عکس های قلعه بابک

عکس های قلعه بابک

عکس های قلعه بابک

حمام گلشن

حمام گلشن

حمام گلشن+تاریخچه و عکس حمام گلشن لاهیجان،حمام گلشن کجاست، آدرس حمام گلشن،عکس حمام گلشن

سفری لذت بخش به جزیره رویایی کیش

سفری لذت بخش به جزیره رویایی کیش

کیش یکی از محبوب ترین نقاط توریستی ایران برای سفر کردن است. خب همه ما سفر را دوست داریم و قطعا یکی از بهترین گزینه های ما برای سفر، اماکن تفریحی مثل …

عالی‌قاپو+تاریخچه و عکس

عالی قاپو اصفهان،عالی قاپو ملبورن،عالی قاپو در اصفهان،عالی قاپو قزوین

یکی از عمارت های زیبا واقع در نقش جهان نما عمارت عالی قاپو است.جالب است بدانید که کاخ یا عمارت عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان و روبه روی مسجد شیخ لطف الله در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته است.لازم یه ذکر استکه این کاخ به عنوان یکی از با اهمیت ترین شاهکارهای معماری اوائل قرن یازدهم هجری است و از شهرتی جهانی برخوردار است.قابل ذکر است که عمارت عالی قاپو در سال 1054 قمری ساخته شده و بانی آن شاه عباس اول صفوی می‌باشد.التبه  شاه صفوی، سفیران و شخصیت‌های عالیقدررا در این‌کاخ به‌حضور می‌پذیرفته است.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

جالب است بدانید که عمارت عالی قاپو دارای 6 طبقه است که هر طبقه آن تزئینات خاصی دارد در طبقه همکف 2 تالار وجود دارد که در آن روزگار به امور اداری و دیوانیاختصاص داشت، البته در طبقه سوم ایوان بزرگی است که بر 18 ستون بلند و رفیع استوار است و در وسط این ایوان حوض زیبایی از مرمر وجود دارد.لازم به ذکر است که به طور کلی عمارت عالى قاپو از دو قسمت متمایز تشکیل شده است؛ قسمت جلویى و مدخل عمارت و ساختمان اصلى کاخ.البته قسمت جلویى ساختمان از ساختمان اصلى جلوتر است و ورودی وسیع عمارت در همین بخش واقع است. لازم به ذکر است که مدخل داراى تاق جناغى است و دردو طبقه طرفین آن درها و تاق‌نماهاى کوچکترى می باشد.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

قابل توجه است که بالاى مدخل ایوانى هست که از 3 جهت باز است و اتاق چوبى دارد. البته در زمان‌هاى گذشته به هنگام ضرورت پیرامون ایوان را باپرده مى‌‌پوشانیده‏‌اند.البته حوضى با لبه‌ هاى مرمرین در وسط ایوان قرار دارد که فواره هایى دارد ؛ کف حوض را از مس ساخته‏‌اند. از نوشته‏ هاى جهانگردانى چون تارونیهو شاردن چنین بر می ‏آید که در گذشته دور، دیوار انتهاى ایوان و سطوح ستون‌ها آینه کارى بوده است.بدنیست بدانید که بناى این ایوان یا به عبارت دیگر تالار بر اساس کتاب قصص الخاقانى در سال 1053 هجرى قمرى آغاز شده در مدتى بسیار کوتاه به اتمام رسیده است.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

بهتر است بدانید که در قسمتهای  از کاخ شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبییه شده است که این اشکال علاوه بر نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاس حاصل از نغمه‌های نوازندگان به وسیله این اشکال گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسند.

عالی‌قاپو،تاریخچه عالی‌قاپو

لازم به ذکر است که به طورکلی بنای عالی قاپو به عنوان یک بنای تشریفاتی خوش ساخت و زیبا دستاورد دیگری از هنر معماری دوران صفویه می باشد.جالب است بدانید که با آنکه بعد از دوره صفویه به تزئینات بناها خسارات جبران ناپذیری وارد شده ولی هنوز شاهکارهایی از گچبری‌ها و نقاشی‌های عهد صفویه رادر بر دارد و بازدید‌کنندگان را به تحسین وا می‌دارد. این کاخ زیبا را در سفر به اصفهان حتما ببینید.

عالی‌قاپو+تاریخچه و عکس

مطالب مرتبط:

سی و سه پل

پل خواجو

تاریخچه مسجد شیخ لطف الله

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.