عواقب عدم پرداخت نفقه زن

عواقب عدم پرداخت نفقه زن

عواقب عدم پرداخت نفقه زن به گزارش عصر ایران: نفقه یکی از حق و حقوق اصلی زوجه است که مرد موظف به پرداخت آن می باشد و عدم پرداخت آن با عواقب و مشکلاتی …

3 علامت بیش فعالی کودک شما

3 علامت بیش فعالی کودک شما

3 علامت بیش فعالی کودک شما اختلال بیش فعالی را اگر بخواهیم به صورت ساده و روان توضیح دهیم، می توانیم آن را نوعی اختلال تکاملی در سیستم عصبی و رفتارها بدانیم. …

برای خرید میکروفن بیسیم چه نکاتی مهم است ؟

برای خرید میکروفن بیسیم چه نکاتی مهم است ؟

برای خرید میکروفن بیسیم چه نکاتی مهم است ؟ در این مطلب به این موضوع می پردازیم که برای تهیه یک میکروفن بیسیم به چه نکاتی باید حین خرید توجه نمایید، تا …

چگونه سوله ارزان قیمت بسازیم ؟

سوله یکی از سازه های فلزی شناخته شده در کل جهان است که به کمک آن میتوان ساختمان های بسیار بزرگ را با حداقل ستون و همچنین حداقل اسکلت و بار سازه ، اجرا کرد . شاید در گذشته سوله ها در سازه هایی چوبی نمایان می شدند اما امروزه میتوان به روش های مهندسی نوین ، سوله هایی را ساخت که ارتفاع آنها چند ده متر بوده و تنها چند ستون در داخل آن به کار رفته باشد .

سوله ها انواع مختلف دارند که ممکن است اسامی آنها را شنیده باشید برای مثال سوله های تیرورقی که اولیه ترین نسل سوله ها بودند و با تیرهای فولادی بزرگ و سقف های شیب دار ساخته می شدند . یا سوله های سبک که در سال های اخیر بسیار زیاد اسم آنها را می شنویم که به دلایل مهندسی شده ، بسیاری از محدودیت های سوله های سنگین و تیرورقی را از میان برداشتند .

در این بین کارفرمایانی که قصد دارند تا سوله برای کارگاه یا کارخانه یا واحد خودشان اجرا کنند ، با توجه به افزایش های مکرر و سرسام آور قیمت فولاد ، به دنبال این هستند که هزینه های ساخت سوله را کاهش دهند . شاید اکنون اینگونه تصور کنید که باید تمامی سوله ها را به روش سبک و با سوله سبک ساخت تا هزینه ها کم شود اما در عمل اینگونه نیست !

سوله ها با توجه به شرایط زمین ، منطقه ساخت ، متراژ و همچنین نوع کاربری سوله طراحی و اجرا می شوند . برای مثال طبق استاندارد ها و تعاریف نظام مهندسی ، بار برف یعنی میزان فشاری که یک متر مکعب برف ، به یک متر مربع مساحت زیرین خود وارد می کند . در مناطق کوهستانی کشور به این دلیل که در زمستان و همچنین پاییز بارش برف بسیار زیادی اتفاق می افتد ، بار برف باید دقیقا محاسبه شود به این دلیل که ممکن است برفی که روی سقف سوله شما باریده است ، به دلیل سرما حتی تا یکماه در روی سقف بماند و این برف ، باری بروی سقف شما ایجاد می کند .

تمامی این موارد باید در ساخت سوله مدنظر قرار داده شود . بار برف یک نمونه از مواردی بود که در ساخت و طراحی سوله تاثیر گذار است . برای مثال خاک منطقه مدنظر شما باید آزمایش شود و متناسب با همان خاک و نوع سوله ، فنداسیون اجرا شود . برای برخی از سوله ها فنداسیون به شکل منفرد اجرا می شود و در زیر هر ستون از پایه های سوله ، یک فنداسیون مکعبی اجرا می شود که ساده ترین و سریع ترین نوع فنداسیون است .

برای برخی از سازه ها فنداسیون به شکل نواری اجرا می شود و از هر ستون به ستون دیگر به شکل عمودی و افقی ، فنداسیون اجرا می شود ( همانند پی ساختمان های آرماتور که اکثرا مشاهده کرده‌اید )

برای برخی سازه ها نیز که وزن بسیار بالایی دارند ، فنداسیون به شکل سراسری اجرا می شود ، یعنی سراسر زمین ساخت سوله ، پوشیده از فنداسیون خواهد بود .

بنابراین اگر شما در فکر ساخت سوله ارزان و با حداقل هزینه هستید ، باید گفت 4 فاکتور اشاره شده یعنی شرایط ساخت ، زمین سوله ، نوع کاربری و همچنین ابعاد سازه برای سوله ساز یا به عبارتی مجری کار بسیار مهم هستند و پس از بررسی های دقیق و با توجه به تجربه مجری در زمینه ساخت سازه ، باید دید که کدام نوع سوله برای زمین شما مناسب است .

سوله های ارزان قیمت

پس از حرف های گفته شده در بالا ، اصلا بررسی کنیم که کدام سوله ها در حالت کلی و در مجموع قیمت کمتری دارند ! سوله در حالت کلی دو نوع سبک و سنگین دارد . سوله های سبک به این دلیل که سراسر پوشیده از فولاد هستند و تیرهای ستون و سقف آنها تماما از فولاد ساخته می شود ، به دلیل وزن بالا و تناژ بالای فولاد ، قیمت بالاتری دارند . همچنین با توجه به وزن کلی سوله ، فنداسیون نیز باید مستحکم اجرا شود و لذا بازهم هزینه بیشتری متحمل شما خواهد بود .

البته توجه به این نکته مهم است که سازه های سنگین با پیدایش سوله های سبک به شکل کامل کنار رفته نیستند و هنوز هم این سازه ها در سال 2023 ساخته می شوند و در سال های آتی نیز ساخته خواهند شد چرا که در برخی شرایط و برخی سوله ها ، استفاده از سوله های تیرورقی بسیار مقرون به صرفه تر و متسحکم تر است . اینگونه تصویر نکنید که هزینه ساخت سوله تیرورقی با آن حجم از فولاد بسیار کم خواهد بود ( در مقایسه با سوله های سبک ) اما با توجه به شرایط خاصی که ممکن است بوجود آید ، سوله تیرورقی به دلیل استحکام سازه ، میتواند گزینه بهتری نسبت به سبک باشد و لذا بنابر تشخیص سوله ساز باید از این نوع سوله استفاده کرد .

این موارد بحث های تخصصی هستند که هدف از گفتن آنها این است که نمیتوان همواره درگیر هزینه ها بود و باید کلیت و استحکام را در الویت قرار داد .

سوله ساز معتبر کیست ؟

در این بین ممکن است سوالی پیش آید که ما چگونه میتوانیم به یک سوله ساز اعتماد کنیم تا هزینه های ما نیز مدیریت شود ؟ باید گفت سوله سازها ممکن است باعث تحمیل هزینه های اضافی شوند و برای مثال وزن سازه را هنگام بارکشی یا هنگام تحویل جابجا کنند که البته سوله ساز های معتبر در کشور ما بسیار هستند و متاسفانه برخی شرکت ها که سوله ساز نیستند ، سعی در خراب کردن نام سوله سازان معتبر دارند .

سوله سازهای معتبر همواره نمونه کارهای قدرتمندی دارند و اعتبار آنها نیز روشن است بنابراین سعی داشته باشید تا از همان ابتدا با مجری هایی همکاری کنید که اعتبارلازم را برای همکاری داشته باشند . توجه کنید که اکیپ های معتبر ، سابقه کار ، نمونه کارهای اجرا شده ، رضایت کارفرمایان قبلی و همچنین صداقت در مشاوره و اجرای پروژه در کنار دقت و سرعت ، همگی فاکتورهایی هستند که لازمه اعتماد به یک سوله ساز است .

اگر قصد دارید تا یک سوله با قیمت مناسب و استحکام لازم بسازید ، کلید این کار همکاری با سوله ساز معتبر است .

منبع : https://saboktarh.com/build-a-light-shed/

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 27 اردیبهشت 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.