شهاب دادگرنژاد کیست ؟

شهاب دادگرنژاد کیست ؟

شهاب دادگرنژاد متولد شهریور سال 1362 در مسجد سلیمان اهواز است که اولین قدم های فعالیت خود را در این شهر برداشته است. وی دکترای کارآفرینی از دانشگاه تهران و ارشد مدیریت بازرگانی بین المللی را دارد که در ابتدای فعالیت خود به عنوان مدیرعامل شرکت هماهنگی، بازاریابی و امور بین المللی حفاری شمال ایران و مدیر عامل شرکت کشتیرانی ایران و ریچ شانگهای بوده است اما در حال حاضر مدیر عامل شرکت کشتیرانی ایران و چین است.
با رو برو شدن به پایان عمر ذخایر نفتی با افت فشار و کاهش برداشت نفت همراه خواهیم بود. در این زمان نیاز به استفاده از روش های نوین ازدیار برداشت به شدت احساس می شود. شهاب دادگرنژاد کارشناس نفت در این باره نظرات کارشناسانه خود را بیان کرده است.
شهاب دادگرنژاد چه کسی است ؟
دادگرنژاد هم اکنون به عنوان سیاست مدار و کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی فعالیت می کند.
اما درباره افزایش ضریب بازیافت ذخایر نفتی شهاب دادگرنژاد اظهار کرد که نخستین گام مهم در جهت دست یابی به برنامه ششم توسعه است. زمانی که میادین نفتی نیمه عمر خود را سپری می کنند آنگاه ضریب بازیافت نیز تعریف پیدا می کند.
در طی اجرایی افزایش ضریب بازیافت باید از روش ازدیار برداشت بهره ببریم که افزایش یک درصدی برداشت موجب افزایش 6 میلیارد بشکه نفتی خواهد شد. در کنار ازدیار برداشت به منافع سیاسی و اقتصادی و همچنین زیست محیطی نیز توجه می شود زیرا افزایش برداشت غیرصیانتی از مخزن، باعث می شود در مدت زمان طولانی خسارت جبران ناپذیری را به ذخایر نفتی وارد کند.


شهاب دادگرنژاد استفاده از روش های چاه محور را متداول ترین و بهینه ترین روش برای ازدیار برداشت و بالا بردن ضریب افزایش بازیافت نامید که در مدت زمان دو تا سه سال با توجه به استفاده از این روش و فناوری های به روز می توان به ضریب افزایش برداشت دست یافت.
میانگین ضریب افزایش برداشت در میادین نفتی ایران حدود 24 تا 27 درصد است که در کشور های دیگر این ارقام به حدود 45 تا 50 درصد نیز می رسد. دلیل کم بودن میانگین ضریب افزایش برداشت در ایران این است که میادین نفتی ایران فقط از روش تزریق گاز استفاده می کنند که این کار باعث محدود کردن تولید نفت نیز می شود.
برای مثال در میدان نفتی آزادگان ضریب افزایش بازیافت به حدود 6.5 درصد می رسد که بیانگر این است که 95 درصد از میدان رها شده است.
متاسفانه از آنجایی که نفت یک سرمایه ملی و بزرگ برای ایران محسوب می شود اما 35 مخزن بزرگ ذخایر نفتی با مشکل کاهش ضریب بازیافت همراه هستند که برای از دست ندادن این ذخایر ملی باید تمامی تلاش خود را در این راستا بکار گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.