باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

تاریخچه ی باغ ارم + عکس باغ ارم,باغ ارم شعر,باغ ارم شیراز پلان,باغ ارم کرمانشاه,باغ ارم شداد, باغ ارم مشهد,باغ ارم تهران,تاریخچه باغ ارم شیراز,معماری باغ ارم شیراز,سازنده باغ ارم

بازار زنجان

بازار زنجان

بازار زنجان+عکس و تاریخچه قدمت بازار زنجان،بازارهای زنجان،بازار کار زنجان،بازار املاک زنجان،بازار کامپیوتر زنجان

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز عمارت کلاه فرنگی شیراز,عمارت کلاه فرنگی در شیراز,ادرس عمارت کلاه فرنگی شیراز,تصاویر عمارت کلاه فرنگی شیراز,معماری عمارت کلاه فرنگی شیراز,عمارت فرنگی شیراز

کاخ آپادانای شوش+تاریخچه وعکس

کاخ آپادانا شوش،معماری کاخ آپادانا شوش،پلان کاخ آپادانا شوش،آدرس کاخ آپادانا شوش

در شوش محل تاریخی زیبای به نام کاخ آپادانا قرار دارد.

جالب است بدانید که کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده‌است که در زمستان به این محل عظیمت می کرده اند. لازم به ذکر است که این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای عیلامی ساخته شده است. در واقع دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است.

کاخ آپادانای شوش،تاریخچه کاخ آپادانای شوش

لازم به ذکر است که کاخ داریوش واحدهای مختلفی از جمله تالار بار عام، حرم‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی را شامل می شود. البته دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعابدار منقوش با طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی تزیین شده اند که بقایای به‌جای‌ماندهٔ آنها در موزه‌های خارجی و داخلی نگهداری می‌گردند.به یاد داشته باشید که مساحت تالار یا کاخ آپادانا ۱۰۴۳۴ متر است. البته این کاخ که بارگاه یا آپادانه نامیده شده توسط اردشیر دوم تجدید بنا گشته است. در واقع طرح کاخ بنایی کوشک مانند با ۳ ایوان ستوندار در جبهه شمالی ، شرقی و غربی آن است. لازم به ذکر است که تالار مرکزی با ابعاد ۵۸ در ۵۸ متر است و دارای ۳۶ ستون می باشد. قابل ذکر است که ارتفاع ستونها حدودا ۲۰ متر است و با ستون های کله گاوی شکل بنا شده است. البته ایوان ها هر کدام دارای دو ردیف ستون ۶ تایی می باشند.

کاخ آپادانای شوش،تاریخچه کاخ آپادانای شوش

قابل ذکر است که از کلیه مجموعه کاخ ۱۱۰ اتاق و تالار مکشوف گردیده است. در واقع شش حیاط که سه تای آنها بسیار بزرگ دور یک محور شرقی و غربی قرار گرفته اند، در داخل مجموعه کاخ ها موجود بوده اند که به وسیله یک راهروی بزرگ به بخش شمالی مربوط می شده است. بدنیست بدانید که سه حیاط کوچکتر در بخش شمالی مجموعه کاخ قرار داشته اند. التبه اتاق ها و ساختمان های مختلف کاخ به وسیله این حیاط ها روشنایی گرفته و تهویه می شدند.

کاخ آپادانای شوش،تاریخچه کاخ آپادانای شوش

لازم به ذکر است که در سال ۱۸۸۰ میلادی، یک گروه از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون‌ها و سرستون‌های کاخ را با اره بریدند و به فرانسه منتقل نموده اند و امروزه در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ به شکل سابقش وجود ندارد. البته بیش‌تر اشیا خارج شده، اکنون در موزه لوور نگهداری می‌ گردند.

کاخ آپادانای شوش،تاریخچه کاخ آپادانای شوش

ژان دیولافوا در کتاب خاطراتش می‌نویسد اینچنین: دیروز گاو سنگی بزرگی را که در روزهای اخیر پیدا شده‌است با تاسف تماشا می‌کردم، در حدود دوازده هزار کیلو وزن دارد! تکان دادن چنین تودهٔ عظیمی غیر ممکنمی باشد. بالاخره نتوانستم به خشم خود مسلط شوم، پتکی بدست گرفتم و بجان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه به‌او زدم. سر ستون در نتیجه ضربات پتک مثل میوهٔ رسیده از هم شکافته شد.

کاخ آپادانای شوش+تاریخچه وعکس

مطالب مرتبط:

ارگ کریم خان

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت شاپوری

شمس العماره

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 15 دی 1394
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.