مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ

مدرسه چهار باغ+عکس و تاریخچه

مدرسه چهارباغ اصفهان،مدرسه چهارباغ در اصفهان،مدرسه چهارباغ اصفهان بدست کدام ،پلان مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهار باغ یا سلطانی را می توانید در اصفهان ببینید. لازم به ذکر است که مشهور است به مدرسه سلطاني، مدرسه مادرشاه، مدرسه امام جعفرصادق(ع) موقعيت مدرسه خيابان چهارباغ عباسي می باشد و در ضمن سال تاسيس ۱۱۱۶ هجري می باشد

مدرسه چهارباغ،تاریخچه مدرسه چهارباغ

بهتر است بدانید که قسمتهاي ديدني مدرسه عبارت  هستند از:در ضلع شرقی خيابان چهارباغ بنای باشکوه و نفيسی می باشد که می توان آن را آخرين بنای مهم و با عظمتی دانست که در عصر صفويان دراصفهان ساخته شده است.در واقع اين مدرسه که «مدرسه سلطانی» و «مدرسه مادر شاه» نيز ناميده می شده در زمان سلطنت شاه سلطان حسين آخرين حکمران سلسله صفوی بنا گرديده است.

مدرسه چهارباغ،تاریخچه مدرسه چهارباغ

جالب است بدانید که کتيبه سردر به خط نستعليق سفيد بر زمينه کاشی لاجوردی است که تاريخ ۱۱۱۲ را بر خود دارد و به وسيله عبدالرحيم جزايری کتابت شده است .در واقع در وسط دالان مدرسه سنگاب نفيسی قرار دارد که صلوات بر چهارده معصوم با تاريخ ۱۱۱۰ هجری بر روی آن حجاری گشته است. اين سنگاب شاهکار هنر سنگتراشی و خوشنويسی می باشد.

مدرسه چهارباغ،تاریخچه مدرسه چهارباغ

واقعیت این است که صحن مدرسه چهارباغ نمونه کامل يک معماری درون گرا و بومی محسوب می شود. در واقع اشعاری که در اطراف سرسرای مدرسه به خط نستعليق بسيار زيبا به رنگ سفيد بر زمينه کاشی خشت لاجوردی نوشته شده به خط محمد صالح اصفهانی و مورخ به سال ۱۱۱۹ هجری می باشد. در ضمن کتيبه افقی داخل گنبد نيز به خط عبدالرحيم جزايری و تاريخ ۱۱۲۱ هجری است.

مدرسه چهارباغ،تاریخچه مدرسه چهارباغ

بهتر است بدانید که مدرسه چهارباغ اصفهان که پس از پيروزی انقلاب اسلامی «مدرسه علميه امام صادق (ع)» نامگذاری شد در حال حاضر به آموزش طلاب علوم دينی و حجره های آن نيز مانند عصر صفويه به اقامت طلاب اختصاص دارد. این مکان تاریخی در اصفهان واقع شده است .

مدرسه چهار باغ+عکس و تاریخچه

مطالب مرتبط:

پل سی سه پل

مسجد شیخ لطف الله

 پل خواجو

<

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.