همه چیز درمورد بازارهای شهر یزد

همه چیز درمورد بازارهای شهر یزد

همه چیز درمورد بازارهای شهر یزد شهر یزد بازارهایی دارد که یک زمانی محل محبوب خرید کردن شاهزاده‌های ثروتمند قاجاری بوده است. امروز اما من و شما هم از تمامی این بازارها …

طرز تهیه لوکوم پاشا در 8 مرحله

طرز تهیه لوکوم پاشا در 8 مرحله

لوکوم پاشا، یک شیرینی خوشمزه و عالی است که در کشورهای خاورمیانه و مناطقی مانند ترکیه و ایران محبوبیت فراوانی دارد. از جذابیت های لوکوم پاشا، می توان به رنگارنگی، فرم شکیل و …

قیمت کولر گازی ال جی ، سام، بویمن، جی پلاس و ….. در تهویه مطبوع مایسا

قیمت کولر گازی ال جی ، سام، بویمن، جی پلاس و ….. در تهویه مطبوع مایسا

کولر گازی یکی از مهمترین وسایل خانگی است که در فصل‌های گرم سال به ما کمک می‌کند تا محیط زندگی و کار خود را خنک و دلپذیر نگه داریم. این دستگاه‌ها با …

آیا کاکتوس در سایه هم رشد می‌کند؟

کاکتوس گیاهی با نیازهای مراقبتی اندک است. ولی نکات زیادی وجود دارد که برای سالم ماندن این گیاه لازم است. بسیاری از مردم به این دلیل کاکتوس می‌خرند که فکر میکنند یک گیاه با نیازهای مراقبتی اندک است. در هر صورت همانروط که گفتیم بسیاری از نکات محیطی در سلامتی و شادابی آن موثر هستند.

آیا می‌توان کاکتوس ها را در محیطی کم نور مراقبت کرد؟

برخی از این گیاهان هستند که می‌توانند در نور کم زندگی کنند. ولی بیشتر آنها به نور نیاز خواهند داشت. در واقع بهترین مکان برای نگهداری کاکتوس در محیط داخلی مکانیست که بتواند حداقل 4 ساعت نور را دریافت کند. این گیاه نیاز به نور خورشید یا محیط روشن دارد. پنجره شمالی یا شرقی خانه بهترین مکان برای آن است. این گیاه کویری، کاکتوس نیاز به محیطی روشن دارد. در هر صورت میزان نور مورد نیاز هر کاکتوس به گونه آن بستگی دارد. کمی تحقیق درباره برخی از انواع این گیاه مفید بوده‌اند. در این مطلب میخواهیم به شما کمک کنیم تا بدانید این گیاه سرسخت به چه میزان نور نیاز خواهد داشت.

کاکتوس در محیط خانه نیاز به چه میزان نوری دارد؟

طبق قانون عمومی، کاکتوس بهترین رشد و شادابی را در محیطی دارد که بتواند حداقل 4 ساعت نور دریافت کند. اگر گیاه شما گلده است، نور بیشتری را در طول فصول رشد نیاز خواهد داشت. این نور گیاه را تشویق به گلدهی خواهد کرد. پیشنهاد میگردد گلدان گیاه خود را در نزدیکی پنجره جنوبی یا شرقی خانه به دلیل دریافت نور بیشتر خورشید قرار دهید. اگر کاکتوس شما به تازگی به گلدان جدید منتقل شده یا پیوند خورده است، یک تا دوفهته برای انتقال آن به محیط روشن‌تر صبر کنید.

اگر مکانی روشن در خانه خود ندارید تا گیاه شما بتواند نور مورد نیاز خود را دریافت کند، باید از نورهای مصنوعی استفاده کنید. 10 تا 14 ساعت نور مصنوعی در روز برای شادابی و سلامتی آن لازم است.

برای یافتن مکانی مناسب در خانه که کاکتوس شما بتواند نور مورد نیاز خود را دریافت نماید، باید خانه خود را بررسی کنید تا بهترین مکان که نور بیشتری در طول روز را دریافت میکند را انتخاب نمایید.

بررسی منظم گیاه بعد از انتقال آن به نقطه جدید در خانه می‌تواند این نکته را برای شما روشن کند، که مکان آن را درست انتخای کرده‌اید یا خیر؟ از بررسی ساقه یا برگ گیاه می‌توانید به آسانی متوجه شوید که گیاه شما نور مورد نیاز خود را دریافت می‌کند یا نه.

هنگام مراقبت از کاکتوس در خانه این گیاه نیازمند موارد زیر است:

  • 4 ساعت نور خورشید در طول روز
  • پنجره جنوبی یا شرقی
  • زمان برای عادت به محیط جدید زندگی

چه زمانی متوجه می‌شویم که کاکتوس به نور بیشتری نیاز دارد؟

اگر کاکتوس شما نور مورد نیاز خود را دریافت نکند، به سمت روشنایی متمایل خواهد شد. برای مثال، اگر یک کاکتوس در مرکز یک گلدان کاشته شده باشد، و محیط کم نور را تجربه کند، مشاهده خواهید کرد که به سمتی متمایل خواهد شد. اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید آن را به مکانی با نور بیشتر منتقل نمایید. در حالیکه گیاه شما برای مدتی از نور بهره نبرد این تجربه را خواهد داشت. اگر مدت زیادی در این مکان باقی بماند به مرور رشد آن کاسته و از بین خواهد رفت.

ممکن است مشاهده کنید که کاکتوس شما از یک سمت بیشتر رشد داشته است، که به معنی دریافت بیشتر نور از آن جهت می‌باشد. بنابراین باید هر هفته گلدان آن را چرخانده تا به تمام نقاط آن نور برسد. رشد باریک و علفی گیاه هم می‌تواند به همین دلیل باشد. سایر نشانه‌های عدم دریافت نور کافی توسط کاکتوس رنگ پریدگی آن، محو شدن خطوط در صورت وجود و حتی پوسیدگی ریشه می‌باشد.

چه زمانی متوجه می‌شویم کاکتوس به نور کمتری نیاز دارد؟

همانطور که متوجه شدید، کاکتوسها علاقه زیادی به نور دارند. در همین حال دریافت نور بیش از حد و شدید هم می‌تواند باعث آسیب رسیدن به آن شود. اگر گیاه شما نور بیش از حدی دریافت نماید، رنگ آن تغییر خواهد کرد. زرد، یا قهوه‌ای سوخته خواهد شد که نشانه آفتاب سوختگی است. این معمولاً در صورتی اتفاق می‌افتد که گیاه شما در نزدیکی پنجره‌ای باشد که نور بیش از حد از شیشه عبور می‌کند. و عموماً در تابستان که شدت نور بیتر است اتفاق خواهد افتاد.

البته همانطور که گفتیم هر گیاه بسته به نوع آن به میزان نور مختلفی نیاز خواهد داشت که تمامی انواع کاکتوس را می‌توانید در کاکتوس ایران بشناسید و با نیازهای هر یک به صورت جداگانه آشنا شوید.

توجه داشته باشید در صورتی که نور محیط گیاه شما اندک است و نشانه‌هایی که قبل تر گفتیم را در آن مشاهده کردید، نباید گیاه را یکباره به مکان جدید انتقال دهید. باید این کار بتدریج صورت بگیرد. در غیر اینصورت در اثر شوک ناشی از انتقال گیاه دچار سوختگی خواهد شد.

نشانه های دریافت نور زیاد در کاکتوس:

  • آفتاب سوختگی
  • تغییر رنگ
  • خشکی در نواحی ساقه

 

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 21 دی 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.