خواص بهار نارنج چیست برای پوست و فشار خون و طب سنتی

خواص بهار نارنج چیست

خواص بهار نارنج چیست ، خاصیت بهار نارنج چیست ، فواید بهار نارنج چیست ، خواص عرق بهار نارنج چیست

بهار نارنج گیاهی هست که تقریبا همه کم و بیش از خواص این گیاه و عرق آن خبر داریم.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم مفصل در مورد این گیاه صحبت کنیم و به این سوال جواب دهیم که خواص بهار نارنج چیست و دمنوش بهار نارنج و به لیمو چه خواصی دارد.

خواص بهار نارنج چیست

از مهم ترین خواص دارویی بهار نارنج می توانیم به تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن اشاره کنیم که خیلی موثر است.

بهار نارنج آرامش بخش است و از هیجانات دستگاه عصبی جلوگیری می کند و سردردهای میگرنی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

این گیاه تقویت کننده معده است و برای درمان تپش نامنظم قلب ، درمان تشویش و کاهش اضطراب مصرف آن توصیه می شود.

برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می کنند. * اگر مشکل کم خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید. * اشتها آور و ضد سرفه است.درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند. *دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنجهای عصبی مفید است. *از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگهای کلیه و مثانه و خرد کردن آنها نیز استفاده می شود.* بهار نارنج تازه در تهیه آب مقطر بهار نارنج  کار می رود. بهار نارنج خشک شده به صورت دم کرده و به عنوان ضد تشنج در بیماری های عصبی مانند هیستری ضعف اعصاب و  هم چنین رفع سکسه به کار می رود. آب مقطر بهار نارنج به وسیله بخار آب تهیه می شود. برای این کار یک کیلو بهار نارنج و یک لیتر آب یک کیلو آب مقطر تهیه کنند. آب مقطر  بهار نارنج مایعی زلال دارای بوی بسیار قوی و معطر است. رنگ آن گاهی به علت فساد و رشد باکتری ها تغییر می کند. آب مقطر بهار نارنج اگر با هم حجم خود الکل 90 درصد  مخلوط گردد باید فلئورسنس بنفش ایجاد کند.

خواص بهار نارنج در درمان اضطراب

با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد. این مطالعه با هدف مقایسه ی تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی انجام شد.در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله مراجعه کننده جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند. 2 ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سیسی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلی گرم دیازپام در 100 سی سی آب به صورت خوراکی داده شد. میزان اضطراب موقعیتی پس از مصرف دارو در هر دو گروه مصرف کننده ی بهار نارنج و دیازپام کاهش یافت.

خواص بهار نارنج برای آرامش روحی چیست

یکی از خواص بهار نارنج استفاده آن به عنوان پیش داروی موثر برای کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی است. (عرق بهار نارنج به جای دیازپام) درمانی فوق العاده برای بی‌خوابی و اضطراب و تسکین اعصاب کاهش سردردهای عصبی و میگرن نشاط آور و رفع ضعف اعصاب مفید برطرف کردن اختلالات خواب (پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج با چای مصرف شود. تهیه چای بهار نارنج: 10 گرم از گل بهارنارنج را در دو لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه جوشانده، سپس آن را صاف و به همراه یک قاشق عسل مصرف شود.) رفع غم و افسردگی برطرف کردن قولنج‌های عصبی در روزهای گرم تابستان که دمای هوا بالا می‌رود و میزان تعریق بدن زیاد می‌شود، خلق و خوی بسیاری از آدم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تند می‌شود. برای پیشگیری از این حالت، هر روز عصر نصف لیوان عرق بهارنارنج را با نصف لیوان آب و ۲ قطعه یخ مخلوط و آن را با یک قاشق سکنجبین شیرین و مصرف شود.

عوارض مصرف زیاد بهار بهار نارنج چیست؟

استفاده زیاد از عصاره بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب می‌شود و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد آن پرهیز کنند. بهار نارنج دردوران بارداری و شیردهی بایستی با احتیاط مصرف شود. زیاده‌روی در خوردن عرق بهار نارنج بی‌خوابی ایجاد می‌کند. زیاد بوئیدن بهار نارنج سبب بی‌خوابی می‌شود، از این خاصیت می‌توان در مواقع نیاز به نخابیدن استفاده کرد. گلاب مصلح (اصلاح کننده ضرر) بهار نارنج است.

خواص جالب و عجیب بهار نارنج چیست؟

برای جلوگیری از آسیب دیدن لباس‌ها توسط حشرات به جای استفاده از نفتالن که بدبوست می‌توان از پوست و شکوفه‌های خشک نارنج استفاده کرد. تحقیقات نشان داده میزان موادی که مسئول بوی عطر و خواص درمانی اسانس بهار نارنج هستند در اسانس بهار نارنج جنوب بیشتر است و به دلیل اینکه اسانس بهار نارنج جنوب از نظر داشتن مواد اصلی عطر بسیار غنی بوده، از نظر خوشبویی کیفیت بسیار بالایی دارد و از نظر کمیت نیز در رتبه بالایی قرار دارد. و در پایان لازم است بدانیم اثر بهار نارنج در ظرف مسی تا هفت سال و در ظرف شیشه‌ای تا یک سال باقی می‌ماند.

خواص عرق بهار نارنج چیست؟

با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می ‌توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد. این مطالعه با هدف مقایسه ی تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی توسط دکتر محمود اخلاقی، استادیار گروه بیهوشی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و جمعی از همکاران انجام شد. در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله ی مراجعه‌ کننده به بیمارستان آیت‌الله کاشانی شهرکرد جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند. 2 ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سی‌ سی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلی ‌گرم دیازپام در 100 سی ‌سی آب به صورت خوراکی داده شد. میزان اضطراب بیماران توسط پرسشنامه اضطراب اسپیل برگر و علائم حیاتی بیماران قبل و 2 ساعت پس از دریافت دارو ثبت شد.

کامنت های تایید شده : 34 عدد

 • با تشکر از توضیحاتتون..چند روز بود که بعد از خوردن صبحانه بشدت خواب الودگی به سراغم میامد .ابتدا فکر نمودم شب خواب درستی نداشتم ولی بعد چند روز وتکرار این حالت و چک کردن غذا ا هایی که دررطول روز میل میکردم متوجه شدم که تنها گزینه ای که در رژیم غذایی ام تغییر کرده مصرف مربای بهار نارنج همراه با صبحانه بوده است…سراغ خواص بهار نارنج در نت رفتم وادرس شمارو پیدا ومطالعه کردم …لذا نتیجه گرفتم مصرف ان در صبح برای افراد شاغل مناسب نیست .پیروز باشید

 • مرسی ، مطالب مفیدی بود ، فقط یه سوال
  یه جا گفته بودید بهار نارنج برای بی خوابی خوبه
  یه جا دیگه گفته بوید باعث بی خوابی میشه ، حالا قضیه چیه؟

 • چطور فاسدشدن عرق نارنج یا سالم بودنش راتشخیص دهیم

 • سلام به همه .مرسی از راهنماییتون .ما تو باغمون نزدیک به ۷۰۰درخت نارنج داریم وحسابی بهار نانج دارن اما ی دستگاه خوب ندارم واسه تهیه عرق بهارنانج

 • سلام برا کودک بالای دو سال میشه مصرف کرد و چقدر ؟

 • سلام خیلی ممنونم فقط اینکه آیا عرق بهار نارنج را باید با چیزی ترکیب کرد و خورد یا همان طوری نوشید؟

 • میتوانید به این صورت مصرف نمایید: یک قاشق غذاخوری بهار نارنج را در قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه را به آن اضافه کرده تا به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل به شیرین کردن دمنوش، می توانید از نبات یا عسل استفاده کنید. با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

 • سلام مرسی از مطالب مفیدتون،من کمی افتادگی درچیه میترال قلب دارم میخواستم بدونم چطوری مصرف کنم که ی وقت ضرر نداشته باشه

 • باسلام ایا برای کودکان زیر دو سال نیز عرق بهار نارنج توصیه میشود برای خواب منظم شب

 • خیر توصیه نمی شود . لطفا ابتدا با دکتر در این مورد مشورت کنید.

 • با سلام و خدا قوت برای من مطالب جالب و قابل بهره برداری مفید بود متشکریم .

 • وقتی نوشتید از حمله قلبی جلوگیری می کند و موثر است و دوباره در قسمت مضرات نوشتید افرادی که ناراحتی قلبی دارند استفاده نکنند جریان چیست

 • عرض کردیم “شربت بهارنارنج” ضد اضطراب بوده و مصرف آنها برای بیماران قلبی توصیه می‌شود. لیکن زیاده روی در مصرف ” عصاره بهار نارنج ” به علت افزایش فشارخون و ضربان قلب برای این بیماران مضر است.

 • با سلام خدمت شما،در رابطه با توصیه شما به مصرف بهارنارنج همراه چای باید عرض کنم که همونطور که خودتون میدونید چای یکی از نوشیدنیهای ضدخواب هست و همچنین ایجاد تپش قلب میکنه بنابراین تا حدود زیادی باعث خنثی شدن اثرات بهارنارنج میشه و نباید باهم مصرف بشن

 • متشکر از شما آرش عزیز، ولی این اطلاعات از کتب طب سنتی گردآوری شده است و همچنین تاکید شده که این نوشیدنی ۲ ساعت قبل از خواب مصرف شود.

 • فواید روانی بهار نارنج :

  مهم‌ترین خاصیت دارویی بهارنارنج تاثیر آن روی سیستم عصبی بدن است.
  بهار نارنج بر روی سیستم عصبی مرکزی انسان تاثیری آرام بخش می گذارد و به همین دلیل درمانی فوق العاده برای بی خوابی و اضطراب و تسکین اعصاب است.
  بهارنارنج آرامش‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است
  سردردهای عصبی و همچنین میگرنی را کاهش می‌دهد.
  برای رفع ضعف اعصاب مفید و نشاط آور است
  افرادی که مشکل اختلال خواب دارند، می ‌توانند پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج با چای مصرف کنند.اگر از این محلول ۲ ساعت قبل از خواب استفاده کنند خواب بسیار آرامی خواهند داشت
  عرق بهار نارنج برای رفع غم و افسردگی مفید است.
  دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنج های عصبی مفید است.

 • فواید بهار نارنج برای سلامت جسم:

  بهار نارنج تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می ‌‌برد.
  مربای بهار نارنج مقوی معده و ضد تشنج است.
  عرق بهار نارنج اشتهاآوری قوی است
  در تسکین ناراحتی‌ های سینه مؤثر است.
  برای کنترل تشنج‌ها و حمله قلبی هم مصرف شربت بهار نارنج را توصیه می‌کنند.
  مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آنها بسیار موثر است.
  مصرف عرق بهار نارنج هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود. لذا وجود یک شیشه از آن در منزل لازم است.
  نوشیدن عرق بهارنارنج می‌تواند به تسکین و دردهای ناشی از نفخ معده کمک کند.
  در روزهای گرم تابستان که دمای هوا بالا می‌رود و میزان تعریق بدن زیاد می‌شود، خلق و خوی بسیاری از آدم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تند می‌شود. برای پیشگیری از این حالت توصیه می‌کنیم هر روز عصر نصف لیوان عرق بهارنارنج را با نصف لیوان آب و ۲ قطعه یخ مخلوط کنید و آن را با یک قاشق سکنجبین شیرین کرده و میل کنید.
  کمک به هضم غذا و درمان ناراحتی های معده : افزودن بهار نارنج در چای موجب کمک به هضم غذا گشته و ناراحتی های معده را کاهش می دهد.
  خاصیت آنتی اکسیدانی : بهار نارنج دارای آنتی اکسیدان های بسیاری است که از بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت کرده و در نتیجه موجب کاهش خطر ابتلا فرد به بیماری های جدی و مزمن می شود.
  خاصیت ضد سرطانی، ضد آلرژی و ضد التهابی و تقویت سیستم ایمنی بدن
  ادرار آور است.
  بهار نارنج در کاهش شدت علائم یائسگی موثر است.
  موجب تنظیم سطح فشار خون از طریق افزایش گردش خون در رگ ها میشود.
  کسانی که یبوست دارند آب بهار نارنج را همراه عسل شیرین کنند و بخورند.
  آب بهار نارنج باعث بسته شدن منافذ پوست می‌گردد.
  بخور بهارنارنج پوست چهره را باز می کند.
  برای سرگیجه‌ها از شربت بهار نارنج استفاده شود.
  بوییدن بهار نارنج برای بهبود سرماخوردگی موثر است.
  دم کرده بهار نارنج برای رفع سکسکه به کار می‌رود.
  بهترین ترکیبی که در تابستان از آن می‌توان استفاده کرد عرق بهار نارنج به همراه گلاب و آب است.

 • طرز تهیه چای بهار نارنج:

  یک قاشق غذاخوری بهار نارنج را در قوری ریخته و آب با دمای ۸۰ درجه را به آن اضافه کرده و اجازه می دهیم که به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل به شیرین کردن دمنوش، می توانید از نبات یا عسل استفاده کنید. با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

 • مضرات بهار نارنج:

  عصاره بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب می‌شود و افراد دچار بیماری قلبی باید از استفاده بیش از حد آن پرهیز کنند.
  بهار نارنج در دوران بارداری و شیردهی با احتیاط مصرف شود.
  زیاده روی در خوردن عرق نارنج بی‌خوابی ایجاد می کند.

  شرایط نگهداری:

  عرق بهار نارنج زود فاسد می‌شود بهتر است دور از نور نگهداری شود.

 • بهار نارنج، شکوفه درخت نارنج است که در عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا، گز، سوهان و … کاربرد بسیار دارد. باببل و شیراز در اردیبهشت‏ ماه، با رایحه سحرانگیز بهار نارنج، هر رهگذری را سرمست می کند به نحوی که این دو شهر را شهر بهارنارنج می نامند. از بهارنارنج عرق تهیه می کنند که طبیعت گرم داشته و مقوی جسم و روح است . از اشکال دارویی گل بهار نارنج روغن، دم کرده، عرق و اسانس است.

 • خواص بهار نارنج

  *مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای میگرنی را کاهش می دهد.

  * بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد.

  * برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می کنند.

  * اگر مشکل کم خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

  * اشتها آور و ضد سرفه است.

  *برای نرم کردن پوست های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها استفاده می شود.

  *درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند.

  *دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنجهای عصبی مفید است.

  *از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگهای کلیه و مثانه و خرد کردن آنها نیز استفاده می شود.

  * بهار نارنج تازه در تهیه آب مقطر بهار نارنج کار می رود. بهار نارنج خشک شده به صورت دم کرده و به عنوان ضد تشنج در بیماری های عصبی مانند هیستری ضعف اعصاب و هم چنین رفع سکسه به کار می رود. آب مقطر بهار نارنج به وسیله بخار آب تهیه می شود. برای این کار یک کیلو بهار نارنج و یک لیتر آب یک کیلو آب مقطر تهیه کنند. آب مقطر بهار نارنج مایعی زلال دارای بوی بسیار قوی و معطر است. رنگ آن گاهی به علت فساد و رشد باکتری ها تغییر می کند. آب مقطر بهار نارنج اگر با هم حجم خود الکل 90 درصد مخلوط گردد باید فلئورسنس بنفش ایجاد کند.

 • عرق بهار نارنج به جای دیازپام
  با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد. این مطالعه با هدف مقایسه ی تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی انجام شد.در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله مراجعه کننده جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند.
  2 ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سیسی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلی گرم دیازپام در 100 سی سی آب به صورت خوراکی داده شد. میزان اضطراب موقعیتی پس از مصرف دارو در هر دو گروه مصرف کننده ی بهار نارنج و دیازپام کاهش یافت.

 • بهار نارنج آرامش ‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است، سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می‌‌ دهد و تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می ‌‌برد.

  عرق بهار نارنج دارای طبیعت گرم و مقوی جسم و روح است.

  پوست نارنج ضد یبوست است و برای افرادی که معده‌ ی آن ها زیاد ترش می ‌کنند، بهترین دارو است.

  مربای بهار نارنج مقوی معده و ضد تشنج است.

  عرق بهار نارنج اشتهاآوری قوی است و برای رفع ضعف اعصاب مفید و نشاط آور است و در تسکین ناراحتی‌ های سینه و تپش قلب مؤثر است.

  عرق بهار نارنج برای معطر کردن شربت‌ ها استفاده می ‌شود، اعصاب را تقویت و بی ‌خوابی را درمان می‌ کند.

  مصرف عرق بهار نارنج تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می ‌‌برد و افرادی که مشکل اختلال خواب دارند، می ‌توانند پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج با چای مصرف کنند.

  عرق بهار نارنج به جای دیازپام

  با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می ‌توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد.

  این مطالعه با هدف مقایسه ی تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی توسط دکتر محمود اخلاقی، استادیار گروه بیهوشی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و جمعی از همکاران انجام شد.

  در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله ی مراجعه‌ کننده به بیمارستان آیت‌الله کاشانی شهرکرد جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند.

  2 ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سی‌ سی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلی ‌گرم دیازپام در 100 سی ‌سی آب به صورت خوراکی داده شد.

  میزان اضطراب بیماران توسط پرسشنامه اضطراب اسپیل برگر و علائم حیاتی بیماران قبل و 2 ساعت پس از دریافت دارو ثبت شد.

  یافته‌ های این پژوهش:

  گروه‌ ها از نظر ویژگی ‌های دموگرافیک، نبض و اضطراب قبل از عمل همسان بودند.

  میزان اضطراب موقعیتی پس از مصرف دارو در هر دو گروه مصرف ‌کننده ی بهار نارنج و دیازپام کاهش یافت.

  مقایسه ی دو گروه تفاوت آماری معنی ‌داری نداشت.

  تغییرات تعداد نبض و فشار خون در هر دو گروه قبل و بعد از مصرف دارو تفاوت آماری معنی ‌داری نداشت.

 • با معجزه بهار نارنج، 4 فصل بهاری باشید
  معمولا مسافرت هاي نوروزي در اکثر شهرهاي کشور تا نيمه فروردين ماه به پايان مي رسد اما در شيراز سفر حکايتي ديگر دارد. آمد و شد از اواخر زمستان آغاز و در فصل بهار نيز تداوم دارد.اين يک واقعيت است که بسياري از ميهماناني که به شيراز سفر مي کنند ازلطف استشمام بوي مطبوع بهارنارنج به اين شهر مي آيند.
  به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران بهار نارنج همان شكوفه درخت نارنج است كه در فصل بهار درخت را زینت داده، در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج می دهد. این گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار می گیرد، ولی كاربرد اصلی آن به همان صورت گل خشك و به خصوص عرق در طب گیاهی است.

  عطر بهار نارنج در شیراز

  معمولا مسافرت هاي نوروزي در اکثر شهرهاي کشور تا نيمه فروردين ماه به پايان مي رسد اما در شيراز سفر حکايتي ديگر دارد. آمد و شد از اواخر زمستان آغاز و در فصل بهار نيز تداوم دارد.اين يک واقعيت است که بسياري از ميهماناني که به شيراز سفر مي کنند ازلطف استشمام بوي مطبوع بهارنارنج به اين شهر مي آيند.

  باغ دلگشاي شيراز که در جوار آرامگاه استاد سخن سعدي شيرازي قرار دارد پوشيده از درختان تناور نارنج است که در دو فصل پاييز هنگام به ثمر نشستن و بهار هنگام شکوفا شدن گلبرگ هاي بهار منظره چشم نوازي به اين باغ مي دهد.

  درختان نارنج در اين باغ مصفا به صورت رديف کاشته شده است و هر سال همزمان با روزهاي آغازين سرشار از بوي مطبوع بهار نارنج است.

  رهگذران ، شهروندان و ميهماناني که به شيراز مي آيند از فاصله چند صد متري باغ دلگشا بوي مطبوع بهار نارنج را استشمام مي کنند بطوريکه سراسر خيابان بوستان که منتهي به آرامگاه سعدي مي شود و در جوار باغ دلگشا قرار گرفته سرشار از عطر بهار نارنج است.

  هرسال در جلوي اين باغ نيز بساط عرضه و فروش بهار نارنج بر پاست . غنچه هاي بهار نارنج دراين باغ معمولا از اواخر اسفند ماه گشوده می شوند و تا اواسط ارديبهشت باغ مملو از عطر و شميم بهار نارنج است. در همين مقطع زماني است که درهاي باغ دلگشا براي حفاظت ازبهارهاي نارنج و نيز بهره برداري از اين شکوفه ها، بر روي مردم عادي بسته مي شود.

  مازندران بهشت بهار نارنج

  مازندراني ها همه ساله با فرا رسيدن فصل بهار و شكوفا شدن بهارنارنج فرصت را از دست نمي دهند و با جمع آوري اين شكوفه ها كه داراي خواص دارويي وخوراكي فراوان است اقدام به توليدات خانگي وتجاري مي كنند. بانوان مازندراني با پهن كردن پارچه در زيردرخت نارنج اقدام به جمع آوري اين شكوفه هاي معطر براي تهيه مربا، عرق بهارنارنج، دم كرده بهارنارنج و… مي كنند.

  مربای بهار نارنج

  براي پختن «مرباي بهار» از گلبرگ هاي بهار نارنج استفاده مي شود، پس از جمع آوري شكوفه ها به ميزان لازم، گلبرگ ها از يكديگرجدا شده و همگي شسته مي شوند. سپس شكوفه ها را در ظرف (ديگ) مناسب به همراه آب يك بار مي جوشانند با افزودن مقداركمي از آب نارنج سال گذشته رنگ سفيد اين گل هاي معطر تثبيت خواهد شد و تلخي آن از بين خواهد رفت پس از اين كار، گلبرگ ها را با محلول آب و شكر مي جوشانند، براي جلوگيري از شكرك زدن مربا مجدداً ازمقداري آب نارنج استفاده مي كنيم مرباي به دست آمده هر ذائقه اي را شيفته خود خواهد كرد.

  چای بهار نارنج دست کنید

  برای درست كردن چای بهار نارنج، كافی است، 10گرم از گل بهار نارنج را در دو لیوان آبجوش به مدت 20دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف كرده و همراه با یك قاشق سوپخوری عسل میل كنید.با خوردن این چای، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

  عطر بهار نارنج

  در قرن شانزدهم میلادی، یک پرنسس ایتالیایی به نام «آنا ماری نرولی» متوجه اسانس حاصل از گلهای گیاه شد و از آن برای خوشبو کردن دستکشهایش استفاده میکرد. امروزه اسانس گلهای بهار نارنج که به نام «نرولی اویل» در جهان مشهور است از اسانس های گرانقیمت است.

  اسانس نرولی از شکوفه های این درخت و واریته Dulcis درکشورهای ایتالیا، مصر، تونس، مراکش، آمریکا و فرانسه استخراج می شود. انواع این گیاه دارویی در میان مردم چین همچنان علاقمندان زیادی دارد.

  عرق بهار نارنج به جای دیازپام

  با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج می توان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد.

  این مطالعه با هدف مقایسه ی تاثیر عرق بهار نارنج و دیازپام بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی انجام شد.در این مطالعه تعداد 60 بیمار 14 تا 48 ساله مراجعه کننده جهت عمل جراحی، انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره تقسیم شدند.

  2 ساعت قبل از عمل به گروه یک 100 سیسی عرق بهار نارنج و به گروه 2 محلول یک قرص 5 میلی گرم دیازپام در 100 سی سی آب به صورت خوراکی داده شد.

  میزان اضطراب موقعیتی پس از مصرف دارو در هر دو گروه مصرف کننده ی بهار نارنج و دیازپام کاهش یافت.

  اثرات درمانی:

  * مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تأثیر آن روی سیستم عصبی بدن است. بهار نارنج آرامش بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را كاهش می دهد.

  * بهارنارنج در تقویت معده بسیار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد.

  * برای كنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می كنند.

  * اگر مشكل كم خوابی یا بی خوابی دارید، حتماً پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.

  * اشتها آور و ضد سرفه است.

  *برای نرم کردن پوست های خشک و جلوگیری از شکنندگی مویرگ ها استفاده می شود.

  *درمان دردهای متواتر شکمی، نفخ، اسپاسم، سوء هاضمه، فشارهای عصبی و ناراحتی های مربوط به هیجان و عاطفه نیز از موارد مصرف اسانس بهار نارنج هستند.

  *دم کرده گل درخت بهارنارنج برای برطرف کردن قولنجهای عصبی مفید است.

  *از مخلوط آب کرفس و عرق بهار نارنج برای دفع سنگهای کلیه و مثانه و خرد کردن آنها نیز استفاده می شود.

  عوارض جانبی گل بهار نارنج و روغن گل:

  هیچ ضرر و عوارض جانبی شناخته شده ای در ارتباط با استفاده مناسب از دوز دارویی معین شده وجود ندارد.

 • سلام خسته نباشید. خیلی ممنون از اطلاعاتی که دادین.من خودم به شخصه باید از این بهار نارنج استفاده کنم.بازم ممنون خداقوت

 • خلاصه و مفید بود . باتشکر

 • جالب بود تشکر

 • نوع کشت را هم بنویسید.

 • عالی بودممنون

 • کسی که بیماری قند و فشار خون و چربی خون دارد می تواند از چای بهار نارنج استفاده کند

 • باسلام
  واقعاعالی بوﺩوازخوانڈن مطالبتون لذت برﺩم.آیااجازه
  استفاﺩه ازمطالبتون راﺩرکتاب ﺩارم.سپاسگزارم

 • سلام خسته نباشید مطالب ذکر شده خیلی مفید بود من قبلا استفاده میکردم ولی الان با اطلاعات کامل مصرف میکنم بازم ممنونم

 • واقعا نعمت خداست و باید قدردان باشیم….من تاثیرشو دیدم،واقعا عالیه…..نوشیدن عرق بهار نارنج روی پوست خیلی تاثیرگزاره جوش ها رو ازبین میبره و پوست شفاف میکنه……روزی یک فنجون خیلی خوبه…..باتشکر از مطلب خوبتون…..

 • سلام خسته نباشید برای درمان تیک عصبی چشم طریقه مصرفبهار نارنج با عسل توضییح دهید متشکرم

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.