بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز+عکس

بازار وکیل شیراز,بازار وکیل شیراز عکس,پلان بازار وکیل شیراز,معماری بازار وکیل شیراز,

نقشه بازار وکیل شیراز,آدرس بازار وکیل شیراز,تصاویر بازار وکیل شیراز

شیراز در دل خود بناهای تاریخی زیادی دارد که از ان جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد

آرامگاه سعدی , آرامگاه حافظ , ارگ کریم خان , بازار وکیل شیراز , باغ ارم شیراز , عمارت کلاه فرنگی شیراز , عمارت شاپوری ,

مسجد وکیل , تاریخچه مسجد جامع عتیق شیراز

شیراز شهر زیبایی است و دارای مناطق گردشگری و تاریخی فراوانی است.بازار وکیل شهر شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران می باشد.بهتر است بدانید بازار وکیل شیراز که به فرمان کریم خان زند (۱۱۷۲- ۱۱۹۳ ه.ق) ساخته شده اکنون در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) قرار گرفته است. مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار گرفته اند.

بازار وکیل شیراز،تاریخچه بازار وکیل شیراز

واقعیت این است که معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لا رو همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شده در دوره شاه عباس است، اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست هم چنین ۷۴ دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع بیش از ۱۱ متر مرتفع تر از طاق سایر بازارها می باشد.این بازار که از نظر معماری دارای سه فضای عبور و مرور (فضایی برای گذر مشتریان) حریم مغازه (به ارتفاع تقریبی ۲پله بالا تر از سطح زمین) فضای مغازه (محل فروش) است دارای پنج در بزرگ است که در چهار سوی آن قرار گرفته اند بهتر ایت بدانید که هم چنین شامل دو رشته شمالی- جنوبی و شرقی – غربی است که چون صلیبی یکدیگر را قطع می کنند در تقاطع این دو رشته چهارسوق قرار گرفته است که بر روی یک هشتی قرار دارد این چهار سوق دارای طاق بزرگ ضربی محکمی است و در پای طاق نیز چند ترنج آجر کاریگشته است .

درباره بازار وکیل بیشتر بدانید

واقعیت این است که ضلع شمالی -جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می یابد. در دو طرف این راسته هر قسمت ۴۱ جفت (۸۲ باب) مغازه وجود دارد که درجلوی هر یک سکویی از قطعات سنگی بزرگ که بر روی آن ترنجهایی برجسته حجاری گشته است.قابل توجه ایت که در این بازار برای مصونیت از رطوبت، مغازه ها را در حدود یک متر فراتر از سطح زمین ساخته اند. مغازه ها اغلب دارای پستو بوده و در دو طبقه طراحی شده اند. قسمت شرق چهارسوق که آن را بازار علا قه بندان می نامند دارای ۱۹ جفت مغازه است که هم اینک مرکز فرش است و مغازه های عطاری نیز در این قسمت قرار دارد.بهتر است بدانید که ضلع شمالی – جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر ادامه می یابد. قسمت غربی چهار سوق که آن را بازار ترکش دوزها می نامند و دارای ۱۰ جفت مغازه است هم اینک مرکز فروش فرش های ایرانی است. با گردش در این بازار می توانید تعداد زیادی گردشگران خارجی را ببینید که از صنایع دستی ایران سوغات به کشور خود می برندزیراا سوغات زیبا در آن بسیار است .

بازار وکیل شیراز،تاریخچه بازار وکیل شیراز

بهتر است بدانیددر شمال شرقی این بازار چند کاروانسرای قدیمی به نام های روغنی، گمرک و احمدی ساخته شده است که بازار ترمه فروش هاست هر یک از این کاروانسرها دارای چندین حجره هستند. راسته شمالی – جنوبی را بازار بزازان نیز نامیده  شده است- سرای مشیر مجرای چارسوها سرای مشیر یا سرای گلشن از آثار دوره قاجاریه در شیراز است که در انتهای جنوبی بازار وکیل در گوشه شرقی آن قرار گرفته است این سرا که دارای طرح و نقشه ای دایره ای (هشت گوش) است توسط میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک ساخته شده است.قابل ذکر است که سر در ورودی سرای مشیر دارای دو طبقه کاشی کاری شده است که در زیر آن کتیبه ای کاشی کاری شده با زمینه لا جوردی و خط نستعلیق عبارت سرای گلشن بنای مرحمت پناه حاجی میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی را نشان می دهد.
حجره های طبقه یا اشکوب اول تودرتو می باشد و به وسیله راهرویی به حیاط متصل می شوند. این حجره ها دارای درهای چوبی منبت و مشبکی هستند که از چوب ساج ساخته شده استو بسیار زیبا و دیدنی است.
بازار وکیل شیراز،تاریخچه بازار وکیل شیراز

بهتر است بدانید در وسط حیاط حوض بزرگ هشت ضلعی قرار دارد که لبه و پاشویه آن از سنگ های مختلف یکپارچه ساخته شده است و در آن سه فواره وجود دارد در چهار طرف این حوض باغچه هایی وجود دارد کف پوش سرای مشیر قطعات کوچک سنگ هستند در ضلع شرقی و غربی حیاط مغازه ها و راهروهایی وجود دارد که در مغازه ها همگی ارسی های چوبی است که با شیشه های رنگی تزئینو مزین گشته است .معماری این بنا بر گرفته از معماریکاروانسرای صفوی است. این بنا با رنگ زرد و طرح های گلدانی معرف سبک اختلاط است که در زمان قاجاریه رایج شده بود. درهشتی نیز مغازه هایی چهارگوش در دوطبقه وجود دارد در ضلع جنوبی چهار سوق در موازات با بازار ترکش دوزها بازار دیگری قرار دارد که مدخل آن در جلوی سر در مسجد وکیل است و به بازار شمشیرگرها معروف می باشد.توجه کنید که این بازار نیز دارای ۱۱ جفت مغازه است در زیر چهار سوق حوض بزرگی از سنگ مرمر قرار داشته که آب آن از مجرایی که از زیر بازار ترکش دوزها می گذشته تامین می شده است. این مجرا به صورت طاق ضربی است و از آجر و ساروج ساخته شده است و هم اینک نیز وجود دارد اما حوض مرمری به علت بالا آمدن کف بازار از بین رفته است سیستم تهویه هوا به علت ارتفاع زیاد سقف طاق و تویزه ای بازار کامل بوده این امر به وسیله بادگیرهایی ساده انجام می گرفته همچنین دریچه ها و روزنه هایی به نام جامخانه یا هورنور در زیر سقف قرار داده شده بود.هوا و نور کافی را به بازار می رسانند اما هم اینک پس از مرمت این روزنه ها بسته شده اند هم اینک در بالا ی مغازه ها مشبک هایی جهت تهویه هوا و روشنایی وجود دارد. سازمان میراث فرهنگی بازار وکیل را در تیر ماه ۱۳۱۵ با شماره ۹۲۴ به ثبت رسانیده است.

بازار وکیل شیراز،تاریخچه بازار وکیل شیراز

حتما وقتی به شیراز آمدید سری هم به بازار وکیل بزنید.

بازار وکیل شیراز در سال 1310 شمسی

بازار وکیل شیراز،تاریخچه بازار وکیل شیراز

عکس بسیار زیبا از بازار فرش فروشهای بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز،تاریخچه بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

کامنت های تایید شده : 6 عدد

  • بازار وکیل شیراز خیلی زیباست

    کریم خان زند از سال 1172 تا 1193 هجری قمری در ایران سلطنت کرد و چون پایتختش شهر شیراز بود، در این شهر بناهای زیادی ساخت که به بناهای وکیل معروف است. این مجموعه شامل مسجد، بازار، حمام، آب انبار و… است که در محله ی درب شاهزاده شیراز واقع شده اند.

  • بازار وکیل شیراز بزرگترین و قشنگ ترین بازار تاریخی ایران است.من واقعا از خرید تو این بازار لذت بردم

  • خیلی زیباست

  • قدیمی و نمایانگر هنر غنی ایرانی

  • واقعا آثار دوره زندیه با تمامی دوران فرق می کرده

  • معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لا رو همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شده در دوره شاه عباس است، اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست هم چنین ۷۴ دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع بیش از ۱۱ متر مرتفع تر از طاق سایر بازارهاست.بازار وکیل عالیه همه چیز توش پیدا میشه

نظرات شما پس از بررسی و تایید مدیر نمایش داده می شود.