مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ

مدرسه چهار باغ+عکس و تاریخچه مدرسه چهارباغ اصفهان،مدرسه چهارباغ در اصفهان،مدرسه چهارباغ اصفهان بدست کدام ،پلان مدرسه چهارباغ اصفهان

معرفی سه کشور اروپایی یونان،اسپانیا،فرانسه

معرفی سه کشور اروپایی یونان،اسپانیا،فرانسه

معرفی سه کشور اروپایی یونان،اسپانیا،فرانسه یونان مصداق کامل این مصرع معروف است که می‌گوید: «آنچه خوبان همه دارند، تو یک‌جا داری». یونان نه تنها مهد دموکراسی و تمدن و فلسفه‌ی غرب است …

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

قلعه فلک الافلاک خرم آباد قلعه فلک الافلاک,قلعه فلک الافلاک لرستان,قلعه فلك الافلاك خرم اباد, قلعه فلک الافلاک ویکی پدیا,معماری قلعه فلک الافلاک,معماری قلعه فلک الافلاک

حمام گلشن+تاریخچه و عکس

حمام گلشن لاهیجان،حمام گلشن کجاست، آدرس حمام گلشن،عکس حمام گلشن

در لاهیجان بنای تاریخی به نام حمام گلشن وجود دارد. بهتر است بدانید که حمام گلشن لاهیجان که در محله میدان در مقابل مسجد جامع و بقعه چهارپادشاهان قرارگرفته است در سال 1239 هجری قمری دوران فتحعلی شاه قاجار و حاج علی اکبر حاکم لاهیجان بنا شده است.

حمام گلشن،تاریخچه حمام گلشن

لازم به ذکر است که در آن دوران استفاده از حمام های داخل خانه در شمال کشور خیلی کم معمول بوده و فقط شاهزادگان و امرا و حاکمان صاحب منزلی بودند که دارای حمام بود لذا بنابر ضرورت گرمابه گلشن لاهیجان در سطح وسیع و با عظمت و زیبایی ویژه ای ساخته شد این گرمابه دارای دو سربینه بود( حالت اولیه) قسمت اول که ورودی های حمام به آن متصل بوده محل استفاده افراد معمولی و سربینه دوم که کوچکتر و از نظر ارتباط با هوای آزاد و سرد بیرون در امان بیشتری بود مربوط به افراد ثروتمند و غنی بوده است که در سال 1344 هجری شمسی بعلت ادامه خیابان حافظ جنوبی بخش مهمی از سربینه بزرگ و قدیمی ازبین رفت و ارتباط اولیه حمام بهم خورده است در نتیجه تغییراتی در معماری داخلی گرمابه برای ادامه استفاده از آن بوجود آمد. ازجمله تغییرات، تبدیل نظافتخانه قدیمی به سربینه بوده است.

حمام گلشن،تاریخچه حمام گلشن

بهتر است بدانید که بناي حمام پلان كثير الاضلاع داشت و براي ساخت آن از آجر قرمز محلي، ساروج و گل آهك استفاده می شده است.البته در تعميرات اخير پس از زلزله گيلان براي استحكام بنا از مصالح جديد استفاده شده است. د رواقع در سنگ كاري شده امروزي حمام در كوچه اي در ضلع جنوب آن واقع شده است و با گذر از ورودي به رخت كن مي رسيم. البته طول رخت كن حدود 10 متر و در سمت راست آن، اتاقكي در سطح پايين تر واقع شده است كه به گرمخانه معروف می باشد.

حمام گلشن،تاریخچه حمام گلشن

جالب است بدانید که در قسمت هاي مختلف حمام معمار با استفاده از اسلوب هاي خاص و با انواع آجر چيني به مسقف كردن بنا همت گماشته است. در واقع گرمخانه يا فضاي بالاي صحن حمام در قسمت بالایی ستون هاي هشت گانه مياني داراي كاربندي هشت و نيم هشتمی باشد.

حمام گلشن،تاریخچه حمام گلشن

لازم به ذکر است که حمام گلشن در فهرست آثار ملی کشور با شماره 1442 به ثبت رسیده است. درسفر به لاهیجان دیدن این منطقه تاریخی را فراموش نکنید.

حمام گلشن+تاریخچه و عکس

مطالب مرتبط:

حمام وکیل

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 13 خرداد 1395
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.