جملات حکیمانه از بزرگان در مورد سفر

جملات حکیمانه از بزرگان در مورد سفر

سفر از بین بردن پیش داوری، تعصب و کوته فکریست. (مارک تواین) سفر و تغییر مکان نیروی جدیدی را به ذهن منتقل می کند. (سنکا)   هیچ سرزمین بیگانه ای در دنیا …

عکس های بسیار زیبا از مسجد شیخ لطف الله

عکس های بسیار زیبا از مسجد شیخ لطف الله

عکس های بسیار زیبا از مسجد شیخ لطف الله  عکس های بسیار زیبا از مسجد شیخ لطف الله

آرامگاه بابا طاهر

آرامگاه بابا طاهر

آرامگاه بابا طاهر +تاریخچه و عکس آرامگاه باباطاهرهمدان،ارامگاه باباطاهردرهمدان،آرامگاه باباطاهر خرمآباد،معماری آرامگاه باباطاهر

شهر سوخته زابل+تاریخچه و عکس

عکس شهر سوخته زابل،شهر سوخته ی زابل،قدمت شهر سوخته زابل،تصاویر شهر سوخته زابل،اطلاعات شهر سوخته زابل

یکی از مناطق تاریخی در سیستان و بلوچستان شهر سوخته است. بهتر است بدانید که در روزگاران دور که انسان تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان به وجود آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و … اولین شهر جهان بود.البته شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیشتر ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می باشد.

شهر سوخته زابل،تاریخچه شهر سوخته زابل

لازم به ذکر است که شهر سوخته زابل در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل – زاهدان قرار گرفته است. واقعیت این است که این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند.البته محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت نموده اند، بنا شده است.

شهر سوخته زابل،تاریخچه شهر سوخته زابل

جالب است بدانید که نخستین چشم مصنوعی جهان برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف گشته است و این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته دفن شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته چشم مصنوعی روی جمجمه او مشاهده می‏ شود.

شهر سوخته زابل،تاریخچه شهر سوخته زابل

بهتر است بدانید که یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است.البته جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سالپیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) قسمتی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است. اسكلت كامل پيدا شده از يك دختر 14 ساله كه مورد جراحي مغز قرار گرقته است…چهره اين دختر توسط اندام شناسان باستان شناس باز سازي گشته است.

شهر سوخته زابل،تاریخچه شهر سوخته زابل

باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پساز بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برعکس دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. البته هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركت و از برگ آن تغذیه می نماید. در سفر به زاهدان از مناطق دیدنی این مکان دیدن فرمایید.

شهر سوخته زابل+تاریخچه و عکس

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.