تعمیرگاه تویوتا تهران

تعمیرگاه تویوتا تهران

آیا تاکنون خودروی شخص یا سازمانی که در اختیار داشته‌اید دچار مشکل شده است؟ مقصود ما از مشکل و نقص فنی در نزدیک و حوالی تعمیرگاه‌ها و مراکز تخصصی تعمیرات نیست، بلکه …

انتخاب مناسب ترین وان حمام برای منزل

انتخاب مناسب ترین وان حمام برای منزل

انتخاب مناسب ترین وان حمام برای منزل وان های حمام در کشور به دو دسته کلی تقسیم می شوند. وان هایی با بدنه اکرولیک و بدنه فایبرگلاس. هر کدام از این متریال، …

دلیل استفاده از نور خطی ها چیست؟

دلیل استفاده از نور خطی ها چیست؟

دلیل استفاده از نور خطی ها چیست؟ استفاده از نور خطی یکی دیگر از وسایل روشنایی است که علاوه بر تامین نور، تمامی الزامات دکوراسیون شیک را برآورده می کند . امروزه استفاده از …

چگونه ساخت کاردستی می تواند خلاقیت کودکان را افزایش دهد؟

ساخت کاردستی تاثیر بسزایی بر خلاقیت کودکان دارد. در ابتدا باید با تعریف کاردستی آشنا شویم و سپس به بیان این تاثیرات بپردازیم. به طور کلی کاردستی محصولی است که از هماهنگی و همکاری بین دست و ذهن و چشم ساخته شده است.

خلاقیت چیست؟

در جهان امروز، کشورهای پیشرفته همواره به دنبال ایده و راه حل‌های نوین هستند. در حقیقت خلاقیت به پیشرفت بشر در همه زمینه‌ها می‌انجامد. این مسئله نشان دهنده اهمیت خلاقیت در کودکان است.

خلاقیت به نوعی حس کنجکاوی ، اشتیاق برای کشف و آزمایش و همینطور حساسیت نسبت به موضوعات مختلف است. در واقع فرد خلاق همه چیز را از زاویه متفاوت با دیگران می‌بیند. مثلا نیوتون را می‌تونیم نام ببریم که زاویه دید او به افتادن سیب از درخت با سایر افراد فرق داشت. همین نکته مهم سبب تشخیص جاذبه زمین از سوی او شد.

5 سالگی، اوج تفکر خلاق

کودکان در سنین کمتر از 5 سالگی توجه کمتری به اطراف دارند. اما در سن 5 سالگی توجه آن‌ها افزایش می‌یابد و به عبارتی رشد خلاقیت در اکثر کودکان از همین سن شروع می‌شود. البته باید به یاد داشته باشید که برخی از کودکان به دلیل داشتن هوش و استعداد بالاتر نسبت به سایر کودکان، ممکن است در سنین کمتر از 5 سالگی نیز کارهای خلاقانه انجام دهند. پس با توجه به این موضوع، والدین باید توجه داشته باشند که در این بازه سنی اقدامات را انجام دهند که سبب پرورش و رشد خلاقیت در کودک‌شان می‌شود. برخی از والدین تصور می‌کنند که برای این کار نیاز به سرمایه‌های کلان دارند. در حالی که به هیچ وجه اینطور نیست و این موضوع بسیار ساده‌تر از آن است که شما فکر می‌کنید. گاهی حتی یک چیز بسیار ساده، مانند یک کاردستی آسان، ممکن است توجه کودک را به خود جلب کند. به طوری که بخواهد آن را مال خود کند. در این زمان والدین می‌‌توانند روش‌های مختلف استفاده از آن را به کودک آموزش دهند. حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که ببینید کودک از اشیاء مختص یک کار، برای انجام دیگر کارها بهره می‌برند. همین مسئله نشان دهنده خلاقیت و هوش و قدرت ذهنی کودک است.

افراد خلاق چه خصوصیت‌هایی دارند؟

افرادی که قدرت هوش و خلاقیت در آن‌ها رشده کرده است، خصوصیت‌های متفاوتی در قیاس با افراد عادی دارند. آن‌ها در تفکراتشان هیچ گونه چارچوبی را برای خود قائل نخواهند شد. این افراد هرگز به وضعیت موجود راضی نیستند و به هر چیزی که برخورد می‌کنند، دوست دارند که آن را تغییر داده و جور دیگری ببینند. افراد خلاق در مواجهه با مشکل و سختی نیزی مقاومت بالاتری از خود نشان داده و به جای نا امیدی و منفی بافی به دنبال راه برون رفت از آن وضعیت و مشکل، هستند. آن‌ها به شدت طالب استقلال و آزادی هستند و در هر شرایطی کنجکاوی زیادی از خود نشان می‌دهند. افراد خلاق برای شناختن ناشناخته‌ها و مجهولات خود تلاش بی پایانی به خرج می‌دهندقدرت خطر پذیری و ریسک آن‌ها بسیار بالاست. با وجود تفاوت مخالفت با ایده‌های‌شان، از گفتن و ارائه دادن آن‌ها واهمه‌ای ندارند. انسان‌های خلاق خلاق به طور معمول افرادی درون‌گرا هستند.

تاثیر ساخت کاردستی بر رشد خلاقیت کودکان

حالا که با تعریف کاردستی و خلاقیت و همینطور اهمیت خلاقیت در افراد و جامعه آشنا شدید، در این بخش به اصل موضوع مورد بحث یعنی چگونگی تاثیرگذاری ساخت کاردستی بر خلاقیت کودکان، خواهیم پرداخت.برای رشد خلاقیت در کودکان می‌بایست همه ابعاد وجود آن‌ها از قبیل آموزشی، شناختی، اجتماعی، عاطفی و … را در نظر گرفت. دو عامل تاثیر گذار بر رشد خلاقیت در کودک ، خانواده و جامعه هستند که نقش آن‌ها را نباید نادیده گرفت.

روش‌های زیادی برای رشد خلاقیت وجود دارد. یکی از موثر‌ترین این روش‌ها ساخت کاردستی است. زیرا مزایای زیادی برای کودکان و همچنین خانواده‌ها دارد. مزیت‌های مثل؛ برقرار شدن رابطه عاطفی میان همه اعضای خانواده، رشد حواس 5 گانه در کودک، پرورش و رشد تخیل کودک، تشویق کودک به سمت واقع گرایی، امکان ریسک کردن و تجربه و اشتباه کردن و در نتیجه یادگیری بهتر، انجام کار تیمی، پرورش تفکرات خلاقانه، محترم شمردن پیشنهادات و عقاید کودکان سوق دادن آن‌ها به سوی دستکاری و تغییر دادن اعتقادات و همه اشیاء موجود.

با توجه به مزایای گفته شده می‌توان از ساخت کاردستی به عنوان یک سکوی پرتاب برای رشد و پرورش خلاقیت در کودک استفاده کرد. زیرا کاردستی کودک را وادار به تفکر و تجزیه و تحلیل می‌کند که همین سبب ایجاد هوش و تفکر خلاق در بچه‌ها می‌شود.

 

آخرین بروز رسانی در : شنبه 24 اردیبهشت 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.