نمایندگی یخچال کنوود در مشهد _ مشهد سرویس

نمایندگی یخچال کنوود در مشهد _ مشهد سرویس

نمایندگی یخچال کنوود در مشهد _ مشهد سرویس تعمیر یخچال یک کار تخصصی و حساس است که برای انجام آن، باید از تکنسین های با دانش و مجرب کمک گرفت. یکی از …

انار؛ میوه بهشتی در فرهنگ، هنر و آیین ایرانی

انار؛ میوه بهشتی در فرهنگ، هنر و آیین ایرانی

انار؛ میوه بهشتی در فرهنگ، هنر و آیین ایرانی تمام اجزای انار شامل گل، برگ، پوست درخت، پوست ریشه و دانه انار همه استفاده دارویی دارد. علاوه بر خواص انار حتی شکل …

تاثیر صد در صدی یادگیری زبان های خارجه در موفقیت های تحصیلی

تاثیر صد در صدی یادگیری زبان های خارجه در موفقیت های تحصیلی

تاثیر صد در صدی یادگیری زبان های خارجه در موفقیت های تحصیلی در قرن بیست و یک با توجه به پیشرفت های تکنولوژی و سطح سواد اجتماعی افراد، پیچیدگی های بسیاری در …

به دلال های بازار خودرو به این دلایل اعتماد نکنید

دلال خودرو

بالا بودن قیمت خودرو، جدا از بحث تورم، تحریم و غیره به دلیل مساله‌ای همچون دلالی ماشین است؛ اما این دلالی از کجا ناشی می‌شود؟ دلالی ماشین یکی از بازارهای داغ این صنعت است؛ اما یکی از زمان‌های افزایش شدت این دلالی، زمان قرعه‌کشی خودروسازی‌ها است. در این موقع برخی به دلیل اینکه استطاعت پرداخت را ندارند و برخی دیگر در راستای دلالی، امتیاز خود را می‌فروشند. اگر شما هم قصد خرید یا فروش خودرو دارید، بهتر است که با شگردهای دلالی ماشین در بازار ماشین دست دوم آشنا شوید.

افزایش دلالی ماشین

دلالی خودرو که گرایش به انجام آن این روزها رشد چشمگیری داشته، باعث شده تا قیمت خودرو بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن باشد. دلالان که واسطی بین خریدار و فروشنده هستند، خودرو را با قیمتی پایین‌تر از فروشنده می‌­خرند و با قیمتی بالاتر به خریدار می­‌فروشند. به این ترتیب، وجود واسطه‌های زیاد، قیمت خودرو را به طور سرسام­‌آوری بالا می­‌برد.

عواملی همچون تورم، میزان نقدینگی، نرخ ارز، سیاست­های پولی و  غیره بر قیمت گذاری خودرو تأثیر گذارند. کسانی که به دلالی ماشین اشتغال دارند، با به کار بستن یک­‌سری شگردها که اساساً غیرعلمی هم هستند، حتی در مواقعی مانند کاهش قیمت ارز جلوی پایین آمدن قیمت خودرو را می­‌گیرند. آن‌ها با فروش خودروها خصوصاً خودروهای کارکرده به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن‌ها، باعث می­‌شوند که قیمت خودرو حتی در زمان کسادی بازار و کم شدن میزان خرید و فروش هم بالا باشد.

در کشور ما صرف هزینه در بخش خودرو نوعی سرمایه­ گذاری محسوب می­‌شود و مالکان خودرو در هنگام فروش انتظار کسب سود دارند. دلالان با در نظر گرفتن سود فروشنده، خودرو را قیمت‌گذاری می­‌کنند. در نتیجه این باعث می­‌شود که قیمت خودروی کارکرده الگوی مشخصی نداشته باشد. در واقع دلالان با ایجاد اختلال و تغییر در قیمت‌­ها، باعث شده‌­اند که هم تولیدکننده و هم مصرف‌­کننده نهایی متضرر شوند و تنها کسی که در اینجا سود می‌برد، همان دلال خودرو است که پول بیشتر به جیب خودش می‌رود.

وقتی قصد خرید و فروش خودرو دارید

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که بخواهید خودرویتان را بفروشید یا خودرویی را خریداری کنید و با مسئله دلالی ماشین مواجه شده باشید. کسانی که به دلالی خودرو می‌­پردازند، عموماً انسان‌های باهوشی هستند و خوب می­‌دانند چه چیزهایی ممکن است ذهن خریدار را تحت تأثیر قرار دهد. پس تکیه بر این عوامل باعث می­‌شوند تا شما خودرویی را به قیمتی بالاتر از ارزش واقعی آن خریداری کنید یا با پنهان کردن برخی مسائل، خودرویی معیوب را بدون اطلاع از آن، خریداری کنید. همچنین در هنگام خرید خودرو از شما، عیوبی روی ماشین می‌­گذارند که قیمت آن را پایین بیاورند.

در هنگام خرید خودرو گوش به زنگ باشید

در بازی فوتبال، وقتی شما حریفتان را از قبل ارزیابی کرده باشید، راحت­‌تر و بهتر می‌­توانید در مقابل آن تیم بازی کنید و نتایج بهتری کسب کنید. حال در بحث دلالی ماشین هم، وقتی می­‌خواهید خرید و فروش ماشین دست دوم انجام دهید، در صورتیکه شگردهای دلالان خودرو را بدانید (هر چند که تعداد این شگردها بسیار زیاد است) کمتر تحت تأثیر آن‌ها قرار می­‌گیرید و آگاهانه­‌تر عمل می­‌کنید.

به برخی از نکات مهم در هنگام خرید و فروش خودرو و مواجه شدن با یک دلال، در ادامه اشاره می‌کنیم:

  • صحنه نمایش و بازیگران همیشه در صحنه

جالب است که در بسیاری از مواقع که شما برای خرید اتومبیلی به دلال‌های بازار خودرو مراجعه می­کنید، متقاضیان دیگری هم یا از طریق تماس تلفنی یا حضور در محل خواهان خریداری آن خودرو هستند و از قضا خود را بسیار مشتاق نیز نشان می­دهند؛ اما آیا برای شما سوال پیش نیامده که چرا به طور ناگهانی سر و کله افرادی این چنینی پیدا می‌شود؟

دلالی ماشین

این یکی از شگردهای دلالان خودرو است که به این ترتیب روی ذهن شما تاثیری را که می‌خواهند می‌گذارند تا بتوانند زودتر شما را مجاب کنند. در اینگونه مواقع، دلالان شما را با در نظر گرفتن اینکه «حتماً مورد معامله خوبی است که این همه متقاضی و خریدار دست به جیب دارد»، دستپاچه می‌کنند. از این رو شما خیلی سریع اقدام به خرید آن خودرو می­‌کنید، غافل از اینکه این فقط یک نمایش ترغیب کننده خرید است. پس تحت تأثیر سیاه بازی آن‌ها قرار نگیرید. شاید در برخی مواقع چنین چیزی سیاه بازی نباشد؛ اما بهتر است احتیاط کنید و با عجله تصمیم نگیرید.

  • سفت و سخت بودن قرارداد: مو لای درز آن نمی‌رود!

“چرا در این قرارداد، خبری از بندهای مربوط به متضرر شدن نیست؟”. در دلالی ماشین دلالان می‌­دانند که قرارداد را چگونه تنظیم کنند که جای شکایتی باقی نگذارند. در هنگام عقد قرارداد، دلالان به شما می‌گویند خیالتان راحت باشد، همه چیز به درست است و با گفتن این قبیل جمله­‌ها مانع از آن می‌­شوند که شما متن را کامل بخوانید.از این رو شما بدون مطالعه کامل و با اعتماد کورکورانه به فروشنده، قرارداد را امضا می­‌کنید.

درست بعد از اینکه مشکلی با خودرو پیدا کردید، به قرارداد مراجعه می­‌کنید و تازه متوجه می‌­شوید که ای دل غافل، چه چیزها که در قرارداد نوشته نشده است. پس هوشیارانه‌­تر عمل کنید. هر قراردادی که امضا می­‌کنید باید به طور کامل مطالعه کنید و به متن آن اشراف داشته باشید. ضمناً، ادعاهای فروشنده در مورد خودرو، مثلاً در مورد بی­‌رنگی بهتر است در قرارداد نوشته شود. پس تحت تاثیر حرف‌های دلال های بازار خودرو قرار نگیرید و سعی کنید همواره شما در دست گیرنده‌ی وقایع پیش رو باشید. در خصوص تشخیص رنگ خودرو حتماَ دقت کنید و اگر اطلاعاتی در این زمینه ندارید، با یک کارشناس برای خرید مراجعه کنید.

  • چشم پوشی از عیوب و کارشناس آشنا

یکی دیگر از شگردهای دلالان ماشین، بزرگنمایی و پنهان کردن عیوب است. در دلالی ماشین نکته مهمی وجود دارد و آن این است که در مورد برخی خصوصیات خودرو باید بزرگنمایی و از عیوب چشم‌­پوشی کرد. دلالان در مورد خودروی مورد فروش، بازار­ گرمی و بزرگنمایی می­‌کنند، حال آنکه به راحتی از بعضی از عیب­‌های مهم و قابل توجه، بر حسب مصلحت­‌اندیشی خود چشم‌­پوشی می­‌کنند.

حتی گاهی پا را فراتر از این می‌گذراند و خودشان پیشنهاد می­‌دهند که ماشین را نزد کارشناس ببریم، البته کارشناسی که خودشان معرفی می‌­کنند و آشنای آنها است. در اینجا نیاز است که شما مجدد تحت تاثیر حرف‌های آن‌ها قرار نگیرید و در صورت امکان با کسی که از خودرو سر در می‌­آورد یا حتی با یک متخصص، به محل خرید بروید. یکی از مواردی که باید به آن دقت باشید، کارشناسی برق خودرو است که حتماَ یک کارشناس باید آن را انجام دهد.

  • بهترین قیمت

یکی دیگر از شگردهای افراد فعال در شغل دلالی خودرو استفاده از جمله‌ی”زیر قیمت دارم بهت میفروشم” است. جمله ای آشنا که اکثر دلالان آن را به همراه تعریف کردن خاطرات از هر دری به زبان می‌­آورند. نکته جالب در دلالی ماشین این است که همیشه دلالان در حال فروش خودرو به قیمت پایین و مناسب هستند و اذعان می­‌کنند که با این قیمت قادر به خرید چنین خودرویی نیستید. همانطور که پیش از این در بالا برای شما نوشتیم، این افراد با هوش بالای خود، مردم را گول می‌زنند. آن‌ها به خوبی می­‌توانند با کلمات بازی کنند و با اینکار روی شما اثر بگذارند. پس تحت تأثیر حرف قرار نگیرید.

برگرفته از سایت بیمه: https://bimeh.com/

 

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 20 مرداد 1401

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.