کشف راز جوراب بنفش دریایی

کشف راز جوراب بنفش دریایی

کشف راز جوراب بنفش دریایی

به گزارش بی اس ام اس یک موجود دریایی؛ که در نگاه اول به نظر یک جوراب کهنه بنفش به نظر می‌آید اما این موجود عجیب در اعماق دریا شصت سال است که رازش دانشمندان را مشغول به خود کرده است وXenoturbella (جنبنده عجیب) نام دارد. این موجود به قدری غیرعادی است که در تمام این سال‌ها دانشمندان را حیرت زده کرده و همیشه این سوال مطرح بوده که به کدام رده جانوری تعلق دارد.

پیش از این، این موجود را از شاخه نرم‌تنان دانسته بودند. ولی در آن بررسی به اشتباه فرمول ژنتیکی خوراک این موجود به جای خودش بررسی شده بود.
کشف چهار گونه جدید این جنبنده عجیب در اقیانوس آرام شرقی دانشمندان را به این نتیجه رسانده که این موجود از اولین گونه‌های حیات است و به آن لقب «جوراب بنفش داده‌اند.»

این جنبنده عجیب در سال ۱۹۱۵ شناخته شد و اولین توصیف علمی آن در سال ۱۹۴۹ انجام گرفت.
این موجود عجیب، مغز، چشم، دستگاه گوارش کامل، سیستم ترشحی و غده جنسی ندارد و تنها سوراخی دارد که غذا از آن وارد و مواد دفعی از آن خارج می‌شود.

آنها دهان بسیار کوچکی دارند، اما دندان و خرطومچه مکنده ندارند که بتوانند دو کفه‌ای‌ها را نصف کنند.
دانشمندان با استفاده از یک وسیله از راه دور توانستند برای اولین بار از این موجود در زیستگاه طبیعی‌اش فیلم‌برداری کنند و بررسی ژنتیکی دقیق‌تری روی آن انجام دهند.
از چهار گونه جدید، سه گونه بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر طول دارند در عمقی بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر زندگی می‌کردند. گونه چهارم که کوچکتر بود، ۲.۵ سانتی متر طول داشت در نزدیکی لاشه یک نهنگ در عمق ۶۳۱ متری پیدا شد و تمام آنها در خلیج کالیفرنیا و خلیج مونتری(کالیفرنیا) شناسایی شدند.

منبع:

خبرآنلاین

راز جوراب بنفش

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.