آیا می دانید رنگ بد دندان ها نشانه چیست

رنگ بد دندان ها نشانه چیست

بد رنگ شدن دندان ها,زرد شدن دندان

بد رنگ شدن یا به عبارتی زرد شدن دندان مشکل خیلی از افراد است

آیا علی رغم اینکه مسواک می زنید اما باز هم دندان هایتان زرد است و توضیحی برای این موضوع ندارید? چرا رنگ دندانهای متفاوت است ؟

آیا می دانید رنگ بد دندان ها نشانه چیست

شما به احتمال زیاد روزی تنها ۱۰دقیقه به دندان های خود توجه می کنید و معاینه دندان ها هر ۶ماه توسط دندان پزشک نیز یادتان نمی رود.اما در حال حاضر کمی حوصله کنید و در آینه دقیق به دندان های خود نگاهی بیندازید. دندان های هر فرد می تواند نشانگر سلامت کلی بدن باشد.به گزارشی از CNN در این خصوص توجه کنید. به علت محبوبیت و استقبال از درمان های سفیدکننده دندان، به نظر می آید بیشتر افراد دندان های سفید دارند. اما اگر دندان های شما سفید نیست، نگران نباشید نیازی به درمان های سفیدکننده ندارید.

آیا می دانید رنگ بد دندان ها نشانه چیست

قهوه ای:

این رنگ نشانگر مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه گازدار است. استعمال دخانیات نیز لکه های قهوه ای روی دندان ایجاد می کند. سطح دندان به رنگ قهوه ای می تواند نشانگر این باشد که دندان ها هنگام رشد در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفته است یا این که نشانگر نوعی بیماری ارثی و حساسیت غذایی است که التهاب روده ای، اسهال، سوء تغذیه و کاهش وزن ایجاد می کند.

 سبز:

افرادی که دچار بیماری کم خونی داسی (کم خونی ناشی از وجود گلبول های قرمز داسی شکل ) شده اند بعضی اوقات دندان هایی به رنگ زرد و سبز دارند. رنگ سبز می تواند نشانگر وجود باکتری نیز باشد.

بد رنگ شدن دندان ها,زرد شدن دندان

 خاکستری:

دندان های خاکستری نشانگر عفونت و آسیب قبلی دندان است.مصرف برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین قبل از رشد کامل دندان و یا قرار گرفتن در معرض فلزاتی مانند آهن و یا منگنز می تواند عامل ایجاد این رنگ باشد.

آیا می دانید رنگ بد دندان ها نشانه چیست

زرد:

این نوع رنگ دندان نشانه بیماری کم خونی داسی است و گاهی نیز نتیجه مصرف مواد لکه زا مانند چای، قهوه، نوشابه، غذاهای اسیدی و استعمال دخانیات می باشد دندان های آسیب دیده و فقر برخی از مواد مغذی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شود. تماس با اسید معده بر اثر بالاآوردن بیش از حد باعث زردشدن دندان و نشانگر Bulimia (نوعی بیماری اختلال غذایی) است.

فرسودگی:

ترک های عمودی و نازک که به سمت پایین سطح دندان کشیده شده اند بی ضرر است.

میناهای غیرعادی:

مینای سالم یعنی سطح دندان ها به حمله های باکتری مقاوم می شود. اما در صورت آسیب رسیدن به مینا دندان بیشتر به پوسیدگی مستعد می شود. آسیب به مینای دندان به چند علت رخ می دهد، فلوراید باعث ناهموار و خال افتادن مینای دندان می شود. اسید مواد غذایی و نوشیدنی ها و اسید معده مینای دندان را از بین می برد.

بیماری کم خونی داسی و یا کمبود مواد غذایی نیز باعث لکه افتادن دندان می شود. درد در یکی و یا تعداد بیشتر دندان های فوقانی می تواند علائم سینوزیت باشد. در حالی که بعضی وقت ها درد در فک پایین می تواند هشدار زودهنگام حمله قلبی قریب الوقوع باشد.

آیا می دانید رنگ بد دندان ها نشانه چیست

30 comments

 1. در میان فاکتورهای موثر در سفیدی و زیبایی دندان 2 عامل تغذیه و رعایت بهداشت تحت کنترل ما هستند که از لحاظ بهداشت همانطور که می دانید مسواک زدن و استفاده مناسب از نخ دندان مهم ترین نکات بهداشتی هستند. از لحاظ تغذیه هم باید گفت بدترین مواد غذایی برای سلامت و زیبایی دندان نوشابه ها و نوشیدنی هایی با قند های مصنوعی در صدر هستند. همچنین مصرف ترشی ها و شیرینیجات نیز در زرد شدن و به دنبال آن پوسیدگی دندان ها تاثیر منفی دارند.

 2. ممنون خوب بود

 3. من هرچی مسواک می زنم رنگ دندانهام سفید نمیشه

 4. قهوه ای:

  این رنگ نشانگر مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه گازدار است. استعمال دخانیات نیز لکه های قهوه ای روی دندان ایجاد می کند. سطح دندان به رنگ قهوه ای می تواند نشانگر این باشد که دندان ها هنگام رشد در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفته است یا این که نشانگر نوعی بیماری ارثی و حساسیت غذایی است که التهاب روده ای، اسهال، سوء تغذیه و کاهش وزن ایجاد می کند.

 5. افرادی که دچار بیماری کم خونی داسی (کم خونی ناشی از وجود گلبول های قرمز داسی شکل ) شده اند بعضی اوقات دندان هایی به رنگ زرد و سبز دارند. رنگ سبز می تواند نشانگر وجود باکتری نیز باشد.

 6. دندان های خاکستری نشانگر عفونت و آسیب قبلی دندان است.مصرف برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین قبل از رشد کامل دندان و یا قرار گرفتن در معرض فلزاتی مانند آهن و یا منگنز می تواند عامل ایجاد این رنگ باشد.

 7. زرد:

  این نوع رنگ دندان نشانه بیماری کم خونی داسی است و گاهی نیز نتیجه مصرف مواد لکه زا مانند چای، قهوه، نوشابه، غذاهای اسیدی و استعمال دخانیات می باشد دندان های آسیب دیده و فقر برخی از مواد مغذی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شود. تماس با اسید معده بر اثر بالاآوردن بیش از حد باعث زردشدن دندان و نشانگر Bulimia (نوعی بیماری اختلال غذایی) است.

 8. ک های عمودی و نازک که به سمت پایین سطح دندان کشیده شده اند بی ضرر است.

 9. مینای سالم یعنی سطح دندان ها به حمله های باکتری مقاوم می شود. اما در صورت آسیب رسیدن به مینا دندان بیشتر به پوسیدگی مستعد می شود. آسیب به مینای دندان به چند علت رخ می دهد، فلوراید باعث ناهموار و خال افتادن مینای دندان می شود. اسید مواد غذایی و نوشیدنی ها و اسید معده مینای دندان را از بین می برد.

 10. بیماری کم خونی داسی و یا کمبود مواد غذایی نیز باعث لکه افتادن دندان می شود. درد در یکی و یا تعداد بیشتر دندان های فوقانی می تواند علائم سینوزیت باشد. در حالی که بعضی وقت ها درد در فک پایین می تواند هشدار زودهنگام حمله قلبی قریب الوقوع باشد.

 11. تغییر رنگ خارجی: بر روی لایه خارجی دندان تحت عنوان مینای دندان ایجاد می شود. لکه های مینای دندان از سفید مایل به زرد تا لکه های قهوه ای را در بر می گیرد.

 12. تغییر رنگ ذاتیک زمانی اتفاق می افتد که ساختار داخلی دندان تحت عنوان عاج تغییر رنگ می دهد و در این حالت رنگ عاج دندان تیره شده یا به رنگ زرد یا خاکستری در می آید.

 13. با وجودی که لکه های خارجی را می توان به طور موثر با استفاده از تکنیک های مختلف اصلاح طرح لبخند با سفید کردن دندان چه بعد و چه قبل از ارتودنسی دندان، درمان کرد اما دندان زرد ذاتی احتمالاً مقاومت

 14. غذاها/ نوشیدنی ها: مصرف قهوه، چای، نوشابه کولا، شراب، میوه ها و سبزیجات خاص (برای مثال، سیب و سیب زمینی) می توانند علت زرد شدن دندان ها باشد.

 15. استفاده از تنباکو: سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو می تواند باعث ایجاد دندان زرد شود.

 16. عدم رعایت مناسب بهداشت دندان: استفاده ناکافی از مسواک و نخ دندان برای خارج کردن پلاک و لکه های ایجاد شده از مواد غذایی همچون قهوه و تنباکو می تواند باعث زرد شدن دندان شود.

 17. بیماری: ابتلا به برخی بیماری های خاص می تواند بر مینا (سطح سخت روی دندان) و عاج دندان (ماده ای که زیر مینای دندان قرار دارد) تاثیر گذاشته و باعث تغییر رنگ و زرد شدن دندان شود. علاوه بر این، درمان های استفاده شده برای شرایط خاص نیز می تواند بر رنگ دندان تاثیرگذار باشد. برای مثال، پرتو درمانی سر و گردن و شیمی درمانی می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. علاوه بر این، عفونت های خاص مشاهده شده

 18. مصرف داروهای خاص: مصرف آنتی بیوتیک هایی مثل تتراسیکلین و داکسی سایکلین می تواند به وجود آمدن دندان زرد در حال رشد در کودکان کوچکتر از سن 8 سال شود. علاوه بر این شستشوی دهان با دهان شویه های حاوی کلر هگزیدین و ستیل پیریدینیوم کلراید می تواند باعث زرد شدن دندان ها شود. مصرف آنتی هیستامین ها (مثل بنادریل)، داروهای ضد روان پریشی، و داروهای ضد فشار خون نیز می تواند باعث ایجاد دندان زرد شود

 19. مواد اولیه دندان پزشکی: بعضی از مواد اولیه مورد استفاده در دندان پزشکی همچون ترمیم آمالگام و بطور خاص مواد حاوی سولفید نقره می تواند باعث ایجاد رنگ خاکستری تا مشکی بر روی دندان ها شود.

 20. با بالا رفتن سن، لایه خارجی مینای دندان های شما دچار فرسایش شده به این ترتیب تغییر رنگ دندان به دلیل آشکار شدن رنگ زرد طبیعی عاج دندان بروز می یابد. ضمن اینکه دندان قروچه نیز می تواند باعث فرسایش دندان شود.

 21. عوامل محیطی: از جمله این عوامل می تواند اشاره کرد بهمصرف زیاد فلوراید به خاطر منابع محیطی (مقدار فلوراید طبیعی بالا در آب آشامیدنی) یا استفاده زیاد آن (مثل استفاده زیاد دهان شویه ها، خمیر دندان ها و مکمل های حاوی فلوراید) می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

 22. آسیب: برای مثال وارد شده به خاطر افتادن از بلندی می تواند باعث ایجاد آسیب به فرآیند تشکیل مینای دندان در کودکانی شود که دندان های آنها هنوز در حال رشد است. وارد شدن آسیب همچنین می تواند باعث زرد شدن دندان و تغییر رنگ آن در بزرگسالی شود.

 23. شورانگیز

  نتخاب های درمانی برای دندان های تغییر رنگ داده و دندان زرد به شدت بستگی به دلیل ایجاد مشکل دارد. به همین خاطر قبل از برنامه ریزی برای درمان مشکل تغییر رنگ، ابتدا باید یک ارزیابی جامع از وضعیت سلامت دهان انجام شود. در این رابطه مشکلات رایج همچون پوسیدگی دندان و بیماری لثه باید قبل از درمان های زیبایی دندان پزشکی برای دندان زرد و تغییر رنگ دندان مورد توجه قرار گیرند.

 24. رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و ملاقات منظم با دندان پزشک برای تمیز کردن حرفه ای دندان ها در فواصل زمانی شش ماهه یا فواصل زمانی نزدیک تر با توجه به تشخیص دندان پزشک می تواند به حذف لکه ها و باکتری های ایجاد شده بر روی سطح دندان کمک موثر کند. در این رابطه شما می توانید از مسواک ما اولتراسونیک برای حذف موثر لکه های ایجاد شده بر روی دندان زرد به خاطر مصرف غذا استفاده کنید.

 25. سفید کننده های مورد استفاده در مطب های دندان پزشکی: دندان پزشک شما می تواند به سادگی برای حذف زرد شدن دندان ها و دندان زرد با علت خارجی و بخشی از تغییر رنگ ذاتی دندان ها در نتیجه مصرف غذا یا نوشیدنی و یا سایر عوامل احتمالی از ژل پر اکسید هیدروژن بلیچینگ بر روی مینای دندان استفاده کند.

 26. بسیاری از دندان پزشکان اعتقاد دارند بسته های سفید کننده خانگی می تواند بهترین نتایج را بر روی دندان زرد با گذشت زمان داشته باشند. این بسته ها بطور خاص برای تغییر رنگ خارجی دندان ها مناسب تر هستند و معمولاً امکان استفاده از آنها برای سفید کردن و جرم گیری دندان به صورت خانگی از طریق ژل یا نوار وجود دارد. برای جرمگیری دندان معمولاً از یک سینی دهان استاندارد یا سفارشی و یک ژل سفید کننده استفاده می شود. این ژل بطور خاص حاوی سطح کمتری از پر اکسید هیدروژن در مقایسه با نسخه قابل استفاده در مطب دندان پزشکی است. این ماده بر روی سینی های مخصوص قرار گرفته و به صورت روزانه برای یک ساعت یا بیشتر (گاهی اوقات در طول شب) برای حدود دو تا چهار هفته با توجه به رنگ دلخواه مورد نظر استفاده می شود.

 27. محصولات سفید کننده قابل تهیه از داروخانه ها یک راهکار سنتی و کم هزینه برای جایگزینی بلیچینگ دندان زرد بدون نیاز به نظارت دندان پزشک است. در این محصولات مقدار کمتری از ژل بلیچینگ استفاده شده. این محصولات شامل دهان شویه ها، خمیر دندان ها، آدامس ها، نخ دندان و نوارهای سفید کننده است. در این حالت خمیر دندان، آدامس و نخ دندان می تواند باعث پاک شدن لکه های سطح دندان شود. دهان شویه و مسواک های مخصوص دارای سطوح پایین تر پر اکسید هیدروژن و دارای تاثیر کمتر سفید کنندگی بر دندان زرد هستند و نوارها نیز می توانند نتایج زیبایی مشابه موارد فوق را برای استفاده کننده به همراه داشته باشد.

 28. برای دندان زردی که به خاطر مصرف زیاد فلوراید، عصب کشی، و یا مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها دچار تغییر رنگ شده اند، دندان پزشک احتمالاً استفاده از یک لایه خارجی به رنگ دندان از جنس مواد باندینگ کامپوزیت دندان ، ونیر پرسلاین یا روکش عاج را به جای استفاده از بلیچینگ پیشنهاد می کند. ونیرهای رزین کامپوزیت بطور مستقیم بر روی دندان زرد قرار گرفته و به شکل و رنگ دلخواه در می آیند.

 29. برای اطلاع از بهترین روش درمانی جهت درمان تغییر رنگ دندان ها برای شرایط خاص خود، لازم است با دندان پزشک مشورت و صحبت نمایید.

 30. دندان زرد گاهی از عوارض ارتودنسی بوده و بعد از ارتودنسی، درکودکان و یا در بارداری نیز می تواند به وجود آید، اگر با زرد شدن دندان ارتودنسی در بارداری مواجهه هستید قبل از هرگونه درمانی با پزشک مشورت کنید و دندان پزشک خود را در جریان وضعیتتان قرار دهید. زرد شدن دندان علاوه بر سطح جلویی دندان در پشت دندان نیز می تواند بوجود آید. درمان دندان زرد با علت خارجی راحتتر و در بعضی مواقع کم هزینه تر می باشد. در صورت تغییر رنگ دندان ها با مراجعه به دندان پزشک می توانید بهترین روش را برای سفید کردن و از بین بردن لکه های دندان استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.