در رژیم های غذایی برنج را انتخاب کنیم یا نان ؟

در رژیم های غذایی برنج را انتخاب کنیم یا نان ؟

اینکه شما باید برنج یا نان انتخاب کنید به اهداف تغذیه ای شما بستگی دارد ، زیرا برنج ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری تأمین می کند اما نان دارای کالری و کربوهیدرات کمتری است. هر کدام را که برای خرید انواع برنج ایرانی انتخاب می کنید ، نسخه کامل آن را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه سلامتی را داشته باشد. وزن افرادی که غلات کامل بیشتری مصرف می کنند کمتر از قند خون و کلسترول خون پایین تر از افرادی است که کمترین مقدار غلات کامل را مصرف می کنند.

اگر می خواهید کالری یا کربوهیدرات خود را محدود کنید ، نان انتخاب بهتر از برنج است.در یک وعده 1/2 فنجانی برنج قهوه ای حاوی 108 کالری ، 3 گرم پروتئین ، 1 گرم چربی و 22 گرم کربوهیدرات است ، در حالی که یک تکه نان گندم کامل 69 کالری ، 4 گرم پروتئین ، 1 گرم چربی و 12 گرم کربوهیدرات. مقادیر مشابهی از کالری ، چربی ، کربوهیدرات و پروتئین برنج سفید و نان سفید مانند سایر محصولات غلات کامل دارند.

فیبر

وقتی نوبت به فیبر می رسد ، نسخه کامل غلات برنج و نان را انتخاب کنید. یک وعده 1/2 فنجانی برنج قهوه ای 2 گرم فیبر تأمین می کند و یک تکه نان گندم کامل حاوی 2 گرم است ، در حالی که برنج سفید فقط حاوی 0.3 گرم فیبر و نان سفید فقط 0.4 گرم است.

فیبر به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند ، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد و در حفظ وزن کمک می کند. زنان باید 25 گرم در روز مصرف کنند و مردان به 38 گرم فیبر در روز نیاز دارند.

ویتامین ها

نه نان و نه برنج ویتامین خاصی ندارند. با این حال ، یک وعده 1/2 فنجانی برنج سفید 77 میکروگرم فولات یا 19 درصد ارزش روزانه را تأمین می کند و یک برش نان سفید حاوی 43 میکروگرم یا 11 درصد DV است. این به دلیل غنی سازی این محصولات است ، زیرا برنج قهوه ای و نان سبوس دار مقدار قابل توجهی از این ماده مغذی را که برای تشکیل DNA و تقسیم سلولی مهم است ، تأمین نمی کنند.

مواد معدنی

برنج قهوه ای بیشترین مواد معدنی را از بین این چهار گزینه فراهم می کند ، زیرا حاوی 42 میلی گرم منیزیم یا 11 درصد DV و همچنین مقدار کمی سایر مواد معدنی ضروری است. منیزیم باعث تقویت استخوان ها ، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و ضربان قلب شما به طور منظم می شود. برنج سفید و هر دو نوع نان مقدار کمی از هر یک از مواد معدنی ضروری را تأمین می کنند ، اما منبع خاصی از هیچ یک از آنها نیستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.