باغ موزه قصر تهران+عکس

باغ موزه قصر تهران

باغ موزه قصر تهران قدیم,باغ موزه قصر آدرس,آدرس و تلفن باغ موزه قصر,باغ موزه قصر عکس,عکسهای باغ موزه قصر,باغ موزه قصر سمپوزیوم,سمپوزیوم مجسمه سازی باغ موزه قصر,سمپوزیوم نقاشی باغ موزه قصر,افتتاح باغ موزه قصر,افتتاح باغ موزه زندان قصر,

باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

برخی مناطق تفریحی تهران

پل طبیعت تهرانعمارت مسعودیه تهرانباغ موزه قصر تهرانباغ پرندگان تهرانباغ نگارستانشمس العماره

باغ موزه قصر یکی از مناطق دیدنی در تهران است.بهتر اسن بدانید مجموعه قصر که پیش از این 24 هکتار بود،‌ مجموعه‌ زیبایی را تشکیل می‌داد که در راس آن کاخ فتحعلی شاه قاجار خودنمایی می‌کرد، اما زمانی که ناصرالدین‌شاه قاجار روی کار آمد از این مجموعه خوشش نیامد و بیشتر ترجیح می‌داد در کاخ گلستان روزگار بگذراند.این رضاخان بود که تصمیم گرفت در تهران زندانی رسمی داشته باشد. به‌ همین دلیل نیکولا مارکوف معمار مشهور روسی را به ایران آوردند تا طراحی زندان قصر را انجام دهد و آنجا را بسازید.

باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

آشنایی با باغ موزه قصر تهران

واقعیت این است که زندان مارکوف دارای 192 اتاق و گنجایش 700 زندانی بود که 96 اتاق آن پنج نفری و بقیه انفرادی بودند. مریض خانه‌ای هم مشتمل بر شش اتاق شش تخته و 16 اتاق یک تخته به‌ همراه باغ و حمام ساخته شده بود.

  باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

شناخت تاریخچه زندان قصر

بهتر است بدانید یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۸ زندان قصر شکل گرفت. اولین قربانی نیز خود سازنده بود(!) تیمسار درگاهی، رئیس وقت شهربانی که به جرم دعوت رضاخان به یکی از ۱۹۲ سلول عمومی و انفرادی در جریان افتتاح زندان به حبس محکوم شده است.قصر پس از آن نیز پذیرای نامدارانی شد که عبدالحسین تیمورتاش،نصرت‌الدوله و سردار اسعد بختیاری از آن عده بوده اند.بزرگ‌علوی سرگذشت سال‌های حبس خود و دیگر زندانیان مشهور را در کتاب «۵۳ نفر» در زندان قصر نگاشته است.پس از شهریور 20 و استعفای رضاخان و تبعید به جزیره موریس کارکردهای قصر نیز نمایان‌تر شد.

باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

قابل ذکر است که شکل دایره زندان تنها به این منظور به این فرم طراحی شده که هر سه طبقه آن در اثر وجود این فضای خالی و بالکن‌هایی که با حفاظ‌های نرده‌ای پوشیده شدند، در تابستان به شدت گرم باشد و در زمستان سرد؛ سرمایی که تا مغز استخوان زندانیان نفوذ می‌کرده است.زندان قصر از بدو تأسیس تا سال 1357 (پیروزی انقلاب اسلامی) در طول نیم قرن، آیینه‌ای است در انعکاس تجدد در دوران پهلوی. از یک سو زندانیان عادی در این زندان از حقوق مدنی و تعریف شده‌ای برخوردار شدند و از سوی دیگر در طول نیم قرن زندان قصر به مشهورترین زندان سیاسی کشور تبدیل شده است و بسیار مشهر بوده است .بهتر است بدانید زندان قصر در سالهای اخیر توسط شهرداری تهران به باغ موزه‌ای پند آموز تبدیل شده است که بازدیدکنندگان می‌توانند همه روزه از قسمت‌های مختلف آن را ببینند.همچنین حضار می‌توانند ازمحل‌های نگهداری زندانیان سیاسی که حتی دیوارهایش همگی با مهر سکوت عمق فاجعه را به تصویر کشیده و بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، دیدن فرمایند.”باغ ایرانی” یکی از بخش های این مجموعه است که با بهره‌گیری از تنوع گیاهی یک فضای شهری دلنشین و یک موزه روباز محسوب ایجاد شده است.قابل توجه است که یکی از بخش های اصلی، “موزه تاریخ انقلاب اسلامی ایران” است. این موزه تصویری است از مبارزات مردم در دوران ستمشاهی و بخش دیگر “موزه زندان” است که بازسازی عینی فضای زندان از اتفاقاتی است که در دوره رژیم ستم شاهی افتاد و هم محلی برای تصویر برداری مجموعه های سینمایی می باشد.

باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

از دیگر قسمت های این باغ موزه می‌توان به مسجد، زورخانه قصر، باغ های ایرانی، کتابخانه مرکز تحقیقات، گالری های مختلف، فضاهای نمایشگاهی و فرهنگی چایخانه و سفره خانه سنتی، مراکز عرصه محصولات فرهنگی، بازارچه محصولات هنری و صنایع دستی اشاره نمود.همچنین شهروندان می‌توانند در محدوده زندان، از فضای سبز و بوستان و مجموعه‌های فرهنگی ورزشی موزه بازدید می کنند.از زندان قصر بخش‌هایی باقی مانده تا خاطرات این محل تاریخی به فراموشی سپرده نشود؛ از جمله این فضاها می‌توان به زندان مارکف و سیاسی و ساختمان روبروی درب اصلی همراه با برج نگهبانی و نورگیر اشاره کرد.

باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

شناخت باغ موزه قصر تهران

لازم است بدانید ساختمان بند جوانان نیز حفظ شده است. برج دیده‌بانی و منبع آب در شمال شرقی زندان، ساختمان واحد برق در شمال غربی و ساختمان مدرسه اندرزگاه 12 یا بند کارگری نیز حفظ شده است.زندان مارکوف با مساحتی بالغ بر 8800 متر مربع از فضاهای متنوعی همچون مرکز اسناد، تصاویر و اشیاء تاریخی، نمایشگاه، گالری موسمی، کافه گالری و سالن اجتماعات چند منظوره تشکیل گشته است.

باغ موزه قصر، تاریخچه و تلفن و آدرس باغ موزه قصر

مسجد،کتابفروشی دائمی (با مضامین تاریخ انقلاب و مبارزات سیاسی و کتب مرتبط با زندان) و زورخانه از دیگر قسمتهای این مجموعه به شمار می شود.قابل ذکر است که گالری تصاویر و اسناد مربوط به مرمت و بازسازی موزه به عنوان یکی از دستاوردهای شهرداری تهران برای استفاده محققان، استادان، دانشجویان و پژوهشگران قابل استفاده است و ساختمان زندان سیاسی با مساحتی در حدود 5 هزار متر مربع دارای فضاهای گوناگون و متنوعی است که روایتگر تاریخ انقلاب و مبارزان انقلاب اسلامی است که این ساختمان نیز شامل محل زندان‌ها، کتاب‌خانه، مرکز مطالعات و موزه می باشد.همچنین حسینیه، رستوران و کافی شاپ نیز دیگر بخش های این مجموعه را تشکیل می‌دهد و سه حیاط موجود در زندان قابلیت پخش فیلم و نماهنگ و ویدئوهای مفهومی دارند.می توانید در سفر به شهر تهران از این منطقه دیدن کنید.

show_picture.php

باغ موزه قصر

مطالب مرتبط:

باغ نگارستان

باغ ارم شیراز

باغ پرندگان تهران

<

کامنت های تایید شده : 6 عدد

 • باغ موزه قصر در خیابان پلیس تهران واقع است

 • مسیرهای مختلف برای رفتن به باغ موزه قصر تهران
  – اتوبان شهید صیاد شیرازی – خروجی پلیس شریعتی – میدان پلیس – باغ موزه قصر

  2- انتهای خیابان شهید مطهری – بعد از تقاطع دکتر شریعتی – میدان پلیس – باغ موزه قصر

  مسیر دسترسی حمل و نقل عمومی(مترو):

  ایستگاه مترو شهید مفتح – انتهای خیابان مطهری بعد از تقاطع دکتر شریعتی – باغ موزه قصر

  مسیر دسترسی حمل و نقل عمومی(اتوبوس):

  پایانه امام خمینی (ره) – اتوبوس های میدان معلم – ایستگاه روبروی باغ موزه قصر

  پایانه میدان رسالت – اتوبوس های پیچ شمیران – ایستگاه میدان پلیس – باغ موزه قصر

  پایانه میدان امام حسین (ع) – اتوبوس های شهید بهشتی – ایستگاه تقاطع پلیس شریعتی – خیابان پلیس – باغ موزه قصر

  پایانه اتوبوس پیچ شمیران – اتوبوس های رسالت – ایستگاه تقاطع پلیس شریعتی – خیابان پلیس – باغ موزه قصر

  پایانه شهید بهشتی – اتوبوس های میدان امام حسین (ع) – ایستگاه انتهای خیابان مطهری تقاطع شریعتی – باغ موزه قصر

 • ممنون از راهنمایی خوبتون آقا داوود.خیلی کمک کردید

 • باغ‌موزه قصر که سابقا زندان قصر نامیده می‌شد، اولین زندان متمرکز تهران بود. این زندان هم اینک تعطیل شده و تحت عنوان باغ موزه قصر بعنوان یکی از مراکز فرهنگی، تاریخی و هنری کشور مورد بازدید عموم است.خوش بحال اونایی که اینجا زندانی بودن

 • من باغ موزه قصر رفتم خیلی توپه شما هم حتما برید

  • خخخخخ چشم

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.