سمبوسه چیست و چگونه تهیه می شود

سمبوسه چیست و چگونه تهیه می شود فلفل دلمه و پیاز را چرخ و با گوشت سرخ کنید .سمبوسه سیب زمینی ها و سبزی دلمه را ریز خرد کنید و به گوشت …

زیره سیاه برای لاغری

از زیره سیاه چه می دانید زيره‌ سياه‌ گياهي‌ است‌ دوساله‌ که‌ ارتفاع‌ آن‌ به‌ 30 تا 80 سانتيمتر مي‌رسد، ريشه‌اش‌ راست‌ و دوکي‌ شکل‌ و گوشت‌دار و ساقه‌اش‌ بي‌کرک‌ و شفاف‌ …

خواص انبه در دوران بارداری

از انبه این میوه پرخاصیت چقدر می دانید انبه جزو اولین میوه هایی است که در مناطق گرمسیری و استوایی مورد استفاده انسان قرار گرفته است. این روزها انبه به عنوان یک …

آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

از اولین ساکنان کد کشورها مالزى به عنوان اورنگ اصلی نام برده مى‌شود که عمدتاً در شبه‌جزیره ساکن بوده‌اند و بعضاً تاکنون نیز شیوه زندگى خود را حفظ کرده‌اند. سابقه�” حضور آنها در مالزى احتمالاً به پنج هزار کد کشورها سال قبل باز مى‌گردد.آثار سنگى به دست آمده در لنگونگ در پراک و نیز در غار نباه در سارواک این موضوع را به خوبى تأئید مى‌کند.

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

مالزى داراى یک اقتصاد نسبتاً باز (آزاد) و بازارگرا کد کشورها است که از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۷ رشد مداوم و تنوع فزاینده‌اى را نشان مى‌دهد. طى دهه گذشته، اقتصاد این کشور با عملکردى قوى در بخش‌هاى سرمایه‌گذارى خارجى و داخلى و همچنین صادرات صنعتى هدایت شده و با نرخ رشد سالانه‌اى معادل ۸ درصد در تولید کد کشورها ناخالص داخلى پیشرفت چشمگیرى داشته است. 

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

کد کشورها , پیش شماره کشورها , راهنمای تلفن کشورها , کد کشورهای مختلف دنیا

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

کشور مالزی در تاریخ 21 آگوست سال 1957 میلادی اعلام استقلال نمود و از سلطه انگلیستان خارج شد کشور مالزی با داشتن جنگل‌‌های متراکم گرمسیری، کوه‌‌ها و خطوط ساحلی تمیز، منطقۀ کد کشورها مناسبی برای گذر خطوط بازرگانی بزرگ به‌وجود آورده است. این امر باعث ارتباط فرهنگ‌‌ها،کد کشورها نژاد‌‌ها و ادیان مختلف در این کشور شده است. در زمان‌‌های گذشته، فرهنگ هندی و هندویسم این کشور را احاطه کرده بود. بعد‌ها، با ورود مسلمانان عرب و تجار هندی به این کشور، بسیاری از مالزیا‌یی‌های محلی به دین اسلام گرویدند. اما چینی‌ها و هند‌یان بومی، به کد کشورها دین خود پایبند ماندند.کاتولیک‌های پرتقالی و پروتستان‌های هلندی مهاجر نتوانستند تأثیر بسزایی بر این کشور بگذارند. در دوران حکومت انگلستان بر این کشور از سال‌های ۱۸۲۶ تا ۱۹۵۷ میسیونرهای بسیاری به مالزی رفتند. بیمارستان‌ها و مدارس (خصوصاً مدارس میسیونری) بسیاری کد کشورها در این کشور تأسیس شد. البته در همان ایام، رهبران کد کشورها اجتماعی مالزی- سلطان‌ها- با دولت انگلیس معاهده‌ای تحت عنوان عهدنامۀ پانگ‌کور Pangkor بستند که بر طبق شرایط آن، جهت ازدیاد معاملات ارزی بازرگانی و مداخلۀ دولت انگلیس در این امور این کشور، میسیونرها اجازۀ بشارت نداشتند. همچنین بعد از استقلال کشور مالزی کد کشورها سال ۱۹۵۷، قانونی در اساسنامۀ اعتلافی به‌تصویب رسید که بر طبق آن هیچ مذهبی به غیر از اسلام اجازۀ موعظه یا سخنرانی به‌صورت آشکار در میان مردم مالزی‌ را ندارد. در بسیاری از استان‌ها تخلف کد کشورها از این قانون، مجازات سنگینی را شامل می‌شود. در نتیجۀ این قانون، اکثریت ایمانداران کشور مالزی را چینی‌ها و هندیان و قبایل غیر مالزیایی تشکیل می ‌دهند.

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

مالزى غربى

موقعیت مالزى به‌عنوان یکى از گذرگاه‌هاى اصلى و مهم در آب‌هاى جنوب‌شرقى آسیا باعث شده است تا اقوام و نژادهاى مختلف از نقاط دیگر آسیا در این کشور جمع شوند.کد کشورها امروز به‌طور کلى چهار گروه مختلف اورنگ اصلی (Oramgasli)، مالایو، چینى و هندوى پاکستانى در مالزى زندگى مى‌کنند.

گروه اورنگ اصلى کوچکترین گروه است و به لحاظ قومى به گروه‌هاى جاکیون (Jakun)، سمانگ (Semang) و سنویى (Senoi) تقسیم مى‌شود. این گروه‌ها اساساً پیرو مذاهب سنتى هستند ولى بخشى از آنها نیز اسلام آورده‌اند. قوم مالایو که هم در شبه‌جزیره و هم در جزیره زندگى مى‌کنند بیش از نیمى از جمعیت مالزى را تشکیل مى‌دهند و به لحاظ سیاسى مهمترین کد کشورها گروه کشور هستند. آنها زبان و فرهنگ مشترک دارند و قوی�’اً به اسلام پایبند هستند. بنابراین اسلام ویژگى مهمى است که نژاد مالایو را از اقوام دیگر متمایز مى‌سازد.

چینى‌ها حدود یک سوم جمعیت شبه‌جزیره را تشکیل مى‌دهند و گروه همگونى هستند که از استان‌هاى جنوبى چین به مالزى مهاجرت کرده‌اند، ولى نسبت به مالایو‌ها از نظر زبان و مذهب کمتر همگن کد کشورها مى‌باشند. مهمترین گروه‌هاى فرهنگى و زبانى چینى‌هاى مالزى به قرار زیر است:

– گروه هوک‌کین که از استان فوکین مهاجرت کرده‌اند.

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

– گروه کانتونى‌ها که از منطقه کانتون استان کوانگ‌تونگ مهاجرت کرده‌اند.

کد کشورها , پیش شماره کشورها , راهنمای تلفن کشورها , کد کشورهای مختلف دنیا

– گروه تى‌چیو که از استان کواگ‌تونگ مهاجرت کرده‌اند.

– گروه هایناس که از جزایرى به همین نام مهاجرت نموده‌اند.

– گروه کوانگ‌لى که از استانى به همین نام مهاجرت کرده‌اند.

– گروه هوک‌چیو که از استان فوکین مهاجرت کرده‌اند.

کد کشورها گروه‌هاى هندى و پاکستانى و تامیلى که از شبه‌قاره هند به مالزى مهاجرت کرده‌اند حدود ۱۰ درصد از جمعیت مالزى غربى را تشکیل مى‌دهند. علاوه بر این، گروه‌هاى کوچکى از اروپائى‌ها، آمریکائى‌ها، استرالیائى‌ها و عرب‌ها نیز در مالزى زندگى مى‌کنند.

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

جمعیت مالزى شرقى از نظر قومى به مراتب از مالزى غربى متنوع‌تر است. براین اساس، دولت این کشور سعى کرده است تا آنها را در هفت گروه قومى در ساراواک و هفت گروه در صباح سامان‌دهى کد کشورها کند، در حالى که ۲۵ گروه قومى در ساراواک و صباح، صرف‌نظر از بسیارى از قبایل کوچک زندگى مى‌کنند. گروه قومى عمده ساراواک چینى‌ها هستند که یک سوم جمعیت را تشکیل مى‌دهند. چینى‌هاى ساراواک از استان‌هاى جنوبى چین مهاجرت کرده‌اند، بنابراین ریشه منطقه‌اى مشترکى با چینى‌هاى شبه‌جزیره داشته، ولى تفاوت اندکى در گویش خود کد کشورها دارند. گروه‌هاى هاکا و فوچو روى هم رفته جمعیت چینى‌هاى ساراواک را تشکیل مى‌دهند.

گروه اپیان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین گروه قومى ساراواک است. اصل و نصب آنها معلوم نیست، ولى به زبانى که در واقع زبان قبل از اسلام مالایوى سوماترا است، تکلم مى‌کنند. غالب آنها به‌صورت اشتراکى زندگى مى‌کنند و در اراضى مرتفع به کشت و زرع مشغول کد کشورها هستند. آنها فرهنگ ویژه‌اى دارند که مذهب نقش مه�’مى در آن ایفاء مى‌کند و بر هر فعالی�’تى تأثیر مى‌گذارد.

کد کشورها , پیش شماره کشورها , راهنمای تلفن کشورها , کد کشورهای مختلف دنیا

مالایوهاى ساراواک گروه ناهمگنى کد کشورها هستند که در میان آنها مهاجرانى از مالزى غربى وجود دارد. این قوم با وجود ناهمگنی، فرهنگ و زبان مشترکى دارند و به دین اسلام معتقد هستند.

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

گروه قومى لنددایاک (Land Dayak) در اراضى تپه‌اى کشور زندگى مى‌کنند و به پنج زبان مختلف تک�’لم مى‌نمایند که با یکدیگر رابطه گویشى دارند و غالباً پیرو ادیان سنتى هستند. گروه دیگر قومى مالزى کد کشورها شرقى ملانااو(Melanau) هستند که به لحاظ قومى از مالایوهاى ساراواک متفاوت مى‌باشند. گروه‌هاى دیگر ایالت ساراواک عبارت‌اند از: کنیاه، کایان، کدایان، موروت، کلابیت، بیسایا و مونان.

ایالت صباح نیز گروه‌هاى قومى مختلفى دارد. از یک میلیون نفر جمعیت این ایالت تقریباً ۴/۱ درصد آنها از قوم کدایان، ۱۸ درصد چینی، ۱۱ درصد باجائو، ۵ درصد موروت و ۲۰ درصد ترکیبى از نژادهاى مالایو برونئی، که ایان اورانگ سانگی، بیسایا، مولو، تردونگ و سینوراتیو هستند. بقیه جمعیت کد کشورها را اروپائى‌ها، اندونزى‌ها، فیلیپینى‌ها، هندى‌ها و پاکستانى‌ها تشکیل مى‌دهند.

سابقه تاریخی مالزی

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

ساکنان اولیه احتمالاً گروههائى بودهاند که از چین و تبت به سمت جنوب شرقى آسیا و شبهجزیره مالایا مهاجرت نمودهاند. این افراد از نژاد زرد و یا چینى مغولى بودند و در سرزمین کد کشورها جدید نیز مدتها مانند سرزمین قبلى خود به حالت ابتدائى و قبیلهاى زندگى مىکردند.

سابقه تاریخى     

حاصلخیزى زمین و طبیعت مناسب بدون شک عوامل مهمى بودهاند تا مالزى یکى از اولین سکونتگاههاى بشر باشد. آثار سنگى به دست آمده در لنگونگ در پراک و نیز در غار نباه در سارواک کد کشورها این موضوع را به خوبى تأئید مىکند. از اولین ساکنان مالزى به عنوان اورنگ اصلی نام برده مىشود که عمدتاً در شبهجزیره ساکن بودهاند و بعضاً تاکنون نیز شیوه زندگى خود را حفظ کردهاند. سابقه�” حضور آنها در مالزى احتمالاً به پنج هزار سال قبل باز مىگردد. ساکنان اولیه احتمالاً گروههائى بودهاند که از چین و تبت به سمت جنوب شرقى آسیا و شبهجزیره مالایا مهاجرت نمودهاند. این افراد از نژاد زرد و یا چینى مغولى بودند و در سرزمین جدید نیز مدتها مانند سرزمین قبلى خود به کد کشورها حالت ابتدائى و قبیلهاى زندگى مىکردند. مردم مالایو به تدریج در جزایر وابستگى نزدیکى با مالایوهاى سوماترا داشته و براى قرنها تنگه مالاکا خط جداکنندهاى میان دو ملت نبود. مالایولى به همراه اورنگ اصلی مردم بومى مالزى امروز را تشکیل کد کشورها مىدهند و مجموعاً از آنها به عنوان بومیپوترا به معنى پسران زمین یا پسران خاک نام برده مىشود. علیرغم اختلافات ظاهرى میان گروههاى مختلف بومیپوترا آنها از ویژگىهاى مشخصى برخوردار هستند.

تأثیرات هندو – بودائى     

در اوایل قرن اول میلادى با ایجاد تماسهاى مداوم تجارى با دنیاى ماوراء جنوبشرقى آسیا بویژه چین و شبهقاره هند، دوران تازهاى براى ساکنان مالزى شروع مىشود. البته تماس با چین بسیار قبل از آن آغاز کد کشورها شده بود، با این حال هندوئیسم و بودیسم (فرهنگ هند) تأثیر در زبان ادیبان و آداب اجتماعى نمودار شد. در طول این دوران که تجارت میان شرق و غرب شتاب قابلملاحظهاى گرفته بود اولین واحدهاى سیاسى در شبهجزیره برونئو پدیدار شد.

کد کشورها , پیش شماره کشورها , راهنمای تلفن کشورها , کد کشورهای مختلف دنیا

 آشنایی با کد کشورها مختلف جهان از جمله کشور مالزی

دوران هندو – بودائى تاریخ مالزى با نفوذ اسلام در منطقه کمکم به اتمام رسید. اسلام در ابتدا توسط تجار هندى و عرب به منطقه آورده شد و به تدریج توسعه یافت. در سال ۱۴۰۲ در ایالت مالاکا یک حکومت سلطنتى نشکیل گردید و به زودى نفوذ زیادى پیدا کرد. بنیانگزار این سلطنت بعدها به دین اسلام گروید و نام خود را مگات اسکندرشاه گذاشت و دین اسلام را در قلمرو خود ترویج کد کشورها نمود. جانشین اسکندرشاه به نام مظفرشاه با کمک مسلمانان پس از فرونشاندن اغتشاشاتى که پیش آمده بود توانست تمام شبهجزیره مالایا و قسمتى از سوماترا را تسخیر کند و یک کشور کاملاً مهم از لحاظ تجارى و فرهنگى و کشاورزى در بین کشورهاى هند و چین بهوجود آورد. این دوره از تاریخ مالزى به عصر طلائى مالایا مشهور است. با سقوط مالاکا، سلطان برونئى وظیفه گسترش اسلام را در منطقه به عهده گرفت.

کد کشورها

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 29 مهر 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.