طریقه صحیح بسته بندی لوازم یدکی خودرو

طریقه صحیح بسته بندی لوازم یدکی خودرو

طریقه صحیح بسته بندی لوازم یدکی خودرو ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید اکثر خریداران یک کالا جذب نوع بسته بندی آن می شوند و کیفیت آن را در نگاه اول …

از کجا قطعات الکترونیکی بخریم؟

از کجا قطعات الکترونیکی بخریم؟

از کجا قطعات الکترونیکی بخریم؟ قطعات الکترونیکی شامل تعداد زیادی از نمونه های مختلف می باشند که کاربرد آنها در ساخت مدار های الکترونیکی بوده است و به بیان دیگر حتماً باید …

راهنمای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر در سال 2023

راهنمای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر در سال 2023

راهنمای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر در سال 2023 ماهیت بی‌ثبات ارزهای دیجیتال، این بازار را به یکی از بازارهای پرریسک برای سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است. اگر نگاهی به نمودار قیمت …

⚖️ معرفی محاسبه گر مهریه به نرخ روز تا سال 1402

محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه قانونی است که به واسطه آن مهریه های ریالی سال های قبل باتوجه به تورم موجود در سال های گذشته، براساس شاخص تورم زمان مطالبه مهریه، محاسبه و پرداخت می گردد.

مهریه هر خانم از زمان عقد یکی از اموال ایشان محسوب می شود. درواقع طبق قانون و شرع اسلام، مهریه در زمان عقد باید به زن پرداخت گردد، اما عرف جامعه ما این گونه نیست و اغلب تا زمانیکه زن مهریه خود را مطالبه نکند به او چیزی پرداخت نمی گردد.

بنابراین تا زمانیکه مهریه پرداخت شود، به عنوان یک بدهی است بر گردن مرد. زمانیکه یک بدهی در موعد مقرر خود پرداخت نشود، باید شرایطی را در نظر گرفت که صاحب بدهی متضرر نشود. قانونی با عنوان محاسبه و پرداخت تاخیر تادیه برای بدهی های ریالی که در موعد مقرر پرداخت نمی شوند وجود دارد.

طبق این قانون بدهی های ریالی که از زمان پرداخت آنها مدتی گذشته است، شامل دیرکرد می شوند. در رابطه با مهریه از این قانون با عنوان محاسبه مهریه به نرخ روز یاد می شود.

محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 لازم است که با مراجعه به جدول شاخص سالانه، عدد شاخص مربوط به سال عقد و سال 1401 را به دست آورید.

سپس برای تبدیل مهریه خود به نرخ روز 1402 کافیست که مبلغ مهریه نوشته شده در عقدنامه را در ابتدا ضرب در عدد شاخص سال 1401 کنید و سپس حاصل این عملیات را تقسیم بر شاخص سال عقد کنید.

به عبارت دیگر :

مهریه به نرخ روز 1402 = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال 1401)

چرا از شاخص سال 1401 برای محاسبه استفاده می شود؟

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز در واقع به شکل زیر است:

مهریه به نرخ روز = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال مطالبه مهریه)

از آنجایی که عدد شاخص در پایان هر سال توسط بانک مرکزی تعیین و اعلام می شود، تا پایان یک سال به عدد شاخص همان سال دسترسی وجود ندارد. بنابراین برای محاسبه مهریه به نرخ روز از آخرین شاخص موجود یعنی عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه استفاده می شود.

برای تبدیل مهریه به نرخ روز می توانید از اپلیکیشن محاسبه مهریه به نرخ روز استفاده کرده و به راحتی تنها با وارد کردن سال و مبلغ مهریه، نرخ روز مهریه را به دست آورده و دیگر درگیر پیدا کردن عدد شاخص نباشید!

محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر چگونه است؟

طبق قانون زن می تواند پس از مرگ همسرش مهریه خود را از میراث او طلب کند. پرداخت مهریه زن نسبت به تقسیم ارث و سایر بدهی های متوفی اولویت دارد. برای محاسبه نرخ روز مهریه های ریالی بعد از فوت مرد در فرمول فوق عدد شاخص سال فوت مرد به جای شاخص سال مطالبه قرار میگیرد.

به عبارت دیگر:

مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر= شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال فوت شوهر)

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 20 اسفند 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.