انواع کلیک های پارکت لمینت

انواع کلیک های پارکت لمینت

در دنیای امروز پارکت لمینت که نوعی کف پوش مدرن هستند،  جایگاه خاصی در صنعت ساخت کف پوش ها پیدا کردند. این نوع کف پوش ها با جذابیت خاص و ویژگی های منحصر به …

معرفی کامل قطعات الکترونیک

معرفی کامل قطعات الکترونیک

قطعات الکترونیک در هر جایی وسایل و تجهیزات برقی را می توان به خوبی مشاهده کرد. این محصولات با داشتن کیفیت های متنوع می توانند برای شما ویژگی های خاصی را داشته …

همه چیز درباره ارزانترین فروشگاه اینترنتی ایران؛ بیکوپلاس

همه چیز درباره ارزانترین فروشگاه اینترنتی ایران؛ بیکوپلاس

همه چیز درباره ارزانترین فروشگاه اینترنتی ایران؛ بیکوپلاس انتخاب فروشگاه اینترنتی خوب به یکی از دغدغه‌های اساسی ما تبدیل شده است. معیار محبوبیت یک فروشگاه آنلاین، کیفیت محصولات، قیمت و تخفیف‌های مناسب …

⚖️ معرفی محاسبه گر مهریه به نرخ روز تا سال 1402

محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه قانونی است که به واسطه آن مهریه های ریالی سال های قبل باتوجه به تورم موجود در سال های گذشته، براساس شاخص تورم زمان مطالبه مهریه، محاسبه و پرداخت می گردد.

مهریه هر خانم از زمان عقد یکی از اموال ایشان محسوب می شود. درواقع طبق قانون و شرع اسلام، مهریه در زمان عقد باید به زن پرداخت گردد، اما عرف جامعه ما این گونه نیست و اغلب تا زمانیکه زن مهریه خود را مطالبه نکند به او چیزی پرداخت نمی گردد.

بنابراین تا زمانیکه مهریه پرداخت شود، به عنوان یک بدهی است بر گردن مرد. زمانیکه یک بدهی در موعد مقرر خود پرداخت نشود، باید شرایطی را در نظر گرفت که صاحب بدهی متضرر نشود. قانونی با عنوان محاسبه و پرداخت تاخیر تادیه برای بدهی های ریالی که در موعد مقرر پرداخت نمی شوند وجود دارد.

طبق این قانون بدهی های ریالی که از زمان پرداخت آنها مدتی گذشته است، شامل دیرکرد می شوند. در رابطه با مهریه از این قانون با عنوان محاسبه مهریه به نرخ روز یاد می شود.

محاسبه مهریه به نرخ روز چگونه است؟

برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 لازم است که با مراجعه به جدول شاخص سالانه، عدد شاخص مربوط به سال عقد و سال 1401 را به دست آورید.

سپس برای تبدیل مهریه خود به نرخ روز 1402 کافیست که مبلغ مهریه نوشته شده در عقدنامه را در ابتدا ضرب در عدد شاخص سال 1401 کنید و سپس حاصل این عملیات را تقسیم بر شاخص سال عقد کنید.

به عبارت دیگر :

مهریه به نرخ روز 1402 = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال 1401)

چرا از شاخص سال 1401 برای محاسبه استفاده می شود؟

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز در واقع به شکل زیر است:

مهریه به نرخ روز = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال مطالبه مهریه)

از آنجایی که عدد شاخص در پایان هر سال توسط بانک مرکزی تعیین و اعلام می شود، تا پایان یک سال به عدد شاخص همان سال دسترسی وجود ندارد. بنابراین برای محاسبه مهریه به نرخ روز از آخرین شاخص موجود یعنی عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه استفاده می شود.

برای تبدیل مهریه به نرخ روز می توانید از اپلیکیشن محاسبه مهریه به نرخ روز استفاده کرده و به راحتی تنها با وارد کردن سال و مبلغ مهریه، نرخ روز مهریه را به دست آورده و دیگر درگیر پیدا کردن عدد شاخص نباشید!

محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر چگونه است؟

طبق قانون زن می تواند پس از مرگ همسرش مهریه خود را از میراث او طلب کند. پرداخت مهریه زن نسبت به تقسیم ارث و سایر بدهی های متوفی اولویت دارد. برای محاسبه نرخ روز مهریه های ریالی بعد از فوت مرد در فرمول فوق عدد شاخص سال فوت مرد به جای شاخص سال مطالبه قرار میگیرد.

به عبارت دیگر:

مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر= شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال فوت شوهر)

 

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 20 اسفند 1402

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.