ارائه خدمات اینستاگرام و تلگرام با قیمت ارزان + معرفی سایت برای خرید

ارائه خدمات اینستاگرام و تلگرام با قیمت ارزان + معرفی سایت برای خرید

ارائه خدمات اینستاگرام و تلگرام با قیمت ارزان + معرفی سایت برای خرید امروزه با همه گیر شدن شبکه های اجتماعی ، بسیاری از افراد میخواهند به درامد میلیونی برسند ، در …

نگاهی متفاوت به شرکت طراحی بنر

نگاهی متفاوت به شرکت طراحی بنر

امروز شاید برخلاف مطالب منتشر شده در سایت بخواهیم درباره یک شرکت طراحی بنر تبلیغاتی صحبت کنیم. شرکتی با خلاقیت و نوآوری در عرصه طراحی طرح های مختلف با ایده های جدیدی را به …

مزایای تزریق چربی به روش نانوفت

مزایای تزریق چربی به روش نانوفت

مزایای تزریق چربی به روش نانوفت زمانی که به دنبال استفاده از یک روش تزریق چربی به صورت خود هستید و می‌خواهید زیباسازی را برای چهره خود داشته باشید، حتما روش‌های بسیاری …

رد شکایت کیفری + چه زمانی شکایت کیفری رد می شود؟

قوانین آیین دادرسی کیفری مجموعه مقررات و قواعدی می باشند که برای کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، صلح میان طرفین، نحوه رسیدگی، صدور رای، طرفین اعتراض به آراء اجرای رای، تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضایی و ظابطان دادگستری و رعایت حقوق متهم، بزه دیده و جامعه وضع می شود. که برای ارائه تمام اینها افراد برای جلوگیری از این نوع از مشکلات از افراد متخصص استفاده می کنند. ما در این مقاله به بررسی رد شکایت کیفری پرداخته ایم. که با داشتن وکیل کیفری تهران که وب سایت برترین وکیل سعی در معرفی آن کرده است تا شما از این امر جلوگیری کنید.

وکیل کیفری

شکایت کیفری چیست؟

شکایت کیفری به نوعی از شکایت اطلاق می گردد که بر خلاف شخصی که ارتکاب به عمل خلاف قانون نموده تنظیم شده و قانون وی را مجرم می داند و برای افرادی که مرتکب جرم شده باشند مجازات در نظر گرفته است. شکایت کیفری می تواند در فرم های چاپی مخصوص باشد اما شکایت دست نویس هم  قابل قبول می باشد.

در قوانین و مقررات کیفری ما ورود آسیب و صدمه به دیگران ممنوع است و در صورتی که شخصی با اعمال و رفتار خود به دیگری آسیبی برساند، برای شخصی که به او آسیبی وارد شده این حق را دارد تا از طریق مرجع قضایی صالح حقوق خود را مطالبه و شکایت حقوقی و یا کیفری مطرح نماید

هر گاه شخصی در صورت وقوع جرمی خسارت و زیانی متوجه او شده باشد باید از طریق دادسرای محل وقوع جرم شکایت کیفری مطرح نماید. این شکایت را شخص شاکی یا همان فرد ضرر دیده بر علیه متهم یا همان زیان مطرح می‌نماید. برای بررسی و نداشتن مشکلی در این زمینه می توانید از وکیل کیفری در کرج استفاده کنید.

وکیل دعاوی کیفری

مراحل شکایت کیفری در دادگاه به چه صورت می باشد؟

زمانی که جرمی به وقوع می پیوندد که قانونگذار آن را جرم انگاری کرده و برای آن مجازاتی تعیین نموده است. از آنجا که در جریان رسیدگی به پرونده های کیفری که طی آن جرمی به وقوع پیوسته که قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده است و معمولا احساسات و نظم عمومی نیز جریحه دار می شود، مرجعی به نام دادسرا توسط قانونگذار پیش بینی شده تا در کنار دادگاه روند رسیدگی به پرونده های کیفری اقدامات لازم را به عمل آورد.

با توجه به وجود دادسرا در آیین دادرسی کیفری، نحوه رسیدگی پرونده ها تا حدی متفاوت با آیین دادرسی مدنی خواهد بود.برای اینکه دادسرا به عنوان نهاد تحقیق و تعقیب بتواند وارد عمل شود باید جهات شروع به تحقیقات حاصل شود. که مراحل دادسرا به مراحل زیر است:

  • تحقیقات مقدماتی
  • رسیدگی در مرحله‌ی نخستین
  • رسیدگی در مرحله‌ی تجدیدنظر

از این مرحله شکایت به بعد، پرونده توسط قاضی دادگاه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. رسیدگی مقدماتی دادسرا صرفا به منظور جمع‌آوری ادله‌ی مورد نیاز و رد پرونده‌هایی است که ادله‌ی کافی ندارند و این دادگاه است که باید در نهایت درمورد واقع شدن یا واقع نشدن جرم نظر نهایی را بدهد.

چه زمانی شکایت کیفری رد می شود؟

همیشه تنظیم درست و اصولی دادخواست و شکواییه، یکی از اصولی است که در قوانین و حتی محاکم قضایی کشور، به آن توجه ویژه می‌شود و در صورت عدم توجه به این اصول و مقررات که بیشتر موضوعات شکلی در تنظیم دادخواست و شکوائیه را در بر می‌گیرد، باعث خواهد شد که دادخواست و شکوائیه از سوی مقام رسیدگی کننده با قرار رد مواجه شود.

آنچنان که مستحضر هستید، در صورتی که یک دادخواست حقوقی کامل نباشد و شرایط شکلی تنظیم آن توسط خواهان دعوا رعایت نشده باشد، دادگاه رسیدگی کننده قرار رد دادخواست مطرح شده را صادر خواهند کرد، شکواییه نیز در صورتی که تمام نکات و مبانی تنظیم آن را شاکی رعایت نکرده باشد، دادسرا یا دادگاه کیفری رسیدگی کننده نمی‌تواند آن شکایت را رد نماید.

در برخی مواقع در هنگام طرح شکایت کیفری در دادسراها و دادگاه‌ها، عدم رعایت برخی اصول و شرایط شکلی که در شرح مقاله به آنها اشاره کاملی شده، موجب خواهد شد تا شکواییه از ناحیه مرجع قضایی با قرار رد مواجه گردد و شاکی با رعایت آن اصول مجددا به تنظیم شکایت همت گمارد. برای به وجود نیامدن همچین مشکلاتی افراد برای طرح شکواییه خود باید از یک متخصص کمک بگیرند که در روند پرونده کیفری خود به مشکل برنخورند، به همین دلیل می توانند از بهترین وکیل کیفری شیراز استفاده کنند.

بهترین وکیل کیفری در تهران

تنظیم شکوائیه و اقامه دعوی کیفری به چه صورت است؟

برگه ای که در دعوی کیفری باید تکمیل نمود و اطلاعات خواسته شده را در آن باید ذکر نمود را شکواییه می نمایند. شکواییه در دعوی کیفری مانند پر کردن برگه دادخواست و یا تنظیم لایحه دفاعیه در دعوی حقوقی می‌باشد. در تنظیم شکواییه باید چند نکته و شرط لازم را که بسیار مهم و حیاتی می باشد که عبارتند از:

  1. داشتن اهلیت: در جرایمی که تعقیب آن منوط به شکایت شخص زیان دیده از جرم است، شخص باید اهلیت داشته باشد. اهلیت در قانون جمهوری اسلامی ایران داشتن سن لازم است که در دختران سن 9 سالگی و در پسران سن 15 سالگی تعیین شده است.  اما معمولا رویه عملی دادگاه سن 18 سالگی است.
  2. 2- شکایت شاکی: جرایمی هست که تنها با شکایت شاکی قابل پیگیری است و فاقد جنبه های عمومی هستند مانند جرایم افتراء، توهین و فحاشی و در این مسائل بلافاصله پس از تقدیم شکوائیه به دادسرا تعقیب و تحقیقات شروع می‌شود.

3- اعلام و اخبار ضابطین دادگستری: در جرایم عمومی و غیر قابل گذشت با اعلام و گزارش ضابطین دادگستری تعقیب جرایم را دنبال می‌کند قابل ذکر است که ضابطین قوه قضائیه در حال حاضر همان ماموران نیروی انتظامی هستند که در این حال در برخی موارد نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران نیز به عنوان ضابطین دادگستری محسوب می‌شوند.

چرا باید در دعاوی کیفری به وکیل کیفری مراجعه نمود؟

بهرمند شدن از یک وکیل خوب برای پرونده های افراد در خصوص کیفری نه تنها حائز اهمیت می باشد بلکه باعث می شود، بهترین دفاع و نتیجه ممکن نیز حاصل گردد، به دلیل که طرح شکایت و نوع شکایت و زمان طرح شکایت و زمان طرح شکایت و اینکه اوراق مربوطه از جمله لایحه دفاعیه، اظهارنامه، شکواییه به چه نحوی باید تنظیم بشوند بسیار سرنوشت ساز است.

وکلای در اکثر پرونده‌های حقوقی می‌توانند حتی در صورت عدم حضور موکل خود نیز وکالت او را بر عهده گرفته و در دعوی‌های کیفری به وکالت و نمایندگی او شرکت نمایند. پرونده‌های کیفری از این قانون مستثنی بوده و نیازمند حضور شخص متهم هستند و وکیل کیفری زمانی میتواند وارد میدان گردد که تحقیقات اولیه و مراحل دادرسی به اتمام رسیده باشد.

وکیل کیفری تهران

کلام آخر

از شما دوستان عزیزم ممنونم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید ما در این مقاله به بررسی رد شکایت کیفری پرداخته ایم. در مطالب گفته شده درباره شکایت کیفری چیست و مراحل آن در دادگاه ها به چه صورت است صحبت کردیم و در ادامه به بررسی رد شکایت کیفری کی اتفاق می افتد و همینطور شکواییه به چه صورت است را مورد بررسی قرار دادیم. در انتهای مقاله نیز به بررسی لزوم داشتن وکیل کیفری برای دعاوی خود. امیدوارم که مطالبه گفته شده برایتان مفید بوده باشد.

منبع: برترین وکیل (bartarinvakil.com)

 

آخرین بروز رسانی در : جمعه 5 اسفند 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.