مسجد وکیل

مسجد وکیل

تاریخجه ی مسجد وکیل شیراز مسجد وکیل,مسجد وکیل شیراز,فیلم مسجد وکیل شیراز,تلفن مسجد وکیل شیراز, پلان مسجد وکیل شیراز,پلان مسجد وکیل,پلان مسجد وکیل,معماری مسجد وکیل,تاریخ مسجد وکیل

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید+عکس آدرس آبشار آب سفید،عکس آبشار آب سفید،آبشار آب سفید کجاست،آبشار آب سپید

پارک جنگلی گيسوم

پارک جنگلی گيسوم

پارک جنگلی گيسوم+عکس پارک جنگلی گیسوم تالش،نقشه پارک جنگلی گیسوم،آدرس پارک جنگلی گیسوم،عکس پارک جنگلی گیسوم

باغ شازده ماهان +تاریخچه و عکس

باغ شازده ماهان کرمان،باغ شازده ماهان در کرمان،پلان باغ شازده ماهان،معماری باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان کرمان،تاریخچه و پلان و معماری و عکس و تحلیل و بررسی باغ شازده

آیا درباره باغ شازده ماهان کرمان اطلاعاتی دارد؟

باغ شاهزاده ماهان كرمان یكی از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است كه از شرایط مساعد طبیعی ممتازترین بهره برداری را نموده است. باغ شاهزاده، ماهان در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (١٢٩٨ ه . ق تا ١٣٠٩ ه. ق) احداث گردید  كه با مرگ وی ساخت باغ ناتمام ماند. محل استقرار این باغ در نزدیكی مقبره «شاه نعمت الله ولی» در دامنه ارتفاعات جوپار است.وجود خاك حاصلخیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امكان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشك و بی آب و علف، معجزه گونه فراهم ساخته است.باغ تخت شاهزاده در دامنه ارتفاعات جوپار به مساحت٥/٥ هكتار با شكلی مستطیلی با شیبی حدود ٦/٤% شكل گرفته و حصاری بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا می‌سازد.آب منبع حیات بخش این باغ از بخش فوقانی باغ داخل می‌گردد. محورهای اصلی و فرعی و تخت‌های مسطح در نظر ویژه‌ای آبیاری شده و سبز انبوه و كم نظیری را در چارچوب طرح باغ به وجود آورده است.نهر آبی كه وارد باغ می‌گردد در جهت طولی باغ به گونه‌ای توزیع می ‌گردد كه علاوه بر آبیاری كرت‌ها و مسیرها با استفاده از شیب تند زمین كه شرایط اولیه باغ تخت‌های است  بر روی محور اصلی و میانی باغ به صورت نهری وسیع، آبشره‌ها و آبشارها به عنصر اصلی كیفیت بخش باغ بدل می‌گردد.قابل ذکر است که باغ شاهزاده یا باغ شازده زیباترین باغ تاریخی ایران به شمار می رود. البته این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و اطراف شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران قرار گرفته و مربوط به انتهای دوره قاجاریه می‌باشد. بهتر است بدانید که این باغ با مختصات جغرافیایی۳۰ درجه و ۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۷ درجه و ۱۷ دقیقه طول شرقی می‌باشد.لازم به ذکر است که  ارتفاع این منطقه از سطح دریای آزاد ۲۰۲۰ متر است.بهتر است بدانید که  این باغ مساحتی قریب به ۵/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. قابل ذکر است که کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماری خیلی زیبایی برخوردار می باشد که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد.قابل توجه است که  فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.

باغ شازده ماهان کرمان،تاریخچه و پلان و معماری و عکس و تحلیل و بررسی باغ شازده

جالب توجه است که این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. قابل توجه است که سایر باغ‌های ایرانی کمتر فواره داشته‌اند و یا اگر داشته‌اند به این زیبایی نبوده‌اند و این باغ بسیار زیبا است.بدنیست بدانید که این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است.

باغ شازده ماهان کرمان،تاریخچه و پلان و معماری و عکس و تحلیل و بررسی باغ شازده

به یاد داشته باشید که بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلیهو یعنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای بالایی باغ قرار دارد. البته سردر خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه ساخته گردیده است. لازم به ذکر است که طبقه فوقانی دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند. بهتر است بدانید که سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است . در واقع این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. البته در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

باغ شازده ماهان کرمان،تاریخچه و پلان و معماری و عکس و تحلیل و بررسی باغ شازده
جالب است بدانیدکه در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. در واقع منبع آب باغ رودخانه کوچک تیگران است. البته مسعودی بنای این باغ را از جنبه‌های مختلف معماری و نقش آب در آن بررسی نموده است . واقعیت این است که هر ساله گردشگران از این باغ زیبای ایرانی بازدید می‌کنند و از زیبایی و طراوت آن لذت می‌برند. التبه قابل ذکر است که باغ شاهزاده در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

باغ شازده ماهان کرمان،تاریخچه و پلان و معماری و عکس و تحلیل و بررسی باغ شازده

قابل ذکر است که در زمستان ۱۳۹۲ خبری منتشر شد در این خصوص که با هشدار رسمی یونسکو به سازمان میراث فرهنگی، در صورت تملک بخشهایی از این باغ توسط بخش خصوصی و تبدیل عمارت‌هایی از آن به اقامتگاه‌های گردشگران و مسافران، یونسکو اقدام به خروج نام این باغ از فهرست جهانی خود می‌کند. در بیانیه یونسکو اعلام شده‌است که هرگونه تغییر و بازسازی مکانهای تاریخی ثبت جهانی‌شده باید زیر نظر این سازمان و با اجازه آن انجام شود که حضور بخش خصوصی در بخش‌هایی از این باغ، از جمله موارد نقض این قانون محسوب به شمار می رود.

باغ شازده ماهان کرمان،تاریخچه و پلان و معماری و عکس و تحلیل و بررسی باغ شازده

باغ شازده ماهان +تاریخچه و عکس

مطالب مرتبط:

باغ نگارستان

باغ ارم شیراز

باغ موزه قصر تهران

باغ پرندگان تهران

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.