چرا باید از جدیدترین روش جراحی بینی استفاده کنیم؟

چرا باید از جدیدترین روش جراحی بینی استفاده کنیم؟

چرا باید از جدیدترین روش جراحی بینی استفاده کنیم؟ ورود جدیدترین روش جراحی بینی گامی نو در دنیای عمل های زیبایی است. این روش ها به پزشکان و مراجعه کنندگان این امکان …

آشنایی با جاذبه های دیدنی در سفر به قشم

آشنایی با جاذبه های دیدنی در سفر به قشم جزیره زیبای لارک جزیره لارک سرزمینی ناشناخته است که با داشتن جذابیت های بسیار دیدنی مورد بی توجهی قرار گرفته است . جزایر …

سفارش بج سینه ( نشان سینه )

سفارش بج سینه ( نشان سینه )

سفارش بج سینه ( نشان سینه ) بج سینه چیست ؟ حتما تا حالا واسه شما هم پیش اومده که وارد یه سازمان بزرگ یا یک بانک معروف شدید و یا در …

چکیده : پشم سنگ عایق قوی در باربر حرارت و صدا که قدرت عایق آن 33 برابر دیوار بتنی و 22 برابر دیوار های آجری است. که به انگلیسی به آن rock wool می گویند. مواد اصلی آن بازالت و فولاد سرباره است .که بااستفاده از ذوب سنگ ها به الیاف تبدیل می شوند.

 

پشم سنگپشم سنگ ماده ای الیافی که قدرت عایق آن 33 برابر دیوار بتونی و 22 برابر دیوار آجری است. که به انگلیسی به آن rock wool  می گویند.ا ین عایق  بر پایه سنگ های معدنی است که به آن گاهی mineral wool  نیز می گویند. عایق معدنی از سنگ های بازالت که از فوران آتشفشان ها باقی مانده است تولید می شود و ماده اصلی آن را بازالت تشکیل می دهد. نوعی عایق حرارتی و صوتی و رطوبتی که محدوده دمایی آن بین منفی 30 الی مثبت 750 درجه سانتی گراد است. و تولید آن مانند آبنبات پنبه ای می باشد. و به شکل های پتو و تخته ای و لوله ای تولید می شوند .این عایق علاوه بر عایق نوعی بستر عالی برای رشد گیاهان را فراهم می کند که به پشم سنگ هیدرو پونیک معروف است.

پشم سنگ در اوایل قرن نوزدهم در جزایر هاوایی کشف شد و به عنوان یک محصول طبیعی فعالیت های آتشفشانی می باشد. ماده ای  منحصر به فرد در مورد تبدیل یک منبع طبیعی فراوان به محصولاتی که زندگی امروزی را تغییر می دهد.

قیمت پشم سنگ

قیمت پشم سنگ بر اساس مشخصات و ویژگی های عایق و بر اساس چگالی ، ضخامت،  روکش یا لفاف و نوع کاربرد ، نوع تولید ، نوع مواد اولیه و کیفیت الیاف ها و برند قیمت گذاری می شود. پشم سنگ با بازالت و کک و همچنین با مخلوط سرباره تولید می شوند. و نحوع تولید آن با استفاده از اسپینر و پاد فشرده در تولید کیفیت الیاف نیز تاثیر زیادی دارد. پشم سنگ به دلیل تحمل دمای زیاد بیشتر در دمای زیاد استفاده می شود که بر قیمت آن تاثیر زیادی دارد. قیمت پشم سنگ گرانتر از پشم شیشه ولی ارزان تر از پشم سرامیک است . محصولات پشم سنگ نیر در انوا ع درجه حرارت های مختلف استفاده می شود.

قیمت محصولات این عایق معدنی همیشه دارای نوسانات قیمت می باشد. بیشترین محصولات پشم سنگ که در انواع صنعت ها استفاده می شود عبارتند از :

پشم سنگ تخته ایپشم سنگ تخته ای

پشم سنگ تخته ای یا پانلی مکعبی از الیاف نسوز پشم سنگ است که با سطحی صاف و در ابعاد های استاندارد برش می خورد .این عایق پانلی یا تخته ای مخصوص مکانهای صاف مانند دیوار ، کف و سقف خانها است .از ین عایق در عایق کاری های دیوار های بیرونی و داخلی استفاده می شود .طول این عایق پانلی 1.20 متر و عرض آن 60 سانت و در چگالی های 40 ،چگالی 60،چگالی 80، چگالی 100،چگالی 120،چگالی 150 و در ضخامت های 3 سانت تا 10 سانت تولید می شود . به صورت مکعب مستطیلی است مخصوص صدا گیری و گرما و سرما در ساختمانها جهت صرفه جویی در سوخت و جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایی و خنکی نصب می شود.

در ابعاد های سفارشی نیز تولید می شود که برای اجاق گازهای بزرگ فردار جهت دیوار های آن تولید می شود مانند کوره های نان پزی . با انواع روکش های فویل آلومینیوم و کاغذ کرافت  و تیشو سیاه رنگ و با انواع توری های فایبر گلاس جهت عایقکاری های دیوار که با سیمان و ملات سازگاری دارد تولید می شود. پشم سنگ تخته ای یا پانلی بیشتر در خانه ها جهت عایقکاری دیوار ها و سقف ها از این محصولات پشم سنگ D80/50 ،D100/50،D120/50، جهت صدا گیری استفاده می شود .این سه محصول بیشترین مصرف را در ساخت و ساز خانها استفاده می شود چون فضای کمتری را اشغال می کند و چگالی یا دانسیته آنها بالا می باشد .

پشم سنگ تخته ای فویل دارپشم سنگ توری دار

پشم سنگ تخته ای یا پانلی فویل دار یک عایق بلوک مکعبی که از الیاف پشم سنگ و یک طرف آن را فویل پوشانده است .این عایق مخصوص مکانهایی است که قرار نیست پوشانده شود و برای زیبایی کار و همچنین برای صدا گیری در استریو ها و آگوستیک کردن سقف خانها و استفاده می شود .این عایق با انواع سازهای فلزی و چوبی به دیوار ها و با انواع گل میخ خا به دیوار نصب می شود . فویل روی این عایق با دام است و از فلز آلومینیوم و کاغذ کراف و نخ نسوز استفاده شده است .کاربرد های این عایق متفاوت است و فویل روی آن مانع از رسیدن رطوبت به عایق می شود و از عبور هوا در میان الیاف جلوگیری می کند و مانع از ریزش ریزگرد های الیاف می شود .قیمت پشم سنگ تخته ای ارزانتر از پشم سنگ  توری دار است . ولی قیمت آن نسبت به عایق لحافی فویل دار گرانتر است و دلیل آن این است که عایق تخته ای از چگالی و الیاف بیشتری تولید می شود و تحمل دمایی آن چند برابر قویتر است.

پشم سنگ فویل دار 

پشم سنگ رولی یک عایق لحافی یا پتوی است که از الیاف های ظریف نسوز با انواع روکش های کاغذ کرافت و  فویل آلومینیوم و فویل آلوم گلاس تولید می شود .این عایق لحافی با عرض 1.20 متر و طول 10 متر و در انواع ضخامت ها از 5 سانت تا 10 سانت  و در چگالی یا دانسیته های 25 ،چگالی 30 و چگالی 50  کیلو گرم در متر مکعب تولید می شود .این عایق رول سبک انعطاف پذیر و دارای مساحت زیادی نسبت به سایر محصولات دیگر می باشد .این عایق برای عایقکاری های تاسیسات موتور خانه عایقکاری مخازن های بزرگ و کوچک و دود کش ها و عمده کاربردش در پوشش سالنهای بزرگ است.  در انواع روکش ها و یا لفاف تولید می شود که کاربرد هر کدام متفاوت می باشد .

پشم سنگ فویلدار مسلح نخ دار :این عایق اغلب برای عایقکاری  های سقف سوله ها و شیروانی ها و همچنین برای عایقکاری های کوره ها با درجه حرارت پایین و در اجاق گازهای فر دار خانگی استفاده می شود . پشم سنگ کاغذی : این عایق پتویی با یک لا کاغذ کرافت تولید می شود که جهت عایقکاری لوله های قطور و بزرگ و همچنین جهت عایقکاری خانهای کوچک سیار و اتاقک های حیوانات خانگی و عایقکاری لوله های موتور خانه استفاده می شود . پشم سنگ با فویل آلوم گلس:پشم سنگ با فویل آلوم گلس اغلب به دلیل داشتن پارچه نسور قوی برای عایقکاری مخازن ها و پوشش های سقف و همچنین در عایقکاری تاسیسات پالایشگاه ها و پترو شیمی ها استفاده و کاربرد دارد .روکش آلوم گلس از قدرت کشش بالایی برخوردار است و در حرارت بالا  استفاده می شود .

پشم سنگ توری دار

پشم سنگ توری دار یک عایق منحصر به فرد که با تمام محصولات متفاوت است که هم از نظر کششی و هم از نظر مقاومت حرارتی بسیار بالا می باشد . این عایق توری دار با یک توری مش شش ضلعی تولید می شود که گالوانیزه  بسیار مقاوم و است .این عایق در حرارت های بالا تا 1000 درجه سانتی گراد که بستگی به حرارت و ضخامت آن بستگی دارد . در عرض 1 مت و 1.20 با طول ها 5 متر و 6 متر و با انواع طول های متفاوت تولید می شود .این عایق در انواع ضخامت ها از 3 سانت تا 10 سانت و در چگالی های 50 تا 150 کیلو گرم در متر مکعب تولید می شود .

این عایق با نوعی توری گالوانیزه که با سیم به هم دوخته شده است تولید می شود الیا های این عایق بسیار نرم انعطاف پذیر است و دارای چگالی بالایی می باشد که اغلب در پترو شیمی ها و پالایشگاه ها و عایقکاری دود کش ها ی کشتی های باری استفاده می شود . در انواع فویل آلومینیوم و تولید می شود که فویل مانع از رسیدن رطوبت به عایق می شود . انواع پشم سنگ توری دار عبارتند از :

پشم سنگ توری دار بدون فویل 

الیاف ها ی این عایق نرم و لی با چگالی بالا هستند و برای نگه داشتن الیاف ها از توری مش استفاده می شود که در هنگام نصب الیاف ها از هم جدا نشوند .

پشم سنگ توری دار با یک طرف فویل آلومینیوم 

این عایق یا یک طرف فویل آلومینیوم تولید می شود که فویل از رسیدن آب و نم جلوگیری می کند .آب باعث می شود عایق نتواند به درستی کار کند و عایق خود را ازدست می دهد و اگر آب از عایق خارج نسود باعث خورندکی لوله ها و بدنع مخازن ها می شود .

پشم سنگ با دو طرف توری دار 

این عایق برای اینکه دارای مقاومت بالایی داشته باشد و در حرکت های کششی و فیزیکی مقاوم باشد هر دو طرف آن را با توری مش با سیم گالوانیزه می دوزند . و در دمای بالا نت 1000 در جه سانتیگراد استفاده می شود .

پشم سنگ لوله ای

پشم سنگ لوله ای مخصوص عایقکاری لوله ها است و به اندازه قط خارجی لولها تولید می شود .عایق لوله در واقع یکی از مهمترین محصولات است که جهت جلوگیری هدر رفتن انرژی کمک زیادی به ساختمان ها و سایر صنعت ها مانند تاسیسات پالایشگاه ها و پترو شیمی می کند .طولانی بودن لوله های تاسیسات و سیستم خنگی و گرمایی به وسیله لوله ها انجام می شود و اگر عایق نشود بیشترین انرژی گرمایی و سرمایی و مصرف سوخت از طریق لوله ها انجام می شود که باید جدی گرفته شود . عایق لوله ها از عرق کردن لوله ها و لرزش لوله ها و همچنین مانع از هدر رفتن انرژی گرمایی  و خنکی لوله ها  می شود و همچنین دمای لولهها را در امتداد لوله ها یکسان نگه می دارد.

پشم سنگ فله

پشم سنگ فله که تمام انواع پشم سنگ با این عایق پنبه ای که بسیار انعطاف است تولید می شود .الیاف ها ابتدل به صورت فله تولید می شوند وبه اضافه کردن نوعی مواد بنام فنول الیاف ها را سفت و سخت و شکل می دهند که همگی از پشم سنگ فله تولید می شوند .این عایق برای درز گیری  کوره های و دیوار ها  و کوره ها با کوبیدن و پر کردن انجام می شود .

پشم سنگ هیدرو پونیک

پشم سنگ هیدروپونیک در واقع مخصوص کشت گیاهان است و از الیاف ها جهت رشد گیاهان استفاده می شود و از پشم سنگ پانلی استفاده می شود و آنها را به بلوک های کوچک برش داده و دانه را درون آن می گذارند از آنجایی که الیاف ها هیچ مواد غذایی درون خود ندارد به آن مواد غذایی اضافه می شود تا گیاه بتواند رشد کنددر واقه به آن رزین گیاهی اضافه می شود .

مزیت های پشم سنگ

  1. عایق حرارتی
  2. ایمنی آتش نشانی
  3. کنترل صوتی
  4. بدون خوردگی
  5. دوستدار محیط زیست
  6. مقاومت در برابر رطوبت
  7. حفظ انرژی و کاهش انتشار
  8. عملکرد عایق حرارتی عالی
  9. مواد عایق حرارتی با کیفیت بالا با حرارت کم
  10. خواص غیر قابل احتراق خوب

کاربرد پشم سنگ

استفاده در خانه ها و عایقکاری

استفاده در رشد گیا هان

استفاده در اجاق گازهای  فردار صنعتی و خانگی

استفاده در تاسیسات پترو شیمی و پالایشگاه ها

آخرین بروز رسانی در : شنبه 9 اردیبهشت 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.