بهترین زمان مصرف ویتامینها

بهترین زمان مصرف ویتامینها

بهترین زمان مصرف ویتامینها خواص سلامتی,فوايد سلامتی,سلامتی درماني,خاصيت سلامتی,خواص سلامتی درماني,خواص سلامتی براي پوست,خواص سلامتی براي مو,خواص سلامتی براي جواني,خواص سلامتی براي بارداري,خواص خوردن سلامتی,فوايد سلامتی خام,فوايد سلامتی پخته

وقتی گوش هایتان خوب نمی شنود

وقتی گوش هایتان خوب نمی شنود

وقتی گوش هایتان خوب نمی شنود نشنیدن گوش,بيماري نشنیدن گوش,نشنیدن گوش در بارداري,علائم نشنیدن گوش,درمان نشنیدن گوش,درمان نشنیدن گوش با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان نشنیدن گوش,نشنیدن گوش را چگونه درمان …

خواص فوق العاده آلو بخارا و سرماخوردگی درمان سنتی

خواص فوق العاده آلو بخارا و سرماخوردگی درمان سنتی

خواص فوق العاده آلو بخارا و سرماخوردگی درمان سنتی خواص فوق العاده آلو بخارا و سرماخوردگی درمان سنتی در سایت جسارت آلو بخارا و سرماخوردگی ,سرماخوردگی درمان خانگی,سرماخوردگی درمان گیاهی,سرماخوردگی درمان سریع,سرماخوردگی …

سرطان واژن

سرطان واژن ،سرطان واژن چیست،سرطان واژن کشنده است،سرطان واژن ویکی پدیا،سرطان واژن زن،سرطان واژن در زنان،سرطان واژن و درمان،عکس سرطان واژن،علایم سرطان واژن،سرطان دهانه واژن،علائم سرطان واژن چیست،نشانه های سرطان واژن چیست

سرطان واژن

سرطان واژن سرطان نادری است که در کانال واژن (عضوی ماهیچه‌ای که رحم را به قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زنانه متصل می‌نماید) ایجاد می‌شود. این سرطان اغلب بر روی سلول‌های سطحی پوشاننده کانال واژن بروز می‌کند. شروع سرطان به خودی خود در ناحیه‌ی واژن نادر می‌باشد و غالبا سلول‌های سرطانی از دیگر بافت‌های سرطانی در قسمت‌های دیگر بدن به این ناحیه منتقل می‌شوند و باعث پیدایش سرطان در کانال واژن می‌گردند. تشخیص به موقع و زودهنگام این بیماری شانس درمان را افزایش می‌دهد. اگر این سرطان به دیگر قسمت‌های واژن سرایت کند،‌ درمان بسیار مشکل می‌شود.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد سرطان واژن صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان را جلب کند.

سرطان واژن چیست

یکی از سرطان های ویژه خانم ها سرطان واژن می باشد که در این مطلب به بیان یک مقاله کوتاه درباره ، سرطان واژن از علائم تا تشخیص آن را به طور علمی بیان می کنیم. سرطان واژن یک بیماری است که در آن یاخته های سرطانی در بافت های واژن پدید می آیند، مسیری که در خلال دوره ماهانه زن، خون قاعدگی از آن عبور می کند، بچه هم به هنگام تولید از این مسیر عبور می کند. واژن (که گذرگاه تولد هم نامیده می شود)، به دهانه رحم و به مبهل (چین خوردگی های پوست اطراف شکاف واژن) متصل است. سرطان واژن در بین زنان، سرطان نادری است به گونه ای که کم تر از دو درصد از همه بیماری های زنان را شامل می شود.

انواع سرطان وازن

دو نوع سرطان واژن وجود دارد: سرطان یاخته های پولکی- شایع ترین سرطان واژن، این سرطان است و ۷۰ درصد از موارد این بیماری را تشکیل می دهد. سرطان یاخته های پولکی در یاخته های مخاطی ظریف و تختی که سطح واژن را می پوشانند، بوجود می آیند. سرطان یاخته های پولکی واژن گرایش به این دارد که به آهستگی رشد کند و ممکنست از یک حالت پیش سرطانی که بنام intraepithelial neoplasia واژنی (VAIN) شناخته می شود، پدید آید که در آن، یاخته های غیرطبیعی می توانند در بالاترین سطح جداره واژن یافت شوند. adenocarcinoma – تقریبا ۱۵ درصد از موارد سرطان واژن را تشکیل می دهد. این سرطان در یاخته های غده ای واژن آغاز می شود. سرطان یاد شده بیشتر در زنان بالای ۵۰ سال رخ می دهد ولی یک نوع فرعی آن که بنام یاخته های روشن adenocarcinoma است، ممکنست در زنانی بوجود آید که مادران آنها به هنگام بارداری در معرض ماده diethylstilbestrol (DES) بوده اند. … دیگر انواع سرطان ها از قبیل melanomas و sarcomas نیز ممکنست در واژن بوجود آیند. همچنین سرطان های خاصی هستند که احتمال دارد از محل اصلی خود به واژن سرایت کنند از قبیل سرطان های رحم، راست روده و مثانه. این سرطان ها طبق نوع سرطان اولیه درمان می شوند. یک تست Pap (که Pap smear هم نامیده می شود)، می تواند یاخته های سرطانی را در واژن و رحم شناسایی کند. حتی اگر رحم زنی با عمل جراحی برداشته شده باشد، باز امکان ابتلاء به سرطان واژن وجود دارد. لازمست هر زنی سالانه از لگن بایت خاصره معاینه شود و تست Pap smear بدهد حتی اگر رحم او برداشته شده باشد.

عوامل ابتلا به سرطان واژن

اگرچه دلایل واقعی ابتلاء به سرطان واژن ناشناخته هستند ولی ممکنست دلایل خاصی وجود داشته باشند که احتمال ابتلاء یک زن را به سرطان واژن افزایش دهد. اما لازمست بیاد داشته باشید که داشتن یک یا چند عامل از این عوامل بدان معنی نیست که شما حتما دچار این بیماری خواهید شد. عواملی که می تواند احتمال ابتلاء زنان را به سرطان واژن افزایش دهند، اینها هستند : سن- تقریبا ۸۵ درصد از موارد سرطان واژن در زنان بالای ۴۰ سال رخ می دهد و نزدیک به ۵۰ درصد در بالاتر از ۷۰ سالگی دیده می شود. Diethylstilbestrol (DES)- زنانی که مادرهایشان در معرض DES بوده اند- دارویی که بین سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۱ برای جلوگیری از سقط شدن جنین استفاده می شد- احتمال بیشتری برای ایتلاء به انواع خاصی از سرطان واژن دارند که adenocarcinoma نام دارد. این احتمال در بین دختران زنانی که از این دارو در خلال ۶ ماه نخست بارداری استفاده کرده اند، بیشتر است. همچنین این زنان احتمال بیشتری برای دچار شدن به بدقوارگی شدید واژن خود دارند و نیز حالتی که adenosis نامیده می شود. Adenosis واژنی- حالت غیر سرطانی توسط یاخته های غده ای مشخص می شود که منطقه واژن را بجای یاخته های مخاطی پولکی با یاخته های غده ای می پوشاند. تقریبا ۴۰ درصد از زنانی که پریود ماهانه خود را آغاز کرده اند، دچار این حالت می شوند و نیز تقریبا همه زنانی که ماردرهایشان از داروی DSE مصرف کرده اند. زنانی که adenosis دارند، تاحدودی احتمال ابتلاء آنها به سرطان واژن افزایش می یابد و توصیه می شود که غربال گیری و پیگیری انجام دهند. ویروس Papilloma انسانی (HPV)- HPV گروهی از بیش از ۱۰۰ ویروس است، برخی از این ویروس ها از راه جنسی منتقل می شوند و ممکنست احتمال ابتلاء به دیگر انواع سرطان دستگاه تناسلی را افزایش دهند. برخی از شایع ترین حالت های HPV ممکنست سبب پیدایش زگیل Papilloma شوند درحالی که شاید دیگر انواع عفونت های HPV نشانه های قابل دیدی نداشته باشند. انواع ۱۶ و ۱۸ از HPV ، ارتباط قوی تری با پیدایش سرطان دارند. زنان زیر ۳۰ سال احتمال بیشتری برای ابتلاء به عفونت HPV دارند. حفاظت در برابر HPV می تواند به بسیاری از زنان جوان کمک کند تا احتمال ابتلاء به سرطان واژن را در خود پایین بیاورند، اخیرا در ایالات متحده دو نوع واکسن برای این منظور ساخته شده است. سرطان دهانه رحم- تشخیص قبلی سرطان دهانه رحم یا بی قوارگی دهانه رحم (حالت پیش سرطانی) می تواند احتمال ابتلاء به سرطان واژن را افزایش دهد. این ممکنست مرتبط با عوامل مشترکی از قبیل عفونت HPV و سیگار کشیدن باشد. سیگار کشیدن- زنانی که سیگار می کشند، حداقل دو برابر دیگر زنان احتمال ابتلاء به سرطان واژن را دارند. الکل- برخی از پژوهش ها نشان می دهند که نوشیدن الکل، احتمال ابتلاء به سرطان واژن را در زنان افزایش می دهد. اگرچه روشن نیست که این موضوع کاملا در اثر الکل باشد و یا به عواملی مانند سیگار کشیدن یا عفونت HPV مرتبط باشند. ویروس عدم کارآیی سیستم ایمنی (HIV)- عفونت HIV نیز می تواند احتمال ابتلاء زنان را به سرطان واژن افزایش دهد. توجه: هر عاملی که سبب افزایش احتمال ابتلاء به بیماری باشد، عامل ابتلاء نامیده می شود. داشتن یکی از این عوامل، به معنی این نیست که شما سرطان خواهید گرفت و نیز نداشتن این عوامل نیز به معنی این نیست که شما دچار این سرطان نخواهید شد. اگر فکر می کنید که یک یا چند عامل از این عوامل را دارید، با پزشک خودتان درمیان بگذارید.

علائم سرطان واژن چیست ؟

مهمترین و معمول ترین علامت سرطان واژن خونریزی غیر معمول از واژن به خصوص به هنگام مقاربت می باشد.همچنین خونریزی می تواند در بین دوره های قاعدگی و یا پس از یائسگی رخ دهد.ممکن است زخم هایی بر سطح واژن ایجاد شوند که گاها عفونی نیز می شوند و باعث درد و ترشح از واژن می شوند .تعداد کمی ار افراد مبتلا به سرطان واژن نیز هیچ علامتی ندارند. در صورتی که تومور بسیار بزرگ باشد می تواند مثانه را نیز تحث تاثیر قرار داده و باعث تکرر ادرار و یا سایر علائم اداری شود.در موارد پیشرفته تر ممکن است یک سوراخ بین واژن و مثانه و یا بین واژن و رکتوم(بخش انتهایی روده ی بزرگ) ایجاد شود.

خون ریزی غیرعادی از واژن

تغییر شکل غیر عادی در واژن

پیدایش یک توده قابل دیدن

درد غیر عادی به هنگام پریود ماهانه

مراحل سرطان واژن

درمان سرطان واژن بستگی به مرحله ی آن دارد اگر سرطان محدود به واژن باشد می توان با خارج کردن واژن تا حدودی آن را درمان کرد در غیر این صورت از رادیوتراپی برای درمان استفاده می شود. در صورتی که فیستول بین واژن و مثانه یا رکتوم ایجاد شده باشد نمی توان رادیوتراپی نیز انجام داد چرا که باعث بدتر شدن وضعیت می شود. پس از درمان سرطان واژن مقاربت تقریبا غیر ممکن است و یا بسیار دردناک!

پیشگری از سرطان وازن

از نظر جنسی مسئول باشید. از کاندوم استفاده کنید و سعی کنید فقط با یک نفر که مبتلا به بیماری‌های مقاربتی نیست، رابطه‌جنسی داشته باشید. واکسن بزنید. واکسیناسیون می‌تواند از شما در برابر HPV، هپاتیت A و هپاتیت B محافظت کند.اینها بیماری‌های جدی کبدی هستند که از طریق رابطه‌جنسی منتقل می‌شوند. بهداشت خوبی داشته باشید. از صابون‌های عطردار استفاده نکنید. از اسپری‌های زنانه یا تامپون‌های عطردار استفاده نکنید. اگر از اسباب‌بازی‌های جنسی استفاده می‌کنید. حتماً بعد از هر بار استفاده آنها را تمیز کنید. تمرینات کگل (Kegel) را انجام دهید. تمرینات کگل می‌تواند به سفت کردن عضلات لگن کمک کند. عضلات لگن را سفت و منقبض کنید طوری که انگار می‌خواهید راه ادرارتان را ببندید. اینکار را در ۳ ست ۱۰ تکرار هر روز تکرار کنید. داروهایتان را بشناسید. درمورد داروهای مصرفی‌تان و عوارض‌جانبی احتمالی آنها بر واژن از پزشکتان سوال کنید. مصرف الکل و سیگار خود را محدود کنید. الکل و موادمخدر می‌تواند موجب ضعف قوای جنسی شود. نیکوتین نیز می‌تواند تحریک جنسی را کاهش دهد. با اینکه همه مشکلات واژن قابل پیشگیری هستند، چکاپ‌های مداوم و منظم می‌تواند به شما برای اطمینان از مشکلات احتمالی کمک کند. اجازه ندهید خجالت مانع رفتن شما نزد پزشک و مشورت کردنتان درمورد مسائل جنسی و سلامت واژنتان شود.

علت بروز سرطان واژن چیست؟

علت دقیق بروز این سرطان مشخص نیست؛ به طور کلی سرطان‌ها زمانی آغاز می‌شوند که سلول‌های سالم در هر عضوی از بدن طی یک جهش ژنتیکی به سلو‌ل‌های غیرطبیعی تغییر نمایند. سلول‌های بدن به طور طبیعی رشد می‌کنند و در یک نرخ تعیین شده تکثیر می‌شوند و در نهایت در یک زمان تعیین شده از بین می‌روند. ولی سلول‌های سرطانی به طور غیرطبیعی و خارج از کنترل رشد کرده و تکثیر می‌شوند و از بین نمی‌روند. در نهایت توده‌های سرطانی شکل می‌گیرند و باعث بروز سرطان می‌شوند. سلول‌های سرطانی به بافت‌های نزدیک خود حمله کرده و می‌توانند در اثر شکستن و تقسیم شدن به دیگر قسمت‌های بدن منتشر شوند که در اصطلاح به این پدیده متاستاز (metastasize) یا انتشار سلول‌های سرطانی گفته می‌شود.

راههای تشخیص سرطان واژن

گاهی اوقات این بیماری طی یک معاینه‌ی لگنی ساده قبل از آنکه علائمی از آن بروز کند تشخیص داده می‌شود. انجام آزمایش پاپ اسمیر راه دیگری برای تشخیص این بیماری است. تست پاپ اسمیر اغلب برای تشخیص سرطان دهانه رحم استفاد می‌شود. اما گاهی اوقات سلول‌های سرطانی واژن به کمک این آزمایش قابل تشخیص می‌باشند. پزشک شما ممکن است بر اساس مشاهدات معاینه لگنی و نتایج آزمایش پاپ اسمیر انجام آزمایشات دیگری را برای شما در نظر بگیرد: بررسی کانال واژن با یک دستگاه بزرگنمایی: کولپوسکوپی آزمایشی است که طی آن با یک ابزار مخصوص و مجهز به نور که کولپوسکوپ نامیده می‌شود محیط داخل واژن شما به دقت بررسی می‌شود و در صورت وجود، سلول‌های غیرطبیعی تشخیص داده می‌شوند. خارج کردن قسمتی از بافت واژن برای انجام آزمایش: بیوپسی یا نمونه برداری عملی است که طی آن قسمتی از بافت مشکوک جهت انجام آزمایش سلول سرطانی از بدن خارج می‌گردد. ممکن است این نمونه برداری طی انجام آزمایش کولپوسکوپی انجام شود. نمونه‌ی خارج شده جهت انجام آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

درمان سرطان واژن به روش جراحی

روش‌های جراحی که برای درمان ممکن است انتخاب شوند به شرح زیر می‌باشد: خارج کردن تومور یا ضایعه: توده‌ی سرطانی محدود شده به پوشش خارجی واژن ممکن است از طریق جراحی به همراه بخشی از بافت سالم اطراف آن (برای اطمینان از خارج شدن کامل توده سرطانی) خارج شود. واژینکتومی یا خارج کردن کامل واژن از بدن: خارج کردن کامل واژن از درون بدن ممکن است جهت بیرون آوردن کامل بافت سرطانی از داخل بدن لازم باشد. بسته به گسترش سرطان در بدن، جراح ممکن است رحم و تخمدان‌ها را نیز از بدن خارج نماید که به آن عمل هیسترکتومی گفته می‌شود. خارج کردن غدد لنفاوی اطراف توده سرطانی نیز ممکن است انجام گیرد که به آن عمل لنفادنکتومی گفته می‌شود. بیرون آوردن اکثر اندام های لگن طی عمل جراحی: در صورتی که توده سرطانی به دیگر اعضای بدن شما در ناحیه لگن سرایت کرده باشد، ممکن است این عمل انجام گیرد. در طی عمل جراحی لگنی، جراح ممکن است اجزای متعددی از جمله مثانه، تخمدان‌ها، رحم، کانال واژن، ‌رکتوم و قسمت پایین روده بزرگ شما را از داخل لگن خارج نماید.در صورتی که کل واژن در طی عمل از بدن بیمار خارج گردد، واژن جدیدی در داخل بدن تعبیه می‌شود. پزشکان به وسیله‌ی پوست و بخش‌هایی از روده یا قسمت‌هایی از عضلات دیگر بدن اقدام به ساخت واژن جدید می‌نمایند.

درمان سرطان واژن به روش پرتو درمانی

پرتو درمانی روشی که در آن به کمک پرتوهای پر انرژی همانند اشعه ایکس سلول‌های سرطانی از بین می‌روند. این عمل به دو روش انجام می‌گیرد: تابش خارجی: طی این عمل اشعه‌های پر انرژی از روی شکم یا ناحیه لگن (بسته به بزرگی و منطقه قرار گرفته توده سرطانی)‌ بر روی بدن شما تابیده می‌شود. بیشتر زنان مبتلا به سرطان واژن از طریق تابش خارجی تحت درمان قرار می‌گیرند. تابش داخلی: طی این عمل دستگاه تاباننده‌ی پرتوهای رادیواکتیو به داخل واژن شما وارد می‌شود. بیمارانی که در مراحل اولیه‌ی این بیماری قرار دارند ممکن است از این طریق تحت درمان قرار گیرند. ممکن است برخی بیماران پس از دریافت تابش خارجی تحت تابش داخلی نیز قرار گیرند. روش‌های درمانی دیگری که ممکن است انتخاب شود شیمی درمانی و تحت درمان قرار گرفتن در کلینک‌ها برای انجام آزمایشاتی است که ممکن است منجر به کشف روش درمانی جدید منجر شود.

بیشتر بخوانید : سرطان مثانه ♥ سرطان تخمدان ♥ سرطان مخاط رحم ♥ سرطان پروستاتسرطان بیضه

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 30 خرداد 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.