درمان و آنتی بیوتیک برای عفونت دندان عصب کشی شده

درمان و آنتی بیوتیک برای عفونت دندان عصب کشی شده

عفونت دندان عفونت دندان ,عفونت دندان عصب کشی شده,عفونت دندان عقل,عفونت دندان آنتی بیوتیک,عفونت دندان کشیده شده,عفونت دندان در بارداری,عفونت دندان روکش شده,عفونت دندان در دوران بارداری,عفونت دندان و لثه,عفونت دندان بعد …

با 5 روش از فراموشی پیشگیری کنید

با 5 روش از فراموشی پیشگیری کنید

با 5 روش از فراموشی پیشگیری کنید آلزایمر,بیماری آلزایمر,آلزایمر در بارداری,علائم آلزایمر,درمان آلزایمر,درمان آلزایمر با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان آلزایمر,آلزایمر را چگونه درمان کنیم,آلزایمر در کودکان,آلزایمر در بزرگسالان,آلزایمر در نوزادان,آلزایمر …

اگر کورتون می‌خورید، حتماً بخوانید

اگر کورتون می‌خورید، حتماً بخوانید

اگر کورتون می‌خورید، حتماً بخوانید خواص کورتون,فوايد کورتون,کورتون درماني,خاصيت کورتون,خواص کورتون درماني,خواص کورتون براي پوست,خواص کورتون براي مو,خواص کورتون براي جواني,خواص کورتون براي بارداري,خواص خوردن کورتون,فوايد کورتون خام,فوايد کورتون پخته

آلرژی چشمی

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید،آلرژی چشمی در کودکان،آلرژی چشمی طب سنتی،آلرژی چشمی،درمان آلرژی چشمی،علائم آلرژی چشمی،آلرژی های چشمی،حساسیت چشمی چیست،حساسیت چشمی کودکان،آبریزش چشم و تاری دید،حساسیت چشمی در کودکان،درمان حساسیت چشمی در کودکان

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

همه می دانیم که برای اکثر مردم بهار فصلی زیبا و دلپذیر است. اما اگر هربار که این فصل فرا می رسد دچار خارش و اشک ریزش شوید و دیگران مرتباً از شما بپرسند که چرا چشمتان قرمز شده است احتمالاً بهار برایتان چندان خوشایند نخواهد بود. آلرژی های چشمی یکی از شایع ترین علت های مراجعه به چشم پزشک است بطور متوسط از هر 10 تا 15 نفر یک نفر در طول عمر خود دچار علائم حساسیت های چشمی می شود. علائم آلرژی چشمی در افراد مختلف متفاوت است و طیف وسیعی از علائم از سوزش و خارش خفیف تا علائم شدید و آزار دهنده و گاه خطرناک را در برمی گیرد. به علاوه، حساسیت های چشمی اغلب با سایر علائم آلرژی مثل تب یونجه (آبریزش از بینی) و حساسیت های پوستی (مثل درماتیت آتوپیک) همرا است. گرده گل ها و گیاهان، مو و کرک و پر حیوانات، داروها و لوازم آرایش نقش اساسی را در ایجاد آلرژی چشمی دارند. البته گاهی اوقات هم تحریک چشم ناشی از مواد محرک (مثل دود سیگار یا گرد و غبار) علائمی ایجاد می کند که با آلرژی چشمی اشتباه می شود.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد آلرژی چشمی صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان را جلب کند.

آلرژی چشمی چیست

همانطور که اعضای مختلف بدن ممکن است در اثر مواد آلرژی زا مانند گرد و خاک وگرده افشانی گلها واکنش نشان داده و به آنها حساسیت داشته باشند چشم نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد و این واکنش ها و بیماری های آلرژیک ممکن است چشم های انسان را نیز درگیر کنند. از علایم آلرژی چشمی می توان به تورم ، قرمزی، خارش چشم ها ،آبریزش بینی ،تاری دید ، ریختن اشک، سوزش ، تورم پلک ها و حساسیت چشم ها به نور اشاره کرد. البته این آلرژی یا حساسیت درچشم ها ممکن است همراه با آلرژی پوستی و بینی باشد ، در برخی از فصل ها شدت آلرژی در چشم ها نیز افزایش می باید مثلاٌدر فصل بهار شیوع آلرژی در چشم به مراتب بیشتر از سایر فصول است. میزان آلودگی هوا ، وارونگی هوا نیز در ایجاد آلرژی چشمی بسیار تاثیر گذارند.

شناخت آلرژی چشمی

آلرژی چشم موجب قرمزی و پف چشمانتان شده است؟ شما تنها نیستید. بسیاری از مردم دنیا آلرژی چشم یا التهاب ملتحمه آلرژیک دارند. کمپرس سرد پیش از بیرون رفتن، می‌تواند راه حل سریعی برای مشکلتان باشد اما برای رفع بلند مدت مشکل باید محرک‌ها را شناسایی کرده و علائم را درمان کنید.

آلرژی چشمی و قرمزی چشم ها

آلرژی چشم زمانی اتفاق میافتد که چشم‌ها در معرض مواد آلرژی‌زا مانند گرده یا شوره بدن حیوانات قرار می‌گیرند. سلول‌های چشم به نام ماست سلها، هیستامین و مواد شیمیایی دیگر آزاد می‌کنند که موجب التهاب می‌شود و نتیجه آن خارش، قرمزی و آبریزش چشم است.

درمان آلرژی چشمی

پرهیز از عامل حساسیت زا: در مواردیکه بتوان ماده مسؤول ایجاد آلرژی را شناسایی کرد، بهترین و مؤثرترین درمان پرهیز از تماس با این ماده است. پاکسازی و بهبود محیط زندگی: تمیز نگه داشتن خانه به منظور به حداقل رساندن گرد و غبار، پرهیز از نگه داری حیوانات خانگی، حفظ رطوبت مناسب در هوا و خنک کردن هوای منزل و استفاده از صافی های جذب کننده غبار می تواند به کنترل علائم آلرژی کمک کند. پرهیز از خاراندن چشم ها استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد باعث کم شدن تحریک چشم ها و احساس خارش می شود و معمولاً اثر تسکین دهنده دارد. استفاده از داروهای مناسب آلرژی درمانی: در موارد خاص ممکن است بتوان با روش هایی مثل تلقیح ماده آلرژی زا و افزایش تدریجی مقدار آن، واکنش دستگاه ایمنی بدن به یک ماده خاص را تغییر داد و مانع بروز علائم آلرژی در فرد مبتلا گردید. البته این روش پرهزینه و وقتگیر است و در بسیاری موارد امکان پذیر نمی باشد.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

علت آلرژی چشمی

چشم دریچه ای به جهان خارج است. وقتی چشم ها باز هستند ملتحمه در تماس مستقیم با مواد حساسیت زای موجود در هواست. ملتحمه که بافت پوششی مخاطی قسمت جلوی کره چشم و سطح داخلی پلک هاست یک سد دفاعی در برابر محیط خارج است. در ملتحمه تعداد زیادی رگ، سلول های ایمنی و مواد دفاعی وجود دارد که باعث حفاظت لایه های داخلی تر کره چشم در برابر عفونت ها و عوامل بیگانه می شود. به علاوه اشک چشم نیز دارای سلول ها و عوامل ایمنی می باشد که به دفاع در برابر عوامل خارجی کمک می کند بنابراین بسیاری از واکنش های دفاعی در جلوی کره چشم در سطح ملتحمه اتفاق می افتد. هرگاه کنترل طبیعی این واکنش های دفاعی به هم بخورد و یا واکنش های دفاعی به جای عوامل بیگانه در برابر عوامل خودی اتفاق بیافتد واکنش های حساسیتی ایجاد می شود. مهمترین عوامل ایجاد واکنش های حساسیتی ماده ای به نام “هیستامین” است که از گروهی از سلول های ایمنی به نام “ماست سل ها” می شود. هیستامین باعث ایجاد خارش می شود. به علاوه هیستامین موجب گشاد شدن رگ های موجود در ملتحمه می شود و همین امر باعث می شود که چشم قرمز به نظر برسد. البته به جز هیستامین مواد دیگری نیز می توانند در واکنش های آلرژیک دخیل باشند اما هیستامین مهمترین واسطه ایجاد علائم حساسیت است.وقتی که چشم ها در معرض مواد آلرژی زا مانندگرده گیاهان ، غبار، دود ، خاک ، مو و پشم حیوانات خانگی ( مانند سگ و گربه و طیور) و یا در اثر حساسیت به برخی از مواد آرایشی و قطره های دارویی قرار می گیرند سلول هایی بنام ماست سل (Mast cell ) ماده ای بنام هیستامین را تولید می کنند این هیستامین تولید شده در چشم باعث بروز حساسیت یا واکنش آلرژیک می شود.

راههای درمان آلرژی چشمی

۱-این یک قانون است ، پیشگیری بهتر از درمان است بهترین راه برای عدم ابتلا به آلرژی چشم ، عدم تماس با مواد حساسیت زا (آلرژن) می باشد. ۲-فرد مستعد آلرژی چشمی بیشتر در نظافت و بهداشت فردی دقت کند. ۳-از نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ ،گربه ، دام و طیور و پرندگان در منزل خود داری کنید زیرا منبعی خطرناک برای تولید مواد آلرژی زا هستند. ۴-در فصول بهار و زمستان بیشتر مراقب باشید و کمتر در مکان هایی که احتمال وجود مواد آلرژی زا در آنجا زیاد است قرار گیرد . ۵- سیستم تهویه هوای مطبوع خانه را راه اندازی کنید . ۶- نظافت منظم و مرتب منزل را به منظور جلوگیری از انباشته شدن گرد و غبار در دستور کار قرار دهید. ۷- در صورت عدم بهبودی با مراجعه به چشم پزشک ، حتماً از داروهای آنتی هیستامین و قطره های چشمی تجویز شده طبق دستور استفاده کنید . ۸-گاهی نیاز است جهت درمان به یک متخصص آلرژی مراجعه نمایید تا با تزریق مقداری آلرژی در بدن شما، ایمنی پایدار را ایجاد کنید.(ایمونوتراپی) ۹-چنانچه از لنزهای تماسی استفاده می کنید و دچار آلرژی چشمی شده اید بهتر است از لنز های تماسی روزانه استفاده کنید.(با تشخیص چشم پزشک)

درمان آلرژی چشمی با قطره اشک مصنوعی

قطره اشک مصنوعی گرچه اثر مستقیمی در درمان آلرژی ندارد، اما استفاده از آن باعث رقیق شدن مواد آلرژی زا تجمع یافته در چشم می شود، به علاوه تا حدی از چسبیدن مواد آلرژی زا به سطح ملتحمه جلوگیری می کند و عملکرد دفاعی لایه اشک را بهبود می بخشد. استفاده از این قطره ها به عنوان درمان کمکی بخصوص در افرادی که علاوه بر آلرژی زمینه خشکی چشم دارند گاه اثرات مفید شگفت آوری دارد.

مواد تشدید کننده های آلرژی چشمی

اگر از چشم خود در طبیعت محافظت نکنید، ممکن است به ورم ملتحمه آلرژیک فصلی دچار شوید. علف ها، درختان و گرده گیاهان بدترین مواد آلرژی زا برای چشم ها می باشند. هنگامی که گرده ها در هوا زیاد باشند، در خانه بمانید و درب های پنجره ها را ببندید و تهویه هوا را روشن کنید. اگر باید بیرون از خانه بروید، حتما عینک بزنید تا گرده ها به چشمان‌تان وارد نشوند.

آلرژی چشمی و مالیدن چشم

مالیدن چشمانی که خارش دارند اگر چه ممکن است وسوسه کننده باشد اما می‌تواند مشکل را تشدید کند. مالیدن چشم‌ها ممکن است موجب شود ماست سلها مواد شیمیایی بیشتری آزاد کنند که موجب می‌شود چشمهایتان بیشتر دچار خارش شود. به جای آن در صورتی که لنز دارید آن را در بیاورید، از آرایش چشم خودداری کنید و از کمپرس سرد بر روی چشم استفاده کنید. دستانتان را مرتب بشویید.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

افراد در معرض آلرژی چشمی

اصولاً واکنش های حساسیتی در افراد جوان (سن زیر 30 سال) شایع تر است. به علاوه احتمال بروز آلرژی در کسانی که سابقه حساسیت قبلی داشته اند و یا در خانواده آن ها بیماری های آلرژیک وجود دارد بیشتر است. به خصوص افرادی که آلرژی هایی از نوع تب یونجه (آبریزش از بینی حساسیتی) یا آلرژی پوستی (درماتیت آتوپیک) دارند بسیار مستعد ابتلا به حساسیت های چشمی هستند.

درمان آلرژی چشمی با قطره های آنتی هیستامین و دکونژستانت (ضد احتقان)

به هیچ وجه از قطره های آنتی هیستامین و دکنونژستانت نظیر قطره نفازولین + آنتازولین بیش از یکی دو هفته بصورت متوالی استفاده نکنید زیر مصرف طولانی مدت این قطره ها خود می تواند باعث تحریک و قرمزی چشم شود و حتی ممکن است در اثر عدم مصرف قطره چشم شدیداً قرمز شود. قطره های آنتی هیستامین اثر هیستامین در ملتحمه را خنثی می کنند و باعث کاهش خارش چشم ها می شوند، اما روی تورم و قرمزی اثر چندانی ندارند. قطره های آنتی هیستامین دو مزیت عمده نسبت به اشکال خوراکی آنتی هیستامین دارند: اولاً این قطره ها سریعتر از قرص و شربت اثر می کنند. ثانیاً مصرف دارو به صورت قطره کمتر از مصرف خوراکی باعث ایجاد خشکی چشم می شود. قطره های دکونژستانت قرمزی چشم را کم می کنند و در نتیجه ظاهر فرد بهبود پیدا می کند اما این قطره ها اثری روی خارش ندارند. این داروها باعث تنگ شدن رگ های ملتحمه می شوند و در نتیجه قرمزی چشم کم می شود. البته در صورت مصرف طولانی مدت خود این قطره ها می توانند باعث تحریک و قرمزی چشم شوند. بعلاوه پس از چند روز مصرف مداوم چشم اصطلاحاً به این قطره ها عادت می کند و قطره بی اثر می شود و حتی ممکن است در اثر عدم مصرف قطره چشم شدیداً قرمز شود. بنابراین به هیچ وجه نباید این قطره ها را بیش از یکی دو هفته بصورت متوالی استفاده کرد. مصرف قطره های دکونژستانت در افراد مبتلا به آب سیاه (گلوکوم) ممکن است خطرناک باشد. بنابراین این افراد هرگز نباید بصورت خودسرانه این قطره ها را مصرف کنند. در برخی از فراورده های دارویی مثل قطره نفازولین + آنتازولین ماده آنتی هیستامین و دکونژستانت با هم بکار رفته است. مصرف این قطره ها می تواند ظرف چند دقیقه قرمزی و خارش چشم را کنترل کند و معمولاً این اثر تا 4-3 ساعت قابل توجه است. بنابراین در درمان علائم حاد آلرژی می توان از این قطره ها استفاده کرد و مصرف کوتاه مدت آن ها معمولاً عارضه مهمی (به جزء سوزش چشم در موقع استفاده از قطره) ندارد. اما همانطور که گفته شد مصرف دراز مدت آن ها چندان مفید نیست و ممکن است باعث بروز عوارضی شود.

آلرژی چشمی در حیوانات

پوست حیوانات، گردوغبار و کپک های قارچی می توانند باعث آلرژی شود. بهتر است حیوانات را در داخل خانه نگه ندارید. سعی کنید کمتر با حیوانات در تماس باشید. وقتی به حیوانات دست می زنید، فورا دستان خود را بشویید و لباس خود را عوض کنید.

قطره آلرژی چشمی

جایگزین‌های اشک، مواد آلرژی زا را از چشم شسته و خارج می‌کنند و چشم را مرطوب نگه می‌دارند. قطره‌های ضد احتقان (دکونژستانت) رگهای خونی چشم را منقبض می‌کنند که این کار قرمزی چشم را کاهش میدهد، اما استفاده بلند مدت از این قطره‌ها ممکن است علائم را بدتر کند. هر دو نوع قطره چشمی به صورت بدون نسخه در دسترس هستند. در برخی از بیماری‌ها افراد نباید از انواع مشخصی از قطره‌های چشمی استفاده کنند بنابراین با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

داروهای خوراکی آلرژی چشمی

آنتی هیستامین‌ها و ضد احتقان‌های خوراکی ممکن است به کنترل علائم آلرژی چشم کمک کند. با این حال آنتی هیستامین‌های خوراکی ممکن است بعدها موجب خشکی چشم شوند و ممکن است خواب آلودگی ایجاد کنند. برخی از انواع ضد احتقان‌های بدون نسخه عوارضی مانند خواب آلودگی یا تحریک پذیری دارند. در برخی از بیماری‌های مشخص افراد مبتلا نباید برخی از انواع داروهای خوراکی آلرژی را مصرف کنند بنابراین با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

علامت های آلرژی چشمی

همانطور که گفته شد واسطه اصلی ایجاد علائم آلرژی هیستامین است. ترشح هیستامین در ملتحمه باعث بروز خارش، سوزش و اشک ریزش می شود. همچنین هیستامین با گشاد کردن رگ ها باعث می شود که چشم قرمز و پرخون به نظر برسد. به علاوه این ماده موجب می شود که مقداری مایع از رگ ها به داخل بافت ملتحمه و پلک نشست کند در این حالت تورم پلک ایجاد می شود. ممکن است پلک ها آن قدر متورم شوند که فرد حتی نتواند چشم هایش را باز کند. تجمع مایع در ملتحمه باعث می شود که ملتحمه ظاهر آبی پیدا کند، به علاوه گاهی اوقات تجمع مایع در ملتحمه آن قدر زیاد است که ملتحمه از سطح چشم فاصله می گیرد و از داخل شکاف پلکی بیرون می زند و شبیه یک کهیر یا تاول بزرگی می شود. گاهی اوقات به خصوص وقتی قرنیه نیز درگیر حساسیت شده باشد حساسیت به نور ایجاد می شود. آلرژی چشمی معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند، اما گاهی علائم حساسیت فقط در یک چشم بروز می کند، به خصوص وقتی که یک ذره حساسیت زا وارد چشم شود و فرد چشم مبتلا را بخاراند ممکن است شدت علائم در این چشم خیلی بیشتر از چشم مقابل باشد.

علائم کلی آلرژی چشمی

– قرمزی چشم یا پلک داخلی چشم – خارش چشم – اشک ریزش – تاری دید – احساس سوزش چشم – ورم پلک – حساسیت به نور آلرژی چشم می تواند به تنهایی و یا با آلرژی بینی و آلرژی پوست همراه باشد.

درمان آلرژی چشمی با قطره های پایدار کننده ماست سل ها

همانطور که گفته شد واسطه اصلی ایجاد آلرژی ماده ای به نام “هیستامین” است که از گروهی از سلول های ایمنی به نام “ماست سل ها” آزاد می شود. داروهای پایدار کننده ماست سل ها مانع آزاد شدن هیستامین از ماست سل ها می شود و در نتیجه از بروز واکنش های آلرژیک جلوگیری می کند. این داروها در تمام انواع حساسیت مؤثر است در افراد مبتلا به حساسیت فصلی و کراتوکنژنکتیویت بهاره می توان از یکی دو هفته پیش از شروع فصل حساسیت این قطره ها را استفاده کرد تا از بروز علائم حساسیت جلوگیری شود. از آنجا که این داروها نسبتاً بدون عارضه هستند می توان مصرف آن ها را برای یک دوره طولانی (مثلاً چند ماه) ادامه داد بدون اینکه مشکل خاصی ایجاد شود. البته باید توجه داشت که شروع اثر این داروها نسبتاً کند است و برای آغاز بهبودی با مصرف این داروها معمولاً چند روز زمان لازم است. از داروهای این گروه می توان به کرومولین سدیم اشاره کرد. البته در حال حاضر داروهای قوی تر و مؤثرتری نیز از این دسته در دسترس است.

آلرژی چشمی و بستن پنجره خانه

به گزارش شفا آنلاین،کی‌پور متخصص اتومتریست گفت: آلرژی یا حساسیت چشمی از شایع‌ترین التهاباتی است که در اثر واکنش سیستم ایمنی نسبت به محرک‌های حساسیت‌زا بروز می‌یابد، البته آلرژی فصلی از نوع دائمی شایع‌تر است. عموما علائمی نظیر خارش، سوزش، قرمزی، تورم پلک‌ها، ترشحات آبکی و شفاف تظاهر می‌یابد و هم چنین ممکن است در مواردی با عطسه یا آبریزش بینی توام باشد. کی‌پور اذعان کرد: ذرات موجود در گرد و غبار، گرده‌های گل و گیاهان و درختان می‌توانند از عوامل حساسیت محسوب شوند. محرک‌هایی نظیر دود سیگار یا استعمال برخی از عطرها و خوشبو کننده‌ها ممکن است به بروز آلرژی چشمی منجر شوند. علاوه بر این‌ها استفاده طولانی مدت و نادرست از لنزهای تماسی، به بروز آلرژ می‌انجامد برخی لوازم آرایشی و قطره‌های چشمی که حاوی مواد نگهدارنده می‌باشند نیز در ایجاد آلرژی نقش دارند. کی پور عنوان کرد: معمولا برای درمان آلرژی‌های چشمی از آنتی هیستامین‌های خوراکی و قطره‌های چشمی یا اشک مصنوعی استفاده می‌شود هم چنین در موارد حساسیت شدید به تعیین نوع ماده آلرژی‌زا نیز مبادرت می‌شود. وی خاطر نشان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به آلرژی چشمی باید تا حد امکان از مواجه با عوامل و محرک‌های حساسیت‌زا پرهیز شود. بسته نگه‌داشتن پنجره‌های منزل یا اتوموبیل و استفاده از تهویه هوا در این محیط‌ها موثر می‌باشد. شایان ذکر است، رعایت بهداشت فردی و شست و شوی مکرر دست‌ها در صورت تماس با حیوانات خانگی و اجتناب از هر گونه مالش چشم‌ها برای پیشگیری از آلرژی چشمی توصیه می شود. محدود نگه داشتن میزان رطوبت در محیط منزل و محل کار (بین 30 تا 50 درصد) و رعایت نظافت حمام و آشپزخانه برای دوری از محرک‌های قارچی و انگلی الزامی است.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

انواع بیماری های آلرژی چشمی

ورم ملتحمه آلرژیک (Allergic Conjunctivitis)

ورم ملتحمه همراه با درماتیت آتوپیک (Atopic Dermatitis)

کراتوکنژنکتیویت بهاره (Vernal Keratoconjunctivitis)

حساسین ناشی از لنز تماسی (کنتاکت لنز)

حساسیت های پلک

درمان آلرژی چشمی با قطره های ضد التهاب غیر استروئیدی

این قطره ها با اثر ضد التهابی خود باعث کاهش علائم آلرژی بویژه خارش می شوند. اما مصرف دراز مدت آن ها می تواند سوزش و خارش چشم را بدتر کند. از این دسته دارویی می توان به قطره ولتازن (دیکلوفناک) اشاره کرد.

درمان آلرژی چشمی با قطره های ضد التهاب استروئیدی

این قطره ها مثل بتامتازون، پرونیزولون و دگزامتازون در درمان حساسیت های چشمی بسیار مؤثرند، اما به علت عوارض جلدی بالقوه مصرف آن ها محدود به آلرژی های شدیدی است که با درمان های معمولی بهبود پیدا نکند. به علت احتمال بروز عوارض جلدی مثل آب مروارید (کاتاراکت) و گلوکوم (آب سیاه) مصرف این داروها بایدحتماً با تجویز چشم پزشک و برای مدت کوتاه انجام گیرد.

درمان آلرژی چشمی با آنتی هیستامین های خوراکی

مصرف آنتی هیستامین خوراکی معمولاً در درمان آلرژی چشمی چندان مؤثر نیست، اما در مورادی که آبریزش از بینی یا حساسیت پوستی (بویژه درماتیت آتوپیک) به همراه حساسیت چشمی وجود دارد مصرف آنتی هیستامین خوراکی می تواند به کنترل این علائم کمک کند.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

ورم ملتحمه آلرژیک  (Allergic Conjunctivitis)

مالیدن چشمی که می خارد یک واکنش طبیعی است اما مالیدن چشم ها باعث آزاد شدن مقادیر بیشتر هیستامین و سایر واسطه های آلرژی می شود و در نتیجه موجب بدتر شدن علائم حساسیت می گردد. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد چشم ها را نمالید. ورم ملتحمه یا کنژتکتیوبت شایع ترین شکل حساسیت چشمی است. این بیماری اغلب در اثر حساسیت به گرده گل ها و گیاهان ایجاد می شود، به همین علت در فصل بهار شایع تر است؛ اما در افرادی که به گرد و خاک خانگی، کپک ها، مو و پر حیوانات یا مواد شیمیایی یا داروهای خاص حساسیت دارند ممکن است علائم حساسیت در هر فصلی از سال ایجاد شود. کنژنکتیوبت آلرژیک فصلی اغلب با آبریزش از بینی همراه است. علائم مهم کنژتکتیویت آلرژیک عبارتند از: خارش و سوزش و قرمزی چشم ها، اشک ریزش و ترشحات آبکی و تورم پلک و ملتحمه. از آنجا که اکثر علائم حاد بیماری ناشی از آزاد شدن هیستامین در بافت ملتحمه است، درمان انتخابی این علائم استفاده از قطره های چشمی آنتی هیستامین است جهت پیشگیری از بروز این علائم می توان از قطره های پایدار کننده ماست سل ها استفاده کرد (در مورد این داروها در زیر توضیح خواهیم داد). همچنین در موارد حساسیت خیلی شدید می توان با نظر چشم پزشک از قطره های استروئیدی برای مدت کوتاهی استفاده کرد. شربت ها و قرص های آنتی هیستامین معمولاً روی علائم چشمی بیمار چندان مؤثر نیستند اما برای کنترل آب ریزش از بینی و علائم پوستی حساسیت بکار می روند. مالیدن چشمی که می خارد یک واکنش طبیعی است اما مالیدن چشم ها باعث آزاد شدن مقادیر بیشتر هیستامین و سایر واسطه های آلرژی می شود و در نتیجه موجب بدتر شدن علائم حساسیت می گردد. پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد چشم ها را نمالید.

حساسیت ناشی از لنز تماسی (کنتاکت لنز)

هر جسم خارجی که بصورت مزمن با ملتحمه و سطح داخلی پلک در تماس باشد می تواند باعث بروز حساسیت شود. در مورد لنز تماسی خود لنز، رسوبات پروتئینی ایجاد شده بر روی لنز و محلول های تمیز کننده لنز (بخصوص مواد نگهدارنده موجود در محلول) می تواند موجب ایجاد حساسیت شود. خوابیدن با لنز تماسی احتمال ایجاد حساسیت را شدیداً افزایش می دهد. حساسیت به لنز تماسی معمولاً بصورت قرمزی و خارش چشم و ایجاد ترشحات فراوان و غلیظ بروز می کند. بعلاوه معمولاً در سطح خلفی پشت پلک فوقانی حالت پشته پشته ایجاد می شود (این پشته ها در حقیقت برجستگی های طبیعی ملتحمه هستند که پاپیلا نام دارند و در اثر حساسیت بصورت غیر طبیعی بزرگ و برجسته می شوند) مؤثرترین درمان این نوع حساسیت توقف استفاده از لنز تماسی است. معمولاً قرمزی و خارش چشم چند روز تا چند هفته پس از توقف استفاده از لنز بهبود می یابد اما برطرف شدن برجستگی های پشت پلک (پاپیلاها) ممکن است چندین ماه طول بکشد. در صورتی که نتوان از عینک یا روش های دیگر برای اصلاح دید استفاده کرد و فرد ناچار به استفاده از لنز باشد تغییر نوع لنز، تمیز کردن مکرر لنز و شستشوی کامل رسوبات پروتئینی و سپس آب کشی دقیق با آب مقطر و یا استفاده از لنزهایی که به صورت روزانه تعویض می شوند ممکن است به بهبود این عارضه کمک کند. به علاوه ممکن است لازم باشد قطره های چشمی پایدار کننده ماست سل ها تا چند ماه در این افراد مصرف شود. (در موقع استفاده از قطره باید لنز تماسی را از چشم خارج کرد)

آلرژی چشم و کپک های قارچی

همیشه حمام، آشپزخانه، دستشویی و زیرزمین را تمیز و خشک نگه دارید، زیرا کپک ها در محیط گرم و مرطوب سریع تر رشد می کنند؛ مثلا بعد از بیرون آمدن از حمام، درب آن را باز بگذارید تا حمام خشک شود. بعد از شستن لباس ها در ماشین لباسشویی، درب آن را باز بگذارید تا داخل آن خشک شود. اگر بتوانید ذرات موجود در هوا را از بین ببرید، از آلرژی های چشمی نیز در امان خواهید بود.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

ورم ملتحمه همراه با درماتیت آتوپیک (Atopic Dermatitis)

درماتیت آتوپیک نوعی حساسیت شدید پوستی است که با خارش شدید همراه است و اغلب در بچه ها و نوجوانان تظاهر می کند. علائم چشمی این بیماری معمولاً نوجوانان و جوانان به خصوص پسرها را درگیر می کند. علامت چشمی اصلی این بیماری خارش شدید و قرمزی پلک هاست. چشم ها ترشحات فراوان دارند و پلک ها حالت پوسته پوسته و دلمه بسته پیدا می کنند. پلک ها ضخیم و سفت می شوند گاهی حساسیت به نور ایجاد می شود. این بیماری در صورت درمان نامناسب به علت خارش مزمن و خراش مکرر سطح قرنیه توسط سطح ناهموار پلک ها، باعث ایجاد لک قرنیه و تاری دید می گردد. گاهی اوقات مصرف برخی مواد غذایی حساسیت زا مثل تخم مرغ، آجیل، توت فرنگی، گوجه فرنگی، بادنجان، ادویه ها، شیر و ماهی ممکن است باعث بدتر شدن علائم پوستی و چشمی درماتیت آتوپیک شود. در این حالت حذف این مواد از رژیم غذایی به کنترل بیماری کمک می کند. به علاوه مواد حساسیت زای موجود در هوا مثل گرد و خاک خانگی، کپک ها، مو و پرز حیوانات نیز می تواند باعث شدیدتر شدن علائم در افراد مبتلا شود. پایه اصلی درمان این بیماری استفاده از آنتی هیستامین های خوراکی قوی است برای کنترل خارش است. استفاده از قطره های آنتی هیستامین، قطره های پایدار کننده ماست سل ها و در موارد شدید دوره های کوتاه مدت قطره های استروئیدی می تواند به کنترل علائم چشمی کمک کند. گاهی اوقات یک عفونت میکروبی پلک ها در زمینه درماتیت آتوپیک ایجاد می شود که باعث بدتر شدن خارش و سایر علائم چشمی می شود. در این حالت درمان عفونت با استفاده از قطره ها و پمادهای آنتی بیوتیک و شستشوی مکرر پلک ها می تواند به رفع عفونت و بهتر شدن علائم کمک کند. علائم چشمی درماتیت آتوپیک ممکن است فرد را سال ها درگیر کند. به علاوه در افراد مبتلا به این بیماری احتمال ایجاد آب مروارید (کاتاراکت) و لک قرنیه بیشتر از افراد عادی است به همین دلایل این افراد باید مرتباً تحت نظر چشم پزشک باشند.

حساسیت های پلک

حساسیت های پلک اغلب نوعی واکنش حساسیتی ویروس است که در اثر برخورد مستقیم با یک ماده آلرژی زای خاص ایجاد می شود. این عارضه معمولاً در اثر تماس با مواد شوینده یا مواد آرایشی اتفاق می افتد و به همین دلیل در خانم ها شایع تر است. (لاک ناخن در صورت مالیدن دست ها به چشم می تواند این عارضه را ایجاد کند). علائم این نوع حساسیت معمولاً 24 تا 48 ساعت پس از برخورد با ماده آلرژی زا اتفاق می افتد. معمولاً پلک ها دچار خارش شدید و قرمزی می شود، ممکن است جوش های ریز آبکی روی پلک ها ایجاد شود گاهی ملتحمه نیز قرمز می شود. درصورتی که فرد بطور مکرر با ماده آلرژی زا در تماس باشد پوست پلک ها ضخیم شده حالت چرمی پیدا می کند و پلک کلفت می شود. بهترین درمان این عارضه شناسایی ماده مولد حساسیت و پرهیز از آن است. در موارد حاد شدید استفاده از یک پماد چشمی استروئیدی ملایم برای مدت چند روز می تواند به کنترل علائم کمک کند. درصورتیکه عفونت میکروبی به ضایعه حساسیتی پلک اضافه شود لازم است عفونت با داروهای آنتی بیوتیکی درمان شود.

درمان آلرژی چشمی با امپول

آمپول آلرژی، به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا از موادی که موجب آلرژی می شوند، استفاده کند. این آمپول ها معمولا برای موارد شدید آلرژی به کار برده می شود. درمان می تواند ماه ها طول بکشد و شما ممکن است نیاز به دارو نیز داشته باشید.

آلرژی چشمی ،آلرژی چشمی چیست،آلرژی چشمی کودکان،آلرژی چشمی و تاری دید

کراتوکنژنکتیویت بهاره (Vernal Keratoconjunctivitis)

کراتوکنژنکتیویت (التهاب ملتحمه و قرنیه) بهاره بیماری ناشایعی است که اغلب در مناطق روستایی گرمسیر و در نوجوانان، به خصوص پسرها اتفاق می افتد و قبل از 20 سالگی به تدریج بهبود می یابد. بیماری معمولاً از اواسط بهار که هوا رو به گرمی می رود شروع می شود و پس از 3-2 ماه کم کم برطرف می شود و در سال بعد مجدداً عود می کند. در این بیماری چشم ها خارش شدید پیدا می کند و پلک ها متورم و سنگین می شوند (گاهی به همین علت فرد ظاهر خواب آلوده پیدا می کند). ممکن است حساسیت به نور ایجاد گردد. معمولاً ترشحات شیری رنگ چسبناک در گوشه چشم ها جمع می شود. در پشت پلک بالایی ظاهر سنگ فرشی ایجاد می شود (این منظره در معاینه، با میکروسکوپ چشم پزشکی به راحتی با برگرداندن پلک قابل مشاهده است) همچنین به علت تجمع سلول های التهابی در ملتحمه ممکن است لکه های سفیدرنگی در ملتحمه و دور قرنیه دیده شود. گاهی اوقات در این بیماران بافت ملتحمه در اطراف قرنیه حالت برجسته و پشته پشته یدا می کند. کراتوکنژنکتیویت ها بهاره می تواند به علت خارش مکرر باعث ایجاد خراش و لک قرنیه شود. مؤثرترین درمان این بیماری استفاده از قطره های استروئید چشمی (برای مدت کوتاه و زیر نظر چشم پزشک) است. می توان برای کمک به کنترل بیماری و جلوگیری از عود آن از قطره های پایدار کننده ماست سل ها و قطره های آنتی هیستامین موضعی نیز استفاده کرد. استفاده از عینک های آفتابی با شیشه بزرگ و دسته های ضخیم (که از ورود گرد و خاک به چشم جلوگیری می کند) می تواند به کنترل بیماری کمک کند. همچنین استفاده از کمپرس آب سرد و خنک کردن محل زندگی می تواند تا حدی علائم را تسکین بخشد.

بیماریهایی که با آلرژی چشمی اشتباه گرفته می شوند

بطور کلی در مواردی که علائم آلرژی شدیدتر از معمول است یا علائم به اقدامات معمول برطرف نمی شود لازم است حتماً معاینه چشم پزشکی انجام شود چون برخی از بیماری های جدی چشمی می تواند در ابتدا تظاهراتی مشابه آلرژی داشته باشد. بسیاری از بیماری های چشمی می توانند با آلرژی اشتباه شوند. شایعترین این بیماری ها عبارتند از: خشکی چشم: معمولاً باعث ایجاد سوزش چشم ها و احساس وجود شن ریزه در چشم می شود. در این بیماری خارش چشم کمتر از بیماری های آلرژیک است. بعلاوه خشکی چشم معمولاً افراد مسن را مبتلا می کند در حالیکه آلرژی در افراد جوانتر اتفاق می افتد. یک نکته مهم آن است که داروهای آنتی هیستامین که برای کنترل علائم آلرژی مصرف می شوند می توانند خشکی چشم را بدتر کنند. انسداد مجرای اشکی: در این بیماری نیز به علت بسته شدن مجرای اشکی چشم ها دچار اشکریزش می شود اما بر خلاف بیماری های آلرژیک در این حالت معمولاً خارش وجود ندارد. این بیماری نیز در افراد مسن تر شایع تر است. ورم ملتحمه عفونی: ورم ملتحمه عفونی ناشی از بیماری ها و ویروس ها می تواند علائمی شبیه آلرژی چشمی ایجاد کند. تشخیص ورم ملتحمه عفونی از آلرژی چشمی مهم است چون ورم ملتحمه عفونی بخصوص نوع ویروسی آن، شدیداً واگیردار است و می تواند اطرافیان را مبتلا کند. بطور کلی در مواردیکه علائم آلرژی شدیدتر از معمول است یا علائم به اقدامات معمول برطرف نمی شود لازم است حتماً معاینه چشم پزشکی انجام شود چون برخی از بیماری های جدی چشمی می تواند در ابتدا تظاهراتی مشابه آلرژی داشته باشد.

خلاصه ای در مورد آلرژی چشمی

به یاد داشته باشید که آلرژی یک زمینه مزمن است و ممکن است مکرراً عود کند. آلرژی ها آزار دهنده اند اما اغلب خطرناک نیستند. در موراد آلرژی های شدید چشمی و یا آلرژی های طول کشیده حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید. درمان آلرژی های حاد با استفاده از قطره های آنتی هیستامین- دکونژستانت چشمی در یک دوره کوتاه به بهبود علائم کمک می کند. در آلرژی های مزمن بهترین دارو برای استفاده دراز مدت قطره های پایدار کننده ماست سل ها است. قطره های استروئیدی حتماً باید برای مدت یک دوره کوتاه و تحت نظر چشم پزشک مصرف شوند. از مصرف خودسرانه این داروها (بتامتازون- دگزامتازون- پرونیزولون) جداً پرهیز کنید. قطره های خنک معمولاً خارش چشم را بیشتر تسکین می دهند. قطره های چشمی را در یخچال نگهداری کنید.

پیشگیری از آلرژی چشمی

در آلرژی چشمی هر گونه پیشگیری ارزشمندتر از درمانمی باشد.اگر شما بتوانید عوامل خاص ایجاد کننده ی این آلرژی را شناسایی و از آن ها اجتناب کنید علائم این آلرژی به طور چشمگیری بهبود می بتند..نکاتی زیر را در خانه رعایت کنید: از فیلترهای هوا در آشپزخانه و تهویه ی مطبوع خانه ی خود استفاده کنید. همچنین، مطمئن شوید که فیلترهای آن ها را به طور منظم تغییر می دهید. اجتناب از شوره و موی حیوانات خانگی و دیگر مواد محرک از بالش، ملافه، پارچه، و دیگر وسایلی که ایجاد گرد و غبار می کنند؛ دوری نمایید.. استفاده از لحاف و تشک و بالش نفوذ ناپذیر که نتوانند مواد حساسیت زا را در خود جای دهند. تمیز نگاه داشتن محیط منزل و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار جلوگیری از نشت آب، که سبب ایجاد کپک می شود. استفاده از موانع و فیلتر( مخصوصا فیلترهای هوا ) کاهش میزان مواد حساسیت زا در فضای باز خارج از منزل، با بسته نگه داشتن پنجره ها و درهای منزل میسر می شود.

بیشتر بخوانید : التهاب زیر چشم ♥ جراحی چشم ♥ درد حدقه چشم ♥ سرطان چشمعفونت چشم

آخرین بروز رسانی در : سه شنبه 19 تیر 1397
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.