علت و درمان خانگی و گیاهی زگیل پا در کودکان چیست

زگیل پا

زگیل پا ,زگیل پا و درمان,زگیل پا و درمان آن,زگیل کف پا در کودکان,درمان زگیل پا در کودکان,زگیل پاشنه پا,زگیل پاشنه ی پا,زگیل پاشنه پا

زگیل پا , زگیل پا و درمان , زگیل پا و درمان آن , زگیل کف پا در کودکان

توضیحاتی در مورد زگیل پا

زگیل‌ها برآمدگی‌های کوچک پوستی هستند که به علت یک ویروس به وجود می‌آیند و بسیار مسری هستند. زگیل کف پا “Plantar warts”، زگیل های معمولی واقع در کف پا هستند.در این مطلب از سایت جسارت در مورد زگیل پا صحبت میکنیم امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

زگیل پا چیست

از آنجا که زگیل کف پا در یک منطقه فشار هستند، آنها به سمت داخل رشد می کنند و غالباً حساس و دردناک هستند. مانند سایر زگیل، آنها زائده های پوستی بی ضرر هستند که توسط یک ویروس ایجاد می شود. زگیل‌های کف پایی معمولاً به دلیل عفونت ویروسی پوست کف پا به وجود می‌آیند؛ این زگیل‌ها بر اثر راه رفتن با پای برهنه در مکان‌هایی مانند دوش‌های عمومی یا رختکن به افراد منتقل می‌شوند؛ در اول ممکن است مانند پینه به نظر برسد اما دانه‌های سیاهی که مویرگ‌های خونی هستند درون زگیل مشاهده می‌شود. این زگیل‌ها فرد را در حین راه رفتن آزار می‌دهند و همراه با درد است. پزشکان معمولاً این نوع زگیل‌ها را با جراحی بر می‌دارند یا توصیه می‌کنند فرد از اسید سالیسیلیک که به صورت مایع یا برچسب است، استفاده کند اما درمان طبیعی نیازی به جراحی و ریختن اسید روی زگیل ندارد و کاملاً طبیعی و به صرفه است.

زگیل پا و پوست موز

مواد مورد نیاز موز دستورالعمل الف. به مدت چند دقیقه، پوست موز را روی زگیل بمالید. ب. هم‌چنین می‌توانید پوست موز را روی زگیل قرار دهید و با استفاده از چسب زخم، آن را محکم کنید. دفعات لازم برای انجام این درمان خانگی این کار را هر روز تکرار کنید. زمان اثربخشی این درمان خانگی ممکن است چند هفته‌ای طول بکشد؛ بنابراین، صبور باشید. دلیل اثربخشی استفاده از پوست موز به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای خلاصی از شر زگیل به شمار می‌رود، و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز می‌کند. آنزیم‌های موجود در پوست موز به التیام و جوان‌سازی پوست اطراف زگیل کمک می‌کند. پوست موز هم‌چنین دارای خواص ضد میکروبی است.

زگیل پا , زگیل پا و درمان , زگیل پا و درمان آن , زگیل کف پا در کودکان

علت زگیل پا

ما نمی دانیم که چرا برخی از افراد به راحتی زگیل کف پا دارند در حالی که دیگران هرگز به آن مبتلا نمی شوند. هیچ راهی برای جلوگیری از زگیل کف پا وجود ندارد. زگیل کف پا شایع هستند. ممکن است در صورت زخمی شدن خونریزی داشته باشند. از آنجا که زگیل کف پا توسط یک ویروس ایجاد می شود، آنها کمی مسری هستند (می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود). شما نباید لباس یا لباس زیر مشترک با کسی که دارای زگیل کف پا دارد، داشته باشید. زگیل کف پا ممکن است در بدن پخش شده و در مناطق دیگر بدن منتشر شود. زگیل کف پا باید درمان شود چرا که آنها مسری هستند و اگر یک زِگیل کف پا سال ها درمان نشود، به ندرت ممکن است سرطانی شوند.

زگیل پا و روغن نارگیل

مواد مورد نیاز روغن نارگیل بکر دستورالعمل الف. روغن نارگیل را کمی حرارت دهید و سپس روی زگیل بمالید. ب. چند دقیقه‌ای آن را روی زگیل ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شود. پ. بعد از ماساژ، پوست‌تان را نشویید. دفعات لازم برای انجام این درمان خانگی این کار را مرتبا، روزی دو الی سه مرتبه انجام دهید. دلیل اثربخشی روغن نارگیل به درمان زگیل‌های روی پا، صورت، و حتی زگیل‌های تناسلی نیز کمک می‌کند. اسیدهای چرب با زنجیرهی متوسط موجود در روغن نارگیل دارای اثرات ضد میکروبی هستند و در صورت استفاده‌ی مرتب از آن، به آسانی زگیل را از بین می‌برند. روغن نارگیل هم‌چنین می‌تواند به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده‌ی پوست نیز عمل کند.

روش درمانی زگیل پا

یک روش درمانی کامل برای زگیل کف پا وجود ندارد، زیرا ما قادر به کشتن ویروس بدون کشتن سلول های آلوده به این ویروس نیستیم. درمان بکار رفته برای زگیل کف پا بستگی به محل، اندازه، نوع پوست و قضاوت پزشکی دارد. گاهی اوقات زگیل های جدید تشکیل خواهد شد در حالی که زگیل های موجود در حال نابود شدن هستند. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که اجازه دهید رشد کنند و به اندازه کافی بزرگ شوند. مهم نیست که از چه روش درمانی استفاده می شود، گاهی اوقات درمان زگیل کف پا با شکست مواجه می شود. همچنین ممکن است هفته ها یا ماه پس از درمان دوباره پدید آیند. در صورت عود زگیل کف پا نگران نشوید. یک وقت ویزیت از دکتر بگیرید، درمان تکرار خواهد شد، و یا از روش های مختلف برای از بین بردن زِگیل کف پا استفاده می شود.

زگیل پا و جوش شیرین

مواد مورد نیاز الف. ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری جوش شیرین ب. به اندازه‌ی یک کاسه‌ی کوچک آب دستورالعمل الف. جوش شیرین را در آب حل کنید و دست یا پای دارای زگیل را به مدت ۳۰ دقیقه در این محلول قرار دهید. ب. سپس، دست یا پای‌تان را از داخل محلول در بیاورید؛ ولی آن را خشک یا تمیز نکنید و اجازه دهید به صورت طبیعی خشک شود. دفعات لازم برای انجام این درمان خانگی این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا زگیل کامل از بین برود. دلیل اثربخشی این درمان خانگی برای بر طرف کردن زگیل تناسلی بسیار عالی عمل می‌کند. جوش شیرین عامل سوزاننده‌ای است که می‌تواند زگیل‌ها را از بین ببرد. از این ماده به طور گسترده‌ای برای ضد عفونی نیز استفاده می‌شود.

درمان طبیعی زگیل پا

برای درمان زگیل کف پا، پوست موز را از موز جدا کنید و قسمت داخلی آن که سفید است را روی زگیل قرار دهید، پا را بانداژ کنید و یک جوراب پایتان کنید. این پانسمان را هر روز تا زمانی که زگیل از بین برود باید عوض کنید؛ پس از چند روز اثری از زگیل نخواهد بود. ریسک های درمانی هیچ روش درمانی تضمینی برای برداشتن زگیل وجود ندارد. حتی عمل جراحی لیزر نیز ۱۰۰٪ موثر نیست. درمان ممکن است وقت گیر باشد و به چندین ویزیت دکتر نیاز داشته باشد. درمان گران است. برای هر بار درمان زگیل، باید هزینه پرداخت شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که حتی بعد از درمان های متعدد زگیل با موفقیت از بین برود. در مناطق تحت درمان ممکن است ضایعات جدیدی به وجود آید که درمان را پیچیده تر می کند.

زگیل پا و زردچوبه

مواد مورد نیاز الف. پودر زردچوبه ب. آب دستورالعمل الف. پودر زردچوبه را با آب ترکیب کنید و از آن‌ها خمیر تهیه کنید. ب. این خمیر را روی زگیل بمالید و ۳۰ دقیقه صبر کنید. پ. سپس زگیل را با آب بشویید. تکه‌ای لیمو را با فشار ملایم روی زگیل و پوست اطراف آن بمالید تا رنگ زرد زردچوبه از بین برود. دفعات لازم برای انجام این درمان خانگی این کار را روزی دو بار انجام دهید. دلیل اثربخشی استفاده‌ی موضعی از زردچوبه بسیار سودمند است. خواص ضد میکروبی زردچوبه می‌تواند عفونت و هم‌چنین زگیل را از بین ببرد.

پیشگیری از زگیل پا

برای کاهش ابتلا به زگیل‌ها پا به این توصیه‌ها توجه کنید: با پای برهنه راه نروید. هر روز یک جفت جوراب تمیز بپوشید و کفش‌هایتان یک روز در میان عوض کنید. پاهایتان را به‌طور مرتب بشویید و آن‌ها را کاملاً خشک کنید. پای کودکان را به‌طور مرتب وارسی کنید. اگر شخص دیگر دچار زگیل است، از تماس مستقیم با پوستش اجتناب کنید. درصورتی‌که دچار زگیل یا برآمدگی یا تغییرات پوستی دیگری شدید، به دکترتان اطلاع دهید.

زگیل پا و روغن آویشن

مواد مورد نیاز الف. یک قطره روغن آویشن ب. یک قطره روغن حامل نظیر روغن زیتون یا روغن نارگیل پ. آب گرم دستورالعمل الف. زگیل را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب گرم قرار دهید. ب. اطراف زگیل را خشک کنید و ترکیب روغن آویشن و روغن حامل را روی زگیل بمالید. پ. اجازه دهید به طور طبیعی خشک شود. دفعات لازم برای انجام این درمان خانگی این کار را هر ۲۴ ساعت یک بار تکرار کنید. دلیل اثربخشی فعالیت‌های ضد ویروسی روغن آویشن در آزمایشگاه به اثبات رسیده‌اند؛ و طبق شواهد علمی، این روغن می‌تواند با موفقیت ویروس‌ها را نابود کند.

زگیل پا , زگیل پا و درمان , زگیل پا و درمان آن , زگیل کف پا در کودکان

زگیل چیست

زگیل غده‌ی کوچک و سفت با سطحی زبر و خشن است که معمولا روی دست‌ها و پاها رشد می‌کند. زگیل توسط ویروس به وجود می‌آید، به ویژه ویروسی به نام HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) که باعث ایجاد عفونتی می‌شود که در آن لایه‌ی بیرونی پوست به سرعت شروع به رشد می‌کند. عاملی که احتمال ایجاد زگیل را افزایش می‌دهد، زخم یا بریدگی است که از طریق آنها ویروس وارد لایه‌ی بیرونی پوست می‌شود. ویروسِ عامل زگیل می‌تواند نیز از طریق تماس پوستی یا تماس حوله‌ یا کفش آلوده به سایر نواحی پوست بدن گسترش یابد. بنابراین بهترین راه چاره این است که زگیل را به سرعت از بین ببرید.

زگیل پا و عسل

یکی از محبوب‌ترین درمان‌های خانگی برای زگیل استفاده از عسل است. عسل دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتری است و می‌تواند به درمان زگیل کمک کند. برای رسیدن به بهترین نتایج، توصیه می‌کنیم از عسل مانوکا استفاده کنید. الف. ابتدا، در صورت امکان، کمی روی زگیل را بسایید؛ سپس، یک لایه‌ی ضخیم عسل را روی زگیل بمالید. ب. تکه پارچه‌ی تمیزی را دور آن بپیچید و ۲۴ ساعت صبر کنید؛ سپس، باند را عوض کنید و مجددا لایه‌ی دیگری از عسل را روی زگیل بمالید. پ. آن‌قدر به این کار ادامه دهید تا زگیل کاملا بر طرف شود.

روش های درمانی زگیل پا

امروزه روش های درمانی مختلف وجود دارد که پزشک می تواند از آنها برای درمان زگیل پا استفاده کند. این درمان ها معمولاً به صورت سر پایی انجام می شوند، به این معنی که بیمار می تواند در همان روز درمان به خانه مراجعه کند. انتخاب های درمانی موجود در این رابطه به شرح زیر هستند: درمان های موضعی: رایج ترین درمان موضعی برای از بین بردن زگیل پا کانتاریدین است. کانتاریدین یک ماده طبیعی است که از یک حشره به نام سوسک تاول زا گرفته می شود. این ماده اغلب به همراه اسید سالیسیلیک استفاده می گردد. در این حالت پزشک از ترکیب کانتاریدین و اسید سالیسیلیک بطور مستقیم بر روی زگیل استفاده می کند و سپس محل را با بانداژ می پوشاند. در طول یک هفته یا اندکی بیشتر از آن یک تاول در زیر زگیل ایجاد می شود که می تواند مقداری دردناک باشد. زمانی که این تاول پوست بیندازد، تمام یا بخشی از زگیل نیز از بین می رود. در این حالت به چند جلسه درمانی برای رفع کامل مشکل نیاز است. سرما درمانی: این روش درمانی زگیل ایجاد شده را با منجمد کردن آن با نیتروژن مایع از بین می برد. مشابه حالتی که از کانتاریدین استفاده می شود، سرما درمانی نیز باعث ایجاد تاول در محل درمان می شود. هنگامی که تاول پوست می اندازد، این فرآیند باعث از بین رفتن تمام یا بخشی از زگیل می شود. این روش درمانی معمولاً برای افراد کم سن و سال استفاده نمی شود، زیر این روش می تواند دردناک باشد. سرما درمانی برای دستیابی به نتایج رضایت بخش نیاز به چند جلسه درمان زیگیل دارد. لایه برداری شیمیایی: لایه بردارهای شیمیایی می توانند باعث از بین رفتن لایه های سطح زگیل و رفع زیگیل شوند. به هر حال، هنگامی که پزشک از لایه بردار شیمیایی به عنوان یک روش درمانی استفاده می کند، معمولاً سطح غلظت بالاتری از داروی مورد نیاز همچون اسید سالیسیلیک را برای مصرف بیمار تجویز می نماید. سایر روش های درمانی: سایر روش های درمانی قابل استفاده برای رفع زگیل پا شامل لیزر درمانی، عمل جراحی، و ایمن درمانی است. در روش ایمن درمانی از سیستم ایمنی خود بدن بیمار برای تخریب زگیل پا که به سایر روش های درمانی واکنش مناسب نشان نداده، استفاده می شود. به هر حال، به خاطر اینکه این روش درمانی دردناک است و می تواند باعث ترس بیمار و مشاهده سایر عوارض جانبی در وی شود، از این روش در مقایسه با سایر روش های درمانی کمتر استفاده می شود.

همه چیز درباره زگیل پا

زگیل ها یک نوع عفونت پوستی هستند که در نتیجه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. در این حالت ویروس با استفاده از یک نقص پوستی (همچون یک بریدگی) به بدن وارد شده و باعث ایجاد یک برآمدگی ناهموار بر روی سطح پوست می شود. در حقیقت زیگیل ها نوعی تومور خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که امکان تشکیل آنها در نقاط مختلف بدن وجود دارد. همه افراد ممکن است به مشکل زگیل مبتلا شوند، اما این مشکل بیشتر در بین کودکان مشاهده می شود، زیرا در اکثر مواقع پوست کودکان دچار بریدگی و خراش می شود. علاوه بر این افراد مسن نیز بیشتر از بقیه افراد به این مشکل دچار می شوند، زیرا سیستم ایمنی افراد با افزایش سن ضعیف می شود. زگیل ها بسیار مسری هستند. در حقیقت امکان انتقال ساده زگیل ها از فردی به فرد دیگر در نتیجه تماس مستقیم با زگیل یا از طریق تماس غیر مستقیم (برای مثال به واسطه قرار گرفتن در محیط رخت کن یا استفاده از یک حوله آلوده)، وجود دارد.زگیل پا یک نوع خاص از زگیل است که در ناحیه کف پا ایجاد می شوند. این نوع از زگیل ها معمولاً در نواحی خاص که فشار به آنها در زمان ایستادن یا راه رفتن وارد می شود، ایجاد می گردند. به خاطر این فشار، زگیل های کف پا اغلب به صورت مسطح تشکیل شده و از داخل رشد می کنند. زگیل های زیر پا می توانند به تنهایی یا به صورت خوشه ای (زگیل های موزاییکی) در افراد مشاهده شوند. زگیل های کف پا معمولاً کوچک هستند. این زگیل ها معمولاً به آرامی رشد می کنند و می توانند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد ناراحتی یا درد برای فرد شوند.افرادی که به زگیل پا مبتلا می شوند، ممکن است با علائم زگیل از جمله اینکه ، احساس کنند که یک سنگ در کفش های خود دارند. مواجعه شوند . به خاطر ظاهر صاف این زگیل ها و محل تشکیل آنها، زگیل های کف پا معمولاً با پینه اشتباه گرفته می شوند. مشابه پینه، زگیل های کف پا سفت هستند و پوست زخیم دارند. به هر حال، بر خلاف پینه، زگیل کف پا در هنگام وارد شدن فشار دردناک می شود. علاوه بر این زگیل های کف پا می توانند خال های تیره بر روی سطح خود داشته باشند. این لکه ها در نتیجه گشاد شدن رگ های خونی در زگیل ایجاد می شوند.

<

کامنت های تایید شده : 50 عدد

 • زگیل پا : علت و درمان
  کلینیک چند تخصصی پا (پدورتیک) امید

  6002_192

  زگیل ها یک نوع عفونت پوستی هستند که در نتیجه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. در این حالت ویروس با استفاده از یک نقص پوستی (همچون یک بریدگی) به بدن وارد شده و باعث ایجاد یک برآمدگی ناهموار بر روی سطح پوست می شود. در حقیقت زیگیل ها نوعی تومور خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که امکان تشکیل آنها در نقاط مختلف بدن وجود دارد.

 • همه افراد ممکن است به مشکل زگیل مبتلا شوند، اما این مشکل بیشتر در بین کودکان مشاهده می شود، زیرا در اکثر مواقع پوست کودکان دچار بریدگی و خراش می شود. علاوه بر این افراد مسن نیز بیشتر از بقیه افراد به این مشکل دچار می شوند، زیرا سیستم ایمنی افراد با افزایش سن ضعیف می شود. زگیل ها بسیار مسری هستند. در حقیقت امکان انتقال ساده زگیل ها از فردی به فرد دیگر در نتیجه تماس مستقیم با زگیل یا از طریق تماس غیر مستقیم (برای مثال به واسطه قرار گرفتن در محیط رخت کن یا استفاده از یک حوله آلوده)، وجود دارد.

 • زگیل پا یک نوع خاص از زگیل است که در ناحیه کف پا ایجاد می شوند. این نوع از زگیل ها معمولاً در نواحی خاص که فشار به آنها در زمان ایستادن یا راه رفتن وارد می شود، ایجاد می گردند. به خاطر این فشار، زگیل های کف پا اغلب به صورت مسطح تشکیل شده و از داخل رشد می کنند. زگیل های زیر پا می توانند به تنهایی یا به صورت خوشه ای (زگیل های موزاییکی) در افراد مشاهده شوند. زگیل های کف پا معمولاً کوچک هستند. این زگیل ها معمولاً به آرامی رشد می کنند و می توانند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و باعث ایجاد ناراحتی یا درد برای فرد شوند.

 • افرادی که به زگیل پا مبتلا می شوند، ممکن است با علائم زگیل از جمله اینکه ، احساس کنند که یک سنگ در کفش های خود دارند. مواجعه شوند . به خاطر ظاهر صاف این زگیل ها و محل تشکیل آنها، زگیل های کف پا معمولاً با پینه اشتباه گرفته می شوند. مشابه پینه، زگیل های کف پا سفت هستند و پوست زخیم دارند. به هر حال، بر خلاف پینه، زگیل کف پا در هنگام وارد شدن فشار دردناک می شود. علاوه بر این زگیل های کف پا می توانند خال های تیره بر روی سطح خود داشته باشند. این لکه ها در نتیجه گشاد شدن رگ های خونی در زگیل ایجاد می شوند.

 • پزشک می تواند ایجاد زگیل کف و انگشتان پا را با معاینه پا و بررسی علائمی که بیمار با آن مواجه شده تشخیص دهد

 • رایج ترین درمان موضعی برای از بین بردن زگیل پا کانتاریدین است. کانتاریدین یک ماده طبیعی است که از یک حشره به نام سوسک تاول زا گرفته می شود. این ماده اغلب به همراه اسید سالیسیلیک استفاده می گردد. در این حالت پزشک از ترکیب کانتاریدین و اسید سالیسیلیک بطور مستقیم بر روی زگیل استفاده می کند و سپس محل را با بانداژ می پوشاند. در طول یک هفته یا اندکی بیشتر از آن یک تاول در زیر زگیل ایجاد می شود که می تواند مقداری دردناک باشد. زمانی که این تاول پوست بیندازد، تمام یا بخشی از زگیل نیز از بین می رود. در این حالت به چند جلسه درمانی برای رفع کامل مشکل نیاز است.

 • این روش درمانی زگیل ایجاد شده را با منجمد کردن آن با نیتروژن مایع از بین می برد. مشابه حالتی که از کانتاریدین استفاده می شود، سرما درمانی نیز باعث ایجاد تاول در محل درمان می شود. هنگامی که تاول پوست می اندازد، این فرآیند باعث از بین رفتن تمام یا بخشی از زگیل می شود. این روش درمانی معمولاً برای افراد کم سن و سال استفاده نمی شود، زیر این روش می تواند دردناک باشد. سرما درمانی برای دستیابی به نتایج رضایت بخش نیاز به چند جلسه درمان زیگیل دارد.

 • لایه بردارهای شیمیایی می توانند باعث از بین رفتن لایه های سطح زگیل شوند. به هر حال، هنگامی که پزشک از لایه بردار شیمیایی به عنوان یک روش درمانی استفاده می کند، معمولاً سطح غلظت بالاتری از داروی مورد نیاز همچون اسید سالیسیلیک را برای مصرف بیمار تجویز می نماید.

 • سایر روش های درمانی قابل استفاده برای رفع زگیل پا شامل لیزر درمانی، عمل جراحی، و ایمن درمانی است. در روش ایمن درمانی از سیستم ایمنی خود بدن بیمار برای تخریب زگیل پا که به سایر روش های درمانی واکنش مناسب نشان نداده، استفاده می شود. به هر حال، به خاطر اینکه این روش درمانی دردناک است و می تواند باعث ترس بیمار و مشاهده سایر عوارض جانبی در وی شود، از این روش در مقایسه با سایر روش های درمانی کمتر استفاده می شود.

 • در این رابطه هیچ روش کامل و مطمئن برای جلوگیری از ایجاد زگیل پا وجود ندارد. به هر حال، در این رابطه می توان فعالیت هایی انجام داد که ریسک ابتلا به این مشکل را بطور مشخص کاهش می دهد. لازم است بدانید که ویروس پاپیلوم انسانی در نواحی گرم و مرطوب ایجاد می شود

 • به منظور کاهش ریسک ایجاد این زگیل ها، توجه به نکات زیر ضروری است:

  از دمپایی یا صندل در زمان استفاده از اطاق رخت کن عمومی، استخرهای عمومی، یا حمام های عمومی استفاده کنید؛
  به زگیل فرد دیگر دست نزده یا آن را لمس نکنید؛
  زگیل خود را خراش نداده یا سوراخ نکنید؛
  لباس ها، حوله ها یا سایر موارد مانند آن را که با زگیل در تماس هستند، از لباس ها و وسایل سایرین دور نگه دارند.

 • زگیل‌های کف پایی معمولاً به دلیل عفونت ویروسی پوست کف پا به وجود می‌آیند؛ این زگیل‌ها بر اثر راه رفتن با پای برهنه در مکان‌هایی مانند دوش‌های عمومی یا رختکن به افراد منتقل می‌شوند؛ در اول ممکن است مانند پینه به نظر برسد اما دانه‌های سیاهی که مویرگ‌های خونی هستند درون زگیل مشاهده می‌شود.

 • این زگیل‌ها فرد را در حین راه رفتن آزار می‌دهند و همراه با درد است. پزشکان معمولاً این نوع زگیل‌ها را با جراحی بر می‌دارند یا توصیه می‌کنند فرد از اسید سالیسیلیک که به صورت مایع یا برچسب است، استفاده کند اما درمان طبیعی نیازی به جراحی و ریختن اسید روی زگیل ندارد و کاملاً طبیعی و به صرفه است.

 • برای درمان زگیل کف پا، پوست موز را از موز جدا کنید و قسمت داخلی آن که سفید است را روی زگیل قرار دهید، پا را بانداژ کنید و یک جوراب پایتان کنید. این پانسمان را هر روز تا زمانی که زگیل از بین برود باید عوض کنید؛ پس از چند روز اثری از زگیل نخواهد بود.

 • تا حالا نشنیده بودم چه خوب

 • زگیل ها عمدتا شامل زگیل های معمولی، زگیل های مسطح، زگیل های کف پایی، زگیل های زیر ناخنی، و زگیل های رشته ای هستند.

 • زگیل ها معمولا خودشان به مرور از بین می روند، ولی ممکن است چند سال طول بکشد.

 • زگیل های معمولی یا شایع، زگیل هایی هستند که بر روی ناحیه ای خاص از پوست می رویند و ناشی از عفونت با ویروس HPV هستند. بیش از 100 نوع از این ویروس وجود دارد که برخی از آنها دستگاه تناسلی زنان و همچنین دهان را خیلی راحت عفونی کرده و می توانند حتی باعث سرطان در این مناطق شوند. در واقع هر نوع از این ویروس ها در جای خاصی از بدن می رویند.

 • برخی دیگر از ویروس های HPV مسئول زگیل های شایع پوست و برخی سرطان ها هستند. زگیل ها معمولا بر روی پوست و نیز غشای موکوسی ایجاد می شوند. اگرچه این زگیل ها را مسری دانسته اند، ولی واقعیت آن است که این سرایت در افرادی از خانواده که خودشان آنها را دارند شایع تر است.

 • البته زگیل معمولا بخش خاصی از بدن یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد (مثلا فقط دست یا پا)، اما با کندن و دست زدن به آن، به راحتی قابل انتقال به بخش های دیگر بدن است.

 • برخی زگیل ها برآمده و گنبدی شکل هستند و معمولا در پشت انگشتان دست، پنجه پا و نیز زانو ایجاد می شوند.

 • زگیل های کف پا که معمولا در قسمت های صاف پا ایجاد می شوند.

 • زگیل ها مسطح بر روی صورت، پاها و جاهای دیگر از بدن و معمولا در تعداد بالا ایجاد می شوند.

 • زگیل های زیر ناخنی زگیل هایی هستند که در اطراف ناخن ها و یا زیر ناخن ها ایجاد می شوند.

 • زگیل های رشته ای که معمولا به صورت یک خط، مخصوصا در صورت رشد می کنند.

 • بهتر است هر شخص پس از پی بردن به وجود زگیل، آن را به یک پزشک متخصص پوست نشان دهد تا نوع زگیل تشخیص داده شود.

 • اگر زگیل مدت زیادی بدون درمان به حال خود گذاشته شود، درمان آن پیچیده تر خواهد شد. البته روش های خانگی متعددی برای درمان زگیل ها و برداشتن آنها وجود دارد.

 • محلول اسید سالسیلیک

  امروزه این محلول به صورت قطره، ژل، پدهای استریل و نیز پماد در دسترس است. این محصولات برای استفاده در هر نوع زگیلی تهیه شده اند.

  درمان با اسید سالسیلیک در واقع یک روش درمانی کراتولیتیک است. بدین معنی که اسید سالسیلیک، پروتئین موجود در زگیل به نام کراتین که تشکیل دهنده اصلی زگیل و نیز بافت ها مرده اطراف آن است را مورد حمله قرار داده و آن را حل می کند و در نتیجه زگیل از بین می رود.

 • روش درمانی اورسول نیز قابل استفاده است. در این روش با استفاده از اسپری هایی، زگیل ها را سرما داده و در دمای منفی 57 درجه سانتی گراد فریز می کنند.

  این روش با روش نیتروژن مایع که عمدتا توسط متخصصان پوست انجام می شود، قابل مقایسه است. البته در روش نیتروژن مایع، دما به منفی 200 درجه سانتی گراد کاهش داده می شود.

 • زگیل ها با استفاده از نوار چسب کانال دار و یا هر نوارچسب سوراخ دار دیگری قابل درمان اند. در این روش لازم است نوار چسب که سوراخی به اندازه ی زگیل دارد به طور دائم بر روی زگیل قرار گیرد. به طوری که حداکثر چند ساعت در هفته نوار چسب بر روی زگیل نباشد. البته نوارچسب ها باید هر دو روز یک بار عوض شوند.

 • یکی از معروف ترین درمان ها، استفاده از ویتامین E از طریق آغشته کردن زگیل و محیط اطراف آن به محلول ویتامین E و در ادامه ریختن آب سیر بر روی زگیل است. سپس زگیل با یک نوار چسب بسته می شود. در این حالت معمولا طی یک هفته،آب سیر موجب ایجاد تاول و بیرون آمدن زگیل می شود.

 • روش دیگر درمان زگیل، آب پیاز خام است. در این روش پیاز خام خرد می شود و سپس با اضافه کردن نمک، برای یک شب تمام نگهداری می شود. در این حالت یک آب پیاز نمکی تشکیل می شود. روز بعد این محلول بر روی زگیل قرار داده می شود. این کار باید روزی دو مرتبه انجام شود و آنقدر ادامه یابد تا زگیل ها ناپدید شوند.

 • روش های درمانی دیگری نیز وجود دارند که تنها توسط پزشک متخصص پوست انجام می شوند. یکی از این روش ها، جراحی سرمادهی (cryosurgery) است که در آن از نیتروژن مایع استفاده می شود. نیتروژن مایع در حالت طبیعی، دمای منفی 200 درجه سانتی گراد دارد. استفاده از این محلول در محل زگیل، باعث یخ زدن و فریز شدن بافت ها و در نتیجه مرگ سلول های توده زگیل می گردد. از این رو پزشک به راحتی قادر خواهد بود بافت عفونی زگیل را از روی پوست بردارد

 • سلام و خسته نباشید دختری 29 ساله دارم مدتی است صورتش پر از خال شده خالهای برجسته و قهوه ای ایا درمان سنتی دارد یا باید از پزشک متخصص کمک گرفت ؟

 • مدت 1سال دوتا زگیل تناسلی دارم دکترم رفتم با محلول برطرف شد ولی بلافاصله همون جا رشد کرد الان یک داروساز محلول کللولوماک معرفی کرده به نظر شما این محلول جواب میده؟؟

 • سلام دختر من چهارسالشه کف پاش زگیل زده چهار مرحله دکتر فریز کرده مطلبی که نوشتین ویروس اچ ای وی خیلی نگرانم کرد یعنی چی

 • من از شیره انجیر برای درمان زگیل صورتم استفاده کردم بعد دوروز پوست دور زگیل صورتم سوخت ولی این شیوه برای درمان زگیل نقاط دیگر بدن مؤثر است

 • زگیل یك نوع تومور یا غده خوش‌خیم پوستی است كه بر اثر آلودگی به ویروس ایجاد می‌شود. اسم این ویروس، ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV‌ است. در زگیل معمولی و زگیل كف پا كه بسیاری از افراد به ویژه در فصل تابستان و استخر به آن مبتلا می‌شوند، تعداد ویروس زیاد است و در زگیل‌های كوندیلوما اكومیناتا كه نوعی زگیل تناسلی است، تعداد ویروس‌ها كمتر است.

 • شاید این سوال مطرح شود كه زگیل، البته به جز خارش، عارضه چندانی ندارد، چه اهمیتی دارد كه بخواهیم درباره‌اش بدانیم یا آن را درمان كنیم؟ متاسفانه انواع گوناگونی از ویروس‌ها، سرطان‌زا هستند. به طور مثال رابطه زیادی میان آلودگی به ویروس عامل زگیل نوع ۱۶ و ۱۸ و سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان، آلت تناسلی مردان و ناحیه مقعد و راست روده یا آنوركتال وجود دارد. برخی مطالعات نشان می‌دهد كه در ۹۰ درصد موارد سرطان دهانه رحم، ویروس وجود داشته است. هیچ فردی به زگیل‌های دور ناخن اهمیتی نمی‌دهد چون اصولا ناخن به جز جنبه زیبایی برای ما، اهمیتی ندارد. در حالی كه ارتباط قوی میان ابتلا به زگیل‌های دور ناخن و بروز سرطان سلول‌های سنگفرشی یا SCC در پوست وجود دارد.

 • زگیل کف دست و پا در کودکان بسیار معمول هستند. این زگیل ها با نام جایی که در بدن ظاهر می شوند نام برده می شوند. زگیل پالمر(Palmer) در دست رخ می دهد؛ و زگیل پلنتر(plantar) در پایین پا ایجاد می شود. در واقع تقریبا هر کس در برهه ای از زندگی، زگیلی را در بخشی از بدن تجربه نموده است.

 • در تعریف uTeb زگیل کف پا و زگیل کف دست، رشد غیر سرطانی پوست به علت عفونت ویروسی در لایه فوقانی پوست است. عامل ایجاد این حالت، سویه ای از ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV می باشد. بسیاری از ویروس ها در این سویه وجود دارند و وجود زگیل در افراد مختلف، در اثر ابتلا به انواعی از این ویروس می باشد.

 • به طور متوسط ​​زگیل کف پا و زگیل پالمر کوچک و تقریبا به اندازه یک عدس می باشند. اما برخی از زگیل ها رشد بیشتری دارند. گاهی اوقات زگیل کف پا می تواند به شکل خوشه ای رشد کنند که به آن ها زگیل موزاییکی می گویند. گاهی اوقات میخچه یا پینه با زگیل کف پا اشتباه می شود. در برخی از زگیل ها، نقطه های کوچک سیاه و سفیدی به نظر می رسند که در واقع نقطه های سیاه رگ های خونی کوچکی هستند که زگیل روی آنها رشد کرده است. زگیل کف پا معمولا موجب بالا آمدن پوست کف پا می شود ولی این پوست تا حدی نیست که با دست بتوان آن را گرفت.

 • زگیل از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. انتقال می تواند غیر مستقیم باشد؛ به عنوان مثال، یک کودک مبتلا به زگیل ممکن است در سطح زمینی بازی کند که کودک دیگزی پس از او در آن سطح بازی کرده و در اثر تماس پای کودک سالم با جای پای کودک مبتلا، ویروس به بدن فرد سالم منتقل شود. خطر ابتلا به زگیل برای افراد مختلف، متفاوت است. کسانی که با ضعف سیستم ایمنی مواجه هستند؛ به این ویروس ها حساس ترند؛ اما زگیل در کسانی که سیستم ایمنی قوی نیز دارند؛ امکان گسترش دارد.

 • زگیل کف پا اغلب در نهایت بدون درمان برطرف می شوند. اگر این زگیل ها سبب ایجاد ناراحتی زیاد در بدن شما می شوند؛ شما می توانید آنها را با درمان های مختلفی برطرف کنید.

 • در این روش ابتدا یک نوار کوچک را به مدت ۶ روز روی زگیل قرار می دهیم و پس از روز ششم آن را از روی زگیل بر می داریم. سپس، زگیل را با آب خیس می کنیم. و به آرامی آن را با سنگ پا و یا سوهان ناخن مالش می دهیم. این روند را تا زمانی برطرف شدن کامل زگیل تکرار می کنیم. این روش ممکن است چند ماه طول بکشد.

 • درمان زگیل بسیار سریع و آسان است. درمان در منزل برای زگیل های دست نیز صورت می گیرد؛ این کار می تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. زگیل پا به این دلیل که در زیر سطح پوست قرار دارد؛ سخت تر می باشد. حتی اگر درمان زگیل موفقیت آمیز باشد؛ زگیل می تواند دوباره ظهور کند. اگر زگیل برای فرد پر دردسر و دردآور نباشد، طبق گفته ی پزشکان می توان آن را به حال خودش رها نمود. با توجه به مرور زمان، زگیل ممکن است به خودی خود با کمک سیستم ایمنی بدن از بین رود.

 • به درمان های طب سنتی مراجعه کنید که با ازبین بردن زگیل و تقویت سیستم ایمنی راهکارهای بعضا موثری دارند.

 • زگیل‌های کف پایی ناشی از عفونت ویروسی پوست کف پا هستند.
  این زگیل‌ها در نتیجه راه رفتن با پای برهنه در مکان‌هایی مانند دوش‌های عمومی یا رختکن‌ها به افراد منقل می‌شوند.

  زگیل کف‌پایی ممکن است مانند پینه به نظر برسد، اما به طور معمول دانه‌های سیاهی – که مویرگ‌های خونی هستند- درون زگیل مشاهده می‌شود- که پینه‌ها آنها را ندارند.

  زگیل کف‌پایی ممکن است به خصوص راه رفتن باعث درد و ناراحتی شود. انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا می‌گوید در صورتی که زگیل کف‌پایی باعث درد شدید شود باید به پزشک مراجعه کنید.

  درمان معمول این نوع زگیل شامل برداشت جراحی آن به همراه مقداری از پوست حاشیه آن و کاربرد داروی موضعی و پانسمان است.

  پزشک شما ممکن است استفاده از اسید سالیسیلیک را- به صورت مایع یا برچسب- برای کاستن و نهایتا حذف کردن زگیل پیشنهاد کند.

 • زگیل در افراد بزرگسال درکف پا شایع‌تر است بنابراین به این افراد توصیه می‌شود در هنگام استفاده از استخر و به خصوص مکان‌های عمومی نکات بهداشتی را رعایت کنند و درهنگام استحمام از استفاده سنگ پا اجتناب کنند، چرا که استفاده از سنگ پا باعث انتشار ویروس در قسمت‌های کف پا می‌شود.

 • با مشاهده هر نوع ضایعه در قسمت‌های مختلف بدن از جمله دست و پا و صورت از خود درمانی اجتناب کرده و با مشورت پزشک متخصص، درمان مناسب تجویز شود.

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.