همه چیز درباره علت و درمان وزوز گوش با پیاز و عسل

همه چیز درباره علت و درمان وزوز گوش با پیاز و عسل

وزوز گوش وزوز گوش ,وزوز گوش نشانه چیست,وزوز گوش به انگلیسی,وزوز گوش و درمان آن,وزوز گوش راست,وزوز گوش و سرگیجه,وزوز گوش از چیست,وزوز گوش و سردرد,وزوز گوش طب سنتی،درمان وزوز گوش با …

مزایای استفاده و خواص حنا برای مو و شوره سر

مزایای استفاده و خواص حنا برای مو و شوره سر

مزایای استفاده و خواص حنا برای مو و شوره سر مزایای استفاده و خواص حنا برای مو و شوره سر در سایت جسارت حنا یکی از گیاهانی است که از دیر باز …

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا گرفتگی عضلات پا,بيماري گرفتگی عضلات پا,گرفتگی عضلات پا در بارداري,علائم گرفتگی عضلات پا,درمان گرفتگی عضلات پا,درمان گرفتگی عضلات پا با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان گرفتگی عضلات پا,گرفتگی …

گرفتگی گردن

گرفتگی گردن ,بیماری گرفتگی گردن,گرفتگی گردن در بارداری,علائم گرفتگی گردن,درمان گرفتگی گردن,درمان گرفتگی گردن با طب سوزنی,مواد غذایی مناسب برای درمان گرفتگی گردن,گرفتگی گردن را چگونه درمان کنیم,گرفتگی گردن در کودکان,گرفتگی گردن در بزرگسالان,گرفتگی گردن در نوزادان,گرفتگی گردن در بهار,گرفتگی گردن در تابستان,گرفتگی گردن در پاییز,گرفتگی گردن در زمستان
گرفتگی گردن ,بیماری گرفتگی گردن,گرفتگی گردن در بارداری,علائم گرفتگی گردن,درمان گرفتگی گردن
به گزارش سایت جسارت عضلات گردن برخی اوقات به دلیل فشار زیاد یا قرار گرفتن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی دچار اسپاسم عضلانی یا گرفتگی شدید می شوند که در اکثر مواقع این دردها مقطعی و با حرکات ساده ورزشی قابل درمان است.در این مطلب از سایت جسارت می خواهیم در مورد گرفتگی گردن صحبت کنیم.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان را جلب کند.

گرفتگی عضله گردن چیست؟

به انقباض غیرارادی عضله اسپاسم عضلانی یا گرفتگی عضلانی گفته می‌شود که به صورت ناگهانی بروز می‌یابد، معمولاً به سرعت برطرف می‌شود و غالباً دردناک است. اسپاسم عضلانی با پرش عضلانی تفاوت دارد. پرش عضلانی یا فاسیکولاسیون به حرکت جزیی غیرقابل کنترل بخش کوچکی از یک عضله بزرگتر گفته می‌شود که از زیر پوست قابل مشاهده است.

علت و درمان گرفتگی عضلات پا کمر کتف شکم گردن در خواب و بیداری

آشنایی با گرفتگی گردن

گرفتگی گردن با درد، حساسیت و اختلال در هر گونه حرکت گردن به خصوص گردش گردن به طرفین مشخص می‌شود. گرفتگی گردن ممکن است با سر درد و گردن درد همراه باشد و این درد تا شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود. علائم گرفتگی گردن معمولاً چند روز تا حداکثر یک هفته باقی می‌ماند. ممکن است احساس آزار دهنده و ناراحتی کننده خفیف تا متوسطی در گردن باقی بماند. در بیشتر اوقات گرفتگی گردن بی‌خطر بوده و با گذشت چند روز از بین می‌روند اما در برخی موارد هم گرفتگی گردن می‌تواند نشانه وجود بیماری‌های جدی باشد.

روش TEN یا تحریک عصب از راه پوست برای درمان گرفتگی گردن

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست یک روش غیرتهاجمی و بدون نیاز به دارو برای کاهش درد است. این یک روش ایده‌آل برای کاهش درد گردن است. الکترودها و پدهای دستگاه تحریک الکتریکی عصب از راه پوست، در محلی نزدیک به درد وصل می‌شود. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست از پالس‌های تسکین دهنده استفاده می‌کند که از طریق پدها و پوست همراه با فیبرهای عصبی ارسال می‌شود. این پالس‌ها مانع ارسال سیگنال‌های درد به مغز می‌شود. تحریک الکتریکی عصب از راه پوست بدن را به تولید مواد شیمیای طبیعی برای تسکین درد مانند اندورفین و انسفالین ترغیب می‌کند.

روش کشش برای تسکین درد و گرفتگی گردن

کشش ماهیچه‌های گردن می‌تواند آن‌ها را آرام و درد و تنش را دور کند. در حین رانندگی یا پشت میز کامپیوتر این حرکات کششی ساده را انجام دهید: – صاف بشینید، هردو تیغه‌ی شانه را بهم بفشارید و بعد به حالت اول برگردید – ۱۰ بار – شانه‌هایتان را به عقب و پایبن بچرخانید ـ ۱۰ بار – آهسته گوش‌تان را روی شانه‌تان بگذارید ـ ۱۰ بار – به آرامی پشت سرتان را روی پشتی صندلی خودرو فشار دهید و ۳۰ ثانیه در همین حالت بمانید. اگر در خودرو نیستید، سعی کنید پشت سرتان را روی دست‌هایتان فشار دهید. اگر از درد کمر هم رنج می‌برید، حرکات یوگا را برای تسکین درد کمر امتحان کنید.

درمان گرفتگی گردن

درمان گرفتگی گردن به دلایل به وجود آورنده آن بستگی دارد و شامل موارد زیر می‌شود: استراحت : باید از فعالیت‌هایی نظیر نشستن طولانی مدت روبروی کامپیوتر و انجام ورزش‌های پر برخود که باعث گرفتگی گردن یا افزایش مدت ابتلا به آن می‌شود اجتناب شود. گرما و یخ : سرمادرمانی می‌تواند به کاهش درد بسیاری از انواع گرفتگی‌های گردن با کاهش دادن تورم کمک کند. استفاده از حرارت می‌تواند به افزایش گردش خون در محل مورد نظر کمک کرده تا شرایط بهبودی در گردن فراهم شود. اغلب بیماران از یخ استفاده می‌کنند اما برخی هم گرما و حرارت را ترجیح می‌دهند. هر دو روش می‌تواند متناوباً مورد استفاده قرار گیرد. دارو درمانی برای بهبود گرفتگی گردن : بسیار از داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویزی قابل استفاده است. غالباً داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که باعث کاهش التهاب و تورم می‌شوند اولین گام در درمان گرفتگی گردن و درد گردن هستند. استفاده از گردن بند طبی برای درمان گرفتگی گردن : با استفاده از گردن‌بند طبی از حرکات گردن جلوگیری شده و عضلات گردن فرصت استراحت پیدا خواهند کرد.

روش ماساژ برای درد و گرفتگی گردن

برای کاهش سفتی، درد و التهاب، سعی کنید چند دقیقه گردن‌تان را ماساژ دهید تا علاوه‌بر افزایش جریان خون، ماهیچه‌های آن را نیز آرام کنید. هم‌چنین می‌توانید از روغن‌هایی برای ماساژ استفاده کنید که برای تسکین درد و التهاب مفید هستند، مانند روغن نعناع که دارای خواص مسکن طبیعی است و درد را تسکین می‌دهد. نعناع حاوی متانول نیز هست که به صورت طبیعی تسکین ماهیچه‌های دردناک کمک می‌کند. ابتدا برای آرام‌سازی ماهیچه‌ها یک دوش یا حمام آب گرم بگیرید. یک قاشق غذاخوری روغن حامل مانند روغن نارگیل یا زیتون را با چند قطره روغن نعناع ترکیب کنید و بعد به مدت چند دقیقه ناحیه‌ی دردناک را با ضربات محکم اما آرام، با این روغن ماساژ دهید. اگر دست‌تان به محل درد نمیرسد، از یک دوست یا عضو خانواده بخواهید کمک‌تان کند.

تزریق برای درمان گرفتگی گردن

اگر روش‌های درمانی فوق‌الذکر برای بهبود علائم کافی نبود آنگاه باید به مراکز مدیریت درد برای تزریق مراجعه نمود. بیحسی‌های موضعی که اثر طولانی مدت دارند یا تزریق داروهای استروئیدی می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. تزریق ممکن است در مفاصل فاست کوچک روی گردن یا در فضای باریکی که شاخه‌های عصبی از ستون فقرات بیرون می‌آیند انجام شود. این تزریقات معمولاً در بخش عکس‌بردای به وسیله اشعه ایکس انجام می‌شود بنابراین پزشکان می‌توانند محل دقیق تزریق را مشخص نمایند.

آشنایی با نرمش‌هایی برای درمان و جلوگیری از درد و گرفتگی گردن

ماهیچه‌های گردن هم نیاز به نرمش دارند. و به این ترتیب قوی می‌شوند! چرخش سر برای شروع عالی است. تقریبا هروقت که درد را احساس کنید می‌توانید این حرکت را انجام دهید. به آرامی سرتان را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا مشخص شود چه مقدار از منظره‌ی پیرامون‌تان را می‌توانید ببینید. پس از چندین بار چرخاندن، شاید متوجه شوید که الان فضای بیش‌تری را می‌توانید ببینید. پس از ۴ یا ۵ بار چرخش، جهت را عوض کنید. همیشه هنگام انجام حرکات گردن اطمینان حاصل کنید که حالت بدن‌تان درست است. ورزش‌های دیگری که می‌توانید چند دقیقه انجام دهید خم کردن سر به سمت سینه و عقب رو به سقف است، یا خم کردن سر به پایین و رو به شانه‌ی راست و بعد رو به شانه‌ی چپ، یا چرخاندن آرام سر بدون چرخاندن بدن، و نگاه کردن به چپ و بعد نگاه کردن به راست.

درمان و علت درد گردن و دست راست و چپ و شانه

علت و عوارض و درمان “گردن درد” عصبی و شدید

گرفتگی گردن ,بیماری گرفتگی گردن,گرفتگی گردن در بارداری,علائم گرفتگی گردن,درمان گرفتگی گردن

دلایل گرفتگی گردن

گرفتگی گردن به دلیل آسیب دیدگی و جراحت: ممکن است فردی بر اثر آسیب‌دیدگی یا جراحت رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه گردن دچار گرفتگی گردن شده باشد. این جراحات ممکن است در اثر تصادفات شدید خودرویی و ضربه سنگین به سر یا در هنگام ورزش‌های پر برخورد مثل فوتبال اتفاق بیفتد. همچنین به دلیل زمین خوردن هم ممکن است فرد به گرفتگی گردن دچار شود. گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به استئوآرتریت: این بیماری نوعی بیماری پاتولوژیک بوده که به مرور زمان و به دلیل استفاده زیاد از مفاصل به وجود می‌آید. این بیماری نیز می‌تواند باعث گرفتگی و محدود شدن طیف حرکتی گردن شود. گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به روماتیسم مفصلی: این یک بیماری خود ایمنی بوده که باعث اختلال در عملکرد مفاصل گردن شده و باعث گرفتگی و درد گردن مشقت باری می‌شود. گرفتگی گردن به دلیل فشار بر روی عصب‌ها: در این بیماری معمولاً عصب‌ها به دلیل تنگ شدن کانال نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرند. این تنگ شدن کانال نخاعی ممکن است به دلیل فتق دیسک کمر باشد. اگر فشار بر روی عصب‌ها باعث گرفتگی گردن شود ممکن است این درد به سمت شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود. گرفتگی گردن به دلیل وضعیت‌های استرس‌زا: وقتی که فرد تحت استرس شدید باشد ممکن است عضلات در بدن او دچار کشیدگی و حساسیت شوند و گرفتگی گردن هم ممکن است به دلیل وجود موقعیت‌های استرس زا به وجود آمده باشد. گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به فیبرومیالاژیا: این یک بیماری بوده که در آن درد شدیدی در ماهیچه‌ها و مفاصل بدن احساس می‌شود. این بیماری می‌تواند یکی از دلایل گرفتگی گردن باشد. گرفتگی گردن به دلیل اسپاسم عضلانی: ماهیچه‌های بدن به دلیل انقباضات غیرارادی در معرض اسپاسم قرار می‌گیرند. این گونه اسپاسم ها در ماهیچه گردن می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود. گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به اختلالات ستون فقرات در ناحیه گردن: بسیاری از مشکلات در ستون فقرات می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود. گرفتگی گردن ممکن است واکنشی به اختلالات زمینه‌ای در ستون فقرات گردنی باشد. برخی از اختلالات ستون فقرات گردنی متداول عبارتند از: فتق دیسک گردنی بیماری دیسک دیژنراتیو گردنی گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به آرتروز گردن: آرتروز گردن معمولاً همراه با بیماری‌های دیژنراتیو دیگر مانند تنگی کانال نخاع و تغییرات آناتومی مثل خار استخوان به وجود می‌آید گرفتگی گردن به دلیل مننژیت / عفونت: عفونت دلیل شایعی برای گرفتگی گردن نیست اما می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی شود که باید به آنها توجه شود.

روش گرمادرمانی برای درد و گرفتگی گردن

برای افزایش گردش خون، کاهش درد و گرفتگی ماهیچه‌ها و افزایش تحرک و انعطاف‌پذیری، می‌توان از گرمادرمانی استفاده کرد. یک پد گرم‌کنند، کمپرس آب گرم یا حوله‌ی مرطوب را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیه‌ی دردناک بگذارید. برای محافظت از پوست، حتما منبع گرما را پیش از استفاده در یک حوله بپیچید. برخی افراد برای بی‌حس کردن درد از سرمادرمانی استفاده می‌کنند. مثلا بلافاصله بعد از یک جراحت دردناک یا یک جراحت ملتهب از بسته‌های یخ، کیسه‌ای پر از سبزیجات یخ‌زده یا یک حوله‌ی یخی استفاده می‌کنند تا تورم و دردرا کاهش دهند.با این حال، سرمادرمانی برای گرفتگی ماهیچه‌ها یا مفاصل توصیه نمی‌شود.

علائم گرفتگی گردن

همان‌طور که گفته شد ممکن است گرفتگی گردن با سر درد، درد شدید گردن که تا شانه‌ها و بازوان کشیده می‌شود و اختلال در حرکت گردن به طرفین همراه باشد. این علائم ممکن است از چند روز تا حداکثر یک هفته باقی بمانند. درد گردن ممکن است از نظر شدت، خفیف تا متوسط بوده یا حتی می‌تواند دردی کاملاً ناتوان کننده داشته باشد.

حمام نمک اپسوم برای درمان گرفتگی گردن

نمک اپسوم از منیزیوم سولفات تشکیل شده است، ماده‌ی شیمیایی که به تسکین ماهیچه‌های دردناک کمک می‌کند. ممکن است با بهبود گردش خون، استرس و تنش را کاهش دهد. برای حمام نمک اپسوم، وان حمام را با آب گرم پر کنید. دو فنجان نمک اپسوم به آن اضافه کرده و در آن غوطه‌ور شوید طوری که گردن‌تان زیر آب فرو رود. این کار را ۳ بار در هفته می‌توانید انجام دهید.

تشخیص گرفتگی گردن

معمولاً گرفتگی گردن در مدت یک هفته بهبود می‌یابد اما در مواردی که این درد بهبود نیافت و داروهای مسکن هم موثرواقع نشد مراجعه به پزشک برای مراقبت‌های اولیه توصیه می‌شود. پزشک، گردن را به طور دقیق معاینه خواهد کرد تا بتواند دلایل بروز گرفتگی گردن را شناسایی کند و همچنین آزمایشاتی برای رد احتمال ابتلا به بیماری‌های جدی زمینه‌ای تجویز خواهد کرد. برای این منظور ممکن است پزشک عکس بردای به وسیله سی‌تی‌اسکن یا ام‌آر‌آی را برای بررسی ستون فقرات گردنی در دستور کار قرار دهد. وی ممکن است داروهای ضددرد را متناسب با شدت درد در فرد مبتلا تجویز نماید. همچنین پزشک ممکن است بیمار را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد تا احتمالاً پس از چند جلسه درمان، درد گرفتگی گردن وی بهبود یابد. در صورتی‌که هیچ یک از راه‌های فوق جواب ندهد آنگاه بیمار به برای مدیریت درد با کمک تزریق به مراکز مربوطه معرفی خواهد شد.

آشنایی با طب فشاری برای رفع سفتی و گرفتگی گردن

نقاط فشار روی دست شما می‌توانند به تسکین گرفتگی گردن ایجاد شده به خاطر حالت نامناسب بدن، کمک کنند. لو ژن اصطلاحی است که نقطه‌ی طب فشاری را در دست توصیف می‌کند که می‌تواند به سرعت درد گردن را تسکین دهد. نقطه‌ای که لازم است به آن فشار وارد کنید، پشت دست شما و در حفره‌ی بین دو استخوان انگشت اشاره و انگشت میانی، درست بعد از گره اتصال آن‌ها به دست است. اگر درد گردن‌تان در سمت چپ است، فشار را به صورت دایره‌های کوچک به این نقطه از دست راست‌تان وارد کنید ـ یعنی باید نقطه‌ی دست مخالف با سمتی از گردن که درد می‌کند را فشار دهید. با انگشت به این نقطه فشار وارد کنید و با دایره‌های کوچک آن را ماساژ دهید. از فشار کافی استفاده کنید تا در آن نقطه کمی احساس درد کنید. در حالی که به دست‌تان فشار وارد می‌کنید، سعی کنید گردن را از یک سو به سوی دیگر بچرخانید تا ماهیچه‌های آن شل شود. باید متوجه شوید همراه با افزایش انعطاف‌پذیری، دردتان نیز کاهش یافته است.

کشش دستی گردن برای درمان گرفتگی گردن

استفاده از کشش آرام گردن می‌تواند گرفتگی عضلات گردن را آرام‌تر کند و فشار را از روی عصب‌های تحت فشار یا عروق خونی فشرده شده بر دارد. عضلات گرفته باعث انقباض و فشردگی هر چیزی که اطرافشان باشد می‌شوند. کشش دستی گردن به این دلیل انجام می‌شود که می‌تواند با ایجاد فاصله بیشتر و کاهش فشار به افزایش خونرسانی به عضلات گردن، تاندون‌ها و رباط‌های ناحیه دردناک کمک کند.

گرفتگی گردن ,بیماری گرفتگی گردن,گرفتگی گردن در بارداری,علائم گرفتگی گردن,درمان گرفتگی گردن

درمان گرفتگی گردن در یک دقیقه

تنها در یک دقیقه، سفت شدن عضلات گردن را درمان کنید. در ابتدا محل دقیق درد را مشخص کنید، سپس درمان شروع کنید. اگر درد در سمت چپ گردن است، از دست چپ خود استفاده کنید، و اگر درد بیشتر سمت راست گردن است از دست راست برای شروع کمک بگیرید. انگشتان دست خود را به طور مستقیم بر روی درد و یا گره فشار دهید، تا زمانی که فشار زیادی را احساس کنید، البته مراقب باشید که زیاد فشار نیاورید و منجر به تشدید درد شوید. سر خود را در جهت مخالف درد بچرخانید و چانه را به سمت پایین خم کنید. این حرکت را ۱۵ تا ۲۰ بار در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید. تکرار حرکت در طول روز برای شل کردن عضله، می‌تواند بسیار مفید باشد. اعمال فشار به نقطه درد، آن هم درست در هنگام به فعالیت وا داشتن عضله، می‌تواند به تسکین درد کمک کند. اگر به نقطه درد دسترسی ندارید، می‌توانید از توپ تنیس و دیوار کمک بگیرید. توپ را در منطقه درد قرار دهید و سپس آن را به سمت دیوار فشار دهید.

رابطه خوابیدن و گرفتگی گردن

به نظر می‌رسد وضعیت‌های خوابیدن عجیب و غریب یکی از دلایل رایج گرفتگی گردن باشد. حتما به کنار یا به پشت بخوابید اما روی شکم نخوابید. اگر هنوز ترجیح می‌دهید روی شکم بخوابید، مراقب بالش‌هایی که استفاده می‌کنید باشید. بالش‌های خیلی بزرگ می‌توانند هنگام خوابیدن به یک سو، گردن‌تان را خیلی به سمت مقابل هل دهند. بالش‌ها‌یتان نباید از فضایی که برای تکیه دادن سرتان به صورت صاف و بدون خمیدگی نیاز دارید، بزرگ‌تر باشد. هم‌ترازی طبیعی وضعیت سر و گردن‌تان را بدون تاثیر بالش‌ها احساس کنید. وقتی می‌خوابید، مطمئن شوید سر و گردن‌تان به درستی با بقیه‌ی ستون مهره‌هایتان در یک راستا قرار بگیرد. برای جلوگیری از بیدار شدن با درد، در مسیر مستقیم باد سرد نخوابید. این امر می‌تواند منجر به گرفتگی ماهیچه‌های گردن شود.

حرکات کششی برای تسکین گرفتگی گردن

کشش ماهیچه‌ها می‌تواند در کاهش درد و تنش‌های موجود در عضلات گردن تاثیر گذار باشد. به عنوان نمونه، هنگامی که در حال رانندگی هستید و یا در پشت میز خود نشسته اید، این تمرینات ساده را با خود انجام دهید: • در ابتدا صاف بنشینید، سپس هر دو تیغه شانه را به تکیه گاه پشت خود فشار دهید، این عمل را ۱۰ بار تکرار کنید. • شانه‌های خود را به عقب و سپس به سمت پایین بکشید. • گوش‌های خود را به آرامی به شانه‌ها نزدیک کنید، این حرکت را نیز ۱۰ بار تکرار کنید. • سر خود را به آرامی به پشت بچرخانید و ۳۰ ثانیه نگه دارید. همچنین، می‌توانید از دستان خود برای این چرخش کمک بگیرید. اگر شما از درد پشت و گردن رنج می‌برید، تمرین‌های کششی یوگا می‌توانند به کاهش درد کمک بسیاری کنند.

ماساژ‌هایی برای گرفتگی گردن

ماساژ یکی از راه‌های درمان درد و التهاب ناشی از سفت شدن عضلات گردن است. چند دقیقه ماساژ می‌تواند سبب افزایش گردش خون در محل درد شود و به کاهش درد کمک کند. همچنین شما می‌توانید از روغن‌های ضروری، نظیر روغن نعناع که به طور طبیعی در کاهش التهاب و درد بسیار مفید عمل می‌کنند، بهره‌مند شوید. بدین منظور، می‌توانید روغن را بر روی محل درد ماساژ دهید. گفتنی است که، متانول موجود در روغن نعناع، به تسکین درد کمک می‌کند.استراحت کنید، و یا با یک دوش آب گرم، روند شل شدن عضلات را سرعت ببخشید. یک قاشق غذاخوری از روغن هایی مانند روغن نارگیل و روغن زیتون را به همراه روغن نعناع مخلوط کنید و سپس، این ترکیب را روی محل درد استفاده کنید و چند دقیقه ماساژ دهید. اگر از شدت درد قادر به انجام کار نیستید، می‌توانید از یک دوست و یا عضوی از خانواده کمک بگیرید. روغن‌های ضروری حاوی خواص بسیار مفیدی هستند، و امروزه، برای درمان‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورزش های مفید برای درمان گرفتگی گردن

عضلات گردن شما نیازمند تمرین‌های تقویتی هستند. چرخاندن آرام سر، حرکت مناسبی برای شروع کار است. هر زمان که احساس درد کردید، این تمرین را انجام دهید. سرتان را به سمت عقب برگردانید تا محدوده دید مشخص شود. این عمل را چند بار انجام دهید، پس از انجام این حرکت، متوجه خواهید شد که دید محیطی بیشتری دارید. جهت چرخش را، پس از هر ۴ یا ۵ حرکت تغییر دهید. همیشه قبل از انجام حرکت، اطمینان حاصل کنید که گردن را به درستی و نرمی حرکت می‌دهید. انجام حرکات دیگری مانند خم کردن سر به سمت عقب و سپس به سمت پایین (قفسه سینه)، و یا نزدیک کردن گوش‌ها به شانه ها‌ی راست و چپ ممکن است برای گردن مفید باشند. البته، مراقب باشید که بدن در انجام حرکات دخالتی نداشته باشد.

آب درمانی برای درمان گرفتگی گردن

غوطه‌ور شدن در نمک فرنگی اصل یا نمک اپسوم برای کاهش درد عضلانی بسیار مفید است. به یاد داشته باشید که نام دیگر نمک فرنگی اصل سولفات منیزیم است. از میان خصوصیات زیاد منیزیم می‌توان به کاهش نرخ انقیاد کلسیم با گرفتن محل اشغال شده به وسیله کلسیم پس از انقباض عضلات اشاره کرد.

راهکارهای کلی برای درمان گرفتگی گردن

1) استراحت سعی کنید پس از گرفتگی گردن به مدت چند روز فعالیت بدنی را کاهش دهید تا علائم کمتر شود و مقداری از التهاب برطرف شود. شرکت در ورزش‌هایی مانند فوتبال، گلف، دو یا وزنه برداری را به مدت ۲ تا ۳ هفته متوقف کنید. 2) دارو استفاده از ضد درد موضعی: استفاده از پمادهای حاوی منتول یا دیگر مواد تسکین دهنده پوست و عضلات تسکین سریع درد را به دنبال دارد. آیسی هات، بنگای و اسپر کرم متداول‌ترین پمادهای موضعی تسکین دهنده درد ناشی از گرفتگی گردن هستند. مصرف ایبوپروفن یا آسپرین: داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و آسپرین را می‌توان بدون نسخه برای تسکین درد از داروخانه تهیه کرد. حتماً قبل از مصرف بروشور دارو را مطالعه کنید و آن را بیش از مقدار تعیین شده مصرف نکنید. 3) تغییر وضعیت خواب – بالشی انتخاب کنید که گردن را به خوبی نگه دارد. – بالش خود را پس از گذشت یک سال عوض کنید. – سعی کنید بدون بالش بخوابید. – از خوابیدن روی شکم خودداری کنید. 4) گرما و کمپرس یخ سرما درمانی و کمپرس یخ اکثر موارد خشکی گردن را با کاهش التهاب موضعی تسکین می‌دهد. گرم کردن گردن به دلیل افزایش دادن جریان خون محیط التیام بهتری را ایجاد می‌کند. اغلب بیماران از کمپرس یخ استفاده می‌کنند، برخی کمپرس گرم را ترجیح می‌دهند و عده‌ای از هر دو به تناوب استفاده می‌کنند. 5) فیزیوتراپی متخصص فیزیوتراپی همکاری بین مفصل‌ها و عضله‌ها را با انجام حرکت‌هایی خاص افزایش می‌دهد. پرکاربردترین حرکت‌های فیزیوتراپی برای رفع گرفتگی گردن به شرح زیر است: رترکشن گردن پایین بردن سر خم کردن به طرفین چرخاندن فلکشن (خمش) کشش کتف 6) الکتروتراپی الکتروتراپی یا برق درمانی عضله‌ها و عصب‌ها را به منظور بهبود عملکرد تحریک می‌کند. شل شدن عضلات و تسکین درد متعاقب از مزایای الکتروتراپی است. کاهش گرفتگی گردن از ابتلا به میگرن و تحمل درد توانفرسا جلوگیری می‌کند. 7) طب سوزنی طب سوزنی در رفع کشش و گره‌های ناشی از خشکی گردن موثر است. طب سوزنی توانایی بیمار را جهت مدیریت عارضه و غلبه بر استرس و اضطراب دامن زننده به عارضه افزایش می‌دهد. شواهد موجود بیانگر مفید بودن طب سوزنی برای تسکین ناراحتی‌های گردن است. 8) انواع ورزش‌های با شدت پایین پیاده‌روی: مزیت پیاده‌روی این است که به جز یک جفت کفش مناسب نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و در فضای سرپوشیده یا آزاد در اکثر مکان‌ها مانند خانه یا روی تردمیل قابل انجام است. دوچرخه ثابت: دوچرخه سواری یا دوچرخه ثابت مناسب بیمارانی است که در حالت نشسته راحت‌تر هستند. استفاده از دوچرخه طی دهه گذشته به دلیل افزایش آگاهی از مزایای این ورزش ساده رواج بیشتری یافته است. دستگاه الپتیکال ترینر یا اسکی فضایی: انجام ورزش هوازی در کنار تمرین‌های مقاومتی و تقویتی مزیت اصلی این دستگاه است؛ چون دسته‌های اکثر این دستگاه‌ها را می‌توان فشار داد یا کشید، بالاتنه به کار گرفته می‌شود و مقاومت در برابر حرکت پدال زدن عضله‌ها را به مرور قوی‌تر می‌کند. آب درمانی: ورزش کردن در آب برای نرم شدن عضلات و به حداقل رساندن فشار روی کمر مفید است، چون خاصیت شناوری آب با کشش گرانشی وارد کننده فشار به ستون فقرات مقابله می‌کند.

بیشتر بخوانید : آرتروز گردن ♥ درد گردن ♥ گردن درد ♥ دیسک گردنگرفتگی گوش

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 7 تیر 1397

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام جسارت و لینک مستقیم بلا مانع است.