از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

بعید است که در شبکه های اجتماعی یا در سایتهای مختلف در مورد اثرات شفابخش سیاهدانه و یا ترکیب سیاهدانه و عسل چیزی ندیده باشید. نقل کنندگان این مطلب غالبا به روایتی از معصومین(ع) استناد می کنند که در آن برای سیاهدانه تاثیر شفابخش در بیماریها قائل شده اند.

شیخ صدوق(ره) که از علمای بزرگ سیاه دانه اسلامی است، درباره مبحث شفابخشی عسل که در روایات آمده است اینگونه توضیح می دهد: «آنچه که در روایات در خصوص عسل وارد شده که شفای هر دردى است، صحیح است و معنیش آن است که شفای هر دردى است که از برودت (سردی) باشد.»

 سیاه دانه ، خواص سیاه دانه , سیاه دانه و عسل , سیاه دانه و لاغری

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

دانه های  گیاه سیاه دانه دارای گلوکوزیدی به نام نیژلین است که تلخ می باشد و در اثر حرارت به ماده قندی و شیرین تبدیل می شود . علاوه بر آن اسانس روغنی مقدار زیادی سیاه دانه ساپونین ، تانن است که مدر و تحریک کننده غدد شیری و مسهل صفرا می باشد . به گزارش آسان طب سیاه دانه دارای مقدار زیادی ویتامین های گروه B است که در بین مردم خوردن آن را صواب (پسندیده ) می دانند .

دانه سیاه دانه ضد انگل بوده و موجب انبساط عضلات صاف بدن می شود . ضد نفخ و دفع کننده گاز شکم هم هست . در معطر کردن غذاها مصرف دارد . آن را روی نان سنگک می ریزند .

در هند سياه تخمه به عنوان محرك و باد سیاه دانه شكن و قاعده آور و زياد كنندة ترشح شير تجويز مي شود. سياه دانه را به منظور كاستن حّت اثر آن با روغن كنجد مخلوط كرده و در استعمال خارجي براي فروكش كردن تاولهاي پوست مي مالند. به علاوه در موارد گزش نيش عقرب نيز مي مالند، مفيد است.

 سیاه دانه ، خواص سیاه دانه , سیاه دانه و عسل , سیاه دانه و لاغری

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

در شبه جزيرة مالايا از سياه تخمه مخلوط با داروهاي ديگري به صورت ضماد براي آبسه ها و روماتيسم و ورم گوش و زخم بيني و سردرد مصرف مي شود و همچنين از آن محلولي سیاه دانه درست مي كنند كه بيماران تب دار را با آن كمپرس مي كنند و يا از آن محلول به صورت غرغره استفاده مي شود. از سياه تخمه براي ترميم ضعف بدن و رفع مسموميت هاي خون و در موارد بزرگ بودن كبد ، تهوع، شكم درد، يبوست استفاده میشود

برخی بررسی‌ها نشان داده است که ماده تیموکینون خواص ضد آسم دارد و می‌تواند تاثیری مشابه داروهای ضد آسم داشته باشد. علاوه بر این، آب استراخ‌شده از سیاه دانه با عبور از مجرای تنفسی تاثیری چشمگیر در درمان بیماری آسم دارد و تورم حنجره، گلو و دستگاه گوارشی را درمان می‌کند.
گفتنی است که سیاه دانه در درمان دردهای نقاط مختلف بدن بسیار موثر است. به طور کلی سیاه دانه، مهم‌ترین خواص سیاه دانه از این قرار است:

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

ریزش مو همیشه یکی از بزرگترین دغدغه های ما در دوران زندگی بوده و گاهی همه درآمدمان را برای آن هزینه می کنیم ولی هیچ تغییری رخ نمی دهد شاید دلیلش استفاده از داروهای شیمیایی است اگر بجای آن داروها از داروهای طبیعی نظیر سیاه دانه استفاده کنید قطعا راضی خواهید شد. براي رفع ریزش مو با سیاه دانه ابتدا باید 50 گرم سياه دانه را خرد کرده و با يك قاشق غذا خوری روغن نارگيل مخلوط کنین بعد از آن حدود، 400 سي سي الكل طبي و 3 عدد ميخك به آن اضافه کنید به مدت دو هفته مواد را داخل شیشه به دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید سپس روزی دو مرتبه موها را به 10 دقیقه با آن ماساژ دهید بعد از 2 ساعت می توانید موهایتان را بشوید دقت کنید قبل از استفاده حتما موها تمیز باشد. توجه داشته باشید رفع ریزش مو با سیاه دانه از قدیم الایام از جمله سیاه دانه روش های درمان ریزش مو بوده است.

  سیاه دانه ، خواص سیاه دانه , سیاه دانه و عسل , سیاه دانه و لاغری

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

یک قاشق غذا خوری سیاه دانه را درون قوری سیاه دانه ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه را به آن اضافه نمایید و اجازه دهید که به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل به شیرین نمودن این دمنوش، می توانید از نبات یا عسل استفاده کنید.

اثر سیا هدانه تا هفت سال در بدن باقی می ماند و
 
بدین جهت گزینه ای مناسب جهت دردهای مزمن
 
می باشد. سیاه دانه در ترکیبات مختلف، اثرات درمانی
 
متفاوتی دارد و به همین دلیل به صورت تنها، مخلوط با
 
دیگر مواد و به صورت کمپرس،بخور، اسانس و یا روغن آن
 
استفاده می شود، که یکی از آنها ترکیب عسل و سیاهدانه

 سیاه دانه ، خواص سیاه دانه , سیاه دانه و عسل , سیاه دانه و لاغری

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

 
“دوسین ” به فرمول
– سیاه دانه طبیعت گرمی دارد.
– به دلیل داشتن ماده ای موسوم به تیموکیتون سیاه دانه، دارای اثرات ضد تشنجی است. بررسی ها نشان می دهد سیاه دانه می تواند موجب تاخیر در زمان شروع تشنج و کاهش مدت آن شود.
– در کاهش نفخ شکم و دفع گازهای معده موثر است.
– زیاد کننده شیر مادران است.
– قاعده آور است، یعنی عادت ماهانه را باز می کند.
– ضد کرم است. مصرف سیاه دانه با سرکه باعث دفع کرم دستگاه گوارشی می شود.
– استفاده از مخلوط سیاه دانه آسیاب شده با عسل برای تسکین درد رحم و پس درد زایمان مفید است.
– غرغره کردن جوشانده ی سیاه دانه در سرکه باعث تسکین درد دندان و محکم شدن دندان می شود.

 سیاه دانه ، خواص سیاه دانه , سیاه دانه و عسل , سیاه دانه و لاغری

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

ز دیگر خواص سیاه دانه :جوش آکنه واقعا آزار دهنده سیاه دانه ست خصوصا زمانی که روی صورت ایجاد می شود برای درمان آن با سیاه دانه ما دو روش را به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم روش اول: 10 گرم سياه دانه را با 30 گرم زغال مو (چوب انگور)  آسیاب کنید سپس200 سي‌سي سرکه به آن اضافه کنید و بگذارید 24 ساعت مواد در جای خنک بماند بعد از آن روزی 3 مرتبه به صورت بمالید و بگذارید که در هر بار 1 ساعت این ماسک روی صورتتان بماند.

در روش دوم سیاه دانه را آسیاب کرده با مقداری روغن سیاه دانه کنجد مخلوط کرده  روزی 3 نوبت استفاده کنید البته سعی کنید میزان روغن آن کم باشد و شکل خمیری پیدا کند.

سياه تخمه از نظر طبيعت، خيلي گرم و خشك است. رنگ تخم سياه است ولي مغز آن سفيد مي باشد و نيروي داروئي آن تا هفت سال باقي مي ماند. خواص آن گرم كننده است، رطوبت ها سیاه دانه را خشك مي كند و اخلاط را اعتدال مي بخشد و اخلاط غليظ را رقيق مي نمايد. قاعده آور است و ترشح شير را نيز افزايش مي دهد. در مورد سموم سرد اثر برياق و ضد سم دارد(در اثر وجود ملانتين). در تمام موارد فوق ممكن است از دم كرده يا از بخور آن و يا به صورت شياف با روغن سوسن استفاده مي شود. براي تسكين سرفة سرد، درد سينه، ناراحتي تنفس، قي، آشفتگي، استسقا، يرقان و ناراحتي طحال و قولنج هاي نفخي به صورت خوردن يا ضماد مفيد است. اگر هر صبح خورده شود قاعده آور است و ترشح ادرار و شير را زياد مي كند و اگر با روغن سرخ شود و خورده شود براي درخشان كردن رنگ صورت خوب است. اگر با سركه خورده شود براي اخراج اقسام كرم مهده نافع است. براي ناراحتي تنفس بايد با آب و عسل خورد. خوردن آن با عسل براي خرد كردن سنگ كليه و مثانه و رفع تب هاي مزمنه و سوختة آن براي بواسير خوب است خصوصاً اگر سیاه دانه با رب مورد خورده شود. اگر ۸-۷ عدد از دانة آن را درشير تازه بخيسانند و بعد از يك ساعت آن را بسايند و در بيني كسي كه زردي دارد و چشم هاي او زرد شده بچكانند بسيار مفيد است. و زردي را رفع مي نمايد. اگر دم كردة آن با سركه مضمضه شود براي درد دندان سرد مفيد است. و اگر آن را سرخ كرده و كوبيده و باگلاب ضماد درست كنند ، براي زخم هاي سوداوي پا مجرب است. اگر سرخ كردة آن را كوبيده و با روغن زيتون چند جوش بدهند و چند قطره از آن را در بيني بچكانند براي رفع زكام كه با عطسة بسيار همراه است، مفيد است. زياده روي در خوردن سياه تخمه در گرم مزاجان بايد در سركه بخيسانند و سپس بخورند. براي كليه مضر است و از اين نظر بايد با كتيرا خورده شود. مقدار خوراك آن در سرد مزاج ها تا ۸ گرم و در گرم مزاج ها تا ۲ گرم است خوردن و ماليدن روغن آن مخلوط با روغن زيتون  و كندر براي سیاه دانه افزايش نيروي جنسي بسيار مفيد است.

 سیاه دانه ، خواص سیاه دانه , سیاه دانه و عسل , سیاه دانه و لاغری

از خواص بی نظیر و استثنایی سیاه دانه چه می دانید

ضماد سیاه دانه با گلاب برای زخم های سوداوی و بعضی کچلی های بین انگشتان و ساق پا مجرب می باشد .  به گزارش آسان طب بوئیدن آن برای دفع سردردهای مزمن و زکام و بیماری لقوه و تشنج اثر خوبی دارد .

قطره تولید شده از بو داده سِاه دانه مخلوط سیاه دانه با روغن زیتون (4-3) قطره اگر در بینی بچکانند برای زکام که با عطسه زیاد همراه باشد بسیار مفید می باشد و خوردن آن برای قوه باء و نعوظ و تقویت اعصاب بسیار سریع الاثر می باشد .

انگیزه نگارش این نوشتار بیمارانی هستند که به دلیل اطلاعات ناقص در مصرف این ترکیب یا ترکیباتی مشابه مداومت کرده اند و دچار عوارض ناخواسته شده اند مثل: احساس گرگرفتگی، پرخاشگری و عصبی سیاه دانه شدن، سرگیجه، بثورات پوستی، خارش در بدن، آبریزش، اشک ریزش و خشکی چشم. 

سیاه دانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.