بیمه بازنشستگی زنان خانه دار، آسودگی بانوان ایرانی را به ارمغان می آورد

بیمه بازنشستگی زنان خانه دار، آسودگی بانوان ایرانی را به ارمغان می آورد

بیمه بازنشستگی زنان خانه دار، آسودگی بانوان ایرانی را به ارمغان می آورد ۱۲درصدی ۱۴درصدی و ۱۸درصدی است که حقوق هریک را درادامه مطلب درج می کنیم: حق بیمه پرداختی ۱۲درصدی به …

خرید لنز

خرید لنز

خرید لنز اگربه فکر ایجاد تغییری جذاب در چهره ی خود هستید، احتمالا استفاده از لنز چشم یکی از بهترین گزینه ها برای شماست زیرا علاوه براینکه این تغییر سریع و آسان …

عوارض پاکسازی پوست صورت در آرایشگاه (نکات مهم و حیاتی)

عوارض پاکسازی پوست صورت در آرایشگاه (نکات مهم و حیاتی)

لایه برداری و حذف سلول های مرده و ناخالصی های انباشته شده روی پوست را پاکسازی پوست یا درمان پوست صورت می نامند. این روش که روشی غیر تهاجمی است برای زیبایی، …

⭐️ محاسبه مهریه پول نقد به نرخ روز چگونه است؟

چگونگی محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 موضوعی است که می خواهیم در رابطه با آن توضیح دهیم. همگی می دانیم که مهریه یکی از اولین حقوق قانونی زن است که به موچب عقد ازدواج به او تعلق می گیرد و نسبت به سایر حقوق او متفاوت است. اصلی ترین تفاوت این است که هیچ عاملی نمی تواند باعث سلب این حق شود!

مهریه می تواند طلا، سکه و یا وجه نقد باشد. به طور کلی مهریه باید مالیت داشته باشد یعنی بتوان آن را قیمت گذاری کرد. طبق قانون مهریه باید در زمان عقد به زن پرداخت شود و در غیر این صورت به عنوان یک بدهی برای مرد به حساب می آید.

حال اگر مهریه به صورت طلا یا سکه باشد، هر زمان زن مهریه خود را طلب کند، مرد وظف است هر آنچه در عقدنامه نوشته شده است را به زن بپردازد.

” برای محاسبه قیمت سکه به صورت آنلاین کلیک کنید. ”

اما در شرایطی که مهریه به صورت وجه نقد تعیین شده باشد، همانند سایر بدهی های ریالی که در موعد خود پرداخت نشده اند، مشمول دریافت دیرکرد، تاخیر تادیه و یا به اصطلاح عامیانه نرخ روز می باشد. محاسبه مهریه به نرخ روز در واقع تعیین مبلغ مهریه براساس ارزش واقعی مبلغ مشخص شده در زمان عقد می باشد.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز چیست؟

محاسبه مهریه به نرخ روز در قوه قضاییه براساس یک فرمول مشخص و باتوجه به عدد شاخص سال عقد و سال مطالبه مهریه صورت می گیرد. از طریق فرمول زیر می توانید تبدیل مهریه را انجام دهید:

(عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه ÷ عدد شاخص سال برقراری عقد) × مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه = مهریه به نرخ روز

(عدد شاخص سال 1401 ÷ عدد شاخص سال برقراری عقد) × مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه = مهریه به نرخ روز 1402

” برای محاسبه مهریه به صورت آنلاین کلیک کنید. ”

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت مرد چیست؟

برای محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت مرد، عدد شاخص سال فوت مرد ملاک محاسبه می باشد. یعنی اگر زن همان سال مهریه خود را مطالبه کند یا سال های بعد، در فرمول و مبلغ تفاوتی ایجاد نمی شود.

(عدد شاخص سال فوت مرد ÷ عدد شاخص سال برقراری عقد) × مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه = مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت زن چیست؟

مطالبه مهریه به نرخ روز تنها در زمان حیات زن امکان پذیر است. پس از فوت زن مهریه ایشان به ورثه به ارث می رسد، اما ورثه تنها می توانند اصل مبلغ مهریه را طلب کنند و نه نرخ روز آن را.

 

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 10 اسفند 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.