بیماری تالاسمی چیست؟

بیماری تالاسمی چیست؟

تالاسمی,بيماري تالاسمی,تالاسمی در بارداري,علائم تالاسمی,درمان تالاسمی,درمان تالاسمی با طب سوزني,مواد غذايي مناسب براي درمان تالاسمی,تالاسمی را چگونه درمان کنيم,تالاسمی در کودکان,تالاسمی در بزرگسالان,تالاسمی در نوزادان,تالاسمی در بهار,تالاسمی در تابستان,تالاسمی در پاييز,تالاسمی در زمستان,آشنايي با تالاسمی,همه چيز در مورد تالاسمی,تالاسمی واگيردار است,تالاسمی و درمان آن,ورزشهاي مناسب براي درمان تالاسمی

بیماری تلاسمی,درمان بیماری تالاسمی, تالاسمی مینور

به گزارش بی اس ام اس تالاسمی به گروهی از اختلالات ژنتیکی در خون اطلاق می شود. برای فهم تأثیر تالاسمی بر بدن انسان لازم است ابتدا درباره نحوه ساخته شدن خون در بدن نکاتی را بدانیم.هموگلوبین جزو انتقال دهنده اکسیژن در سلول های قرمز خونی است. هموگلوبین شامل ۲ پروتئین مختلف به نام آلفا و بتا است. اگر بدن توانایی تولید کافی از هر نوع پروتئین را نداشته باشد، سلول های خونی به طور کامل شکل نمی گیرد و در این صورت توانایی انتقال اکسیژن کافی را ندارد و در نتیجه نوعی کم خونی در بدن ایجاد می شود که شاید تا پایان عمر همراه فرد باشد.تالاسمی که یکی از شایع ترین بیماری ها در ایران است معمولا از پدر و مادری که ناقل ژن کم خونی است به فرزندان به ارث می رسد.گاهی کم خونی و فقرآهن با تالاسمی اشتباه گرفته می شود. اولین قدم برای تشخیص این بیماری تعیین موتاسیون است. باید بررسی شود که پدر و مادر چه نوع موتاسیونی دارند. به طور مثال، کم خونی داسی شکل ۳۰۰ یا ۴۰۰ موتاسیون دارد.در مورد همسرانی که تالاسمی دارند، هیچ ممنوعیت ازدواج وجود ندارد؛ همسران تحت آزمایش لازم قرار می گیرند و به آنها اجازه داده می شود، در دوره بارداری آزمایش پیش از تولد را انجام دهند. چنانچه این آزمایش انجام نشود، ۲۵ درصد امکان دارد که فرزندشان به تالاسمی مبتلا شود.

بیماری تلاسمی,درمان بیماری تالاسمی, تالاسمی مینور

 راه های پیشگیری از تالاسمی چیست؟

ـ انجام آزمایش خون از نظر کم خونی

ـ انجام آزمایش روی جنین در هفته های اول حاملگی در دوران بارداری

 کنترل و درمان بیماری

مهم ترین راه درمان تالاسمی، تزریق مداوم خون است. شایع ترین درمان برای تمامی شکل های تالاسمی، تزریق سلول های قرمز خونی است. در صورتی که بیمار در گذشته، به اندازه کافی خون دریافت نکرده باشد، لازم است برای بهبود کیفیت زندگی وی، تعداد دفعات تزریق خون را افزایش دهد.

منبع:jamejamonline.ir

بیماری تالاسمی چیست؟

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.