معامله گری در بازارهای مالی

معامله گری در بازارهای مالی

عنوان: معامله گری در بازارهای مالی این روزها با توجه به تورم‌های شدیدی که با آن مواجه هستیم همه ما به دنبال راهی هستیم که بتوانیم درآمد دلاری برای خودمان ایجاد کنیم. …

چگونه خانه خود را به آرامش بخش ترین جای جهان تبدیل کنیم؟

چگونه خانه خود را به آرامش بخش ترین جای جهان تبدیل کنیم؟

چگونه خانه خود را به آرامش بخش ترین جای جهان تبدیل کنیم؟ وقتی چشمان خود را می بندید و خانه رویایی یا فضای رویایی خود را در خانه خود تصویر می کنید، …

جریمه جاماندن از پرواز استانبول

جریمه جاماندن از پرواز استانبول

سفر با هواپیما، پیگیری‌ها و شرایط متفاوت‌تری نسبت به سفر با اتوبوس یا قطار را دارد. مخصوصا اگر پرواز شما خارجی یا بلیط استانبول به تهران باشد، باید برای انجام اقدامات قبل از پرواز، …

⚡️ محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟ + معرفی ابزار آنلاین

مهریه مالی است که زن از زمان وقوع عقد نکاح مالک آن می شود و می تواند در هر زمانی آن را مطالبه کند. لذا مقدار این حق به توافق زوجین پیش از وقوع عقد معین می شود و می تواند از اموال منقول یا غیر منقول باشد. در صورتی که از وجه رایج باشد در زمان مطالبه باید به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود. نحوه محاسبه مهریه سالهای قبل به این صورت است که در محاسبه آن شاخص سالانه که بر اساس نرخ تورم و توسط بانک مرکزی تعیین می شود در نظر گرفته خواهد شد.

مراحل مطالبه مهریه

مطالبه مهریه به دو صورت انجام می شود که هر یک را شرح خواهیم داد.

به روش اجراییه ثبت

در این روش زوجه با مراجعه به اجراییه ثبت، مهریه خود را مطالبه می کند. وی باید مدارک خود را به دفترخانه مربوطه ارائه دهد و هزینه های مربوطه را نیز پرداخت کند. سپس اجراییه مطالبه را به ثبت برساند. از سمت دفترخانه به زوج اظهارنامه ای فرستاده می شود و او مجبور می شود تا مدت ۱۰ روز با مراجعه به اداره ثبت، مالی را جهت پرداخت صداق اعلام کند.

از طریق دادگاه

به طور کل اگر از طریق اجراییه ثبت درخواست مهریه امکان پذیر نبود، از طریق دادگاه می توان آن را مطالبه کرد. بعد از اینکه درخواست صداق توسط زوجه انجام شد، زوج این امکان را دارد که درخواست اعسار بدهد. در صورت محرز شدن اعسار او، حکم به پرداخت آن به شکل اقساطی داده خواهد شد. بعد از آن زوجه به صورت اقساطی حقش را دریافت می کند. زوجه وظیفه به اجرا گذاشتن صداق را دارد و اگر در این فرایند این حق را ببخشد یا قبل تر بخشیده باشد، نمی توانند مجددا آن را مطالبه کند.

مهریه دختر باکره

شرایط اعطای صداق به دختر باکره با حالت معمولی و بعد از نزدیکی فرق دارد. در مورد دختر باکره در صورتی که نزدیکی صورت نگرفته باشد نصف مهریه به او تعلق می گیرد و اگر نزدیکی صورت گرفته باشد تمام آن به او تعلق خواهد گرفت. اگر عقد نکاح بنابه دلایل مختلفی فسخ شود، زوجه استحقاق دریافت صداق را ندارد. مگر اینکه دلیل فسخ شدن عقد عنن مرد باشد. در اینصورت زن مستحق دریافت نصف مهریه است. اگر زوجه خود درخواست طلاق بدهد تنها او مستحق دریافت نیمی از آن است. به طور کل مقدار صداق به نرخ روز و بر اساس فرمول محاسبه مهریه محاسبه خواهد شد.

تا چه اندازه سکه را می توان به عنوان مهریه قرار داد؟

بر اساس قانون جدید دریافت مهریه تا ۱۱۰ سکه امکان پذیر است. اگر دادگاه نسبت به استطاعت مالی مرد اطمینان حاصل کند، پرداخت آن را برای مرد الزامی می داند.

نحوه محاسبه مهریه

مهریه ۳۰ سال پیش چگونه محاسبه می شود؟ مهریه ۳۰ سال پیش اگر وجه نقد باشد باید بر اساس شاخص سالانه و به نرخ روز محاسبه شود. مثلا اگر صداق زوجه در سال ۶۶ به مقدار ۵۰۰ هزار تومان بوده و او در سال ۱۴۰۲ درخواست مطالبه آن را کرده است. مرد با پرداخت همین ۵۰۰ هزار تومان بری الذمه نخواهد شد. بلکه باید نرخ روز آن را پرداخت کند.

 

آخرین بروز رسانی در : جمعه 23 تیر 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.