جریمه جاماندن از پرواز استانبول

جریمه جاماندن از پرواز استانبول

سفر با هواپیما، پیگیری‌ها و شرایط متفاوت‌تری نسبت به سفر با اتوبوس یا قطار را دارد. مخصوصا اگر پرواز شما خارجی یا بلیط استانبول به تهران باشد، باید برای انجام اقدامات قبل از پرواز، …

پارک آبی آتلانتیس در سفر به مارماریس و دیدی های کوش آداسی

پارک آبی آتلانتیس در سفر به مارماریس و دیدی های کوش آداسی جزیره مارماریس در غرب کشور ترکیه قرار گرفته است این جزیره یکی از زیباترین جزیره های ترکیه است. در این …

5 دلیل محبوبیت ساندویچ پانل یا پانل ساندویچی ؟

5 دلیل محبوبیت ساندویچ پانل یا پانل ساندویچی ؟

این روزها مصالح ساختمانی مدرن توسط سازندگان و پیمانکاران در بخش قابل توجهی از سازه ها و ساختمان های جدید استفاده میشوند .شرکت مدرن پنل به عنوان یکی ازتولید کنندگان مصالح ساختمانی …

بهترین طراحی فضای سبز و ساخت ویلا در باغ

قبل از اینکه در مورد بهترین طراحی فضای سبز صحبت کنیم به این موضوع اشاره می کنیم یک طرح موفق و زیبا باید چه ویژگی هایی داشته باشد. سه اصل مهم در طراحی فضای سبز وجود دارد:

 1. طراحی باید براساس اصول مهندسی معماری باشد
 2. طراحی باید قابل اجرا باشد. زیبایی در کنار کاربردی بودن در نظر گرفته بشود.
 3. هزینه های اجرایی پیش از شروع طراحی در نظر گرفته بشود.

به جرات می توان گفت، در صورت رعایت این 3 اصل میتوانیم بهترین طرح فضای سبز را ترسیم کنیم. حالا چرا این موارد خیلی مهم است؟

رعایت اصول معماری و مهندسی سازه

از قدیم گفتند “چرا انسان کُند کاری که باز آرد پشیمانی” همه ما در این اواخر با اخبار ناخوشایندی مانند اتفاقی که در آبادان (متروپل) افتاد روبرو شدیم. اگر اصول مهندسی سازه در این پروژه لحاظ می ­شد، باز هم این اتفاق می افتاد؟ جواب مشخص است.

حالا باغ و محوطه باغ شما دارای تعدادی سازه است که شامل ساختمان، آلاچیق، استخر، نشیمن و … میشود. رعایت اصول معماری و مهندسی سازه در طراحی فضای سبز برای همه سازه های موجود باید رعایت بشود و حتی فاصله این سازه ها از هم نیز جزء مهمی از طراحی است.

طراحی باید قابل اجرا باشد

“ارائه یک طرح گرافیکی سه بعدی خیلی زیبا به مشتری، ملاک بهترین طراحی فضای سبز نیست.” خیلی از طراحان امروزه طرح های زیبایی را به کارفرما تحویل میدهند. اما کارفرما در حین اجرا با مشکلات متعددی مثل، عدم وجود تیم اجرا کننده و متریال مورد نیاز روبرو میشود. بهترین طرح فضای سبز آن است که در ضمن زیبا، خاص بودن و جذابیت، قابل اجرا باشد و متریال ساخت آن نیز در بازار امروز فراهم باشد. لذا طراح باید در جریان متریال موجود در بازار باشد.

هزینه های اجرایی پیش از شروع طراحی

در این رابطه اجازه دهید تجربه ای از تیم باغ گستر را بگوییم. مشتری به باغ گستر مراجعه کرد. برای طراحی فضای سبز باغ 3000 متری، از او در مورد بودجه سوال شد. وی بیان کرد که دست شما باز است. اکصر طراح ها وقتی این حرف را می شنوند، مسلما بهترین متریال را در طرح تعریف میکنند و یک طرح با سقف هزینه را براساس موقعیت و پتانسیل باغ ترسیم می کنند. ولی باغ گستر این اشتباه را نکرد.

باغ گستر از کارفرما خواست تا یک محدوده قیمتی بیان کند. تا بتونیم براساس آن طرح ایده آل را ترسیم کنیم. همیشه یک طراح برای ترسیم بهترین طرح فضای سبز باید یک محدوده قیمتی از مشتری داشته باشد و طرح را بر اساس این مقدار بودجه با 20% اختلاف ترسیم کند.

اصل مهم در طراحی حرفه ای فضای سبز ویلا و خانه

چشم انداز خانه و ویلا، شامل مشخصه و اجزای مختلفی است که می توان آنها را طراحی و اجرا کرد. همه ی صاحب خانه ها مایل نیستند که تمامی این اجزاء را در ملک خود اجرایی کنند. اما بیشتر آنها تاکید دارند حداقل برخی از این اجزاء در فضای سبز خصوصی آنها وجود داشته باشد.

یک سوال اساسی وجود دارد که باید به آن فکر کرد. آیا ساختمان خانه و ویلا باید با محوطه ی بیرون هماهنگی داشته باشد؟ آیا ظاهر خانه بر تصمیمات مربوط به طراحی فضای سبز مانند انتخاب و چیدمان گیاهان تاثیر می گذارد؟

شما به عنوان صاحب ملک باید تصمیم بگیرید که تا چه اندازه این هماهنگی وجود داشته باشد و همه چیز به سلیقه ی شما بستگی دارد.

برخی از المان های فضای سبز موارد زیر هستند. اما شما مجبور نیستید تمامی آنها را در حیاط خانه، ویلا و یا باغ خود داشته باشید.

 • چمن (مصنوعی یا طبیعی)
 • درختچه
 • درخت های گل دار
 • مسیر رانندگی
 • پیاده رو
 • آبنما
 • استخر
 • آتشکده
 • آلاچیق

آیا قصد فروش خانه ی ویلایی خود را دارید؟

شما تا اینجا با طراحی محوطه و فضای سبز تا حدودی آشنا شده اید. آما فاکتور مهم دیگری که باید قبل از هرگونه تغییر در ملک خود در نظر بگیرید این است که:

آیا قصد دارم برای همیشه در این ملک بمانم یا در آینده ی نزدیک قصد فروش آن را دارم؟

پاسخ به این سوال اولویت های شما را مشخص می کند. همچنین باعث ایجاد یک ایده ی کلی برای پروژه ی طراحی حرفه ای فضای سبز و ساخت ویلا می شود.

اگر می خواهید خودتان و خانواده در این ویلا یا باغ ساکن باشید پس باید فقط سلیقه ی خودتان را در طراحی دخالت دهید. اما اگر می خواهید با طراحی محوطه و زیباسازی ملک خود ارزش آن را بالا ببرید و سپس آن را بفروشید داستان متفاوت است. باید به جذابیت ظاهری آن از نگاه مردم توجه کنید. یعنی باید از طراح فضای سبز بخواهید سلیقه ی خریداران را در طراحی در نظر بگیرد.

یک طراحی متخصص و حرفه ای فضای سبز با تجربه ای که کسب کرده، سلیقه ی مردم را می شناسد. او می داند کدام طراحی و کدام المان های فضای سبز محبوبیت بیشتری دارند.

اشتباهات پرهزینه در طراحی و ساخت ویلا

مانند دیگر جنبه های زندگی، بعضی از بهترین تصمیمات محوطه سازی ویلا و خانه ناشی از یادگیری کارهایی است که نباید انجام دهید!

طبق آنچه تیم طراحی فضای سبز باغ گستر گفته است برخی از افراد تصمیم می گیرند خودشان تمام کارهای طراحی و اجرای فضای سبز را انجام دهند. این افراد بدون هیچ ایده و طرحی، هیجان زده شروع به کار می کنند. ناگهان تصمیم می گیرند با قطع یک درخت بزرگ از چشم انداز، بازسازی خانه و ویلای خود را آغاز کنند!

اما براساس تجربه ای که ای که تیم باغ گستر داشته است اکثر این افراد در همان ابتدای کار متوجه اشتباه خود می شوند. تازه اینجاست که می فهمند ساخت ویلا و فضای سبز آن و یا بازسازی و نوسازی آن نیاز به استراتژی و طرح اولیه ی حرفه ای دارد.

اگر بدون دانش و تجربه، دست به کار شوید تنها ضرر مالی به خود زده اید. همچنین زمان زیادی را از دست داده اید. پس بهتر نیست از همان ابتدا با یک تیم طراحی و اجرایی کار را شروع کنید و تا انتها پیش بروید؟

فضای سبز و محوطه ی زیبا در تمام طول سال

ایجاد جذابیت بصری فراتر از رنگ ها است. شما می توانید منظره و چشم انداز زمستانی زیبا را از طریق عناصری مانند دیوارهای سنگی، آلاچیق و گیاهان چند ساله ایجاد کنید. برای تعدیل کردن این سازه های سنگی و آجری می توانید از چمن ها، گیاهان تزئینی و دیگر المان های خوش ترکیب استفاده کنید.

البته فکر نکنید چون در حال حاضر هوا گرم و یا شرجی است، صحبت از ایجاد مناظر زمستانی کاری بیهوده است. زمان کار کردن بر روی تجهیز محوطه ی خانه برای زمستان زمانی نیست که هوا سرد است و حتی در مناطق سردسیر نیم متر برف روی زمین نشسته است.

بلکه این برنامه ریزی شما در بهار و تابستان است که تعیین می کند طراحی حرفه ای فضای سبز شما تا چه حد در زمستان خوب به نظر می رسد. از این گذشته کاشت گیاهان زینتی در زمستان بسیار سخت است. در نتیجه بسیاری از کارها و اقدامات مربوط به محوطه سازی باید در آب و هوای خوب انجام شود. پس این فرصت را از دست ندهید!

ایمنی ساختمان و ساخت ویلای ایمن

ریزیش ساختمان متروپل آبادان نشان داد ایمن سازی ساختمان، مهم و احتمالا در عین حال کاری پیچیده است. اما فاکتوری است که نمی توان به هیچ وجه از آن چشم پوشی کرد. چه مواردی باید انجام شود تا حوادث ناگواری مانند ریزش متروپل رخ ندهد؟

ایمنی در ساخت و ساز شامل تمامی ساختمان ها مانند ساختمان های عمومی و صنعتی، مهدکودک ها، مجتمع های اداری، هتل ها، مراکز خرید، مدارس، بیمارستان ها و ساختمان های خصوصی از قبیل ویلا، خانه و … است. تدابیر امنیتی برای این ساختمان ها متفاوت است. همچنین بستگی به این دارد که چند نفر در ساختمان هستند، آیا محدودیت حرکتی دارند؟ آیا با ساختمان آشنا هستند یا خیر؟

مفاهیم ایمنی برای ساختمان ها به چه معناست؟

مفهوم ایمنی شامل تمام اقدامات پیشگیرانه یا کاهش آسیب است که متناسب با نیازها، خواسته ها و اهداف حفاظتی است. عمدتا اقدامات حفاطتی در برابر ریزش ساختمان، آتش سوزی، حفاظت از خروج اضطراری، سیستم های استخراج دود، حفاظت در برابر سرقت و … هستند.

در مراحل ساخت ویلا آنچه برای ایمنی هرچه بیشتر آن اهمیت دارد گودبرداری زمین ویلا، فوندانسیون و پی ریزی، بتن ریزی و اسکلت بندی، دیوارکشی و اجرای سقف است.

خدمات طراحی فضای سبز و ساخت ویلای باغ

اگر قصد دارید پروژه ی طراحی محوطه و فضای سبز ویلا، خانه و باغ را به صورت حرفه ای پیش ببرید توصیه می کنیم از تخصص افراد فعال در این حوزه استفاده کنید. آنچه برای ما ثابت شده است تخصص و حرفه ای بودن تیم باغ گستر است.

خدماتی که تیم طراحی و اجرایی باغ گستر ارائه می دهد طیف گسترده ای را شامل می شود مانند:

طراحی فضای سبز، محوطه سازی، طراحی روف گاردن و طراحی المان ها از جمله:

 • دیوار سبز
 • آشپزخانه ی فضای باز
 • آلاچیق
 • آینما و فواره
 • استخر
 • آتشکده، باربیکیو و…

تمامی کارفرماها بدون توجه به اندازه و متراژ پروژه، خدمات و توجه یکسانی را دریافت می کنند. آنچه شما به عنوان طرح سه بعدی فضای سبز دریافت می کنید منعکس کننده ی سلیقه و خواسته های شما است. در طول فرآیند ساخت و ساز سرپرست تیم اجرایی در محل حضور خواهد داشت تا پیشرفت پروژه را تا انتها نظارت و پشتیبانی کند.

سخن آخر با شما

با طراحی حرفه ای فضای سبز از پتانسیل ملک خود تمام استفاده را ببرید. فرقی نمی کند حیاط کوچکی دارید یا می خواهید باغ ویلای خود را طراحی کنید، تیم باغ گستر می تواند در این زمینه به شما خدمات رسانی کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد طراحی مدرن، سنتی، روستیک، رومی و … با باغ گستر در تماس باشید.

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 25 خرداد 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.