علت و درمان تشنج در کودکان و نوزادان و بزرگسالان و خواب چیست

تشنج

تشنج ، درمان تشنج ، بیماری تشنج ، تشنج در کودکان ، علت تشنج در بزرگسالان

در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد بیماری تشنج صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.تشنج (به انگلیسی: seizure) نشانه بروز یک فعالیت نورونی همزمان، غیرطبیعی و زیاده در مغز است که می‌تواند به صورت تغییر در وضعیت روانی، حرکات تونیک و کلونیک بروز می‌یابد. حمله تشنج بروز ناگهانی نشانه‌ها یا علائم بیماری است، این اصطلاح به خصوص در مورد صرع به کار می‌رود (به انگلیسی: epileptic seizure). البته تشنج علل غیر صرعی نیز دارد مانند هیپوگلیسمی، تب و تشنج، افت فشار خون، (Convulsion febrile)، میگرن و… معمولاً بیمار قبل از حالت تشنج علائمی را احساس می‌کند که قبل از تشنج متوجه می‌شود. در مواردی بدن بیمار منقبض می‌شود. در صورتی که فرد دچار حمله شد بیمار را به پهلو خوابانیده تا راه تنفس او باز شود و دچار خفگی نشود. بر خلاف تصور رایج نیازی به بیرون آوردن زبان از دهان نیست! چرا که فردی که دچار تشنج شده‌است زبانش را نخواهد خورد !و فقط در صورتی‌که دهان فرد دچار تشنج باز است بهتر است جهت جلوگیری از گاز زدن زبان یک تکه دستمال بین دندانها قرار دهید. در صورتی که بیمار در حالت بیهوشی قرار دارد به اجبار به او دارو ندهید، معمولاً حالت بیهوشی فرد بین ۲ تا ۳ دقیقه طول می‌کشد. در مواقعی رنگ پریدگی، کبودی و… امکان دارد.

تعریف تشنج

به تعریف ساده، تغییر در فعالیت الکتریکی مغز، تشنج نامیده می‌شود. این تغییر ممکن است سبب بروز واکنش‌های شدید هیجانی شود یا هیچ نشانه‌ای نداشته باشد. معمولا حالت شدید با لرزش شدید و از دست رفتن کنترل بدن همراه است. با این حال تشنجهای خفیف هم می‌توانند نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلی بزرگ در بدن باشند؛ پس تشخیص آنها بسیار حائز اهمیت است. از آنجا که بروز این حالت می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی فرد شود یا علامت هشداری مبنی بر وجود مشکلی جدی در بدن باشد، لذا ضروری است که درصورت بروز آن، فورا برای بررسی دلایل و اقدام به درمان، به پزشک مراجعه شود

انواع تشنج

1-تشنجهای غیرصرعی : این گروه از تشنج‌ها ناشی از آسیب‌هایی نظیر ضربه دیدن سر یا وجود بیماری است. درصورتی‌ که بیماری درمان شود؛ تشنج نیز برطرف می‌شود. 2-تشنج‌های جزئی : این تشنج‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که فرد دچار بیماری صرع باشد، که در این حالت بیمار به‌طور پی‌درپی دچار تشنج خواهد شد. این نوع از تشنجها تنها در یک طرف مغز اتفاق می‌افتند که درنتیجه‌ی آن تنها یک طرف از بدن درگیر تشنج می‌شود. این نوع از تشنج‌ها با اسامی دیگر چون تشنج فوکال، جکسونین و لوب گیجگاهی نیز شناخته می‌شوند.3- تشنجهای گسترده : این تشنج در هر دو طرف مغز رخ می‌دهد و درنتیجه هر دو طرف بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشنج‌های گسترده شامل دو گروه از تشنج‌های صرع بزرگ (گرند مال) و تونیک کلونیک هستند که عموما در بیماران مبتلا به صرع اتفاق می‌افتند. تشنج‌های صرع کوچک (پتی مال) نوعی دیگر از تشنج‌های گسترده هستند که به تشنج‌های غایب نیز معروفند. این دسته از تشنج‌ها علائم فیزیکی معدودی دارند و ممکن است که شروع درگیری با آنها برای چند ثانیه طول بکشد و به دلیل پنهان بودن علائم، ممکن است که اطرافیان بیمار نتوانند درطول حمله به وی کمک کنند.

درمان تشنج

درمان این بیماری بسته به علت بروز آن متفاوت است. در واقع با درمان علت این بیماری می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. در صورتی که این بیماری به دلیل ابتلای بیمار به صرع باشد غالبا از گزینه‌های درمان دارویی، جراحی به‌ منظور اصلاح موارد غیرطبیعی موجود در مغز، تحریک عصب یا رژیم غذایی خاص موسوم به رژیم کتونی استفاده می‌شود. با درمان منظم، می‌توان باعث کااهش یا توقف علائم این بیماری شد.

تشنج و راههای پیشگیری از آن

این بیماری شامل انقباضات غیرارادی تعداد زیادی از عضلات بدن است . این وضعیت ناشی از وجود یک اختلال در فعالیت الکتریکی مغز است . تشنجها معمولاً منجر به از دست رفتن یا اختلال هوشیاری می شوند.اگر تشنج تکرار گردد و علتی برای آن پیدا نشود به آن صرع می گویند. اگر علت تکرار حمله مشخص باشد دیگر عنوان بیماری صرع نیست و به عنوان علامتی از یک اختلال شناسایی می شود. بنابراین به بیماری، مبتلا به صرع می گویند که علتی برای بروز حملات مکرر تشنجش نتوان یافت.

نحوه کمک‌رسانی به افراد مبتلا به تشنج

اولین قدم در کمک به این دسته از افراد، سالم‌سازی و متناسب‌سازی محیط اطراف با شرایط بیمار، به‌منظور جلوگیری از بروز آسیب‌های احتمالی است. اقدامات اولیه درصورت بروز حمله عبارتند از:

هنگام بروز حمله، فرد به پهلو خوابانده شود و یک بالش زیر سر وی قرار گیرد؛

هرگز بیمار را تا پایان حمله ترک نکنید و در کنار وی بمانید.

درصورت بروز هریک از نشانه‌های زیر به‌سرعت با اورژانس تماس بگیرید:

تشنج بیشتر از ۳ دقیقه؛

بیدار نشدن فرد بعد از پایان حمله؛

تکرار این حالت ؛

تشنج در افراد باردار؛

تشنج در افرادی که هرگز سابقه‌ی تشنج نداشته‌اند.

از آنجا که پس از شروع این حالت امکان متوقف کردن آن وجود ندارد، باید به یاد داشته باشید که درحین کمک حفظ خونسردی بسیار مهم است. آکادمی عصب‌شناسی آمریکا نیز سلسله دستورات زیر را برای کمک‌رسانی در این ارائه داده است:

بسیار مهم است که به‌محض مشاهده‌ی علائم این حالت ، حواس‌تان به زمان آن باشد. اغلب تشنجها بین ۱ تا ۲ دقیقه طول می‌کشند. درصورتی که مدت زمان تشنج در افراد مبتلا به صرع بیش از ۳ دقیقه طول کشید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

اگر فرد در حالت ایستاده دچار تشنج شد برای جلوگیری از افتادن، بلافاصله او را در آغوش بگیرید و سعی کنید وی را کف زمین بخوابانید.

مطمئن شوید که آنها را از مبلمان یا اشیائی که درصورت افتادن بیمار را دچار آسیب‌دیدگی می‌کنند، دور نگه داشته‌اید.

آنها را به پهلو بخوابانید تا کف یا استفراغی که از دهان‌شان خارج می‌شود، وارد مجرای تنفسی‌شان نشود.

از قرار دادن هرگونه جسم خارجی در دهان فرد بپرهیزید.

از نگه داشتن بدن فرد در حین این حالت خودداری کنید.

تشنج ، درمان تشنج ، بیماری تشنج ، تشنج در کودکان ، علت تشنج در بزرگسالان

علت تشنج همراه با تب

بیشتر مواقع این حالت همراه با تب دراثر عفونتهای ویروسی دستگاه تنفس فوقانی یاعفونت حاد گوش میانی ایجاد میشود.گاهی ممکن است علت این حالت با تب مننژیت باشد.

مراقبت های بعد از تشنج

بررسی بیمار از نظر وجود آسیب‌دیدگی. اگر درطول حمله امکان خواباندن بیمار به پهلو وجود نداشت؛ بعد از اتمام حمله حتما این کار را انجام دهید. درصورت مشکل در تنفس با کمک انگشت‌تان دهان بیمار را از بزاق یا استفراغ پاک کنید و هر لباس یا زیورآلات تنگی را از دور گردن و مچ دست بیمار باز کنید. تا زمانی که بیمار هوشیاری کامل خود را به دست آورد، در کنار وی بمانید. جای راحت و امنی را برای استراحت بیمار فراهم کنید. تا زمانی که بیمار هوشیاری خود را به‌طور کامل به دست نیاورده‌ است، چیزی برای خوردن و آشامیدن به او ندهید. با پرسیدن سؤالاتی همچون اسمت چیست؟ کجا هستی؟ و امروز چه روزی است؟ و… هوشیاری بیمار را چک کنید. البته ممکن است که چند دقیقه‌ای زمان ببرد تا بیمار هوشیاری کامل خود را به دست آورد و قادر به پاسخگویی به سؤالات شما شود.

علائم تشنج

ممکن است که بیماران هر دو نوع تشنجهای جزئی و گسترده را به‌طور همزمان تجربه کنند یا یکی به‌دنبال دیگری اتفاق بیفتد. حمله‌ی تشنجی ممکن است از چند ثانیه تا حدود ۱۵ دقیقه به طول انجامد. گاهی قبل از شروع حمله ممکن است بیمار علائم زیر را تجربه کند:

احساس ترس یا اضطراب ناگهانی؛

احساس ناراحتی در معده؛

احساس گیجی؛

تاری دید؛

لرزش بازوها و پاها به‌گونه‌ای که فرد بر اثر آن چیزی را بیندازد؛

احساس خروج از بدن و برون‌فکنی؛

سردرد.

برخی نشانه‌ها نیز خبر از شروع حمله می‌دهند؛ نشانه‌هایی نظیر:

از دست دادن هوشیاری؛

اسپاسم غیرقابل‌کنترل ماهیچه‌ها؛

خروج آب دهان به‌صورت کف آلود؛

افتادن؛

احساس مزه‌ی عجیب در دهان؛

به هم‌ فشردن شدید دندان‌ها؛

گاز گرفتن زبان؛

حرکت سریع و ناگهانی چشم‌ها؛

ایجاد صداهای غیرطبیعی؛

از دست دادن کنترل مثانه؛

تغییر ناگهانی در خلق و خو؛

علائم تشنج

* دست و پا زدن یا به بیان دیگر، بروز حرکات غیر ارادی در بعضی یا تمام اندام ها * در برخی موارد، کم شدن سطح هوشیاری * عدم شناسایی زمان یا مکان * بیهوشی موقت * عدم امکان پاسخگویی به سوالات افراد پیرامون خود * خیرگی یا چرخیدن چشم ها به یک سمت * احتمال دفع ناخواسته و غیرارادی ادرار

دلیل تشنج

ترک ناگهانی الکل؛

گزیدگی یا گاز گرفتگی؛

عفونت‌های مغزی مانند مننژیت؛

آسیب‌های مغزی یا وجود نقص در بخشی از مغز درهنگام تولد؛

خفگی؛

استعمال نادرست و خودسرانه‌ی دارو؛

ترک ناگهانی یک دارو؛

عدم تعادل در الکترولیت بدن؛

شوک الکتریکی؛

صرع؛

فشار خون بسیار بالا؛

تب شدید؛

ترومای سر؛

اختلال در عملکرد کلیه یا کبد؛

کاهش شدید قند خون؛

ضربه به سر.

جلوگیری از بروز تشنج

افراد مبتلا به صرع باید درمان دارویی و سایر مراقبت‌های درمانی را دقیقا مطابق با نظر پزشک پیگیری کنند. البته در بسیاری از موارد پیشگیری از این بیماری تقریبا ممکن نیست، اما داشتن سبک زندگی مناسب، می‌تواند تا حد زیادی ریسک بروز حمله را کاهش دهد. استراحت کافی، رژیم غذایی سالم، اجتناب از مصرف خودسرانه‌ی دارو و استفاده از تکنیک‌های کاهش استرس در این زمیته بسیار مؤثر هستند.

تشنج ، درمان تشنج ، بیماری تشنج ، تشنج در کودکان ، علت تشنج در بزرگسالان

علت تشنج

در بروز تشنجها میان افراد عوامل گوناگونی ممکن است دخیل باشد و به همین دلیل نمی توان به محض آن که کسی، چه کودک و چه بزرگسال، نقش بر زمین شد و شروع به تشنجها کرد به طور قطع گفت که دلیل آن چیست. تنها می توان با انجام مراقبت هایی برای پیشگیری از صدمات و آسیب های ناشی از آن به فرد مذکور کمک کرد و کار شناسایی عامل اصلی را به پزشکان متخصص سپرد. با این حال از باب آشنایی با احتمالاتی که در این اختلالات دخیل است می توان موارد پیش آمده را در نظر گرفت: در کودکان یکی از دلایلی که متخصصان ذکر می کنند این است که مغز کودک از شش ماهگی تا حدود پنج سالگی هنوز به خوبی بزرگسالان نمی تواند در برابر افزایش درجه حرارت مقاومت کند و به همین سبب گرما یا حرارت زیاد را یکی از دلایلی می دانند که ممکن است کودکی را وارد اختلال تشنج کند؛ حساسیتی که اگر کودکتان در تابستان زیاد زیر آفتاب مانده باشد بیشتر احتمال وقوع دارد. بر همین اساس وقتی کودکان دچار تب می شوند نیز احتمال بروز این حالت در آنها فزونی می گیرد. در واقع، افزایش حرارت بدن و به بیان بهتر، تب یکی از شایع ترین دلایل ایجاد تشنج در کودکان، بخصوص در 18 ماهگی تا دوسالگی به شمار می رود. در پیامد تشنج هایی که دقیقا به دلیل تب به وجود آمده تقریبا هیچ مشکل خاصی پس از تشنج برای کودک پیش نیامده و این تشنج اثرات جانبی مشکل ساز برای آینده او ندارد. دست اندرکاران تشخیص بیماری های اطفال همچنین دلیل دیگری را برای بروز تشنج در نظر دارند که دانستن آن می تواند برای والدین مفید باشد:امکان ابتلای کودک به عفونت های ویروسی یا ضایعات عصبی. تب فقط یکی از نشانه های احتمالی بروز عفونت در کودکان است و چنان که اشاره شد معمولا در سنین مذکور می تواند باعث بروز تشنج در آنها شود. بر این اساس، از بروز تشنج در کودکان نباید به سادگی گذشت و لازم است در صورت تشنج، کودک از نظر وجود عفونت بخصوص در قسمت های گوش میانی، ریه ها، گلو و نیز ضایعات عصبی، احتمال ضربه مغزی یا ابتلا به مننژیت (عفونت در پرده های مغزی)، آنسفالیت (عفونت در بافت های مغزی) و مانند آن مورد معاینه دقیق پزشکی قرار بگیرد. بروز تشنج در کودکان حتی اگر چندین بار در فواصل گوناگون رخ داده باشد الزاما به آن معنا نیست که این اختلال در بزرگسالی فرزندتان نیز همراه او خواهد بود و در این زمینه جای نگرانی برای والدین نیست حتی اگر در بزرگسالی هم کسی دچار تشنج شود لزوما به معنای این نیست که آن را از کودکی با خود به دنیای بزرگسالی آورده است. با این حال پزشک برای درک بهتر ممکن است هنگام معاینه فرد این سابقه را از او یا نزدیکان جویا شود.از عوامل دیگری که می تواند مسبب بروز تشنج شود ابتلا به صرع یا اپی لپسی است. صرع، تشنجی است که ظاهرا بدون علتی خاص رخ می دهد، اما در واقع اختلالاتی در سیستم مغز و اعصاب بدن است که تشنج های صرع را باعث می شود. در صورتی که علت تشنج ابتلا به صرع باشد این اختلال حالت تکرارشونده دارد. در حملات صرع علاوه بر اختلال در رد و بدل شدن امواج الکتریکی مغز، ممکن است حساسیت به نور شدید، توهمات بینایی، وجود تومور یا نارسایی های دیگری در ساختمان مغزی فرد باعث شود که او دچار تشنج شود. این مشکلات در فردی که به دلیل ابتلا به صرع دچار تشنج شده وقتی بیشتر می شود که در معرض عواملی چون استرس شدید، نورهای چشمک زن یا فلاشری، گرسنگی یا بیخوابی زیاد و مانند اینها باشد. تشنج های صرع چنان که متخصصان عقیده دارند در 95 درصد موارد قابل درمان است، اما اگر اقدامات درمانی دیر صورت بگیرد ممکن است مشکلاتی که کانون ایجاد تشنج پدید می آورد به ایجاد تغییراتی در بافت مغز منتهی گردد. کاهش برخی مواد مغذی و معدنی مثل کلسیم، منیزیم یا افت قند خون بدن، عفونت های مغزی، ضربه های وارده بر سر، مسمومیت دارویی و مانند اینها نیز از دیگر دلایلی برشمرده می شود که پزشکان و متخصصان به عنوان عوامل دخیل بر بروز تشنج ذکر می کنند.

اثرات تشنج

درصورتی که درمان مناسب برای این حالت صورت نگیرد؛ ممکن است که علائم آن شدیدتر و مدت زمان حمله نیز طولانی‌تر شود. ممکن است که بیمار بر اثر این حالت طولانی به کما برود و حتی گاهی تشنج منجر به مرگ وی شود. افتادن و سایر آسیب‌هایی که بر اثر این افتادن بیمار را تهدید می‌کنند از دیگر اثرات تشنج هستند. توصیه می‌شود که بیماران مبتلا به صرع، همیشه دستبند مخصوص هشدار‌دهنده‌ی این بیماری را برای اطلاع اطرافیان و کمک‌رسانی به‌موقع به دست داشته باشند.

تشنج در کودکان

زمانی که کودکی دچار این حالت می شود ممکن است علائم زیر در او مشاهده شود: ایجاد حرکات غیر ارادی یا دست و پا زدن ، افتادن بر روی زمین و چرخش چشم ها به یک سمت . ممکن است تنها یک دست و یک پای کودک درگیر حمله تشنج شود و این حالت چند ثانیه طول می کشد. از بین رفتن و یا اختلال هوشیاریدر کودک به صورت موقت و یا بیهوش شدن امکان دارد کودک دچار بی اختیاری در ادرار شود. بروز رفتارهای ناگهانی در کودک مانند دویدن ناگهانی(به ندرت اتفاق می افتد) سفتی عضلات و پرش های ناگهانی انقباض عضلانی لرزش پلک ها در صورتی که تشنج بیشتر از نیم ساعت طول بکشد ، و یا در همین مدت به طور مرتب تکرار شود ، احتمال وجود بیماری های عفونی مغزی مانند مننژیت توسط پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب نوزادان وکودکان ارزیابی می شود.

تشنج ، درمان تشنج ، بیماری تشنج ، تشنج در کودکان ، علت تشنج در بزرگسالان

مراقبت از کودک تشنجی

زمانی که فردی دچار این حالت می شود ، اطرافیان می توانند مراقبت های لازم را در مورد او انجام دهند. باز گذاشتن راه تنفس و کنترل کردن علائم حیاتی بیمار مهم بوده و همچنین مراقبت از بیمار در زمان این حالت برای جلوگیری از آسیب رسیدن به او باید صورت گیرد. زمانی که تشنج به کودک دست داده و بیهوشی به وجود آید ، به او دارویی داده نشود. معمولا مدت زمان بیهوشی بسیار کم است. از کنترل کردن حرکات پرشی کودک جلوگیری شود زیرا این کار مشکل بوده و ممکن است باعث آسیب رسانی به کودک شود. اطفال مبتلا به این حالت ممکن است در حین تشنج به زمین افتاده و همین موضوع ممکن است سبب آسیب رسانی به سر ، ستون فقرات و یا کتف آن ها شود . به همین دلیل در این گونه مواقع احتیاط های لازم انجام شود. اگر بیمار بیشتر از ده دقیقه بیهوش بوده و یا تشنج او بیشتر از پنج دقیقه طول کشیده و یا به طور مکرر دچار تشنج شد ، بهتر است سریعا به اورژانس مراجعه شود

راهکارهایی برای تشنج

* خونسردی خود را حفظ کنید؛ این حالت چنان که گفته شد پس از چند ثانیه تا چند دقیقه تمام می شود. * شخصی را که دچار تشنجی شده به پهلو بخوابانید. * سعی کنید او را در موقعیتی قرار دهید که سر همسطح یا کمی پایین تر از بدن باشد. * اطمینان حاصل کنید که راه های تنفس او باز است و لباس، زیورآلات یا شیئی این راه های تنفسی را مسدود نکرده است. * سعی نکنید به کسی که دچار حمله تشنج شده است مواد غذایی یا دارویی یا مایعات بخورانید. هر دارو یا مایعی باید پس از رفع حالت تشنجی به وی داده شود. * برخی تشنجها باعث انقباض شدید ناحیه دهان و در نتیجه بسته شدن فکین می شود. در این حالت به منظور تنفس بهتر یا پیشگیری از آسیب به زبان، به هیچ وجه سعی نکنید دهان او را به زور و وارد آوردن فشار زیاد برای گذاشتن جسمی میان دندان ها باز کنید، زیرا فشار وارده ممکن است سبب دررفتگی یا شکستگی فک او شود. * اگر به پزشک دسترسی ندارید، کودکانی را که تب بالا دارند پاشویه کنید تا با کاهش حرارت بدن از امکان وقوع تشنج پیشگیری کرده باشید. * اگر به پزشک دسترسی دارید هر چه سریع تر شخص را نزد او ببرید. در صورتی که کودکتان دچار تشنج شده برای تشخیص و اطمینان از عدم ابتلا به مشکلات یا بیماری های عفونی، عصبی، مغزی و مانند اینها نیز او را نزد متخصصان ببرید.

نکاتی برای بیماری تشنجی

* این بیماران باید بر اساس نظر پزشک، اقدام به مصرف دارو نمایند. کاهش یا افزایش داروی مصرفی بر اساس نظر پزشک می باشد. * قطع ناگهانی دارو می تواند منجر به بروز حمله ی پایدار تشنج شود که گاهی به سختی قابل کنترل بوده و حتی منجر به مرگ بیمار می شود. * بیماران مبتلا به صرع باید به مدت 2 تا 5 سال از قرارگیری در شرایطی که در صورت بروز تشنجها می تواند آسیب رسان باشد، اجتناب کنند؛ از جمله این موارد می توان به رانندگی، شنا کردن، کار یا تردد در ارتفاعات، اشاره کرد. * این افراد نباید به تنهایی در جایی رها شوند. بروز تشنج می تواند با آسیب به سر همراه بوده و در صورت نداشتن همراه و دیر رسیدن به مرکز درمانی، به عوارض ناگواری منجر شود. * زنان مبتلا به این اختلال در حین آشپزی باید در حضور فردی دیگر اقدام به آشپزی نمایند که در صورت بروز تشنجها، احتمال سوختگی کمتر باشد. بیماران پس از چند سال مصرف دارو و عدم بروز حملات در صورت نوار مغزی طبیعی با دستور پزشک می توانند درمان خود را به تدریج قطع کنند. این افراد می توانند مانند افراد طبیعی فعالیت کنند.

تشنج ، درمان تشنج ، بیماری تشنج ، تشنج در کودکان ، علت تشنج در بزرگسالان

تشخیص بیماری تشنج

غالبا تشخیص نوع تشنجها برای پزشک نیز دشوار است. اما برای اینکه درمان مناسبی برای بیمار تجویز شود؛ پزشک از تست‌های تشخیصی ویژه‌ای استفاده می‌کند. معمولا در اولین قدم، پزشک با بررسی سوابق پزشکی بیمار به‌دنبال علت یا عواملی می‌گردد که می‌توانند مسبب بروز نشانه‌های تشنج شوند. برای مثال سردرد‌های میگرنی، بی‌نظمی و اختلالات خواب و استرس‌های شدید ازجمله‌ی عواملی هستند که علائمی شبیه به تشنج دارند. در ادامه پزشک با انجام تست‌های آزمایشگاهی مخصوص، عواملی را که ممکن است منجر به فعالیت‌های تشنج‌‌گونه شوند، شناسایی می‌کند. تست‌هایی نظیر آزمایش خون برای بررسی عدم تعادل الکترولیتی، بررسی مایع مغزی-نخاعی (Spinal Tap) برای تشخیص احتمال عفونت‌های مغزی، سم‌شناسی برای بررسی داروها و سموم احتمالی موجود در بدن و بررسی امواج مغزی درطول تشنج برای تشخیص نوع تشنجها از انواع این آزمایشات هستند. همچنین اسکن‌های تصویری نظیر ام آر آی نیز با فراهم آوردن تصویری از امواج مغزی به پزشک کمک می‌کنند تا موارد غیرطبیعی، مسدود بودن احتمالی یکی از عروق خونی در مغز یا وجود تومور را که می‌توانند سبب بروز تشنج شوند؛ تشخیص دهد.

تفاوت تشنج و صرع

فردی که به بیماری صرع مبتلا است ، تشنجهای او معمولا بدون دلیل و یا محرک خارجی بوده و تحت تاثیر عوامل دیگری نمی باشد. به عنوان مثال ، اگر تشنجها به دلیل گرسنگی شدید ، بیخوابی زیاد و یا مصرف داروهای محرک ، باشد ، این تشنجها به دلیل بیماری صرع نیست. تشنجها به طور کلی نوعی علامت است که نشان می دهد مشکل و اختلالی در سیستم عصبی مغز ایجاد شده است. در حالت تشنج ، حرکات بدن غیر طبیعی شده و در سطح هوشیاری کودک تغییر ایجاد می شود. به همین دلیل زمانی که می گوییم کودکی دچار تشنج شده است ، حتما به این معنا نیست که روی زمین افتاده و یا حرکات پرشی شدید داشته باشد ، بلکه ممکن است حتی به صورت تغییردر حرکات بدن و سطح هوشیاری باشد. تشنج علت های مختلفی دارد که ممکن است موقت بوده و پس از آن مشکل بیمار هم برطرف شود ، اما اگر تشنج به طور مرتب و بدون محرک خارجی تکرار شود ، ممکن است کودک مبتلا به صرع باشد، و نیاز به معاینه توسط پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب نوزادان وکودکان می باشد.

نکات تکمیلی در پیشگیری و درمان تشنج

اگر دنبال راهی برای پیشگیری از این حالت می گردید ما به شما نوشیدن دمنوش بهار نارنج و به لیمو را توصیه می کنیم.این دمنوش برای رفع خستگی مفرط ، رفع اضطراب و درمان بیماری یبوست بهترین درمان خانگی است.به طور کلی مسکن است و برای معده خوب است و اعصاب را قوی می کند. ضد تشنج است و از تپش قلب جلوگیری می کند.

کامنت های تایید شده : 74 عدد

 • سلام.ممنون از اطلاعات خوبتون در مورد صرع

 • صرع واقعا قابل درمان است؟

 • واقعا پزشکی ایران پیشرفت داشته و خیلی خوب صرع رو درمان میکنند

 • صرع مسری نیست و به دلیل بیماری روانی و یا عقب ماندگی ذهنی نیست

 • صرع و همه بیماریها انشاله ریشه کن بشن

 • من خودم صرع داشتم ولی خوب شدم

  • سلام خانم عباسی چه نوع صرع داشتید من قرص خارجی هم مصرف میکنم دکترم میگه تا روز مرگت باید ادامه بدی قرصهام کاربامازپین ولوبل هست

 • علاوه بر صرع بیماریهای دیگر رو هم بذارید

  • سلام شما داروتون چی بوده

  • سلام ،شوهر منم پارسال تشنج کرد که بعدش یه بار اتفاق افتاد،صرع داره دپاکين میخوره،به نظرتون خوب میشه،امیدم به خدای،دعاش کنین

  • سلام ،شوهر منم پارسال تشنج کرد که بعدش یه بار اتفاق افتاد،صرع داره دپاکين میخوره،به نظرتون خوب میشه،امیدم به خدای،دعاش کنین

  • سلام تروخدا میشه اونایی که کاملا درمان شدن راهش رو به مام بگن

 • صرع همون غش کردنه؟

 • ممنون از سایت خوبتون

 • علاوه بر درمان صرع راه درمان بقیه بیماریها رو هم بذارید

 • حتما

 • خواهش میکنم.به کمک شما سایت پیشرفت میکنه

 • برای پسر من دعا کنید

 • درمان صرع خوب خوابیدن یعنی بموقع وخواب شب وپرهیز از انواع غذاها وخوراکیهای سرد ونگاه نکردن به تصاویری که نور حرکت می کنه مثل تلویزیون این چند مورد را باضافه دارویی که پزشک تجویز می کنه رعایت کنید حتما خوب می شید من خودم یک بیمار صرعی هستم ازدواج کردم زایمان کردم وبه همه اموراتم خودم به تنهایی رسیدگی می کنمالان نزدیک به بیست وچهار ساله که دارو مصرف می کنن ورژیم دارم حالمم خوبه

 • میتونم شماره ای از شما داشته باشم تا راهنماییم کنین

 • آیا صرع یک بیماری خاص محسوب میشود؟

  • بی عدالتی در درمان یعنی صرع جزو بیماری های خاص نیست و هیچ حامی ندارد

 • آیا صرع بیماری خاص محسوب مبشود؟

  • بی عدالتی در درمان یعنی صرع جزو بیماری های خاص نیست و هیچ حامی ندارد

 • آیا صرع یک بیماری خاص محسوب میشود؟

  • صرع نه تنها بیماری خاص محسوب نمی شود بلکه بهزیستی هم حمایت نمی کند وخیریه حمایت ازصرع هم نداریم. رفتم خانه ی کارگر تا بیمه ی تکمیلی کنم به علت صرع قبول نکردن

   • سلام کسی جواب این سوال را پیدا نکرد؟

 • هرکسی که در این بیماری بهبود یافته روش ونام دارو بنویسه

 • فنوباربیتال 100استراحت و خواب به موقع و خوردن هر شب یک عد د قرص

 • اینجانب حدود 12 سال است که داروی کاربامازپین 200 روزانه 2بار مصرف میکنم.در طول زندگیم یک بار در روزصرع داشتم.اوایل ماهانه2بار یا یک بار درخواب شبانه بود.اما بعداز مراجعه به دکتر(دکتر معتمدیان)تعداد حملات به شدت کم شد وبه سالی یا 2سالی یکبار درشب در خواب شد.باتوجه به موارد بالا وعدم امکانات مالی تا کی وچگونه دارو مصرف نمایم.ایا راه دیگری هست.ناگفته نماند 58سال دارم.موفق وموید باشید.

 • صرع يك اختلال شناخته‌شده از روزگاران قديم است و قدمت آن به عصرحجر برمي‌گردد. يونانيان باستان به اين بيماري به عنوان يك بيماري مقدس نگاه مي‌كردند. آنان معتقد بودند اين تجلي يكي از خدايان است كه مي‌تواند سبب سقوط بيمار روي زمين و تكان‌هاي شديد وي شود و بعد، قبل از مرگ كامل بيمار، مجددا وي را زنده كند

 • درمان داروئی صرع با كشف اثر ضد تشنجی داروی برمید پتاسیم در سال ۱۸۵۷ شروع شد. این دارو تا بیش از هفتاد سال، داروی ترجیحی در درمان صرع بود. پس از آن فنوباربیتال در سال ۱۹۱۲ كشف و سنتز شد. ۲۵ سال بعد از كشف فنوباربیتال در سال ۱۹۳۸ فنی توئین و سپس تری متادیون معرفی گردیدند. كاربامازپین نیز در سال ۱۹۶۷ و سدیم والپروات در سال ۱۹۷۴ معرفی شدند. بعد از ۱۵ سال، سه داروی ضد تشنج جدید فلبامات، لاموتریژین و گاباپنتین به بازار عرضه شدند و سپس داروهای جدید دیگری نیز معرفی گردیدند.نسل جدید داروهای ضد صرع اغلب در درمان صرع های مقاوم به درمان استفاده می شوند.

 • در ۷۰ درصد موارد، حملات صرع با یك دارو و به طور كامل كنترل می گردد. در ۱۰ درصد موارد شدت و فركانس حملات كاهش یافته و د ۲۰ درد باقیمانده نیز، علی رغم درمانهای مناسب داروئی، حملات غیر قابل كنترل و مقاوم باقی می مانند.اگر پزشك داروهای ضد صرع را تجویز می كند، بیمار باید بداند كه طول دوره درمان طولانی مدت خواهد بود. در اغلب موارد در صورتیكه بیمار به مدت چند سال هیچ حمله ضد تشنجی نداشته باشد، پزشك تصمیم به كاهش تدریجی و نهایتا قطع دارو خواهد گرفت.

 • هدف از درمان داروئی، قطع یا به حداقل رسانیدن تعداد حملات تشنج، بدون ایجاد عوارض جانبی جدی و خطرناك می باشد. در درمان صرع بایستی بین “كنترل صرع” و “عوارض داروئی ” بالانس مناسب برقرار گردد.
  انتخاب دارو: انتخاب دارو بستگی به عوامل مختلفی از جمله سن بیمار، نوع تشنج، تداخل داروئی، سهولت مصرف دارو و عوارض داروئی دارد.

 • زمانی که صحبت از بیماری صرع می‌شود تصاویری از تشنج و بیهوشی به ذهن متبادر می‌شود. حالاتی که پس از مدتی برطرف می‌شود و فرد مبتلا به این بیماری دوباره به زندگی عادی بازمی گردد.
  سلامت نیوز: دو سوم بیماران صرعی درمان قطعی می‌شوند

 • صرع علامت یک بیماری مانند سردرد است که بر اثر تخلیه‌های الکتریکی غیر طبیعی سلول‌های مغزی رخ می‌دهد. این بیماری فرد مبتلا را دچار اختلالات حرکتی، ناهوشیاری حسی و روانی می‌کند.
  سلامت نیوز: دو سوم بیماران صرعی درمان قطعی می‌شوند

 • بی‌تردید بروز این اختلالات بسته به این‌که تخلیه‌های الکتریکی غیر طبیعی کدام قسمت مغز را درگیر کند متفاوت است. به عنوان مثال اگر مرکز مغز (ساقه مغز) دچار این تخلیه‌ها شود، بیمار مبتلا ظرف 3 تا 4 دقیقه دچار اختلالات حرکتی و هوشیاری می‌شود. پس از به هوش آمدن علائمی نظیر سردرد، منگی، گیجی و حالت تهوع همراه بیمار است. این عوارض در علم پزشکی عنوان صرع بزرگ را به خود اختصاص داده است. اما در صرع کوچک، بیمار برای چند لحظه (میانگین 5 ثانیه و حداکثر 30 ثانیه) ارتباطش را با محیط از دست می‌دهد. زمانی که به بیمار مبتلا به صرع کوچک چنین حالتی دست می‌دهد ممکن است خود بیمار متوحه حالت خود نشود، اما اطرافیان کاملاً متوجه این قطع ارتباط خواهند شد. از دیگر علائم صرع کوچک که نسبتاً خطرناک است خیره شدن به یک نقطه است که معمولاً در بچه‌های مبتلا به صرع دیده می‌شود، این علامت ممکن است زمانی که کودک مبتلا در حال نوشتن دیکته است ناگهان عارض شود بطوری که هنگام بروز حملات صرع تعدادی از لغات را جا می‌اندازد. یا این‌که فردی در موقع راه رفتن دچار حملات صرع می‌شود در هنگام حرکت به دلیل وقفه ایجاد شده در عملکرد مغز توقف می‌کند، که این توقف خطرناک است.

 • در کل کشورها شیوع این بیماری حدود نیم تا یک درصد است. طی یک پژوهش انجام شده در کشور در سال 1370، مشخص شد 480 هزار نفر معادل 8 دهم درصد جمعیت ایران به بیماری صرع مبتلا هستند. این نتایج در نخستین کنگره بین‌المللی مغز و اعصاب ایران ارائه شد. براساس این آمار تخمین زده می‌شود با وجود جمعیت 75 میلیونی در کشور در حال حاضر چیزی در حدود 600 هزار بیمار مبتلا به صرع وجود داشته باشد.
  سلامت نیوز: دو سوم بیماران صرعی درمان قطعی می‌شوند

 • صرع حمله غير قابل كنترل و رفتار غير طبيعي حسي ، حركتي يا رواني است كه توسط فعاليت غير طبيعي مغز ايجاد ميشود.

 • علايم بیماری صرع :

  رنگ پريدگي ، تهوع ، ترس ، استفراغ ، سردرد ، نبض ، سريع ، رفتارهاي عجيب و غريب و ..

 • نكات قابل توجه در مواجهه با بيماري صرعي :

  * دست و پاي بيمار را بگيريد تا در اثر تكانهاي شديد ضربه نبيند.

  * پارچه تميزي جهت جلوگيري از گاز گرفتن زبان ، داخل دهان او بگذاريد.

  * سر بيمار را يك طرف برگردانيد تا دچار خفگي نشود.

  * لباس تنگ بيمار را شل كنيد.

  * به هيچ وجه آب سرد را بر سر و صورت مريض نپاشيد.

  * بيمار را پس از به هوش آمدن سريع از جا بلند نكنيد ، بگذاريد كمي استراحت كند.

 • درمان خوراكي بیماری صرع :

  گلابي ، انجير ، نان گندم ، دانه انار مخلوط با عسل ، كاهو ، موز ، غذاهاي پر فيبر ، قارچ ، ريحان.

 • درمان گياهي بیماری صرع :

  1- گل بنفشه + گل نيلوفر + گل پنيرك + پوست خشخاش همه را كوبيده خمير كنيد و روي سر ببنديد يا اين كه كدو ، خيار يا تاجريزي را كوبيده بر سر بماليد.

  2- دم كرده ي 2/0 تا يك گرم زعفران ضد صرع است.

  3- دم كردهي 2/0 تا 4 گرم بادرنجبويه در يك فنجان آب جوش مفيد است.

  4- دم كردهي مقداري علف چاي در يك فننجان آب جوش جهت درمان صرع مفيد است.

  5- دم كردهي تا يك گرم سداب جهت درمان صرع مفيد است.

 • درمان بیماری صرع با عرقيات :

  روزي 2 الي 3 فنجان يكي از عرقيات زير را ميل نماييد :

  عرق با درنجبويه ، سير ، بارهنگ و عرق گشنيز.

 • درمان بیماری صرع با آبميوه جات :

  آب انجير ، پرتقال ، موز و آب هويج.

 • موارد پرهيز :

  لبنيات ، غذاهاي دير هضم و مرطوب مثل ماست ، هندوانه ، خرما ، تريشجات ، گوشت ، ماهي ، شلغم ، انگور ، كافئين ، نوشابه ، شكر ، سيرابي ، كاهو.

 • يك فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان با اشاره به خطرناک نبودن صرع آن را قابل کنترل و درمان دانست و گفت: هرگاه كودكي بيش از يك حمله تشنج به فاصله كمتر از 24 ساعت در سابقه‌اش وجود داشته باشد در طبقه بندي‌هاي بيماري صرع قرار مي‌گيرد

 • دكتر محمود رضا اشرفي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينکه حدود يك درصد كودكان از هنگام تولد تا سن 12 تا 14 سالگي دچار بيماري صرع مي‌شوند، اظهار داشت: اين عارضه از جمله بيماري‌هايي است که مي‌تواند با كنترل مناسب بدون اشكال بگذرد و مي‌تواند سبب معلوليت و ايجاد مشكل در كارهاي روزانه و مدرسه و در آينده و در اجتماع شود.

 • اين بيماري منشا ژنتيك و ارثي ندارد و زماني اتفاق مي‌افتد كه دسته‌اي از نورون‌هاي مغزي شروع به فعاليت ديس شارژ و تخليه الكتريكي غيرطبيعي مي‌کنند و بيمار دچار حملات و تشنج‌هاي مكرر بدون علت مشخص مي‌شود.

 • در برخي مواقع حوادث حمله‌اي اتفاق مي‌افتد مانند لرزش يا انواع اختلالات حركتي و اختلالات خواب که ماهيت صرعي ندارد بنابراين در مواجهه با بيماران مبتلا به صرع بايد اين بيماري را بر اساس پرونده پزشکي، معاينه بيمار و مشاهده حمله از حوادث حمله‌اي غير تشنجي افتراق داد.

 • حتما بايد از بيمار صرعي يك تصويربرداري مغز به عمل آيد و در اين زمينه بهترين تصويربرداري مغز براي بيماران صرعي انجام MRI است.

 • بعد از انجام اقدامات تشخيصي در صورتي كه صرع بدون علت شناخته شد پزشك با توجه به نوع تشنج، يافته‌هاي نوار مغز، سن و جنس بيمار درمان را به نحوي كه كمترين عارضه، بهترين فايده و حتي‌المقدور كمترين هزينه را براي بيمار در برداشته باشد، آغاز مي‌كند.

 • پس از گذشتن دو تا 5 سال از آخرين تشنج و رسيدن نوار مغز بيمار به حد طبيعي، مي‌توان به تدريج مصرف داروها را كاهش داد.

  دكتر اشرفي گفت: معمولا با تشخيص ابتلاي كودك به بيماري صرع، خانواده‌ها تصور مي‌كنند كه بيمار تا آخر عمر دچار محدوديت است و نمي‌تواند امور روزمره را به درستي انجام دهد، اين تصور غلطي است و در صورت رعايت دستورات پزشك، بيمار هيچ مشكلي در انجام امور روزمره خود نخواهد داشت.

 • بيش از 50 درصد از افرادي كه دچار تشنج مي‌شوند با درمان مناسب فاقد تشنج مي‌شوند و بعد از دو سال بهبودي كامل اتفاق مي‌افتد و مي‌توانند بدون اينكه بيماري عود كند داروها را قطع كنند.

 • در مواردی لازم است از اقدامات درماني غيردارويي مثل جراحي يا استفاده از رژيم‌هاي غذايي خاص مانند رژيم فتوژنيك استفاده شود.

 • باسلام برای تشخیص بیماری صرع و ام اس چه نوع آزمایشی باید گرفته شود؟

  • نوار مغزی و ام ار آی،

 • سلام
  چرا صرع بیماری خاص محسوب نمی شود حتی بهزیستی هم حمایت نمی کند.ما خیریه حمایت از صرع هم نداریم.

  • سلام
   من‌در اثر مصرف قرص تگرتول مبتلا به بیماری لوپوس شدم.

 • سلام
  چرا بهزیستی از بیماران مبتلا به صرع حمایت نمی کند.چرا صرع بیماری خاص محسوب نمی شود حتی خیریه حمایت از صرع هم تاسیس نشده

 • سلام
  من بیماری صرع دارم و تگرتول ولوبل مصرف می کنم.حملات صرع من به صورت اتوماتیسم ژستی،دهانی و جابه جایی صورت می گیرد مصرف دارها ضد صرع باعث کم شدن حافظه و قدرت یادگیری من می شود.لطفا برای زیاد شدن حافظه دارو معرفی کنید.ممنون

 • سلام
  چرا بهزیستی از بیماران مبتلا به صرع حمایت نمی کند.چرا صرع بیماری خاص محسوب نمی شود حتی خیریه حمایت از صرع هم تاسیس نشده.بیمه تامین اجتماعی هم داروهای ضد صرع را آزاد حساب می کند
  خدا روشکر ما خیریه نوبر را داریم

 • چرا صرع بیماری خاص محسوب نمی شود حتی خیریه حمایت از صرع هم نداریم.انجمن صرع هم نمی دانم چرا تاسیس شده.بیمه تامین اجتماعی هم داروهای ما را آزاد حساب می کند

 • سلام
  لطفا در صورت امکان در مورد صرع اتوماتیسم چند متن بگذاری

 • سلام
  لطفا در صورت امکان در مورد صرع اتوماتیسم چند متن بگذارید.ممنون

 • سلام من حدود 2سال است که گم گشتگی داشتم به مغز و اعصاب مراجعه کردم بعد از 6ماه من را به اعصاب و روان معرفی کردند گفتنmddداری باز خوب نشدم باز به مغز و اعصاب معرفی کردند که حالا میگن دچار صرع مقاوم شدی و غیر قابل کنترل راهنمایی کنید لطفا برام دعا کنید خسته شدم

 • سلام چرا صرع جزو بیماری های خاص نیست و بهزیستی هم تحت پوشش قرار نمی دهد حتی داروهایش هم آزاد است

 • سلام چرا صرع رابیماری خاص محسوب نمی کنند.ولی به من که صرع بسیار خفیف دارم با زور معافیت پزشکی تحمیل می کنند.ما خیریه حمایت ازصرع نداریم.بهزیستی هم حمایت نمی کنند. خانه ی کارگر هم بیمه ی تکمیلی نمی کند..حکم اعدام ما را صادر کنید راحت شویم

 • من بیماری صرع دارم حدود ۱۶سال هست که قرص میخورم قرص های متفاوتی مصرف کردم والان لاموتریژن مصرف میکنم ولی باز هم حملات شدیدی دارم آیا باید عمل انجام دهم یا نه چون صرع بنده مقاوم به درمان بوده واز این وضعیت خسته شدم بهزیستی ام که یه دفترچه بیمه میدادن که اونم گرفتن وقتی دچار حمله میشم میترسم پسرم بیاد نزدیکم یه اتفاقی براش بیفته لطفا حمایت کنید

 • سلام
  بی عدالتی در درمان یعنی صرع بیماری به این بزرگی جزو بیماری های خاص نیست.حتی بهزیستی هم حمایت نمی کنند خیریه و حامی هم ندارد .انجمن صرع هم حتی یک ورق قرص نمی دهد

  • به امید روزی که پاسخی دریافت کنیم

 • لطفا درمورد LTM راهنمایی بفرمایید

 • سلام.
  بی عدالتی در درمان یعنی صرع حامی ندارد و جزو بیماریهای خاص قرار نگرفته است وانجمن صرع هیچ فعالیتی ندارند. ودرضمن در عوارض جانبی تگرتول ایجاد بیماری لوپوس را ذکر نکرده است. من در اثر مصرف قرص تگرتول مبتلا به بیماری لوپوس شدم

 • سلام
  من‌در اثر مصرف قرص تگرتول مبتلا به بیماری لوپوس شدم.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.