاله قصد داریم تا درباره آن برایتان اطلاعات مفیدی ارائه دهیم تا پایان همراه ما باشید.

پهپاد چیست؟

پهپاد یک نوع هواپیما است که از راه دور به راحتی کنترل می‌شود و برای پرواز دادن این هواپیماها نیاز به سرنشین نیست چرا که پهپادها بدون سرنشین می‌باشند و با کمک کنترل به سادگی آن را از راه دور هدایت می‌کنند. با کمک یک دوربین با کیفیت بسیار بالا از مناطقی که عبور از آن‌ها دشوار و در برخی مواقع غیر ممکن است فیلم برداری می‌کنند که به دست آوردن اطلاعات در زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شود. پهپادها کاربرد بسیار زیادی دارند و توانسته‌اند به انسان‌ ها کمک زیادی کنند تا بتوانند به آن چه می‌خواهند دست بیابند در ادامه بیش ‌تر در رابطه با پهپاد و کاربردهای آن خواهیم گفت.

نقشه برداری کردن با کمک پهپاد در منطقه مین گذاری شده و غیر قابل عبور

یکی از کاربردهای مهم پهپادها در مناطق غیر قابل عبوری است که در زمان جنگ توسط دشمنان مین گذاری شده است. مهندسین با کمک پهپادها می‌توانند به راحتی نقشه‌ هایی از مناطق صعب‌العبور به دست آورند که راه یافتن به این نقاط ممکن نیست و یا در برخی مواقع بسیار دشوار است. پهپاد در این مواقع با پرواز کردن در آسمان و با کنترل شدن از راه دور توسط فردی که توانایی کنترل آن را دارد شروع به عکس برداری و تهیه نقشه می‌کند که برای بالا بودن کیفیت عکس و نقشه‌ها تنها کافیست یک دوربین باکیفیت در پهپاد نصب کنند و همچنین با کمک سنسور جی پی اس rtk و جی پی اس ppk که روی پهپاد نصب می‌شوند نقشه با کیفیت و دقت بالاتر تهیه می‌شود که امکان تهیه نقشه با مقیاس بالا نیز امکان پذیر است.

کاربرد پهپاد در زمینه نقشه برداری

انجام نقشه برداری با کمک پهپاد یکی از مهم ‌ترین کاربردهای آن به حساب می‌آید، کاربرد پهپاد به شرح زیر هستند:

  • کاربرد پهپاد در زمان نقشه برداری به دست آوردن نقشه از منطقه شهری و روستایی و همچنین شهرک‌ ها می‌باشد. به علت ساختمان‌ های موجود در شهرها و روستا نقشه برداری در این مناطق دشوار است این سختی کار نیز به علت جزئیاتی است که در نقشه برداری زمینی امکان ثبت آن وجود ندارد اما با کمک پهپاد می‌توان در کم‌ ترین زمان ممکن نقشه برداری را با کامل‌ ترین جزییات ثبت کرد و همه منطقه‌ هایی که در زمین مورد نظر وجود دارد و قصد مشاهده و عکس برداری از آن‌ها را دارید با پهپاد از ارتفاعات می‌ توان با کمک ارتوفتو اقدام به مشاهده کرد و کار نقشه برداری را به اتمام رساند.

همان گونه که اشاره کردیم انجام نقشه برداری با کمک پهپاد هم در مناطق شهری و هم در مناطق غیر شهری مانند دشت، کوهستان، تپه، جنگل و… امکان پذیر است که نقشه برداری هوایی در این مناطق با کمک پهپاد موجب می‌شود تا در این منطقه‌ ها احتیاجی به رسم نداشته باشید و به سادگی با کشیدن منحنی ‌ها نقاط با تراکم بالا را نشان دهید. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقشه برداری هوایی اینجا کلیک نمایید.

محاسبه کردن احجام خاکی با کمک پهپاد

از دیگر کاربردهای مهم پهپاد محاسبه احجام خاکی است که در معدن و خاکریزها با پهپاد اقدام به نقشه برداری می ‌کنند، گفته شده است که در معادن ترانشه بسیار زیاد و گسترده‌ای وجود دارد که به همین علت انجام نقشه برداری در معدن را به یک کار طاقت فرسا و سخت تبدیل کرده است که اگر انجام نقشه برداری با کمک پهپاد صورت نگیرد ممکن است ساعت‌ های طولانی زمان ببرد تا یک نقشه تهیه شود. اما نقشه برداری با پهپاد و عکس برداری در کوتاه‌ ترین زمان ممکن انجام می‌شود که در این زمان نیز محاسبه دپو و احجام خاکی با دقت بالاتر و سریع ‌تر انجام می‌شود. توصیه میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقشه برداری به آدرس https://mohandesco.ir/mapping/ مراجعه فرمایید.

انجام نقشه برداری با کمک پهپاد در مناطق تاریخی باستانی

نقشه برداری در مناطق باستانی و تاریخی بسیار حساس می ‌باشد برای راحتی خیال در زمان نقشه برداری از این محوطه‌ ها بهترین کار انجام نقشه برداری با کمک پهپاد است. با این روش می ‌توان عکس با کیفیتی تهیه کرد که برای باستان شناسان و مرمت ‌گران وجود این عکس ‌های با کیفیت بسیار ارزشمند طلقی می‌شوند، چرا که با کمک آن‌ ها می ‌توانند به سادگی از محل رگه دیوارها که در زیر خاک پنهان شده‌اند اطلاعات مفیدی به دست آورند.

کاربرد پهپاد در نقشه برداری کریدورها

از دیگر کاربرد پهپاد می ‌توان به نقشه برداری کریدور اشاره کرد که از پهپاد برای نقشه برداری از مناطق عریض مانند راه آهن، دکل برق، خطوط لوله انتقال آب، خطوط لوله انتقال گاز و همچنین نفت و … استفاده می‌کنند. در این زمان با کمک پهپاد فتوگرامتری اقدام به تهیه نقشه اجرایی و مطالعاتی می‌کنند که عکس برداری در این زمان با کیفیت بالا انجام می‌شود. همچنین در زمان عکس برداری کریدور از پهپادهایی استفاده می‌شود که بال ثابتی دارند و به همین منظور فاصله بیش‌تری را می‌تواند نقشه برداری و عکس برداری کند که مولتی روتورها دارای این ویژگی خاص هستند و با کمک مولتی روتور اقدام به تهیه نقشه کریدور می‌کنند.

کشف تغییرات و مانیتورینگ با کمک پهپاد

از دیگر کاربردهای مهم‌ پهپاد می‌توان به کشف تغییرات و مانیتورینگ اشاره کرد که با نقشه برداری پهپاد می‌توان در مناطقی که ساخت و ساز غیر قانونی انجام شده است را کشف کرد و از ساخت و ساز غیر قانونی و غیر مجاز که در مناطقی که منابع طبیعی هستند جلوگیری کرد.

هستند افرادی که از نقشه برداری زمین در این شرایط مخالفت می‌کنند که تنها راه نقشه برداری کمک گرفتن از پهپاد است که تمامی تغییراتی که شکل گرفته و حجم ساخت و ساز با کمک پهپاد محاسبه و ارزیابی می‌شود و اگر نیاز به تخریب سازه بود با ارائه نقشه‌ها به مراجع قضایی می‌توان حکم تخریب را دریافت کرد.

آینده پهپاد چگونه پیش بینی می‌شود؟

انجام نقشه برداری با کمک پهپاد امروزه با مشکلاتی روبه رو است که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تمامی مشکلات و محدودیت‌ ها از بین خواهد رفت و با تلاش مهندسین و سازندگان پهپاد شاهد این خواهیم بود که انجام نقشه برداری با کمک پهپاد توسط سنسورهایی انجام می‌شوند که باعث بالاتر رفتن عملکرد ان نیز خواهند شد. همواره در تلاش هستند تا سنسورهای حرارتی، طیفی را به پهپادها بیافزایند که با اضافه شدن همین موارد شاهد بهتر شدن عملکرد نقشه برداری با پهپاد خواهید بود.

منبع: مجموعه مهندس https://mohandesco.ir/

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 6 مهر 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.