کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای استفانوس مقدس+عکس و تاریخچه

کلیسای استفانوس،کلیسای سنت استپانوس،کلیسای سنت استپانوس تبریز،كليساي سنت استپانوس جلفا

یکی از کلیساهای مهم ارامنه در ایران محسوب می شود.

لازم به ذکر است که کلیسای سن استپانوس، یا کلیسای استفانوس مقدس دومین کلیسای با اهمیت ارامنه ایران است که از نظر اهمیت بعد از قره‌کلیسا قرار می‌گیرد. در واقع کلیسای استپانوس مقدس درشش کیلومتری روستای دره شام به فاصله 15 کیلومتر درغرب شهر جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی می باشد.بهتر است بدانید که این کلیسا در کناره رودخانه ارس و در دامنه بلندیهایی به نام ماغارد ساخته  شده است که بهمین دلیل در منابع کتبی ارمنی به نام ” دیر ماغارد” نیز ذکر شده است.

کلیسای استفانوس مقدس،تاریخچه کلیسای استفانوس مقدس

لازم به ذکر است که در خصوص وجود آن کلیسا ذکری دریک منبع مربوط به سال 649 میلادی محفوظ است. در واقع در محل کلیسای مزبور کلیسای استپانوس مقدس در سال 1643 میلادی به دست جاثلیق هاکوب اهل جلفا که در آن دوران اسقف اعظم این دیر بود بنا شده است که در سال 1655 عملیات ساختمانی آن به اتمام رسیده است. واقعیت این است که در سال 1680 بخشهای دیگری نیز به این دیر اضافه گردید که در سالهای 1704،1826و1865 باسازی های کلی در ساختمان آن صورت گرفت.

کلیسای استفانوس مقدس،تاریخچه کلیسای استفانوس مقدس

جالب است بدانید که ابعاد کلیسا بالغ بر 15.85 در 22.37 متر است. د رواقع کلیسا دارای دو ورودی است که در بالای ورودی غربی آن بر روی چهار ستون بالکنی است برای سرودخوانی گروه کرکلیسا و ورودی بعدی در سمت جنوب کلیسا قرار دارد که در قسمت بیرونی آن و چسبیده به کلیسا ساختمان ناقوسخانه گنبد دار قرار گرفته می باشد.

کلیسای استفانوس مقدس،تاریخچه کلیسای استفانوس مقدس

لازم به ذکر است که تاريخ دقيق تاسيس كليساي سنت استپانوس كاملا معلوم  نيست ، محققين حدس مي زنند بين قرنهاي هفتم تا نهم ميلادي اين كليسا ساخته شده باشد.

کلیسای استفانوس مقدس،تاریخچه کلیسای استفانوس مقدس

این کلیسای معروف در آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

کلیسای استفانوس مقدس+عکس و تاریخچه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.