بهترین مرکز مراقبت و کوک پیانو آکوستیک و مراحل انجام کار

بهترین مرکز مراقبت و کوک پیانو آکوستیک و مراحل انجام کار

امروزه نگهداری درست و اصولی، و سرویس مرتب پیانو امری ضروری و غیر قابل اجتناب برای نوازندگان این ساز محبوب است، که علاوه بر سلامت و افزایش طول عمر پیانو، موجب حفظ …

مشخصات، قیمت و خرید انواع گاوصندوق آسانسوری

مشخصات، قیمت و خرید انواع گاوصندوق آسانسوری

مشخصات، قیمت و خرید انواع گاوصندوق آسانسوری از پرکاربردترین نوع گاوصندوق در موزه ها و طلافروشی ها می توان به گاوصندوق آسانسوری اشاره کرد. گاوصندوق آسانسوری یا ویترینی مشابه با ویترین مغازه …

⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز | قانون مهریه 1403

⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز | قانون مهریه 1403

⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز | قانون مهریه 1403 براساس ماده قانون 1052 و همچنین شریعت اسلام، مهریه حق قطعی زن است که به واسطه برقراری عقد نکاح به او تعلق …

تابلو برق صنعتی

با ورود به بازار تابلو برق ها دچار سردرگمی می شوید و اینکه خرید کدام مدل و برند می تواند انتظارات شما را از این محصول برآورده سازد. پیشنهاد می کنیم با مقاله “آشنایی با قطعات تابلو برق صنعتی” همراه باشید تا به اطلاعاتی مفید و کاربردی در این زمینه دست پیدا کنید.

تابلو برق صنعتی چیست؟

به محفظه ای که اغلب از جنس فلز است و داخل آن یک سری تجهیزات و قطعات مربوط به کنترل برق قرار دارد، تابلو برق صنعتی اطلاق می شود.تابلوهای برق صنعتی علاوه بر کارکرد و عملکردی که برای آن تعریف شده است، از افراد در مقابل برق گرفتگی هم محافظت می کند.

انواع تابلو برق صنعتی

تابلو برق های صنعتی متناسب با نوع کارکرد به انواع تابلو برق توکار، روکار، تابلو استیل، ریتال، تابلو برق سلول و پیانویی دسته بندی می شوند.

تابلو برق صنعتی از نظر ولتاژ به تابلو برق ولتاژ پایین یا LV، تابلو برق ولتاژ متوسط یا MV و تابلو برق ولتاژ قوی یا HV تقسیم می شود.

آشنایی با قطعات تابلو برق صنعتی

قطعات تابلو برق صنعتی

در ایستگاه های مبدل، ایستگاه های توزیع، کارخانه های صنعتی و پالایشگاه ها نیز از تابلو برق استفاده می شود.

1.کنتاکتور

این قطعه در تابلو برق صنعتی وظیفه قطع و وصل نمودن جریان به الکتروموتور را بر عهده دارد.

2.فیوز

فیوز به عنوان یکی از مهم ترین قطعات تابلو برق صنعتی اقدام به قطع جریان مدار در صورتی که جریان بیش از حد باشد، می نماید. با افزایش بیش از حد جریان، فیوز می سوزد و ارتباط الکتریکی قطع می شود تا سایر تجهیزات الکتریکی دچار آسیب نشوند.

3.پوش پاتن یا شستی فرمان

پوش باتن به عنوان یک مکانیزم سوئیچ الکتریکی بسیار ساده اقدام به کنترل برخی از جنبه های یک ماشین یا یک فرآیند می نماید. شستی فرمان امکان قطع و وصل کردن جریان برق به صورت دستی را فراهم نموده است.

4.کلید نشتی جریان یا RCO

از کلید RCO به عنوان کلید محافظ جان نام برده می شود چون زمانی که جریان نشتی وجود داشته باشد این کلید مدار را قطع می نماید و از افراد در مقابل خطرات الکتریسیته و آتش سوزی محافظت می کند.

5.چراغ سیگنال

وضعیت خاموش یا روشن بودن قسمت های مختلف تابلو برق به وسیله چراغ های سیگنال به نمایش در می آید.

6.کلید مینیاتوری MCB

کلید مینیاتوری در مواقع غیرطبیعی به صورت خودکار جریان غیرمجاز را در مدار قطع می کند، حساسیت این کلید از فیوز بسیار بیشتر است و هنگام قطع جریان نمی سوزد به طوری که می توان آن را به مدار بازگرداند.

وظایف کلید مینیاتوری شامل کلید زنی، حفاظت اضافه جریان، حفاظت اتصال کوتاه و جرقه گیر می باشد.

7.بی متال

قطعه ای همچون بی متال نقش حفاظتی موتور سه فاز در برابر اضافه بار در کاربردهایی با ولتاژ پایین را بر عهده دارد. بی متال توان عبوری برای موتور را قطع نموده و باعث حفظ موتور از آسیب ناشی از گرمای بیش از حد و اتلاف انرژی می شود.

در برخی از فروشگاه های اینترنتی همچون ایمالز، قطعه بی متال متناسب با برند، مدل و رنج تنظیم از قیمت چهارصد هزار تومان شروع و تا ده میلیون می رسد.

8.چراغ هشدار

چراغ های هشدار بر روی خط تولید و ماشین آلات نصب می گردند تا در صورت مشکل در عملکرد دستگاه ها، چراغ هشدار اعلام خطر نماید.

9.کلید حرارتی MPCB

کلید حرارتی نقش حفاظت از موتور الکتریکی را در برابر اضافه بار و خطا بر عهده دارد. این کلید جهت محافظت از موتورها در زمان راه اندازی و همچنین جهت خاموش و روشن کردن موتور، در مقابل اتصال کوتاه و اضافه بار کاربرد دارد.

10.کلید کامپکت MCCB

کلید کامپکت به عنوان یک دستگاه محافظ الکتریکی برای طیف گسترده ای از ولتاژ در تابلو برق مورد استفاده قرار می گیرد. کلید کامپکت از کلید مینیاتوری بزرگ تر است و می تواند جریان نامی تا 2500 آمپر داشته باشد که قابل تنظیم است.

قیمت تجهیزات تابلو برق صنعتی

از جمله موارد اثر گذار بر روی قیمت تابلو برق می توانیم به نوع طراحی، استانداردهای به کار رفته در تابلو برق، کیفیت سیم کشی، برند تولید کننده، مدل تابلو برق، اندازه و ابعاد، کیفیت ولتاژ طراحی شده، نحوه نصب و جنس دستگاه اشاره کنیم.

البته برای اینکه قیمت واقعی یک تابلو برق صنعتی را برآورد کنید باید به مواردی همچون جنس، حجم و مساحت محفظه توجه نمایید.

قیمت تجهیزات تابلو برق صنعتی نیز با توجه به نوع برند، کیفیت و ولتاژ متغییر است و هر کدام از قطعات دارای قیمت های متفاوتی هستند که در قیمت نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

یکی از فاکتورهایی که می تواند تضمین کننده خرید تابلو برق باکیفیت باشد انتخاب یک شرکت مناسب جهت سفارش و خرید تابلو برق است.

کلام آخر

توصیه می کنیم در هنگام خرید تابلو برق صنعتی علاوه بر قیمت تجهیزات تابلو برق صنعتی به سایر معیارها توجه نمایید.

تابلو برق صنعتی باید در مقابل نوسانات جریان و ولتاژ دارای مقاومت بالایی باشد در غیر اینصورت لوازم الکتریکی که با تابلو برق کنترل می شوند، دچار آسیب می شوند. همچنین ایجاد خطاهای سیستمی زیاد، اندازه گرفتن غلط ولتاژ و ایجاد آتش سوزی در دستگاه از جمله مواردی هستند که در صورت خرید تابلو برق بی کیفیت با آن ها روبه رو خواهید شد.

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 19 دی 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.