فواید و خواص درمانی عرق و جوشانده گیاه مامیران کبیر

مامیران

مامیران ,مامیران+pdf,مامیران بزرگ,مامیران گل,مامیران بزرگ Chelidonium,مامیران چیست,مامیران نام علمی,گیاه مامیران بزرگ,گیاه دارویی مامیران بزرگ

مامیران , مامیران بزرگ , مامیران گل , مامیران چیست

توضیحاتی در مورد مامیران

مامیران بزرگ (نام علمی: Chelidonium majus) نام یک گونه از تیره شقایقیان است. گیاه دارویی مامیران کبیر بصورت عمده مصرف دارد و بسیار پرخاصیت می باشد. این گیاه در درمان تشنج معجزه می کند و همچنین کاهنده فشار خون است. مامیران کبیر گیاهی است چند ساله که ارتفاع آن تا یک متر می رسد این گیاه بومی آسیا و اروپا می باشد. برگهای آن برنگ سبز کبود و دندانه دار و گاهای آن زرد رنگ و به صورت چتر می باشد . میوه مامیران باریک و دراز بوده که دانه ها در داخل آن قرار گرفته اند و شیره ای زرد رنگ درآن وجود دارد که پوست را می سوزاند و برای از بین بردن میخچه پا بکار می روداین گیاه در شمال ایران ،گیلان و مازندران به حالت خودرو می ورید.در این مطلب از سایت جسارت در مورد مامیران صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

گیاه شناسی مامیران

گیاهی است علفی, پایا به ارتفاع 30تا 80 سانتی متر و دارای برگهای منقسم به 5 تا 7 قطعه پهن و دندانه دار است. بر روی دیوارها, نقاط متروک, اماکن سایه دار , حاشیه جادها و نواحی مجاور آبادیها می روید. گلهای آن به رنگ زرد و مجتمع به صورت چتر ساده و میوه اش باریک و دراز است. در تمام گیاه شیرابه ای به رنگ زرد نارنجی جریان دارد. تذکر: مسمومیت با اجزای این گیاه دیده شده است و حتی دیده شده است که باعث مرگ گردیده است. محل مناسب رویش :نوع خودروی آن بر روی نواحی سایه دار, دیوارها, حاشیه جاده, نواحی مجاور آبادیها, صخره ها و در گودالها می روید.

پرورش مامیران

پرورش این گیاه از طریق دانه صورت می گیرد و زمین زراعتی باید سایه دار و نسبتاً مرطوب, ماسه ای و نرم با خاک پوسیده باشد. بذر آنرا در گلخانه در اویل اسفند و یا مستقیماً در زمین شخم خورده در ردیفهایی به عرض 50 سانتی متر در طول فروردین ماه می کارند میزان بذر مورد نیاز گلخانه هر هکتار 200 گرم و میزان آن در زمین اصلی 2 کیلو گرم د رهکتار می باشد. ماههای اردیبهشت و خرداد نهالها را در کرتهای 20*50 سانتی متر نشاء می کنند.جهت تقویت زمین مقدار 150 تا 75 کیلو گرم کود ازت خالص ( نیترات آمونیوم و کلسیم سیانید ) در هر هکتار اضافه می کنند. برای مبارزه با علفهای هرز یک تا دوبار چنگک با دیسک ماشینی زده می شود.

مامیران , مامیران بزرگ , مامیران گل , مامیران چیست

برداشت مامیران

قسمت هوایی گیاه را در فروردین تا شهریور و ریشه ها را از مهر تا آبان یا اسفند تا فروردین قبل از جوانه زدن محصول برداری می کنند ( از دومین سال کشت چین اول گیاه را در ماه اسفند و فروردین و چین دوم آنرا در شهریور یا مهر با علف چین و ریشه ها را در مهر و آبان و اسفند و یا فروردین برداشت می نمایند).پس از برداشت محصول و تمیز کردن آن قسمت هوایی را در حرارت 50 تا 60 درجه سانتی گراد و ریشه را در حرارت 60تا 80 درجه سانتی گراد خشک می نمایند. با شرایط فوق الذکر بازدهی هر هکتار 6/3 تن محصول خشک به صورت گیاه کامل و 8/2 تن ریشه است.

ترکیبات شیمیایی مامیران

ترکیبات شیمیایی: این گیاه سمی است و استفاده زیاد از آن باعث تشنج می شود .مامیران کبیر دارای آلکالوئید های مختلفی مانند چلیدونین ، هیموچلیدونین ، کلریتین ، پروتوپین ، آلیکری توپین ، هربرین و اسپارتئین می باشد . در مامیران کبیر همچنین نمک های کلسیم ، منیزیوم و آلمینویم ، مواد رزینی و موسیلاژ موجود است .

خواص درمانی مامیران

تمام قسمت های این گیاه و شیره آن مصرف دارویی دارند البته ریشه آن قوی تر از بقیه قسمت های آن است 1)جوشانده و یا دم کرده مامیران برای درمان سرطان معده بکار می رود 2 )در معالجه آسم اثر مفید درد 3) تشنج را برطرف می کند 4)فشار خون را پائین می آورد 5)ادرار آور و ملین است 6)درمان کننده تصلب شرائین است 7)دردهای سرطانی را ساکت می کند 8)برای معالجه آنژین دپواترین از آن استفاده می کنند 9)برای درمان آب آوردن بدن مفید است 10)سنگ کلیه را خرد کرده و دفع می کند 11)برای معالجه نقرس مفید است 12)داروی خوبی برای برطرف کردن بیماریهای کبدی است 13) برای درمان زخم ها ی چرکین ، ریشه له شده مامیران را مانند ضماد روی اینگونه زخم ها بگذارید 14)شیره مامیران داروی موثری برای از بین بردن زگیل و یا میخچه است . این شیره را با گلیسرین به سنبت مساوی مخلوط کرده و روی زگیل یا میخچه بگذارید تا آنرا از بین ببرد.

نحوه مصرف مامیران

جوشانده : مقدر 20 گرم برگ خشک و یا ریشه مامیران را در یک لیتر آب حل کنید . مقدر مصرف آن یک فنجان سه بار در روز است . دم کرده مامیران : 30 گرم برگ خشک مامیران را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید برای مدت ده دقیقه دم بکشد . سپس صاف کرده و مصرف کنید . تنطور مامیران : این تنطور را می توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها خریدری کنید و یا اینکه مقدر 100 گرم برگ خشک یا ریشه مامیران را در 500 گرم الکل سفید خیس کرده بگذارید برای مدت دو هفته بماند . البته هر روز آنرا تکان دهید پس از این مدت آنرا صاف کرده و در شیشه دربست نگاهدری کنید . مقدر مصرف آن 10-15 قطره سه بار در روز است . شیره مامیران : برای استفاده از شیره مامیران آنرا با عسل مخلوط کرده و استفاده کنید .

مضرات مامیران

همانطور که گفته شد مصرف زیاد مامیران کبیر تولید مسمومیت می کند و حتی استفاده زیاد آن بصورت له شده روی رخم ها نیز همین خطر را درد زیرا از راه پوست جذب بدن می شود . بنابراین باید مصرف آن در حد گفته شده باشد و تحت نظر متخصص مصرف شود.مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع است. بنابراین باید مصرف آن در حد گفته شده باشد و تحت نظر متخصص مصرف شود.

همه چیز درباره مامیران

مامیران یا “مامیزان کبیر” گیاهی داروئی از تیره “خشخاش Papaveraceae” است که نام علمی آن”Chelidonium Majus”می باشد .مامیران ،” گیاه پرستو ” میز نامیده می شود. گیاهی است علفی، چندساله با شیره نارنجی رنگ، منشعب به رنگ سبز تیره، واجد کرک های پراکنده و دارای بن ساقه ای پوشیده از قاعده های پایای برگ ها و ساقه ای منشعب به ارتفاع 90- 30 سانتیمتر. برگ ها شانه ای دارای 7-5 برگچه تخم مرغی تا مستطیلی شکل. گل آذین چتر مانند آن دارای 6-2 گل، گل با دو کاسبرگ آزاد و ریزان و چهار گلبرگ کامل زرد رنگ، واژ تخم مرغی است. پرچم ها زرد رنگ، میوه به شکل کپسول کشیده، کمابیش مستقیم و فاقد کرک است. دانه های آن سیاه رنگ هستند. اندام دارویی مامیران قسمت هوایی گیاه است که در هنگام گل دادن جمع آوری می شوند. از مامیران به صورت خوراکی به عنوان صفراآور، ضداسپاسم، مسکن (ضعیف) و مدر و به صورت موضعی در درمان زگیل استفاده می شود. در طب گذشته از تمام قسمت های گیاه مامیران به ویژه شیرابه و ریشه آن در درمان ناراحتی های پوستی به ویژه برص، درد دندان و نیز به عنوان صفراآور استفاده می کردند. سرشاخه هوایی مامیران دارای 1-1/0 درصد آلکالوئید با بیش از 20 آلکالوئید است. این گیاه در زمین های بایر به صورت خودرو رشد می کند و به صورت وسیعی در اروپا و آسیای شمالی و مرکزی می روید. اندام دارویى مامیران قسمت هوایى گیاه است که در هنگام گل دادن جمع آورى مى شوند. از مامیران به صورت خوراکى به عنوان صفراآور، ضداسپاسم، مسکن (ضعیف) و مدر و به صورت موضعى در درمان زگیل استفاده مى شود. در طب گذشته از تمام قسمت هاى گیاه مامیران به ویژه شیرابه و ریشه آن در درمان ناراحتى هاى پوستى به ویژه برص، درد دندان و نیز به عنوان صفرا آور استفاده مى کردند. سرشاخه هوایى مامیران داراى 1-1/0 درصد آلکالوئید با بیش از 20 آلکالوئید است.

جوشانده ریشه مامیران

جوشانده ریشه مامیران ،تصلب شرائین وفشار خون را درمان نموده و از بروز سکته قلبی جلوگیری می نماید. اختلالات عصبی جوشانده ریشه مامیران،تسکین دهنده دردهای عصبی ،خواب آور وآرام بخش است.

عصاره مامیران

عصاره مامیران ،زخمها ،زوائد گوشتی و زگیل و دیگر اختلالات پوستی را برطرف می سازد. اختلالات کلیوی جوشانده مامیران،محرک کلیه،فزونی دهنده حجم ادرار،دفع کننده سموم بدن و درمان کننده عفونتهای کلیه و مثانه ومجاری ادرار است. اختلالات چشمی شست و شوی چشم با عرق مامیران ،درد و ورم و عفونتهای چشم را التیام میبخشد خلاصه آنکه مامیران،گیاهی مدر و مخدر و درمان کننده اختلالات قلبی و عروقی،عصبیریالپ.ستی کلیوی و چشمی است.مامیران تصفیه کننده خون درمان کننده عفونتهای سفیلیسی ،تنگی نفس ،آسم و بواسیر است

مامیران , مامیران بزرگ , مامیران گل , مامیران چیست

آشنایی با خواص مامیران

آرام‌بخش، ضد تشنج و مفید برای صفرا: گیاه مامیران دارای آلکالوئید، ویتامین ث، اسیدهای چرب ضروری و املاح فراوانی است که علاوه بر تامین نیازهای بدن، آن را به یک آرامش‌بخش قوی تبدیل کرده است. جوشانده این گیاه برای سیستم اعصاب بسیار مفید است و کمک زیادی به کاهش اضطراب، استرس و تشنج می‌کند. همچنین این نوشیدنی ترشح صفرا را افزایش می‌دهد و مانع از تشکیل سنگ کیسه صفرا می‌شود. جوشانده گیاه مامیران برای سیستم اعصاب بسیار مفید است و کمک زیادی به کاهش اضطراب، استرس و تشنج می‌کند. همچنین این نوشیدنی ترشح صفرا را افزایش می‌دهد و مانع از تشکیل سنگ کیسه صفرا می‌شود. درمان کننده اختلالات چشم: شستشوی چشم با عرق مامیران درد، ورم و عفونت‌های چشم را التیام می‌بخشد. درمان زگیل، میخچه و بیماری‌های پوستی: استعمال خارجی شیره خالص گیاه مامیران مخلوط شده با آب، یا ریشه له شده گیاه در درمان بیماری‌های پوستی موثر است و همچنین با قراردادن ضماد شیره گیاه روی زگیل و میخچه‌، می‌توان آن را از بین برد.

مصارف درمانی مامیران

همان طور که اشاره شد، برای مصارف درمانی از گیاه مامیران به اشکال مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم: جوشانده: مقدار 20 گرم برگ خشک و یا ریشه مامیران را در یک لیتر آب حل کنید. مقدار مصرف این جوشانده یک فنجان و سه بار در روز است. جوشانده ریشه مامیران برای درمان تصلب شرایین، فشارخون، بیماری‌های کبدی و اختلالات کلیوی استفاده می‌شود و از بروز سکته قلبی جلوگیری می‌نماید. دم‌کرده: 30 گرم برگ خشک مامیران را در یک لیتر آب جوش ریخته بگذارید برای مدت ده دقیقه دم بکشد و پس از صاف کردن آن را مصرف کنید. مصرف روزانه دم کرده گل مامیران بین وعده‌های غذایی از نقرس و کمبود ویتامین ث پیشگیری می‌کند و برونشیت و سرفه‌های مزمن را التیام می‌بخشد. همچنین این دم‌کرده، تاثیر به سزایی در کاهش فشارخون دارد، ضد اسپاسم است و رشد موها را افزایش می‌دهد. تنتور: تنتور مامیران را می‌توان از فروشگاه‌های گیاهان دارویی و یا داروخانه‌ها خریداری کرد. اما می‌توانید مقدار 100 گرم برگ خشک یا ریشه مامیران را در 500 گرم الکل سفید خیس کنید و بگذارید 2 هفته بماند البته هر روز آن را تکان دهید. پس از این مدت آن را صاف و در شیشه دربسته نگهداری کنید. مقدار مصرف آن 10 – 156 قطره و سه بار در روز است. شیره: برای استفاده از شیره مامیران آن را با عسل مخلوط می کنند. این شیره را با گلیسیرین به نسبت مساوی مخلوط کرده روی زگیل یا میخچه می‌گذارند تا آن را از بین ببرد. همچنین برای زخم‌های چرکین، شیره له شده این گیاه را مانند ضماد روی این گونه زخم‌ها می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.