آرامگاه بابا طاهر

آرامگاه بابا طاهر

آرامگاه بابا طاهر +تاریخچه و عکس آرامگاه باباطاهرهمدان،ارامگاه باباطاهردرهمدان،آرامگاه باباطاهر خرمآباد،معماری آرامگاه باباطاهر

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام

نارنجستان قوام +تاریخچه و عکس نارنجستان قوام شیراز،نارنجستان قوام کجاست،نارنجستان قوام درشیراز،آدرس نارنجستان قوام شیراز،آدرس نارنجستان قوام

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا+عکس و تاریخچه معبد آناهیتا کنگاور،معبد آناهیتا کازرون، معبد آناهیتا کجاست،آدرس معبدآناهیتا،معبد آناهیتا در بیشاپور

پل ورسک+تاریخچه و عکس

پل ورسک رضا شاه،پل ورسک ایران،پل ورسک در کجاست،پل ورسک در کجاستپل ورسك ويكي

یکی از شاهکارهای شمال کشور پل ورسک است.

پل ورسک،پل ورسک رضا شاه,پل ورسک در کجاست,پل ورسک+عکس

پل وِرِسک از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است که در ارتفاعات روستای ورسک در شهرستان سواد کوه در استان مازندران قرار دارد. این پل که از شاهکارهای مهندسی به حساب می‌آید در سال ۱۳۱۵ بازگشایی شد. پل ورسک که راه‌آهن سراسری تهران ـ شمال را به هم متصل می‌كند در ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره با دهانه ۶۶ متری و با وسایلی ابتدایی ساخته شد.نام پل ورسک در كتاب ركورد گينس، در بخش پل‌های با ارتفاع بيش از ۶۱ متر به ثبت رسيده است.لادیسلاوس فون رابسویچ (L. Von Robcevidc) مهندس سازنده پل ورسک می‌باشد. رابسویچ (1893-1975) که اهل اتریش بود و مهندس ورسک نامیده می‌شد در مصاحبه‌‌ خود با خبرنگار روزنامه اطلاعات گفت: «روزی که این مدل را برای احداث پل ورسک تهیه کردم مهندسان دیگر با نظر حیرت به آن نگریسته و اجرای نقشه و احداث آن را در شمار یکی از فتوحات علم مهندسی به حساب آوردند. امروز که این پل احداث گردیده همه من و رفقایم را تحسین می‌کنند و آن را در شمار بهترین پل‌های قشنگ و شاهکار مهندسی می‌دانند.» سمت مهندس رابسویچ رئیس نظارت ساختمان پل بوده است و او به همراه خانواده‌اش در خانه‌ای واقع در دره ورسک و نزدیک پل اقامت داشت. رضاخان پس از آنکه ساخت و ساز پل به پایان رسید برای گشایش (افتتاح) پل به سواد کوه آمد.او پس از بررسی و نگرش بر چگونگی ساخت پل در کاری شگفت، فرمان داد تا سرمهندس اتریشی همراه با خانواده اش به زیر پل رفته و همانجا بمانند تا نخستین قطار از روی پل گذر کند .رضاشاه می خواست از کار مهندس اتریشی اطمینان بدست آورد و مهندس اتریشی هم چون از کار خود و گروهش مطمئن بود به این کار تن در داد و نخستین قطار از روی پل گذشت و  پس از آن مهندسان اتریشی و آلمانی این پل زیبا را 70 سال تضمین کردند. کار رضا شاه برای بومیان و دیگر کسانی که این داستان را دیدند و شنیدند بسیار شگفت بود و امروز هم  پس از گذشت دهه ها  همچنان این داستان در میان ایرانیان روان است .

پل ورسک،پل ورسک رضا شاه,پل ورسک در کجاست,پل ورسک+عکس

لازم به ذکر است که در هر برهه اي از زمان و هرجا كه اراده اي توانا به منصه ظهور مي رسد، در پي آن شگفتي ها پديد خواهد آمد. شگفتي هايي كه دراين ميان فقط اهل نظر مي توانند عظمت آن را کشف نمایند.لازم به ذکر است که با نگاه به چشم انداز راه آهن ايران، چه در شمال هنگام عبور از قلل شامخ البرز و چه در جنوب هنگام گذشتن از فراز دره و كوههای سخت وبلند به راحتي مي توان اهميت و عظمت آن را کشف کرد.

پل ورسک،پل ورسک رضا شاه,پل ورسک در کجاست,پل ورسک+عکس

در واقع يكي از شاهكارهاي راه آهن كشور «پل ورسک» است كه به عنوان با اهمیت ترین و مرتفع ترين پل خط آهن شمال ايران مطرح می باشد.بهتر است بدانید که از اين پل كه شهرت جهاني نيز دارد و نام آن در تمامي آثاري كه پس از پايان جنگ جهاني دوم منتشر شد ، با عنوان «پل پيروزي » نامیده شده است . جالب است بدانید که ساخت پل ورسک كه از مهمترين رويدادهاي فني مهندسي راه آهن كشور به شمار می رود، توسط مهندسان آلماني و اتريشي و كارگران فني انجام شده است.در واقع به لحاظ ويژگي هاي منحصر به فرد، اين پل در فهرست آثار ملي كشورمان نيز به ثبت رسيده است .بهتر است بدانیدکه پل ورسک كه در واقع از شاهكارهاي معماري جهان محسوب می شود در دره ورسك واقع در ۸۵كيلومتري جنوب قائم شهر در محور سوادكوه قرار دارد و راه آهن سراسري تهران ـ شمال را به هم متصل مي نماید.عظمت اين كه در واقع دوكوه عظيم و سخت گذر عباس آباد را به يكديگر اتصال مي دهد، حقيقتي انكارناپذير می باشدكه حتي جهانگردان خارجي نيز به آن اعتراف دارند ودر برابر عظمت و بزرگي و اراده آهنين طراح و سازندگان آن سرتعظيم فرود مي آورند.

پل ورسک،پل ورسک رضا شاه,پل ورسک در کجاست,پل ورسک+عکس

گفتنی است که امروز پل ورسك علاوه بر اهميت ويژه در صنعت حمل ونقل، از جاذبه هاي سياحتي كشور نيز به شمار می رود كه مسير دسترسي به آن در صورت كسب مجوز از مقامات ذيصلاح از ارتفاعات شرق ورسك، می باشد. قابل ذکر است که  در سال ۱۳۲۰ كه نيروهاي متفقين در زمان جنگ جهاني دوم وارد ايران شدند، يكي از دلايل پيروزي خود را دراين جنگ وجود راه آهن سراسري ايران عنوان كردند. از طرفي ، «چرچيل»، نخست وزير وقت انگليس نيز پل ورسك مستقر در راه آهن شمال را پل پيروزي لقب داده است .

طراح پل ورسك را بشناسید؟

قابل ذکر است که این بنا برخلاف ادعای بعضي افراد مبنی بر ساخته شدن آن بدست مهندس آلمانی بنام ورسک ، ساخت یک معمار اتریشی به نام (( والتر اینگر )) در سال 1310 هجری شمسی است و نام این پل بر گرفته از نام قریه ورسک واقع در قسمت شمالی این پل می باشد. گفتنی است که قريه ورسك در زمان احداث پل دارای حدود 20 خانوار جمعيت بوده است . جالب است که به روايت بوميان منطقه ورسک، هنگامي كه اين پل ساخته شد، به فرمان رضا شاه ، مهندس سازنده پل به همراه همسر و فرزندانش در هنگام عبور نخستين قطار از روي اين پل در زير آن قرار گرفتند تا به اين ترتيب اطمينان سازه ساخته شده، ثابت گردد. آرامگاه والتر اینگر در نزدیکی پل ورسک قرار دارد .

پل ورسک،پل ورسک رضا شاه,پل ورسک در کجاست,پل ورسک+عکس

مشخصات فني پل ورسك را بشناسید:

گفتنی است که این بنا از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده است .در واقع به بیان دیگر این بنا از ملات غیر مسلح ساخته شده است .بهتر است بدانید که حجم پل ورسك كه دارائ ۶۶ متر دهانه قوسي و ۱۱۰متر ارتفاع از ته دره است ، جمعاً ۴۵۰۰ مترمكعب می باشد.لازم است بدانید کهطول کلی پل 2/73 متر است.هزينه ساخت آن در آن زمان، بالغ بر۲ميليون و۶۰۰هزار تومان بوده است .براي ساخت اين پل عظيم چندطرح مبتني براستفاده از مصالح بنايي كه بيشتر مقرون به صرفه بوده، به تصويب رسيده است .اصولا پل ورسک در شمار با اهمیت ترین آثار فنی مهندسی راه آهن شمال ایران به شمار می رود.و شماره ثبت تاریخی ملی آن 1534 می باشد .به طور کلی ورسک از جمله پل‌های استراتژیک ایران است که توسط مهندسان آلمانی و اتریشی با تضمین ۷۰ ساله احداث گشته است.

پل ورسک،پل ورسک رضا شاه,پل ورسک در کجاست,پل ورسک+عکس

سه خط طلا

واقعیت این است که سه خط طلاي راه‌آهن شمال در سه كيلومتری پل ورسك و بعد از آبادي ورسك به سمت گدوك در ارتفاعات شرق جاده تهران -شمال دیده مي‌شود. اين خطوط براي كم كردن شيب و افزايش ضريب قدرت لوكوموتيو ها به اين شكل بنا شده است.این پل واقعا یک هنر تاریخی و یک شاهکار محسوب می شود.

پل ورسک+تاریخچه و عکس

مطالب مرتبط:

پل خواجو

پل سی و سه پل

پل طبیعت تهران

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.